начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот natalia_n » 08 Апр 2015, 14:31

Благодаря за съвета. Някъде, в някое от решенията, казусът ми се видя странно познат и за миг се зачудих възможно ли е да го преповтарят в казуса.
natalia_n
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Апр 2015, 22:40

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот teodoor » 08 Апр 2015, 15:01

Как да ограничим обхвата на вещните казуси без да затънем в блатото на съд практика?
teodoor
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 25 Авг 2008, 11:23

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот natalia_n » 08 Апр 2015, 15:11

Няма чалъм.
natalia_n
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Апр 2015, 22:40

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот retro_classics » 08 Апр 2015, 16:57

Здравейте! Предлагам пълна разработка на всичките 50 /петдесет/ въпроса от Наредба № 36 за условията и реда за провеждане на конкурса за нотариуси и актуализирани с уредбата към 2015г. Работила съм като помощник-нотариус няколко години и съм се съобразила и с практиката по някои от въпросите. Обемът им е 378 листа /едностранно/. В синтезиран вид, за тези на които не им се рови в необятната материя за оставащото малко време. Една седмица е напълно достатъчно да ги изчетете до датата на изпита – 19 април. В електронен вариант са. Цена – 100 лева. За повече информация: Мобилен: 0888 26 99 05 или на мейл: temi_konkurs@abv.bg. Успех на всички, които ще вземат участие в конкурса !!!
retro_classics
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 18 Фев 2015, 14:53

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот bbb99 » 08 Апр 2015, 18:52

някой явявал се вече, би ли споделели за материалите, които са позволени, от колеги разбрах, че сборници със закони, в които имало някакви коментари, не се позволявали, доста от моите неща да разпечатки от Аписа, но по някой има доста подчертавано със син химикал, това проблем ли е
bbb99
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Апр 2015, 20:02

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот rrukanova » 10 Апр 2015, 01:00

Здравейте! Да побутна малко темата ще ви споделя моите предположения относно отговорите на въпросите към казус 3 от предния изпит...
1- Х е придобил собственост на 15.11 - чл. 25 от Закона против спекулата с недв. имоти казва че собствеността се прехвърля с вписването. Не може да се разпореди като представи само записка, защото самата записка е отделен документ (даже и лист) с който се удостоверява самото вписване, следователно трябва да представи и частния писмен договор, който му е титула за собственост (придружен от записката)
2. нивата е непокрит имот, прилага се ЗН от 1890г. - значи 1/4 за К, 1/4 за Л и 1/2 за М.
3. малко ми е сложно да осмисля чл.9а от ЗН, но все пак - наследници са С, Ю и Н при квоти - 9/48 за С, 35/48 за Ю и 4/48 за Н. Ю има право да наследява рожденната си майка,тъй като имаме случай на непълно осиновяване. ЗИЗЛС бр. 50/23.06.1961г. казва, че правилата на чл. 80 и 81 се прилагат и за заварените осиновявания, а чл. 81, 3 указва, че осиновения запазва правата изадължениятаси спрямо рожденните родители... ама дали съм права?!!
4. Придаваемата част си е собственост на лицето, от което е "отнета", тъй като плащането не е валидно - не се плаща на общината, а на ДСК,от където общината препраща парите на другото лице (и това само при положение че комшиите не се разберат помежду си)
5. Предпоставките на чл. 33, 2 в края са такива че, регулационния план влиза в сила, след като се уредят отношенията между съседите - със"завладяване" или изплащане на обезщетение, така че щом обезщетението не е валидно платено - новия РП не е приложен.
6. Не е възможно да се легитимират собствениците само със спогодба. За сделка с имот е нужен документ за собственост, а делбата (съдебна или доброволна) не е такъв документ. Това че съда проверява при дело собствеността не обвързва нотариуса. В крайна сметка чисто практически - когато се прави Доброволнаделба и нотариуса изследва собствеността, това дава ли ни право при последваща сделка да представим само делбата? НЕ! А вписването на Решение но ОСЗ не подлежи на вписване (ако беше издадено до някоя си година, но със сигурност след 96г. - 99 ли беше? :?: )
7. Много ми странен този въпрос - само предполагам - при ЗСПЗЗ - с влизане на Решение в сила, ама по другите закони - по силата на закона от влизането им в сила или след издаване на заповед от Областен упр. и други?
8. след като регулацитя не е приложена площта на имотите е 1550/1450кв.м., аслед обединението - 3000 кв.м. тук ми се струва елементарно - какво пропускам???
9. при суперфицията участват собствениците - С, Ю и Н. ЕООД - то не учредява - ако суперфицията е преди прехвърлянето на ид.ч - то не е соственик така или иначе, а ако първо е прехвърлена ид.ч, след това се учредява пр. на строеж - пак не участва, защото едно лице не може само на себе си да учреди ограничено вещно право
10. какви документи да се представят? мисля че от актуално състояние няма нужда при все че ТР е общодостъпен, имота вече е в регулация, т. не е земеделска земя, така че и декларации по чл.3в от ЗСПЗЗ не са необходими, така че? а относно местния данък и таксите при прехвърлянето - естествено че се дължат - пак ми се струва странно елементарно - къде е уловката?

Та в тази насока са ми размишленията - вие как мислите? къде греша и въобще някъдеправа ли съм? :roll:
rrukanova
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Яну 2010, 19:58

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот Magnollia » 10 Апр 2015, 02:11

rrukanova
1. Не е достатъчно само записката за вписване и писмения договор. Оставам на теб да помислиш какво е нужно още. /Съвсем добронамерено :D /
2. Така е.
3. Не мога да кажа със сигурност, защото още не съм намерила твърд отговор за осиновяването, но все по-сигурна съм, че незвисимо от всичко осиновяването по отношение на осиновителя е останало непълно, а за осиновителката се е трансформирало в пълно и по този начи начин Ю не наследява рождената си майка. Не се прилага чл.9а и няма последващ съпруг.
4. Така е.
5. Така е.
6. Съдебната спогодба е напълно достатъчна за легитимация, защото съда проверява собствеността, за разлика от доброволната.
7. Няма да сенвпускам в обяснения, защото въпроса е теоритичен. Различен е момента и различен е фактическия състав.
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот imperia_1 » 10 Апр 2015, 10:41

Хайде да се включа и аз :D Относно непълното осиновяване: Когато единият родител /при осиновяване от двамата/ умре то осиновяването се прекратява, така че според мен не може спрямо другия да се трансформира в пълно, защото вече не съществува и не може да наследява преживелия родител. -Това го четох в практика на ВКС, но сега ровя и не мога да го намеря, за това съм отворена за коментар. Имам въпрос за последващия съпруг, защо не мислите че го има, като имота е одържавен след като 3-та са конституирани за наследници /в дисертация/ четох, че до 49г. по НП е съществувал режим за прием на наследство - система на отричане, т.е наследниците се конституират и приемат наследството веднага, а ако се отрекат то е с обратно действие, което според мен означавам, че дъщерята Г е един от собствениците на имота, който е одържавен. Чакам коментари и тук, за да видя да ли разсъждавам правилно :D . Не се сещам за първият въпрос- освен частен продавален акт, писмен или устен договор и вписване какво е още нужно? - да е влязъл във владение или и още нещо, което пропускам?
imperia_1
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 18 Ное 2008, 12:02

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот Magnollia » 10 Апр 2015, 12:19

imperia_1 написа:Хайде да се включа и аз :D Относно непълното осиновяване: Когато единият родител /при осиновяване от двамата/ умре то осиновяването се прекратява, така че според мен не може спрямо другия да се трансформира в пълно, защото вече не съществува и не може да наследява преживелия родител. -Това го четох в практика на ВКС, но сега ровя и не мога да го намеря, за това съм отворена за коментар. Имам въпрос за последващия съпруг, защо не мислите че го има, като имота е одържавен след като 3-та са конституирани за наследници /в дисертация/ четох, че до 49г. по НП е съществувал режим за прием на наследство - система на отричане, т.е наследниците се конституират и приемат наследството веднага, а ако се отрекат то е с обратно действие, което според мен означавам, че дъщерята Г е един от собствениците на имота, който е одържавен. Чакам коментари и тук, за да видя да ли разсъждавам правилно :D . Не се сещам за първият въпрос- освен частен продавален акт, писмен или устен договор и вписване какво е още нужно? - да е влязъл във владение или и още нещо, което пропускам?


Защото не е съпруг на лицето, което е внесло имота в ТКЗС.
Не се прекратява осиновителната връзка при наличието на жив осиновител /съпругата на М/ а се трансформира в пълно осиновяване по отношение на нейните роднини, а по отношение на роднините на М е непълно. Като последица от пълното осиновяване Ю не наследява роднините си по произход, които са починали след трансформиране на осиновяването.

И не е само до 49 година приемането на наследство. Срокът е бил 5 години за приемане. Няма отричане, а отказ от наследство, което както и приемането се вписва. Внасянето в ТКЗС е действие на разпореждане с имуществото, което значи ясно изявление за прием на наследство по смисъла на ЗН.
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот destiny2015 » 10 Апр 2015, 12:27

Здравейте, успешно четене на всички! Да се включа и аз с нещо, макар че мисля, че валидизационни закони отнова няма да включат, но не се знае нищо.
Относно валидирането на частния писмен договор освен всичко останало трябва да се представи и документ за собственост на праводателя по частния писмен договор.Това следва от факта, че при вписването на договора собствеността /правата/ не се проверяват, поради което освен самия писмен договор, записка за вписване е необходимо и приобретателя по договора да представи и документи легитимиращи собствеността на праводателя . Мисля, че това е !
destiny2015
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Апр 2015, 12:20

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот imperia_1 » 10 Апр 2015, 12:55

Защото не е съпруг на лицето, което е внесло имота в ТКЗС.

Според теб лицето внесло имота в ТКЗС е Б, а наследниците К.Т. и М. не са внесли имота, независимо че към датата на одържавяване той е починал. Това е мое разсъждение, не съм сигурна в правотата си, но нещо ме гложди, да е Б
imperia_1
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 18 Ное 2008, 12:02

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот imperia_1 » 10 Апр 2015, 13:04

О, аз съм объркала буквите и си мислех, че става въпрос за втори съпруг на М. Съжалявам :oops:
imperia_1
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 18 Ное 2008, 12:02

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот rrukanova » 11 Апр 2015, 00:05

Добре де, за пустата спогодба никъде не откривам еднозначна информация... Факт е, че никой нотариус не я признава за документ за собственост - ако все пак лицето не представи документ за собственост се прави обстоятелствена проверка.
нали съда в първа фаза само установява между кои лица и за кои имоти, както и каква е частта за всеки наследник (чл. 344, ал.1). от къде на къде една делба става документ за собственост? каква и е разликата с доброволната - там се представят същите документи, правят се същите заключения от нотариуса, издава се същия документ (само че доброволно) пък за едното - е достатъчен документ, другото - не?
rrukanova
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Яну 2010, 19:58

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот Magnollia » 11 Апр 2015, 13:19

rrukanova написа:Добре де, за пустата спогодба никъде не откривам еднозначна информация... Факт е, че никой нотариус не я признава за документ за собственост - ако все пак лицето не представи документ за собственост се прави обстоятелствена проверка.
нали съда в първа фаза само установява между кои лица и за кои имоти, както и каква е частта за всеки наследник (чл. 344, ал.1). от къде на къде една делба става документ за собственост? каква и е разликата с доброволната - там се представят същите документи, правят се същите заключения от нотариуса, издава се същия документ (само че доброволно) пък за едното - е достатъчен документ, другото - не?


Съдебната делба, ако са конституирани всички съсобственици и е влязла в сила е достатъчна за легитимиране и без друг документ за собственост, защото проверката на съда за собствеността, квотите и т.н. е с различна тежест. На нея се разнява делбата направена във формата на нотариален акт, но не и доброволната делба с нот. заверка на подписите, защото последното е просто договор и нотариуса не проверява собствеността.

destiny2015 написа:
Относно валидирането на частния писмен договор освен всичко останало трябва да се представи и документ за собственост на праводателя по р писмен договор.Това следва от факта, че при вписването на договора собствеността /правата/ не се проверяват, поради което освен самия писмен договор, записка за вписване е необходимо и приобретателя по договора да представи и документи легитимиращи собствеността на праводателя . Мисля, че това е !


Това е :D
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот RichterZR » 11 Апр 2015, 13:38

Колеги, в Страстната седмица сме, не ви ли се въртят вече само козунаци и яйца в главите ? Защото аз лично съм така вече трети ден и съм ги отсвирил в най- тъмния ъгъл и квоти, и валидизации, и най- различни други тинтири-минтири по темата... Весели празници !!! :D
Изображение
...и да идеш при левитските свещеници и при онзи, който ще бъде съдия в онова време, и да ги попиташ; и те ще ти кажат решението на съда.
Второзаконие 17:9
RichterZR
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 12 Ное 2007, 19:56

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот teodoor » 11 Апр 2015, 21:45

Христос Воскресе! Нека никога да не забравяме, че Господ ни е създал човеци и винаги да носим човещината в себе си.
teodoor
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 25 Авг 2008, 11:23

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот teodoor » 12 Апр 2015, 21:43

В рамките на 4 раб. дни Мин. на прав. дали ще успее да изготви окончателния списък, да промени заповедта за мястото на провеждане, комисия и т.н.. :?:
teodoor
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 25 Авг 2008, 11:23

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот natalia_n » 12 Апр 2015, 23:15

Честно казано, ще ми се да не успее... доникъде не съм стигнала с подготовката.
natalia_n
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Апр 2015, 22:40

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот destiny2015 » 13 Апр 2015, 00:29

В заповедта пише, че мястото се променя най-малко 5 дни преди изпита, т.е.на 14.04 трябва да публикуват и окончателния списък, и мястото!
destiny2015
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Апр 2015, 12:20

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот rrukanova » 13 Апр 2015, 00:46

Хростос Воскресе! Весели празници на всички (доколкото е възможно :P )
а как се подготвяте? аз изчетох теорията, ама тя няма нищо общо с казусите, така де - определението за "правна индивидуализация" или "права и задължения на нотариуса" няма много да ми помогнат по казусите с разните вехти закони...
сега се заех да попрочета ЗПИНМ, ЗД и ЗТСУ, че ако е нещо такова да се ориентирам по-бързо... но честно казано чак сечудя от къде да чета и как точно да се подготвя за евентуален разбиващ казус...
а относно спогодбата - "открих" чл. 234, ал. 3 че спогодбата има сила на Решение - така ли обосновавам отговора на въпроса?
а за Казус 2 на какво мнение сте - аз тепърва го разглеждам... къде пишеше, че член на семейството отстъпва право на строеж само с писмено заявление или нещо от тоя род?! виждам го в ЗТСУ, но все пак говорим за 1964...
Относно собствеността на Х. - след като в ЗТСУ пише изрично че не се придобиват по давност реални части от парцели, това означава ли че може да се придобият идеални?
Защо и в двата казуса питат приобретателя на право на строеж какви документи да представи като е ЮЛ? какво толкова има да представя? проект ли имат предвид? какво друго?
И накрая - извинете ме за глупавите въпроси, ама вече съм мнооого блокирала от чакане... (дано не отлагат датата, че да се свършва най-накрая)
rrukanova
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Яну 2010, 19:58

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron