начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Относно възражение по АУАН

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Относно възражение по АУАН

Мнениеот vavavava » 05 Апр 2015, 15:39

Здравейте,

Казусът ми е следният:
Вчера бях спрян от служител на пътна полиция и ми беше съставен акт за превишена скорост.
Актът изглежда наред - не откривам пропуски в него, но служителят, който ме спря не се представи по никакъв начин, нито показа служебна карта или "полицейски знак" (не открих дефиниция на този термин) - нарушение по чл 170, ал 5 от ЗДвП и чл 208 ал 1 от ПП на ЗДвП. Колегата му в служебния автомобил също не се представи. Мога ли да ползвам това като основание и аргумент за възражение срещу законосъобразността на акта или за обжалване на евентуално НП? Ако може - кое е по-удачно - да възразя срещу акта или да обжалвам НП?

Евентуалната глоба ще бъде в размер на 50 лева (според таблица с размери на глоби, която намерих в интернет), та не е фатално и да я платя. Обмислях да се допитам до адвокат/юрист, но предвид размера на глобата мисля, че няма смисъл да харча излишни (може би повече от самата глоба) пари за правни услуги.

Нещо за акта - няма вписан номер, но по-вдясно от мястото за вписване на номер има напечатан такъв на бланката, а вляво има надпис "Серия Х". Цялото нещо изглежда така (точките представят празно място):

Серия Х ......................... АКТ N_______ .......................... 123456

Това означава ли, че актът е с номер 123456, от серия Х и това ли трябва да впиша в евентуалното възражение по акта / жалба по НП?

Благодаря
vavavava
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Апр 2015, 15:12

Re: Относно възражение по АУАН

Мнениеот Pause » 10 Апр 2015, 12:31

Обикновено при съставянето на АУАН се правят възражения за това как ви е бил съставен акта, и допълнително в тридневен срок може да се подаде възражение по самия акт по смисъла на чл.44 от ЗАНН. Обжалването е след издаване на НП с което ви се налага наказание.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Относно възражение по АУАН

Мнениеот sasko12345 » 24 Апр 2015, 11:51

Имам готова жалба мога да ти я дам да гледаш
sasko12345
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 27 Юни 2011, 14:12

Re: Относно възражение по АУАН

Мнениеот hobit » 24 Апр 2015, 19:09

vavavava написа:Здравейте,

Казусът ми е следният:
Вчера бях спрян от служител на пътна полиция и ми беше съставен акт за превишена скорост.
Актът изглежда наред - не откривам пропуски в него, но служителят, който ме спря не се представи по никакъв начин, нито показа служебна карта или "полицейски знак" (не открих дефиниция на този термин) - нарушение по чл 170, ал 5 от ЗДвП и чл 208 ал 1 от ПП на ЗДвП. Колегата му в служебния автомобил също не се представи. Мога ли да ползвам това като основание и аргумент за възражение срещу законосъобразността на акта или за обжалване на евентуално НП? Ако може - кое е по-удачно - да възразя срещу акта или да обжалвам НП?

Евентуалната глоба ще бъде в размер на 50 лева (според таблица с размери на глоби, която намерих в интернет), та не е фатално и да я платя. Обмислях да се допитам до адвокат/юрист, но предвид размера на глобата мисля, че няма смисъл да харча излишни (може би повече от самата глоба) пари за правни услуги.

Нещо за акта - няма вписан номер, но по-вдясно от мястото за вписване на номер има напечатан такъв на бланката, а вляво има надпис "Серия Х". Цялото нещо изглежда така (точките представят празно място):

Серия Х ......................... АКТ N_______ .......................... 123456

Това означава ли, че актът е с номер 123456, от серия Х и това ли трябва да впиша в евентуалното възражение по акта / жалба по НП?

Благодаря

И какво значение има дали ченгето ви се е представило или не, дали си е показало значката или не - това по-малко ли ви прави нарушител. Ако само това са ви аргументите, не си хабете нервите и емоциите, безсмислено е да обжалвате, НП ще бъде потвърдено от съда. По-добре забравете колкото е възможно по-бързо за случката и насочете енергията си в нещо градивно. ...... им на ченгетата и ченгеджийската държава,наздраве за нормалните българи!
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Относно възражение по АУАН

Мнениеот chinchilla » 10 Май 2015, 18:40

hobit, естествено, че има значение. Утре аз ще те спра с една полицейска униформа да ти искам рушвет...ти няма ли да се поинтересуваш, кой съм аз...или ей така спираш и плащаш?
То затова преди 20-тина години имах едни приятели от Вакарел, направиха 20-тина магистрални грабежи с полицейски униформи, щот никой нищо не пита и винаги спирате.
Питай ме пък, дали ще спра на патрулка в нищото, на ...... си от друго човешко същество?!?
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Относно възражение по АУАН

Мнениеот bvoykov » 10 Май 2015, 21:46

Така наречените "катаджии" нямат право да получават каквито и да е било суми на място, до колкото съм запознат. Вземанията за глоби би трябвало да се събират от НАП. Никой няма право да ви иска пари на място, когато сте извършили нарушение. Ако мислите, че това са "лъжекатадии", то в АУАН по задължителни законови изисквания трябва да са посочени имената и длъжността на актосъставителя, както и имената на свидетеля при съставянето на акта и установяването на нарушението, какъвто най-вероятно е бил другият служител. Ако бяха измамници, щяха да ви искат най-вероятно пари на място.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron