начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот supermama » 06 Мар 2015, 23:12

Здравейте, бих искала да попитам и Вас, тъй като срещам различни мнения по въпроса. Имам ел. фиш /както ми обясниха в РПУто е от стац. камера, тъй като е идвал да ми го връчи кварталния/ от 15.6.2013г за 200лв за превишена скорост в населено място. Някъде 08.2013 ми го връчиха. Фишът не е обжалван, не е и плащан. Сега разбирам, че той автоматично става на НП и тъй като не е заплатен до 1 месец /май беше/ го изпращат в НАП. В системата на НАП обаче е качен някъде през 2014 според мен. В момента ми седи като задължение, което подлежи на разпределение от публичен изпълнител. Изп. дело още не е образувано. Тъй като от НАП имат да ми възстановяват една сума ми казаха, че ще си го прихванат. Мога ли сега да обжалвам НП или всички срокове вече са изтекли? Например за липса на задължителни реквизити на НП?
supermama
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Мар 2015, 22:54

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот sasko12345 » 11 Мар 2015, 10:49

Подписвала ли си се на НП. Ако не си се подписвала обжалвай до дупка. Има мегдан да се съди ако искаш имам и жалба мога да ти дам . В момента съм пуснал 8 такива молби по мой НП.

Чл. 58. (1) Препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение.
(2) Когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването.
sasko12345
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 27 Юни 2011, 14:12

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот jorko_gt » 11 Мар 2015, 16:34

Правете разлика между фиш, който "става" на ПН и електронен фиш и ако съм разбрал правилно е втория и е връчен и не е обжалван... ако е така, не подлежи на обжалване вече...
jorko_gt
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 31 Яну 2013, 14:50

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот iva_sh » 12 Мар 2015, 22:39

След като ЕФ е бил връчен и не е обжалван в 14 дневен срок, той е влязъл в сила. Следователно не може да се оспорва. Приравняването му на НП е с оглед правилата за изпълнение на глобата - тя се събира по реда и в сроковете по ДОПК, ако не е била платена доброволно. Обикновено изпълнителните основания се изпращат от органите на МВР в НАП в рамките на сроковете по чл. 82, ал.1 от ЗАНН.
Ако се управлява МПС с неплатена глоба по ЗДвП може да Ви бъде наложена временна принудителна мярка по чл. 171, т.1, "д" от ЗДвП - временно отнемане на СУМПС до заплащане на глобата. А и няма да ви бъде подновено СУМПС ако срокът му е изтекъл - чл. 159, ал. 2 от ЗДвП, докато не се платят глобите по ЗДвП.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот sasko12345 » 12 Мар 2015, 23:23

А ако искам да си подновя СУМПС имам НП уж връчено по чл 58 ал 2 и съм подал жалби. Ще мога ли да го подновя СУМПС-то без да плащам оспорваните глоби
sasko12345
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 27 Юни 2011, 14:12

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот iva_sh » 13 Мар 2015, 22:57

По чл. 58, ал.2 от ЗАНН няма реално връчване, а се прилага презумпция че НП е връчено, ако са изпълнени предпоставките на този текст от закона. Ако текстът е приложен правилно, съдът не би следвало да даде ход на делото, т.е тази жалба ще е недопустима и няма да има правен ефект. Ако бъде даден ход на делото, значи НП не е влязло в сила и тогава СУМПС ще може да се поднови. :wink:

Въпрос: известна ли Ви е съдебна практика, която допуска връчване на НП чрез друго лице и в кои случаи? Според мен доколкото чл. 58, ал.1 от ЗАНН изисква лично връчване на НП на нарушителя, не би следвало по реда на чл. 84 от ЗАНН да се прилагат правилата на НПК за връчване на съобщения и книжа. Едно е да се връчи призовка и съвсем друго - НП в което има лични данни. Едва ли някой би искал например НП по чл. 218б от НК или по Закона за закрила на детето да му бъде връчено чрез съсед! Това би било доста неблагоприятно за личното достойноство. Не би следвало актове с които се налагат санкции да не се връчват лично. Ако можеше да се прилагат общите правила на НПК за връчване на съобщения и книжа чрез трети лица, то нямаше да има нужда от презумпцията по чл. 58, ал. 2 от ЗАНН. Вие как мислите? :?:
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот sasko12345 » 13 Мар 2015, 23:36

Ednata predpostavka e liceto da be e namereno na adresa.A koq e drugata zastoto zakona e napisan s Lev krak
sasko12345
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 27 Юни 2011, 14:12

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот sasko12345 » 14 Мар 2015, 19:24

Чл. 58. (1) Препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение.
(2) Когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването.

ето пействам го чл.58 за по лесно.и чуденето ми продължава какъв закон е това. Защо нищо не пише кво става при известен непроменян адрес какъвто е моя случай. Как може в официален закон да се използва Какъв логически израз може да бъде .Тези хора дето са писали закона май не са чували за думичките и/или
sasko12345
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 27 Юни 2011, 14:12

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот iva_sh » 15 Мар 2015, 19:56

Ами ако новият адрес е известен, но е в чужбина, няма да може да се връчи по чл. 58, ал.2 от ЗАНН.

чл.178 (7) от НПК - На физически и юридически лица, както и на учреждения, които се намират в чужбина, връчването става съгласно договора за правна помощ със съответната държава, а когато няма договор - чрез Министерството на външните работи. :roll:
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот sasko12345 » 16 Мар 2015, 01:17

Хубаво това ама аз съм си в България с стария известен адрес.
sasko12345
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 27 Юни 2011, 14:12

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот supermama » 20 Апр 2015, 21:44

iva_sh написа:След като ЕФ е бил връчен и не е обжалван в 14 дневен срок, той е влязъл в сила. Следователно не може да се оспорва. Приравняването му на НП е с оглед правилата за изпълнение на глобата - тя се събира по реда и в сроковете по ДОПК, ако не е била платена доброволно. Обикновено изпълнителните основания се изпращат от органите на МВР в НАП в рамките на сроковете по чл. 82, ал.1 от ЗАНН.
Ако се управлява МПС с неплатена глоба по ЗДвП може да Ви бъде наложена временна принудителна мярка по чл. 171, т.1, "д" от ЗДвП - временно отнемане на СУМПС до заплащане на глобата. А и няма да ви бъде подновено СУМПС ако срокът му е изтекъл - чл. 159, ал. 2 от ЗДвП, докато не се платят глобите по ЗДвП.


Аз отново се включвам относно глобата ми. Ел. фиш е, който все още не е платен и съответно виси в НАП. Подадох жалба в съда, образуваха дело /18 състав/, но още не съм получила призовка за насрочване на дата за делото. Има ли някакъв срок за насрочване на дата? Разбрах, че всички срокове за обжалване са изтекли, но реших да опитам. Оказа се и че дадените GPS координати не са верни. Позовах се и на излязлото през 2014г Тълкувателно решение №1 от ВАС. Лошото е, че идва крайният срок за подаване на Декларация по чл.50. Ще трябва да ми възстановяват една сума от НАП и ми казаха, че ще си прихванат глобата. Та в момента съм в чуденка как да избегна прихващането, докато излезе Решението на съда? :roll: Вероятно после пари не връщат от НАП........ :x
supermama
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Мар 2015, 22:54

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот TheOldMan » 21 Апр 2015, 15:48

както те си прихващат, така и ти после ще си я прихванеш - какъв е проблема ... :)
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот doc03 » 22 Апр 2015, 20:59

https://www.facebook.com/362583373292/v ... =2&theater
... ако можете, погледайте на цял екран ...

П.П. Дано Ви отпадне глобата ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Фиш от стационарна камера, НП и обжалване

Мнениеот n_ikito » 23 Апр 2015, 11:05

защо да е просто, когато може да е сложно. http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3285196 така е в онези държави, по които цъкаме с език. 100% е вярна приказката, че българинът искал да живее в държава, в която се спазват правила и норми, АМА ...... да не важат за него. Не виня автора на темата, щом има възможност за шиканиране, да пробва.

п.п. Така е не само в този аспект на живота ни!
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 985
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron