начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Сдружение на Собствениците

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Сдружение на Собствениците

Мнениеот tomek1 » 05 Фев 2015, 23:25

Здравейте имам няколко въпроса относно прословутите вече "Сдружения на Собствениците".Първо до колкото разбирам собственик може да бъде въвлечен без право на избор стига 67% да са съгласни.Това така ли е?Ако да какво може да направи как може да излезе извън това сдружение без последици?
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 06 Фев 2015, 14:59

след деклариране на сдружението в общинска / районна администрация ще трябва съгласието на 100% от собствениците за да се почнат 2-та вида огледи конструктивен и този за енергийна ефективност на сградата, а при стартиране на "санирането" ще трябва да се иска съгласието на собственика за влизане в апартамента.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 06 Фев 2015, 15:01

което не е никак лесна работа, ако има собственички бабички с 0% интелигентност, подходяща опорна точка на сестра Галева и госп. Ташева-Рашева.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот tomek1 » 06 Фев 2015, 22:37

Може би не бях разбран правилно.Идеята е че изобщо не искам да се стига до създаване на такова сдружение.Понеже това е единствената възможност за да не участваме в него.И четейки закона за управление на етажната собственост има един много интересен член 27.Ще постна съдържанието му по надолу и ще помоля някой компетентен(понеже знам че има много такива в сайта) да каже правилно ли тълкувам.А именно в този член 27 точка 5 пише((5) (Доп. - ДВ,бр. 57 от 2011 г.)Решенията по ал. 4, т. 1 - 3 и 5 се приемат единодушно от
всички собственици по ал.1, а решението по ал.4, т.4 се приема с мнозинство повече от
половината от собствениците по ал.1)Аз го разбирам по следния начин че решението за учредяване на сдружението се приема единодушно от присъщващите.Ако 1 е против решението не се приема и няма създаване за Сдружение на Собствениците.Моля някой да каже в правилната посока ли ми е мисълта.Поздрави

Ето и целия член 27

Провежданенаучредителносъбрание
Чл.27. (1) (Изм.- ДВ,бр.57 от2011 г.)Учредително събрание се провежда,ако
присъстват лично или чрез представител собственици,представляващи не по-малко от 67 на сто
идеални части от общите части на етажната собственост,а когато сдружението се създава за
отделен вход- собственици,представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от общите
части на входа.
(2)Упълномощаването на представител се извършва по реда на чл.14.
(3) (Изм.- ДВ,бр.57 от2011 г.)Учредителното събрание се председателства от
собственик,избран с мнозинство,повече от половината от представените идеални части от
общите части по ал.1.По предложение на председателстващия се избира и протоколчик.
(4)Учредителното събрание:
1.приема решение за учредяване на сдружението;
2. (доп.- ДВ,бр.57 от 2011 г.)определя наименованието на сдружението.
Наименованието на сдружението задължително съдържа името на населеното място,пълен
административен адрес,а в градовете с районно деление наименованието на сдружението
съдържа и името на района;
3.приема споразумение за създаване на сдружението;
4.избира управителен съвет(управител)и контролен съвет(контрольор);
5.може да определи срок за съществуването на сдружението.
(5) (Доп. - ДВ,бр. 57 от 2011 г.)Решенията по ал. 4, т. 1 - 3 и 5 се приемат единодушно от
всички собственици по ал.1, а решението по ал.4, т.4 се приема с мнозинство повече от
половината от собствениците по ал.1.
(6) (Изм.- ДВ,бр.57 от2011 г.)Протоколът от учредителното събрание и приетото споразумение за създаване на сдружението се съставят в два еднообразни екземпляра и се
подписват от всички членове на сдружението или от техните представители.
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 07 Фев 2015, 13:40

Горките желаещи да санират. Безплатно.Един само да не поиска както Томек с чл. 27 на ЗУЕС, и е спукана работата на останалите собственици в ЕС. Е, това не знае, Лиляна, но Мая го знае перфектно и колкото повече има с нисък ІQ, толкова по-идеално и за партията и за съмишлениците...
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот tomek1 » 07 Фев 2015, 20:42

Колега lakavitsa не знам за какви партии и тн ми говориш.Питам по конкретен казус.Моля темата да не се разводнява с излишни словоблудства.Надявам се и някой друг да се включи по темата понеже съм сигурен че вълнува много хора.Поздрави
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 07 Фев 2015, 21:00

Не им преча на останалите форумци, линията е отворена както се казва. И никак не разводнявам темата със словоблудства. Просто от заплахите за изгубване на собствеността преминаха към следващи заплахи - ЩЕ ПЛАЩАШ ЦЯЛ ЖИВОТ...И аз чакам коментари по темата. С нетърпение при това. Но мая си е мая /сериозно, не е манолова.../.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот dinovet » 07 Фев 2015, 22:58

Записвам се за участие в тая тема, защото и в нашата СЕС започнаха брожения "за" и "против" сдружение.

Не съм адвокат, но мога да си кажа мнението конкретно по въпроса за чл.27 - той е системно свързан с чл.25, а чл.25 указва какъв е редът за създаване на сдружение - необходимо е съгласието на собствениците на поне 67% от идеалните части в СЕС.
И сега чл.27, ал.5 ни казва, че сдружение се учредява при единодушно решение на учредителите (т.е. това са собствениците на поне 67% от идеалните части в СЕС). Собствениците, които не участват в учредителното събрание, просто не са членове на сдружението, ако съгласие за създаване на такова се постигне в СЕС.

А това, дали може да се принуди някой "насила" да участва в сдружение - ами не може, би било противоконституционно. Сдружаването е право, а не задължение (чл.44, ал.1 от Основния закон).

(Много се надявам в темата да няма повече безсмислени коментари, като тези на "lakavitsa")
dinovet
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Фев 2015, 22:09

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот tomek1 » 07 Фев 2015, 23:56

Колега и аз не съм адвокат.и честно казано пи чудовищно големия интерес по темата някой адвокат който посещава сайта не се е включил по темата.Колкото до члена който казваш ти и този който казвам аз,ги разбирам общо по следния начин.За да е легитимно събранието трябва 67% от идеалните части да присъстват на него.Но самото решение за учредяване на сдружение трябва да се приеме единодушно от събралите се на учредителното събрание мин 67%.Демек 1 да е против не се учредява .Основание че мисля правилно ми дава и следното в примерните документи от методическите указания,в документа за учредителното събрание пише че решението за учредяване се приема единодушно именно на основание чл 27 ал 5 от ЗУЕС.

Ето и самата точка

По т. 1 от дневния ред: Приемане на решение за учредяване на СС и одобряване текста на Споразумение за създаване на СС
Изявление: ……………………………………………………………………………………………
Предложение: …………………………………………………………………………………….......
Решение: ………………………………………………………………………………………….......
Предложението беше подложено на гласуване както следва:
От общо ………… присъстващи:
с „за” гласуваха ……… идеални части от общите части на етажна собственост.
с „против” гласуваха ……….. идеални части от общите части на етажна собственост.
с „въздържал се” гласуваха ………. идеални части от общите части на етажна собственост.
ПРИЕМА СЕ / НЕ СЕ ПРИЕМА
(Съгласно чл. 27, ал. 5 от ЗУЕС решението се приема с единодушие)
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот tomek1 » 08 Фев 2015, 00:01

Също така варянта който казваш че който не иска просто не присъства и не участва в сдружението също не е така.Ако е уведомен някой че ще има събрание и не отиде но се съберат 67% и те единодушно вземат решение.Всичките 100% стават част от сдружението без значение другите 33% процента искат или не.Ако не е така ще съм благодарен някой да ме обори с член от закона.
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 08 Фев 2015, 00:07

Ми това повече от ясно е, че тази точка 5 от член 27 на зуес ако не се изпълни не може да се вземе решение за учредяване на споменатата структура за усвояване 100% и пр. Това първо. Втория отказ е когато /пак/ единодушно, т.е. 100% трябва да се вземе решение за достъп до отделните ет. единици /и техните общи части/ за обследване и пр. дейности. Това ако не се случи, а то в повечето случаи е така, няма как да има знак плюс. Другото са мечти, за определени хора.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот TheOldMan » 03 Мар 2015, 19:44

Цирка със санирането е пълен...
Днес касиерката мина да събере някой лев. Уведоми ме, че от общината са заявили че договора за учредяване на сдружение на собствениците НЕ МОЖЕ да се различава от това, което е спуснато като пример в методическите указания. Тоест някой ще ми нарежда как да се сдружавам със съседите... к'во й влиза в работата?
Май-май аз няма да се хващам на това хоро. Все повече не ми харесва това. Накрая ще се окаже, че хорото е голо, а аз трябва да го водя...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Сдружение на Собствениците

Мнениеот lakavitsa » 03 Мар 2015, 22:20

:)
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 16 госта


cron