начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Дискусии на тема съдебната власт в България


Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Мнениеот ivodam » 03 Фев 2015, 15:50

Имам едно питане, всъщност не съм сигурен и дали е за този раздел, ако не е, моля да бъде преместено.

Та чета тия дни, пак осъдили България навън за поредна някаква изцепка на лицето Цветанов, десната ръка на бат Бойко. Цветанов определено не мислеше какви ги приказва, докато беше министър, сега държавата, т.е. всички ние ше плащаме.

Интересува ме, няма ли закон, норма някаква, която да предвижда отговорност в такива случаи? Струва ми се абсурдно да набуташ държавата да води скъпи дела в чужбина и после да плаща яки обезщетения, и за това да не се носи отговорност, била то административна, или наказателна? Или пък има закон, ма никой не се сеща да повдигне съответно обвинение или иск?

:(
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56

Re: Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Мнениеот lawchoice » 05 Фев 2015, 01:50

Здравейте,
Гледам никой не е писал по Вашата тема... И аз няма да коментирам правната състоятелност на изложеното от Вас. Независимо от това, и тъй като сме част от едно и също общество, струва ми се, че си заслужава да разгледаме поставения от Вас въпрос от друга страна - по народно му (т.е. от гледище на суверена). Не мислите ли, че е справедливо именно той (народа) да плаща. Следва да си признаем, че в годините се провалихме в опитите да приложим на практика принципа за разделението на властите, прокламиран чрез чл.8 КРБ, независимо поради какви причини. Жалкото в случая е, че набраната инерция, сочи на това че и децата ни ще плащат за нашите грешки като общество.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Мнениеот ivodam » 05 Фев 2015, 11:47

lawchoice написа:Здравейте,
Гледам никой не е писал по Вашата тема... И аз няма да коментирам правната състоятелност на изложеното от Вас. Независимо от това, и тъй като сме част от едно и също общество, струва ми се, че си заслужава да разгледаме поставения от Вас въпрос от друга страна - по народно му (т.е. от гледище на суверена). Не мислите ли, че е справедливо именно той (народа) да плаща. Следва да си признаем, че в годините се провалихме в опитите да приложим на практика принципа за разделението на властите, прокламиран чрез чл.8 КРБ, независимо поради какви причини. Жалкото в случая е, че набраната инерция, сочи на това че и децата ни ще плащат за нашите грешки като общество.


Е, аз зададох въпрос, не съм правил изложение всъщност, и не претендирам за каквато и да била правна състоятелност. Доколкото разбирам, вие изхождате от презумпцията, че всеки народ си заслужава управниците. Което е така от една страна, но от друга не мога да приема да няма носене на лична отговорност, все пак всеки предположително нормален човек може да се контролира поне какво приказва...
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56

Re: Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Мнениеот lawchoice » 05 Фев 2015, 18:19

Здравейте,
Идеята ми беше да разгледаме въпроса принципно, а не по отношение на конкретно посоченото от Вас лице. Ако наистина Ви интересува каква отговорност носи то за изказванията му, в качеството на член на предходен МС, самообразовайте се. Чрез интернет може да се осведомите освен за нейният вид, така и за начина и редът за реализирането й.
Толкова от мен.
П.С. Съжалявам, че смутих спокойствието в темата Ви.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Мнениеот ivodam » 09 Фев 2015, 14:09

lawchoice написа:Здравейте,
Идеята ми беше да разгледаме въпроса принципно, а не по отношение на конкретно посоченото от Вас лице. Ако наистина Ви интересува каква отговорност носи то за изказванията му, в качеството на член на предходен МС, самообразовайте се. Чрез интернет може да се осведомите освен за нейният вид, така и за начина и редът за реализирането й.
Толкова от мен.
П.С. Съжалявам, че смутих спокойствието в темата Ви.


Ако ще се самообразоваме чрез Интернет, какъв е смисълът на форуми като настоящят? И питането ми е принципно, разбира се, което би трябвало да си личи от заглавието. И ако се погледне отново, би трябвало да се види, че има нюанс - ако трябва, ще поясня: не става въпрос за конкретния пример, който е само илюстративен, и не става въпрос само за отговорност за изказвания. Въпросът е за отговорност за всякакви действия на овластено официално лице, които са довели до загуби за държавата, в резултат на осъдителни присъди.

ПП: Благодаря за включването, така или иначе! :)
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56

Re: Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Мнениеот lawchoice » 09 Фев 2015, 16:14

Чудя се дали да пиша, ама хайде, че ми стана интересно да опитаме още веднъж:
Според Вас, като част от суверена (народа), от който произтича и на който принадлежи цялата държавна власт, каква санкция е справедливо да понесе овластеното "официално лице" за посоченото от Вас поведение?
Не забравяйте да определите справедливо и санкцията, която следва да понесете и Вие като част от суверена?
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Мнениеот ivodam » 09 Фев 2015, 17:39

lawchoice написа:Чудя се дали да пиша, ама хайде, че ми стана интересно да опитаме още веднъж:
Според Вас, като част от суверена (народа), от който произтича и на който принадлежи цялата държавна власт, каква санкция е справедливо да понесе овластеното "официално лице" за посоченото от Вас поведение?
Не забравяйте да определите справедливо и санкцията, която следва да понесете и Вие като част от суверена?


Но защо е това чудене, дали да пишете? Приказваме си в съвем цивилизован, културен тон, какво Ви притеснява, че все правите някакви уговорки? :)
По темата: според мен въпросното лице би трябвало най-малкото да възстанови за своя собствена сметка нанесените щети на държавата. Това, относно санкцията за суверена и за мен като част от суверена, не ми е съвсем ясно, признавам. Ако някое натоварено с власт от суверена лице извърши корупционни действия, то няма никакво съмнение относно необходимостта от наказание, размерите на наказанието, и т.н. Не съм чул в такива случаи някой да поставя въпроса за "суверена", така както го поставяте в случая.
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56

Re: Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Мнениеот jzschrstsprstr » 09 Фев 2015, 18:00

Спрямо виновните регрес, регрес, регрес! Принципно...
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Мнениеот lawchoice » 09 Фев 2015, 23:32

Здравейте ivodam,
Омръзна ми, дори и да бяхте неодушевен предмет щяхте да разберете. Ти му говориш, оно рупа ли рупа. Както и да е. Научете се, че като част от това общество носите отговорност за делегираните от вас пълномощия. Делегирането на пълномощия не означава освобождаване от отговорност.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Отговорност за осъдителни присъди срещу държавата

Мнениеот ivodam » 10 Фев 2015, 13:04

lawchoice написа:Здравейте ivodam,
Омръзна ми, дори и да бяхте неодушевен предмет щяхте да разберете. Ти му говориш, оно рупа ли рупа. Както и да е. Научете се, че като част от това общество носите отговорност за делегираните от вас пълномощия. Делегирането на пълномощия не означава освобождаване от отговорност.


Здравейте лочойсе (това не беше ли името на великия софтуер за разпределение на делата, бай дъ уей?).
Да, признавам, че някои неща не разбирам. Това е форум за право, не за философия или обществознание. Пуснах едно запитване относно нещо, което ме вълнува като гражданин на тази държава, в чисто правен аспект. С изненада трябва да констатирам, че едва ли не съм попитал нещо нередно, нещо, което не бива да се пита, едва ли не е срамно да се пита. Господа правистите мълчат, а вие решихте да ми отговорите, ама още в първия постинг се отклонихте от чисто правния аспект, и го задълбахме в някаква посока на мислене на руската интелигенция от 19-ти век - кто виноват. Толкова ли беше сложно да се каже, не, няма към момента предвидена такава отговорност, или пък ако има - да се посочат съответните нормативни текстове. Тогава бихме могли да поразсъждаваме защо не се прилагат, за гнили ябълки, едно-друго...

:roll:
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron