начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

енерго про арбитражен съд

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


енерго про арбитражен съд

Мнениеот milmartn » 12 Ное 2014, 20:05

Извинявам се ако вече темата е коментирана, но понеже съм притиснат от срок пускам като нова тема. Проблемът ми е следния:
1, На 3,09,2014 представители на енерго про минават и правят констативен протокол за неработещ/неправилно отчитащ електромер, подписан от тъста ми, понеже аз отсъствах от града.
2, След няколко дни получавам писмо и дебитно известие за начислена служебно ел.енергия за 3 месеца назад за сумата от 508 лв.
3, Написах възражения, като първо не ми ги приеха, понеже не съм бил титуляр на партидата. Направих пълномощно и ми приеха възраженията.
4, Получих писмо и ново дебитно за 499 лв. с обяснения, че при изчисляване на периода са допуснали грешка( смятали за 91 дни, а трябвало за 90 )
5, Наново пуснах възражение, че не съм съгласен, защото елетромера се намира на имот публично общинска собственост, заключен е в табло, за което аз нямам ключ, не посочват точно от кога електромера е започнал да не отчита и ги уведомих, че ще търся правата си в съда.
6, Изненада - вчера получавам искова молба от Арбитражен съд Варна за сумата от 508 лв.+200лв.разноски.
Въпроса ми е имам ли шанс, понеже разбрах, че делата пред арбитража са"тяхни". Пред кой съд мога да си търся правата? Сигурен съм, че през посочените 90 дни имам отчитане и плащане на ел.енергия.
Моля за спешност понеже както казах съм притиснат от 7 дневен срок
Благодаря предварително.
milmartn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 12:48

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот ivanov_p » 12 Ное 2014, 20:58

Имаш. При добра защита тези дела се печелят.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот milmartn » 12 Ное 2014, 22:40

Благодаря ivanov_p,
и аз така си мислех, но юристите с които се консултирах почти ме отчаяха. Арбитражен съд Варна бил техен частен. Не че ще се откажа и дали има друга инстанция пред която да се защитавам.
milmartn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 12:48

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот fbr65 » 13 Ное 2014, 10:26

Е добре де, по силата на каква логика решавате да се съдите в арбитражен съд, щом нямате доверие в него. За да има арбитражно дело, трябва двете страни доброволно да са се съгласили на арбитраж, и да са сключили арбитражно споразумение. Поне от това което чета в нета, оставам с такова впечатление.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот milmartn » 13 Ное 2014, 10:43

Във констативния протокол, който са направили представителите на Енерго про има малак абзац, в който се казва, че всички спорове се решават в Арбитражен съд. Титуляра на партидата е на 85 години и са му казали, че са оправили електромера и да се разпише на протокола. Вързанката е пълна. Как може да се излезе от тази ситуация.
Благодаря
milmartn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 12:48

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот fbr65 » 13 Ное 2014, 10:50

Спорен е въпроса обаче, дали този констативен протокол има силата на арбитражно споразумение.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот neutralen » 13 Ное 2014, 11:15

Арбитражна клауза може да бъде част от договор, не и от констативен протокол.
Питащия си губи времето тук, вместо да отиде при адвокат, ще му изтече срока и арбитражния съд ще го осъди и "енергото" ще си извадят ИЛ. Върви после доказвай, че нямаш сестра.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот ivanov_p » 13 Ное 2014, 11:29

Човекът ясно е казал, че е ходил при няколко адвокати. Ако някой дава акъли в тази насока трябва да посочи конкретен адвокат, който да се занимае с това. Аз лично бих посъветвал човека да напише ключови думи в търсачката, напр. ЕВН, решение, база и т.н. и да сяда да чете. Като види решение по този казус в полза на добрите да погледне кой е адвоката и после да го потърси в списъка на колегията.
Аз в арбитраж няма да отида ако ще съдийките да са голи, но май имаше вариант арбитражни решения да се обжалват пред държавен съд.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот fbr65 » 13 Ное 2014, 11:41

neutralen написа:ще му изтече срока и арбитражния съд ще го осъди и "енергото" ще си извадят ИЛ.
Е добре де, нали първо страните трябва доброволно да се съгласят да отидат на такъв съд, и евентуално след това съда би трябвало да се занимава с техните спорове. Сега чета общите условия по договорите за продажба, които са от 2007 година и в тях фигурира името на предишния собственик Еон, и в частта за спорове не става и дума за Абитражен съд.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот neutralen » 13 Ное 2014, 12:09

В срока за отговор Питащия изрично възразява, че ОТКАЗВА спора да се гледа от арбитражен съд.
Отворих страницата на Абритр.съд Варна, в Правилника, чл.2 е записано в кои случаи делото се гледа от този арбитражен съд. Съвета, който давам е въз основа на горното.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот fbr65 » 13 Ное 2014, 12:25

neutralen написа:Питащия да отиде при адвокат,
Няма как да му се размине без адвокат, ако Енерго-про отнесе спора в истински съд
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот neutralen » 13 Ное 2014, 13:10

То и в арбитражното производство няма да му се размине без адвокат, щото трябва да се направи Отговор на ИМ в дадения му от Арбитражния съд 7-дневен срок, считано от датата на получаване на ИМ.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот milmartn » 13 Ное 2014, 14:59

Според мен, а и адвокатите, с които говорих този член от правилника на АСВ засяга и точно този констативен протокол подписан от тъста ми. Според думите им почти няма смисъл да се занимавам и да трупам допълнителни разходи. А аз се чувствам изключително ощетен тъй като съм си плащал сметките редовно и не мога да знам в кой момент и дали електромера е започнал неправилно отчитане.
Правилник на АСВ
Чл. 2.
(1)
Арбитражният съд разглежда споровете по чл. 1, ал. 2, ако те са му възложени с арбитражно споразумение или с международен договор.

(2)
Арбитражното споразумение трябва да бъде писмено. Споразумението е писмено и когато се съдържа в разменени между страните писма, телеграми и други писмени средства за комуникация или в общи условия, към които препраща сключен между страните писмен договор.
milmartn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 12:48

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот neutralen » 13 Ное 2014, 16:40

Не мога да разбера защо търсите съвет като правите точно обратното на това което ви съветваме. Арбитражно споразумение може да има само в договор, не и в констативен протокол.
При вас случая е по чл.2, ал.4 от Правилника на Арб.съд Варна. Както и да е. Вие си знаете.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот rosentashkov » 13 Ное 2014, 17:24

Не мисля, че е проблем. Обадете се на тел.0878219034, 0889219034 и ще ви отговоря
rosentashkov
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Юни 2010, 12:53

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот milmartn » 13 Ное 2014, 18:59

Благодаря на всички. Ще се боря.
milmartn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 12:48

Re: енерго про арбитражен съд

Мнениеот nikolovkonsult » 29 Дек 2014, 15:07

Преди месец моя позната имаше също дело в Арбитражния съд във Варна. Тя си ходи сама на делото без адвокат щот са и искали доста повече пари от това което имала да дава на енергото. Делото е минало много бързо - за около два-три месеца. Тя също е възразила за размера на консумирания ток и от съда са и назначили експертиза. Доколкото разбрах вещото лице е изчислило по-малко от това което енергото е било начислило. След това е направила споразумение за разсрочване на задължението и сега си плаща на части само това което реално е косумирала. Моя съвет е да си напишеш възражението в което да искаш да ти изчислят реално какво си консумирал - доколкото разбрах това е било най-важното в случая. Така че успех.
nikolovkonsult
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Дек 2014, 14:50


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron