начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

новозакупен асансьор в стара сграда

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот pepa60 » 17 Окт 2014, 14:30

Комшии искаха да си продадат апартамента, но той е на 6 етаж и купувачът каза, че ще съгласи да го купи ако поставим асансьор в сградата. Направихме общо събрание и всички се съгласиха с поставянето на асансьора./Но казахме, че който желае той ще се включи в закупуването и ползването му/ Той беше закупен от новият съсобственик. Сега следва да му платим направените разходи. Някои от съседите не искат да се включат нищо, че имат апартаменти на 3 и 5 етаж. Постигнахме някакво съгласие как да платим асансьора. Предоставено ни е споразумение с което срещу заплащане ще уредим отношенията помежду ни. Няма да имаме претенции и това споразумение ще бъде в сила и за нашите наследници, правоприемници и последващи приобретатели. Има поставена чип система и чипове имат само хората които са заявили желание да закупят част от асансьора. Искам да попитам добре ли е да подпишем договор или правилник за ползване на асансьора,/който може би да е неразделна част от споразумението/ тъй като в последствие могат да възникнат доста усложнения. Примерно някой е съсобственик, но не желае да плаща месечната такса и да иска да го ползва, като заявява аз съм съсобственик на веща. Или друг казус аз не живея постоянно в България идвам си за 4-5 месеца и не желая да участвам в основен ремонт. Моля за вашите съвети и коментари знам, че в практиката се случват какви ли не неща. Затова ми се иска рамката да е сложена предварително.
Последна промяна pepa60 на 17 Окт 2014, 14:44, променена общо 1 път
pepa60
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Май 2007, 13:10

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот lakavitsa » 17 Окт 2014, 14:40

не можете да не участвате в основния ремонт на асансьора. Като обща част, собствениците, за които споменавате, че са на 3-ти и 5-ти етаж могат да бъдат принудени по съдебен предвиден от закона ред да участват в ремонта на същия асансьора, който се явява обща част, включително за живеещите на Іви етаж.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот pepa60 » 17 Окт 2014, 14:42

не сте ме разбрали, асансьорът е допълнително поставен , при въвеждане на сградата в експлоатация той не е съществувал.
pepa60
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Май 2007, 13:10

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот lakavitsa » 17 Окт 2014, 15:11

разбрах го, че е поставен след въвеждане в експлоатация на сградата. "Всички се съгласиха с поставянето на асансьора" Проверете дали това това съгласие от всички е протоколирано с необходимото мнозинство и...естествено да потърсите адвокат за ЗУЕС и ЗС. Все пак това "всички" дали е било всички собственици на етажна собственост в сградата е от особено значение или 1/3, примерно, собственици, а останалите - ползватели и обитатели. Освен това дават съгласие за монтирането / поставянето му, а ...съгласие за другото - по-важното, поддържането му? Не съм юрист. Можете да потърсите компромисно поддържане, пак задължително протоколирано, от определен брой собственици.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот pepa60 » 17 Окт 2014, 15:19

протоколът на общото събрание е за това, че всички са съгласни в общите части на сградата да се постави асансьор. Събрани са подписи на 100%.
pepa60
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Май 2007, 13:10

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот lakavitsa » 18 Окт 2014, 16:10

Това със съставения протокол е добре, оттук нататък обаче за поддържането му ще трябва да се бръквате в джоба, веднъж за ежемесечния абонамент, и после за ремонта му, не знам чисто нов ли е, или е употребяван, но отремонтирането му ще изисква сума ти пари, за които някои не искат и да си мислят дори, по една или друга причина. Като с колата Ви, ако я имате. За процедурите оттук нататък ще трябва да поканите с поклон адвокатите. А може би и ще трябва да се съгласите с факта, че някои няма да дадат съгласието си за ремонт, поддържане, подмяна, и други нужди по него. Много сгради по на 4-5 етажа в Бг нямат асансьори и казуса като Вашия е интересен за всички тях, включително и за мен, защото също се каним да "поставим" това съоръжение...
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот pepa60 » 20 Окт 2014, 09:17

Асансьорът е нов, дори има поставена сим карта, нещо което вече ще се изисква.Ние вече си плащаме тези разходи. апартаментите които са заявили, че ще включат си плащаме тока и абонаментното обслужване, събрахме средства за чип система, защото явно асансьорът се ползваше от хора които не желаят да дадат пари за съоръжението. Направихме събрание, че сме съгласни да се постави чип система, бяхме подкрепени и от първият етаж, така че имаме необходимият процент идеално число. сега вече настъпва момента да заплатим асансьора. и тук постигнахме консенсус. Но има хора, които вероятно ще се включат по-късно и те не са от тези които им се плаща много под предтекст, че отсъстват. Вярно е че понякога отсъстват, но не толкова много колкото го изкарват. Когато ремонта е текущ ще се заплаща на член от семейство, говоря за по-голям ремонт. Била съм касиер в друг блок където се износи колелото на асансьора а то не струва никак малко. Но там успях да събера парите за 2 седмици 2400 лв си бяха много пари примерно преди повече от 15 години. За това се обръщам към знаещите и препатили в тази област сега е момента. Адвокатът предлага това споразумение, но то е за да се изплатим към човека който е платил асансьора. Все пак
тук ситуацията е по-различна не се включват всички и при ремонт може би не бихме се разбрали.
pepa60
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Май 2007, 13:10

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот lakavitsa » 20 Окт 2014, 09:49

Това "понякога отсъстват, но не толкова колкото го изкарват" звучи напълно неопределено. Щом ползваш етажната единица повече от 30 дни в годината това ползване се счита за целогодишно, т.е. 365, колкото и странно да звучи. При ползването на апартамента по-малко от 30 дни може да се иска 1/2 такса за "управление и поддържане на общите части" /"наричани в ЗУЕС преди 2009-2011 г. текущи разходи"/, като сумата за тази такса като наполовина се определя с Решение на Общото събрание. При напускане на жилището за период повече от 30 дни, се подава декларация пред Управителния съвет /Управителя/, в който напускащия цитира периода от.....до............че ще отсъства. Иначе по ремонт, обновление, реконструкция на общите части, какъвто е асансьорът, това че Ви няма, че отсъствате, не важи и съответният собственик на етажна собственост има задължението да си плаща таксата по същите ремонти и др. подобни /ремонти на общите части/ както всички останали. Съветът ми тук е само насочващ.Опитвам се да Ви помогна поради дългогодишния ми опит на Управител. За по-голяма точност и обосновка при спорове ползвайте юрист.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот pepa60 » 20 Окт 2014, 10:14

ако си мислите, че някой попълва декларация, че ще отсъстства, няма такова нещо, нито някой уведомява по имейл, просто мен ме няма доста време в годината и така, това е отговорът. иначе трябва да се караме непрекъснато, в името на добрия тон се примиряваме. 20 апартамента сме и да не се поглеждаме по стълбите не е добре. от 20 апартамента 8 са с наематели, да не мислите че някой се регистрира в домовата книга. Понякога толкова често се сменят, че като срещнем чужди хора трябва да питаме ти в кой апартамент си. Ето една от собственичките реши да си измести входната врата, взе си конструктивна експертиза. До тук добре, но решават да режат 25 см бетон с дискове, стълбището е тъмно и се вдига една пушилка и цялото ми жилище беше в пепел по под по всичко драсваш с пръст остава следа и на пръста и на пода и вещите. Но това действие се развива през деня, няма кой да им каже да пробият дупки и с къртача нямаше да се стигне до това целият вход да е в пепел и понеже имам две врати просто не бях затворила вътрешната и нещата бяха ужасни 2 дена чистене. Извикали чистачки и изчистили входа, но домовете ни кой ще изчисти ето всичко е законно но пораженията.
pepa60
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Май 2007, 13:10

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот lakavitsa » 20 Окт 2014, 13:22

Там където има постоянно движение на подобни хора, да, знам че е формалност, и има спорове кога и дали е бил повече / по-малко от 30 дни в годината, си знаят, че декларацията си струва да се пише, не от формализъм, а просто за документиране на сумите които са внасяни като месечни такси. Знам такива етажни собствености, които въпреки глупостта да го правят, го правят. Иначе при редки напускания на блока /за по-дълги отсъствия/ това си е формалност. Ще се съгласите, че ако управителят на ЕС ходи на работа и не е забелязал заминаване / идване, то не му е и това в задълженията, няма друг начин. Засега. Бедна държава сме все още и някъде броят стотинките...
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот lakavitsa » 20 Окт 2014, 13:29

С имейл е още по-добре, но някъде владеещи писането на имейли и дяволски сложна работа...за повечето живущи в блока. Пък на едно просто листче написало внучето или дъщерята тази "пуста да опустее" декларация е далеч по-лесно. То и чрез имейл е пак декларация...
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот pepa60 » 20 Окт 2014, 13:30

не по-скоро комшийката отсъства няколко месеца в годината
pepa60
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Май 2007, 13:10

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот lakavitsa » 21 Окт 2014, 18:50

Няколкото месеца отсъствие не я определят според ЗУЕС като нередовен ползвател на етажната си собственост. Остава да се намери по кой член беше това, за да й го цитирате, че само под 30 дни в годината отсъствие с решението на ОС може да се определи половин абонаментна такса за асансьора. Но ще си позволя за твърдя, че далеч по-трудно е да се съберат тези дължимости при условията на бг правосъдна система и при твърде силна инерция на моралните ценности за уважение и добронамереност спрямо съседите, пред спазването на ЗУЕС. Мисля, че през изминалата година 2013-2014 във форума това вече беше разисквано - за границата от 30 дни отсъствие от апартамента при плащане на таксите за поддръжка и управление на ЕС.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот vargapet » 29 Юли 2015, 10:37

Събирането на тези пари е винаги свързано с рискове, но при положение, че сте взели решението със съгласието на всички, би трябвало те да са по-малки.
Това, което мога да ви посъветвам - осигурете качествена поддръжка на асансьора (дори и това да означава малко по-високи месечни такси за поддръжка), за да избегнете непредвидени разходи по ремонт. С две думи, пазете се от фирми, които няма да погледнат асансьора с месеци или дори години! При минимални грижи на нов асансьор няма да има нужда скоро от ремонт. ____________________________________________________________________________________________________________________________________
Сервиз, поддръжка и ремонт на асансьори.
Автоматизация трейд"- Aсансьорен сервиз
vargapet
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Юли 2015, 15:07

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот ivan_lawyer » 30 Юли 2015, 10:05

А извинете, някой занимавал ли се е с злополуки по повод асансьор. Имал съм такова следствие и ни привлякоха като производител - но не всички, а само отчасти. Образува се следствие - дефакто не бяхме виновни защото се касаеше за необграден със стени асансьор и т.н. Вината обаче я пое и собственика на сградата - не бях му адвокат аз а една гигантска кантора - но в крайна сметка се погрижихме. Като че ли въжето беше проблема - но така или иначе искаха и производителя на подемника и собственика на сградата. Освен това имаше и строеж в сградата и искаха и бригадира на смяната да участва в следствието - въобще мани.

Не беше пътнически асансьор, но момчето не беше виновно и така и не помръдна, какво да кажа.
Не можах да разбера защо всички ни привличат под отговорност - производител на подемник, собственик на билдинг, бригадир.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: новозакупен асансьор в стара сграда

Мнениеот vargapet » 30 Юли 2015, 20:05

ivan_lawyer написа:А извинете, някой занимавал ли се е с злополуки по повод асансьор. Имал съм такова следствие и ни привлякоха като производител - но не всички, а само отчасти. Образува се следствие - дефакто не бяхме виновни защото се касаеше за необграден със стени асансьор и т.н. Вината обаче я пое и собственика на сградата - не бях му адвокат аз а една гигантска кантора - но в крайна сметка се погрижихме. ......


Мисля, че трябва да отворите нова тема по въпроса. Не виждам много пресечни точки с проблематиката на темата.

____________________________________________________________________________________________________________________________________
Сервиз, поддръжка и ремонт на асансьори.
Автоматизация трейд"- Aсансьорен сервиз
vargapet
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Юли 2015, 15:07


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 17 госта


cron