начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Разходи за общи части

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Разходи за общи части

Мнениеот fraxinus » 30 Сеп 2014, 10:57

Здравейте,

Домоуправителят твърди, че трябва да плащам разходи за управление и поддържане на общите части, въпреки че не ползвам жилището.
Според това, което чета в закона, не съм длъжен да ги плащам:

Чл. 51.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.

Моля за съвет по въпроса.
fraxinus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Сеп 2014, 10:53

Re: Разходи за общи части

Мнениеот lakavitsa » 30 Сеп 2014, 11:42

Поискайте му Протокол от Общото събрание, на което са решили това собствениците на ЕС. Поискайте му и основание за това което иска от Вас. И друго, когато твърдите, че не ползвате етажната или друга единица, въобще ли не го посещавате?
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Разходи за общи части

Мнениеот perpeto » 30 Сеп 2014, 11:55

fraxinus, Вие уведомили ли сте надлежно за това?
Чл 13. (2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик или ползвател, който не ползва самостоятелния си обект или ще отсъства повече от един месец, уведомява писмено управителя или председателя на управителния съвет, като посочи електронна поща и адрес, на които да му бъдат изпращани покани за свикване на общо събрание, както и телефонен номер.
Ако да, то единствено изключение има за плащане за портиер ако имате такъв:
Чл.51. (4) Когато по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението в сградата има портиер, разходите за него се разпределят при условията и по реда на ал. 1 и 3.
В противен случай, не би трябвало да заплащате.
perpeto
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 28 Юни 2013, 10:51

Re: Разходи за общи части

Мнениеот sunrise » 30 Сеп 2014, 12:16

lakavitsa написа:Поискайте му Протокол от Общото събрание, на което са решили това собствениците на ЕС. Поискайте му и основание за това което иска от Вас. И друго, когато твърдите, че не ползвате етажната или друга единица, въобще ли не го посещавате?

Не мисля, че при наличието на подобна разпоредба в закона, общото събрание може да реши друго.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Разходи за общи части

Мнениеот lakavitsa » 30 Сеп 2014, 12:26

Вижте Перпето по-горе, ако не сте го направили вече. Не случайно в него се споменава, че Вие като ползвател трябва надлежно да уведомите ЕС за тези Ви намерения, за какъв период от време и тогава Общото събрание се произнася или решава с определено мнозинство за Вашия случай.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Разходи за общи части

Мнениеот sunrise » 30 Сеп 2014, 12:50

lakavitsa написа:Вижте Перпето по-горе, ако не сте го направили вече. Не случайно в него се споменава, че Вие като ползвател трябва надлежно да уведомите ЕС за тези Ви намерения, за какъв период от време и тогава Общото събрание се произнася или решава с определено мнозинство за Вашия случай.

Не мисля, че общото събрание има право да се произнася в този случай. Законът се е произнесъл.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Разходи за общи части

Мнениеот fraxinus » 30 Сеп 2014, 20:20

Въобще не го посещавам и никога не съм живял там. Апартаментът е необитаем откакто съм го придобил, преди повече от 5 години. Влизал съм в апартамента само няколко пъти за този период, основно да го показвам на потенциални купувачи.

Не съм пращал обаче такова уведомление.
fraxinus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Сеп 2014, 10:53

Re: Разходи за общи части

Мнениеот lakavitsa » 30 Сеп 2014, 20:29

Е никога ли не сте се появявали все пак. Нали не е нормално оставянето на апартамента без надзор през тези 5 години. На останалите тук не е известно откога, ако е имало изобщо, съществува структура на ЕС. Регистрация в Районна/общинска администрация?
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Разходи за общи части

Мнениеот fraxinus » 01 Окт 2014, 12:15

lakavitsa написа:Е никога ли не сте се появявали все пак. Нали не е нормално оставянето на апартамента без надзор през тези 5 години. На останалите тук не е известно откога, ако е имало изобщо, съществува структура на ЕС. Регистрация в Районна/общинска администрация?


На първите две изречения предпочитам да не отговарям.
За периода, за който твърдят, че имам неплатени задължения (който е по-кратък, защото за първите няколко години съм правил плащане навремето, а и този текст в закона е от 2011 г., преди това мисля, че са се дължали таксите) е съществувала структура на ЕС.

Като разбера какво точно е решило Общото събрание, на база на което твърдят, че трябва да плащам, ще пиша пак.
fraxinus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Сеп 2014, 10:53

Re: Разходи за общи части

Мнениеот lakavitsa » 01 Окт 2014, 15:17

Правили сте плащания за какво и кое смятате, че е изменено през юли 2011 по ЗУЕС, кое е изменено по отношение на разходите за управление и поддръжка на общите части. Ако е по ползване повече или помалко от 30 дни годишно сте права, но напускането или неползването след лизането на изм. на ЗУЕС след 26 юли 2011 г. се доказва с уведомление до Упр. съвет или управителя на структурата на ЕС, където отразявате намеренията си за същото за определен период.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron