начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Позволение за пребиваване

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Позволение за пребиваване

Мнениеот mariq111 » 13 Юли 2014, 21:29

Здравейте.
Женена съм за чужденец.Мъжът ми е от Индия и дойде в България с Виза Д. Има издадена лична карта за 6 месеца.Тъй като вече сме женени , искаме да смени личната си карта.
Въпросите ми са : 1. Какви други документи са необходими , освен свидетелството за сключен брак ?
2. За какъв период от време ще му бъде разрешено пребиваване?
3. Колко време отнема ?
4. Трябва ли да пишем молба за смяна на причините по които иска разрешение за пребиваване?
Благодаря Ви предварително?
mariq111
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Юли 2014, 21:17

Re: Позволение за пребиваване

Мнениеот ivanov_p » 13 Юли 2014, 21:32

Най-добре да питате на Мария Луиза, но доколкото си спомням преди време можеше да се кандидатства само с един вид особена виза за 3 месеца с която има право да подава документи и няколко пъти ме предупредиха да се дойде в България точно с такава.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Позволение за пребиваване

Мнениеот mariq111 » 13 Юли 2014, 21:39

ivanov_p написа:Най-добре да питате на Мария Луиза, но доколкото си спомням преди време можеше да се кандидатства само с един вид особена виза за 3 месеца с която има право да подава документи и няколко пъти ме предупредиха да се дойде в България точно с такава.


Да , знаем за визата.Той е с точно такава.На базата на тази виза получи лична карта - разрешение за пребиваване за 6 месеца.Обаче искаме да му извадим разрешение за пребиваване (временна лична карта или такава за продължително пребиваване) на база на това , че имаме сключен брак.
mariq111
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Юли 2014, 21:17

Re: Позволение за пребиваване

Мнениеот martin7 » 03 Сеп 2014, 15:33

Понеже в момента и Аз съм в подобно положение ще Ви пиша от моя опит.

1. Въз основа на виза тип Д , свидетелство за брак /ако е в чужбина легализирано/
2. Справка за съдимост - легализирана
3. Другите документи ги вадите тук в България вие, също така 12мин работни заплати по негова сметка да покажете.
4. Картата е единствено и само за максимален срок от 12месеца и е за продължително пребиваване на чужденец в БГ, постоянно и дългосрочно не може /поне първите 5години, и изключение ако имате дете тогава 3 години/

Таксата за карта е за 1година е 500лв, около 200лва застроховка и др. общо около 800лв
martin7
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 29 Яну 2014, 13:33

Re: Позволение за пребиваване

Мнениеот nikiboy » 18 Окт 2014, 22:29

Ами нали са му дали разрешение за пребиваване за 6 месеца? Това значи, че той има разрешено продължително пребиваване, което се подновява не по-късно от 14 дни преди изтичането му. Тоест, следващите 5 години на всеки 6 месеца или 1 година той ще подава документи за да му разрешат пребиваване. На 5-тата година може да получи постоянно пребиване и тази "лична карта" ( вече съгласно законите ни се нарича "разрешение за пребиваване" )ще е валидна със срока на паспорта му.
Ако родите дете български гражданин пък, още на 3-тата година може да вземе постоянно пребиваване.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron