начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Проблемно дарение

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Проблемно дарение

Мнениеот danny_sto » 28 Юли 2014, 09:11

Здраейте,

Имам притеснения с едно дарение.
Става въпрос за апатамент, който беше собственост на баба и дядо. След смъртта на баба ми (19.06.2007) дядо ми и баща ми ми дариха съсобствения вече апартамент с параво на ползване от дядо ми (нот.акт за дарение от 20.08.2007). Дядо ми вече е на преклонна възраст (80г.) и ме притеснява че един ден след неговата смърт е твърде вероятно баща ми да оспори дарението или да поиска издръжка срещу дарения имот. Другото ми опасение е че дори след смъртта на баща ми е възможно съпругата му(която не ми е майка) също да оспорва дарението на имота и в един момент да остана на улицата въпреки множеството инвестиции в имота.
Затова ми се ще, ако е възможно преди да са настъпили подобни събития , да се развали по какъвто е начин дарението и да се оформи като покупко-продажба. Искам го с оглед да се защитя от евентуално изнудване и изгонване, каквито заплахи предвид отношенията които имаме са съвсем реални.
Дори и да не е възможна покупко-продажбата, ме интересува редът и начинът по коиот се разваля дарението, както и ако имате информация за приблизителна цена?
Единственото ми желание е да бъда освободена от задължение към когото и да било за да мога да гледам напред и да осигуря двете си деца без притеснение че някой някога може да ни рекетира съвсем законно.
Предварително благодаря за оказаната помощ!
Последна промяна danny_sto на 28 Юли 2014, 14:18, променена общо 1 път
danny_sto
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Юли 2014, 09:08

Re: Проблемно дарение

Мнениеот borovinka » 28 Юли 2014, 09:39

И как точно смятате да се "развали" дарението?
От коя точно дата е същото? Какво точно пише в договора за дарение? Трябва ли да полагате грижи/да давате издръжка на някого или само дядо има право на ползване докато е жив?

И не на последно място, смятам, че притесненията ви са неоснователни и лежат изцяло в бъдеще евентуално-параноидно време.
Втората ви майка пък да оспорва дарение е върхът на параноята.

Тъй като дарението е безвъзмезден договор то може да бъде отменено само в конкретно посочените в закона случаи, за разлика от двустранните договори, които могат да бъдат разваляни в общи хипотези.
Чл. 227 ЗЗД изчерпателно установява три случая, в които договорът за дарение може да бъде отменян. Правото за отмяна на дарението е също едно преобразуващо право, както и правото да се развали договора, но фактическия състав при отмяната на дарението е различен:
Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.Искът може да се предяви в едногодишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отменяване на дарението. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.
Предварителният отказ от този иск е нищожен.

По-подробно - тук: http://www.lawsbg.com/lectures/75-oblig ... ml?start=3
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Проблемно дарение

Мнениеот danny_sto » 28 Юли 2014, 10:50

borovinka написа:И как точно смятате да се "развали" дарението?
От коя точно дата е същото? Какво точно пише в договора за дарение? Трябва ли да полагате грижи/да давате издръжка на някого или само дядо има право на ползване докато е жив?

И не на последно място, смятам, че притесненията ви са неоснователни и лежат изцяло в бъдеще евентуално-параноидно време.
Втората ви майка пък да оспорва дарение е върхът на параноята.

Тъй като дарението е безвъзмезден договор то може да бъде отменено само в конкретно посочените в закона случаи, за разлика от двустранните договори, които могат да бъдат разваляни в общи хипотези.
Чл. 227 ЗЗД изчерпателно установява три случая, в които договорът за дарение може да бъде отменян. Правото за отмяна на дарението е също едно преобразуващо право, както и правото да се развали договора, но фактическия състав при отмяната на дарението е различен:
Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.Искът може да се предяви в едногодишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отменяване на дарението. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.
Предварителният отказ от този иск е нищожен.

По-подробно - тук: http://www.lawsbg.com/lectures/75-oblig ... ml?start=3



Нещата не стоят съвсем параноидно!
Тъй като не сте в течение на случващото се между хората е леко обидно използването на квалификации.
Съвсем е резонно притеснението ми от втората ми майка, тъй като този цирк го е играла до сега вече 3 пъти, този и съпруг е четвърти за нея!
А в самото дарение не е обявена клауза за издръжка но се оказва че според буквата на закона във всеки един момент всеки един от дарителите може да поиска такава освен ако дарението изрично не е определено като безвъзмездно (каквото не е ).
Проблема е там, че дори и един ден да реша да продам имота, то задължението към дарителя да го обещя с каквото съм се обогатила не отпада, и той може да потърси това си обезщетение в най-неудобния момент когато е сигурен че нямам възможност да го дам (както обикновено се случва в нашето семейство).

Отношенията са изключително сложни и обтегнати, затова и предварително поясних и повтарям че главната ми идея е да защитя сигурността на собствените си деца и семейство на всяка цена.
danny_sto
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Юли 2014, 09:08

Re: Проблемно дарение

Мнениеот portokal » 28 Юли 2014, 11:05

във всеки един момент всеки един от дарителите може да поиска такава

Това е вярно. При условие, че има нужда от нея и надареният има възможност да му я дава.

освен ако дарението изрично не е определено като безвъзмездно

Това "освен ако" не е вярно - всяко дарение е "изрично определено" като безвъзмездно, иначе няма да е дарение; а възможността за отмяна по чл. 227 не може да се изключи предварително, както е писал и колегата по-горе.

Иначе има и друга, отделна, различна възможност - за възстановяване на запазена част от наследство. Но тя е още хипотетична. Бащата би имал право да иска възстановяване на своята запазена част в наследството на дядото след неговата смърт, а мащехата - на своята в наследството на бащата, при условие, че той умре преди нея. Дали запазената част е накърнена с дарението, зависи от това, какво друго се включва в наследството. Преценява се към момента на смъртта на наследодателя. И двамата "наследодатели" са живи към момента.

Въпреки всичко не бих се опитвала "да се развали по какъвто е начин дарението и да се оформи като покупко-продажба". "Какъвто и да е" начинът вероятно би бил нова сделка между същите страни - няма пречка за това, но е твърде подозрително и много явно прилича на прикриване на дарение чрез продажба (каквото си е).
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Проблемно дарение

Мнениеот jbehar » 28 Юли 2014, 11:28

Казусът е класически и на практика се среща доста масово. Решава се чрез още 2 сделки - дарение и продажба. Излиза скъпо, но сигурността не е безплатна...
jbehar
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Дек 2003, 13:26

Re: Проблемно дарение

Мнениеот danny_sto » 28 Юли 2014, 11:49

jbehar написа:Казусът е класически и на практика се среща доста масово. Решава се чрез още 2 сделки - дарение и продажба. Излиза скъпо, но сигурността не е безплатна...


Първо - искрени благодарности за краткия и точен отговор! :D

Абсолютно съм съгласна че сигурността не е безплатна - искаше ми се да знам поне приблизителко колко ще струва :)

А относно сделките - как точно - аз дарявам обратно на дарителите и после те продават или?
При такова действие губи ли се ефекта на задължение за издръжка на моите настоящи дарители или се обезсилва от факта че с второто дарение и те ми се задължават с издръжка...

С кой да се консултирам по този казус - адвокат или по-скоро с нотариус!

пак благодаря!
danny_sto
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Юли 2014, 09:08

Re: Проблемно дарение

Мнениеот ilian_todorov » 07 Авг 2014, 18:21

jbehar написа:Казусът е класически и на практика се среща доста масово. Решава се чрез още 2 сделки - дарение и продажба. Излиза скъпо, но сигурността не е безплатна...

Съветът Ви не ми се струва удачен.
Дори да си запази имота, пак ще бъде осъден да плаща на мащехата си. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron