начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Казус - Данък МПС

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Казус - Данък МПС

Мнениеот minnion » 28 Май 2014, 18:25

Казусът е следния:
Купих кола, която предния собственик е решил да регистрира като 41 kw, а не с реалните 141 и си спестява солидна сума пари.
Продава ми колата с бележка за платен данък за цяла година в размер на 10,25 лева.
Отивам си в моята община и служителката ми заявява, че това не е възможно и трябва от момента на придобиване на колата аз да платя данъка.
Защо след като е платен вече в другата община аз да плащам за втори път дефакто?
Моля предложете изход от ситуацията, че съм в задънена улица.
Благодаря
minnion
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Май 2014, 18:14

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот barakuda » 28 Май 2014, 23:12

Егати тарикатите. Сигурно таралясника струва по-малко от спестения данък. Пусни едно сигналче срещу овцата, дето е регистрирала колата.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот minnion » 29 Май 2014, 00:47

И аз това си мисля, тъй като продавача вече се показа като некоректен в друг аспект.
А въпроса ми е в крайна сметка трябва ли да плащам данък за тази година или не, тъй като всеки ми казва различно. Ако не трябва да го плащам къде да подам жалба срещу хората в местни данъци и такси, защото не е удачно да отида при тях и да им кажа, че искам да подам жалба. Те просто ще я хвърлят в коша и всичко ще си е по старому.
minnion
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Май 2014, 18:14

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот thebeast » 29 Май 2014, 21:02

На коя дата е сделката при нотариуса?
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот minnion » 30 Май 2014, 00:02

Април месец е сключена сделката
minnion
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Май 2014, 18:14

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот todorst » 30 Май 2014, 11:20

Сделката покупко-продажба на автомобил се извършва пред нотариус. Продавачът представя големия и малкия талон. Ако е успял да регистрира пред КАТ автомобила с мощност 41 киловата, а автомобила е с 141 кв. си е чиста далавера.Представил е бележка от общината за платен данък 10,80 лв. Може това да е остатък от дължимия данък. Изисква се Удостоверение ,че не дължи данък, т.е че е платен.
Не споменавате марка на МПС-то, не ви ли направи впечатление ,че това не е маломощен автомобил, а 141 кв, около 190 к.с.
Ако не си минал през КАТ , със талоните на МПС и пълномощно регистрирай автомобила в
твойта община,с 41 кв. и плати остатъка за 2014 г.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот minnion » 30 Май 2014, 12:44

Предния собственик в КАТ си я е регистрирал като 141 kw., а в общината като 41 kw. В големия талон си пише 141. То, че е направена далавера е ясно. Имам бележка за платен данък в пълен размер за 2014 година.
Аз съответно си я регистрирам в КАТ на мое име отново като 141 kw. и в общината като 141 kw.
Защо след като е платено всичко в пълен размер се търси какъвто и да е данък???
Не ми се занимава с измами, много хора ми го предложиха да си я регистрирам като 41 kw., но не ми се занимава.
minnion
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Май 2014, 18:14

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот n_ikito » 30 Май 2014, 14:06

Данъчно задължен сте от момента на придобиване на МПС. "Стари" задължения не могат да Ви се вменят.
Успех!!
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот minnion » 30 Май 2014, 14:14

n_ikito написа:Данъчно задължен сте от момента на придобиване на МПС. "Стари" задължения не могат да Ви се вменят.
Успех!!

Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:
1. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) държавните и общинските органи и организации на бюджетна издръжка, които са със специален режим на движение, както и линейки и пожарни на други лица;
2. дипломатическите представителства и консулства при условията на взаимност;
3. Българският Червен кръст, когато се използват за целите на организацията;
4. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) лекият автомобил - собственост на инвалид, с обем на двигателя до 1800 куб. см и до мощност до 100 конски сили.
(2) (Отм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.).
(3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.
minnion
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Май 2014, 18:14

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот n_ikito » 30 Май 2014, 17:02

minnion написа:........

Превеждам....Ако си купите МПС и вашия продавач е платил данъка до края на данъчната година, Вие не дължите нищо за този период.
Аз какво написах. :?: ...купувате си кола на 1 май....Вие дължите данък само след тази дата, независимо, какво и колко е плащал продавача Ви....освен във горната хипотеза :idea:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот minnion » 30 Май 2014, 18:38

n_ikito написа:
minnion написа:........

Превеждам....Ако си купите МПС и вашия продавач е платил данъка до края на данъчната година, Вие не дължите нищо за този период.
Аз какво написах. :?: ...купувате си кола на 1 май....Вие дължите данък само след тази дата, независимо, какво и колко е плащал продавача Ви....освен във горната хипотеза :idea:

Така значи съм прав, че не трябва да плащам данък нали :?: и нямат право да ме търсят за каквото и да било
Аз разбрах какво ми казахте, но може би освен цитирането на чл.58 трябваше да уточня и защо го поствам :!:
Ако да към кого да се обърна, тъй като от "Местни данъци и такси" твърдят, че съм в грешка и трябва да плащам, но без доводи?
minnion
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Май 2014, 18:14

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот thebeast » 30 Май 2014, 21:46

Там е работата, че и сертификат за космонавт да изкара, предишния собственик не може да докаже, че е платил данъка до края на годината. Така че новия собственик заплаща от месеца на придобиване до края на годината.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот minnion » 31 Май 2014, 12:49

thebeast написа:Там е работата, че и сертификат за космонавт да изкара, предишния собственик не може да докаже, че е платил данъка до края на годината. Така че новия собственик заплаща от месеца на придобиване до края на годината.

Как не може да се докаже, след като имам бележка на която пише, че е платен за 2014 година, даже и отстъпка от 5% има, а тя е само при плащане на данъка за цялата година :?:
minnion
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Май 2014, 18:14

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот thebeast » 31 Май 2014, 16:29

Като отвори наредбата за данъците на общината, от която е продавача и като види ставката на данъка и го пресметне и със 95% отстъпка да се перчиш, изводът е един: "Предишния собственик не е платил данъка до края на календарната година по смисъла по чл. 58, ал. 3 от ЗМДТ"
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот minnion » 31 Май 2014, 17:01

Е то в предната община се води, че 41 киловата и си се води платен данъка, за това се получава тази разлика в данъка.
Искаш да кажеш, че ако бяха платени примерно 150 лева данък, щяха да ме търсят само за разликата до 170 ли?
От моята община казват, че няма как да проверят колко е данъка в Община София. Как тогава твърдят, че не е платен в пълен размер след като на бележката пише, че е платен?
minnion
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Май 2014, 18:14

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот thebeast » 01 Юни 2014, 01:13

Никой не говори за разлики, а за факта, че не е платен пълния размер на данъка за текущата година. А за действията на служителите в твоята община, дали са пресъздадени точно - няма гаранция!
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Казус - Данък МПС

Мнениеот minnion » 02 Юни 2014, 10:47

Как да не е платен, след като имам бележка, че е платен...
minnion
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Май 2014, 18:14


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron