начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

сервитут за каналицация

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


сервитут за каналицация

Мнениеот aragorn » 17 Мар 2014, 09:45

Здравейте! Искам да задам един въпрос, ще съм благодарен ако някой ми отговори. Ако двама съседи са се уговорили (няма никакъв писмен документ за това), през имота на единия да бъдат прекарани канализационни тръби и те бъдат прекарани, може ли в един по-късен етап собственика на служещия имот да заплаши,че ще премахне тръбите, като се има в предвид, че са минали повече от 10 години. И ако ги премахне какво е средството за защита!? В закона за водите има процедура за правото на водопрекарване (чл. 112 -115) тя важи ли в случая. Благодаря и успешна седмица :)
aragorn
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 04 Яну 2013, 20:32

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот julyanvonemona » 17 Мар 2014, 20:18

Въпроса който задавате е уреден в "Глава тринадесета Раздел IIІ.
Преминаване през чужди поземлени имоти. Прокарване на отклонения от мрежи и съоръжения през чужди недвижими имоти" от ЗУТ. И! Няма много общо с университетските представи за понятието сервитут. Дали посочената там казуистика е добро или зло, не се наемам да коментирем.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот aragorn » 23 Мар 2014, 13:13

Благодаря, ви за информацията! Наистина материята е доста сложна за моята глава. Просто си мисля, че така или иначе сервитутното право се придобива по давност, така че махленските заплахи на по-горе описания господин не би трябвало да имат резон, иначе се получава нещо в стил - "ето ти си конците, дай си ми куклата"! :D :lol:
aragorn
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 04 Яну 2013, 20:32

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот julyanvonemona » 24 Мар 2014, 08:56

aragorn написа:....Просто си мисля, че така или иначе сервитутното право се придобива по давност,.....

С една малка подробност, а именно:
Съгласно §5т.38 ДР на ЗУТ прокарването на канализация е строеж и като такъв за него следва да има издадено разрешение за строеж по описания в чл.149 ЗУТ ред или по реда на предходните устройствени закони (ЗТСУ, ЗПИНМ и ectr. ectr.) От поста
aragorn написа:Ако двама съседи са се уговорили (няма никакъв писмен документ за това)....
е видно че разрешение за строеж по отношение тази канализацията не е издавано Ерго(!) по смисъла на чл.225 (2) т.2 ЗУТ това е незаконен строеж, а няма как да възникне сервитут върху незаконен строеж. Според мен към този обект дори и режима на търпимост по §127 (1) ЗИД на ЗУТ не може да се приложи. Единственото което Ви остава за радост е, че даже и някой от желаещите да премахнат тази канализация, да прочете случайно нашата беседа, едва ли е в състояние да избере правилните ходове за действие, още повече че органите овластени да премахват незаконно строителство са направени от сплав на немара и бездарие.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот aragorn » 24 Мар 2014, 18:23

Изчерпателен отговор. Благодаря! :roll:
aragorn
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 04 Яну 2013, 20:32

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот vdggbg » 24 Мар 2014, 19:18

julyanvonemona написа:Единственото което Ви остава за радост е, че даже и някой от желаещите да премахнат тази канализация, да прочете случайно нашата беседа, едва ли е в състояние да избере правилните ходове за действие, още повече че органите овластени да премахват незаконно строителство са направени от сплав на немара и бездарие.

Тази "канализация" се премахва от "служещия имот" много лесно с помощта на няколко човекоединици и най-прост изкопчийски инвентар. За собственика на "господстващия" имот по-късно остава тежестта да докаже, че такова нещо изобщо е съществувало. По-добре е, вместо да се разчита на давност, нещата да се уредят по предвидения в закона ред.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот julyanvonemona » 24 Мар 2014, 19:20

aragorn написа:Изчерпателен отговор. Благодаря! :roll:


Моля!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот aragorn » 24 Мар 2014, 19:37

vdggbg написа:
julyanvonemona написа:Единственото което Ви остава за радост е, че даже и някой от желаещите да премахнат тази канализация, да прочете случайно нашата беседа, едва ли е в състояние да избере правилните ходове за действие, още повече че органите овластени да премахват незаконно строителство са направени от сплав на немара и бездарие.

Тази "канализация" се премахва от "служещия имот" много лесно с помощта на няколко човекоединици и най-прост изкопчийски инвентар. За собственика на "господстващия" имот по-късно остава тежестта да докаже, че такова нещо изобщо е съществувало. По-добре е, вместо да се разчита на давност, нещата да се уредят по предвидения в закона ред.


Да, разбира се, на мен такава ми е идеята, но за това е необходимо най-малкото да има разговор и съгласие между съседите. Но такъв, поне засега, е невъзможен! Ако има друга законова възможност за изход от ситуацията, бих се радвал ако ми я споделите или поне да стесните кръга на търсене.
aragorn
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 04 Яну 2013, 20:32

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот julyanvonemona » 25 Мар 2014, 07:38

Другата законова възможност я казах в началото, а именно
julyanvonemona написа:Въпроса който задавате е уреден в "Глава тринадесета Раздел IIІ.
Преминаване през чужди поземлени имоти. Прокарване на отклонения от мрежи и съоръжения през чужди недвижими имоти" от ЗУТ. И! Няма много общо с университетските представи за понятието сервитут. Дали посочената там казуистика е добро или зло, не се наемам да коментирем.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот emilgrigorov » 25 Мар 2014, 08:11

Интересна тема.
Изградената канализация (в частта и до свързването с уличната) обслужва ли и имота на съседа? И,ако е така, дали е строена от двамата съседи, или само от единия, като форма на заплащане за правото да премине?
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот aragorn » 25 Мар 2014, 08:37

Да, изградената канализация обслужва и имота на съседа. Изградена е с общи усилия на двамата съседи. Спора между тях възникна във връзка с имотната граница. Собственикът на служещият имот прави чардак от своята страна на имота, като обхваща и пространството върху бетонната стена, която се явява граница. Заявява, че той я е правил и ще си слага там каквото си пожелае, а собственика на господстващият имот ако много знае ще му бъде премахната канализацията. Лошото е, че кмета на общината е в близки отношения със собственика на служещия имот и затова нещата :( не са много благоприятни!
aragorn
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 04 Яну 2013, 20:32

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот emilgrigorov » 25 Мар 2014, 10:44

Ясно.
Имате съсобствена вещ. Свидетели.
И Закона за водите, и ЗУТ, и ЗС, и ЗЗД ... давности, търпимост ... "отсъствие на друга техническа възможност, или когато такава е прекомерно скъпа" ... "временен режим, до реализация на благоустройствените мероприятия по улиците (канализация) ...
"Близките отношения" с кмета в подобни казуси са предмет на едни други кодекси ...
Намерете си адвокат.
А чардакът по всяка вероятност ще падне. Груба селска проява (ГСП). По-добре да го маха. Едва ли има разрешение за строеж и проекти за тоя чардак (чл.225 и подобни -ЗУТ)
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот vdggbg » 25 Мар 2014, 18:46

Едва ли има "съсобствена вещ" - поне не в правно-техническо отношение. По-скоро е незаконен строеж в условията на солидарност. :D Ще падне, барабар с чардака.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот julyanvonemona » 28 Мар 2014, 13:01

vdggbg написа:Едва ли има "съсобствена вещ" - поне не в правно-техническо отношение. По-скоро е незаконен строеж в условията на солидарност. :D Ще падне, барабар с чардака.

+1
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот emilgrigorov » 28 Мар 2014, 15:10

Едва ли, ама надали :lol:
Е, ако по мирно - по тихо си бутнат къщите, моооже и канализацията :lol:
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот vdggbg » 28 Мар 2014, 19:20

emilgrigorov написа:Едва ли, ама надали :lol:
Е, ако по мирно - по тихо си бутнат къщите, моооже и канализацията :lol:

Надали, ама сигурно. Не е нужно да си бутат къщите - просто ще изровят тЪрбите, и всеки ще си направи по една изгребна яма - така, както пише в проектите, ако има такива.
Иначе, идеята, къмто която г-н Григоров ни навежда, е повече от интересна - мооооже да се окаже, че имаме налице търпим строеж в чужд имот - може да стане мнооого забавно!
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот julyanvonemona » 28 Мар 2014, 19:45

vdggbg написа:.... мооооже да се окаже, че имаме налице търпим строеж в чужд имот - може да стане мнооого забавно!

Ausgeslosen! Внимателно разгледай с какви условности е свързан режима на търпимост
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот vdggbg » 28 Мар 2014, 19:53

Това, дето го написа - не знам на какъв език е... :D Не е на немски.
Иначе - зная много добре какви са условностите при режима на търпимост. Просто разглеждам нещо в светлината на "ако беше поискано - щеше да бъде разрешено", ако ме разбираш...
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот bgarch » 28 Мар 2014, 20:04

julyanvonemona написа:Ausgeslosen! Внимателно разгледай с какви условности е свързан режима на търпимост

На развален немски е! julyanvonemona показва познания, но понеже той и на български прави правописни грешки, та му е простено за немския.
Иначе думата се изписва така: Ausgeschlossen! :D
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53

Re: сервитут за каналицация

Мнениеот vdggbg » 28 Мар 2014, 20:10

Ясно. Отсвирва ме, демек. И аз така предположих, според скромните ми познания по този език... Нищо де - като ни затворят вратата, влизаме през прозореца. :D
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Следваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron