начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гледане

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гледане

Мнениеот boris77 » 06 Фев 2014, 13:46

Искам да прехвърля имот на по малкото ми дете, което е на 2 години и най - удачния вариант като, че ли е чрез договор за издръжка и гледане. Да попитам, мога ли да сложа една клауза , че след навършване на 18 години да няма право да го продава и без мое съгласие. Мога ли да направя такъв договор, като съм на 33 години и нямам нужда нито от издръжка, нито от гледане? Интересувам се и от следната ситуация, примерно една година след като съм прехвърлил имота, при моя смърт, може ли да се оспори договора, дефакто е нямало нито издръжка нито гледане? По - голямото ми дете е от първия брак и ме интересува точно майка му може ли да го оспори. Идеята ми е ако нещо стане с мен, по - малкото ми дете и майка му с която нямам брак, да са осигурени с място за живеене и да не им се налага да делят. А за по голямото ми дете , идеята ми е след време да му купя друго жилище или да наследи едно от майка ми (негова баба).
boris77
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 06 Фев 2014, 13:13

Re: Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гле

Мнениеот lanfear » 06 Фев 2014, 17:08

Да се прехвърли може. Макар че е интересно как ще си изпълнявате сам към себе си задължението за гледане и издръжка в следващите 16 години. Да се включи клауза, забраняваща продажба в последствие не. Да се оспорва после от мама №1 също няма да може, ако не е възникнало основанието за гледане и издръжка.
Само не ми стана ясно що си вкарвате децата в тоя цирк. :)
Като толкова сте се затревожили, оженете са за мама №2. Така тя и второто дете заедно ще наследят две трети, първото дете една трета, наплащат му я и по живо - по здраво.
Или я продавате фиктивно на родителите си, жените се, и после си я купувате също толкова фиктивно от тях. И оп, сио. :) Дете №2 получава минималната една шеста. Е, съществува риска когато се появи мама №3 и дете №3 да трябва тая къща да я делите с жена № 2. Малко заобикаля закона и добрите нрави, ама малко. Едва ли е повече от "не искам майката на първото ми дете да дели с майката на второто ми дете".
lanfear
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 15 Юли 2009, 09:40

Re: Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гле

Мнениеот REVOLUTION » 06 Фев 2014, 17:56

При тази фактическа ситуация ДИГ е категорично най-неудачния вариант! :lol:
Сключен с 2-год. Ви дете ще е нищожен поради невъзможен предмет най-малко , защото няма как детето Ви да Ви гледа и издържа , при положение че фактически не може , още повече , че Вие сте длъжен по закон да го гледате и издържате.
Мислите ли , че някой човек с що годе нормален интелект , ще приеме, че такъв договор е реален? :lol:
Клауза в която забранявате на бъдещия собственик да се разпорежда със собствеността си няма да има действие спрямо 3 лица.Това се постига по друг начин , например като се учреди за Вас и майката вещно право на ползване.
Майката (Бившата) юридически не може да атакува сделката , но може да "убеди" вашето по-голямо дете да оспори и ако сключите подобен договор му гарантирам 100 процента успех. :lol:
Това което искате може да бъде постигнато, но не и чрез ДИГ.
Консултирайте се с адвокат!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гле

Мнениеот boris77 » 06 Фев 2014, 19:05

Преди да пиша в този форум се консултирах с адвокат. Той ми предложи прехвърлянето да стане с договор за издръжка и гледане. Също ми каза, че ще сложи кауза, имота да не може да се продава, без мое съгласие, а издръжката да се дължи, само когато аз писмено съм заявил. Чрез последното, което било негов патент, ми гарантира, че не може да се оспори.
Става въпрос за апартамент който съм купил лично. Искам ако в следващите примерно 10 години с мен стане нещо, имота да не се дели. Майката на второто ми дете, няма родители и при едно делене на жилището, не искам да остане на улицата. Ако го направя , чрез завещание пак няма да стане, защото имало някаква запазена част. Първото ми дете което е на 8 години, не го ощетявам, защото след примерно 10 години, съм предвидил да му помогна и на него с жилище, което в момента не му е необходимо. Искам да си реша проблема именно за тези 10 години, после и когато другото ми дете има собственост , никой нищо няма да оспорва.
А това сега се сетих, не съм го споменал на адвоката, може ли докато навърши пълнолетие, гледането и издръжката да става от майката на детето, тоест жена ми?
boris77
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 06 Фев 2014, 13:13

Re: Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гле

Мнениеот REVOLUTION » 06 Фев 2014, 20:52

Щом имате адвокат и Ви е предложил този вариант , аз ще си замълча.Признавам , че не съм корифей в тази област и явно съм изостанал....Особено за патента е много "хитро".
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гле

Мнениеот boris77 » 06 Фев 2014, 21:47

90% от коментиращите тук смятат, че не мога да прехвърля имота по този начин. Адвоката ми смята, че може. И възниква друг въпрос, да се доверя на този адвокат или да потърся нов? И ако втория каже , че не може, да потърся трети ... и т.н. По принцип и аз смятам, че е малко съмнително.
boris77
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 06 Фев 2014, 13:13

Re: Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гле

Мнениеот Melly » 06 Фев 2014, 22:27

boris77 написа:90% от коментиращите тук смятат, че не мога да прехвърля имота по този начин. Адвоката ми смята, че може. И възниква друг въпрос, да се доверя на този адвокат или да потърся нов? И ако втория каже , че не може, да потърся трети ... и т.н. По принцип и аз смятам, че е малко съмнително.

Не малко, а много съмнително.
Идея си нямате какъв "екшън" ще се развихри някой ден въз основа на тази "благодатна почва" - сключен ДГИ.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гле

Мнениеот lanfear » 07 Фев 2014, 10:15

REVOLUTION написа:...
Сключен с 2-год. Ви дете ще е нищожен поради невъзможен предмет най-малко , защото няма как детето Ви да Ви гледа и издържа , при положение че фактически не може , още повече , че Вие сте длъжен по закон да го гледате и издържате....

Задължението ще се изпълнява от законните представители на детето - родителите. :) По принцип си може, що не. Детето "участва" в договора чрез родителя, и пак до навършване на пълнолетие задължението се изпълнява от родителя. Срещала съм доста ДИГ, сключени точно така. С разликата, че в нито един от тях прехвърлител не е бил въпросният родител. :D Меко казано странна конструкция е, но чак пък нищожна ...
:roll:
lanfear
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 15 Юли 2009, 09:40

Re: Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гле

Мнениеот REVOLUTION » 07 Фев 2014, 10:31

lanfear написа:
REVOLUTION написа:...
Сключен с 2-год. Ви дете ще е нищожен поради невъзможен предмет най-малко , защото няма как детето Ви да Ви гледа и издържа , при положение че фактически не може , още повече , че Вие сте длъжен по закон да го гледате и издържате....

Задължението ще се изпълнява от законните представители на детето - родителите. :) По принцип си може, що не. Детето "участва" в договора чрез родителя, и пак до навършване на пълнолетие задължението се изпълнява от родителя. Срещала съм доста ДИГ, сключени точно така. С разликата, че в нито един от тях прехвърлител не е бил въпросният родител. :D Меко казано странна конструкция е, но чак пък нищожна ...
:roll:


Сигурно , само че нали законният представител на детето е такъв , за да извършва правни действия от негово име , а не фактически. :lol: :lol: Изобщо института представителство е за правни действия. :D
Как ще гледа, грижи и т.н. баща си чрез майка си? :shock: Какъв е предмета на договора?
Майката на детето не е задължена нито по договор , нито по закон да издържа бащата.Детето също,тъй като няма как на 2год, реално да го правиш , а не можеш да се задължиш за невъзможни неща.
За мен нищожен договор-дали липса на предмет или липса на основание е въпросът , но никой не може да ме убеди , че това е действителен договор.
Може договор в полза на 3 лице-Примерно майката се задължава , а детето получава, но не и детето поема задължение да гледа бащата , пък то се изпълнява от законния му представител.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гле

Мнениеот lanfear » 07 Фев 2014, 11:59

Детето чрез един от родителите приема имота срещу задължението за ИГ, което до навършване на пълнолетие се изпълнява от трето лице, а именно родителя, а след това - от детето. Кое точно ти се вижда невъзможно?
Ако длъжникът по такъв договор умре, и остави съпруг и малолетно дете, кой ще дължи изпълнение и кой ще изпълнява след смъртта му?
lanfear
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 15 Юли 2009, 09:40

Re: Мога ли да прехвърля имот чрез договор за издръжка и гле

Мнениеот barakuda » 10 Фев 2014, 16:14

Сменяй адвоката. Идеите му няма да издържат в съда.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron