начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външните..

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външните..

Мнениеот chandra » 10 Яну 2014, 02:39

chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот marinov » 10 Яну 2014, 10:26

Всъщност за тая идея беше заложена в законопроекта за изменение на ЗСВ още миналата година. За щастие правителството падна и опитът претърпя провал.Надявам се че и този път няма да успеят.
marinov
Потребител
 
Мнения: 119
Регистриран на: 15 Май 2006, 20:15

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот bludniq_sin » 10 Яну 2014, 10:36

"ВСС предлага назначаването на външни за системата кадри да бъде ограничено до първоинстанционните органи на съдебната власт – районни съдилища и прокуратури."
Единственото, в което виждам известна логика. Другото е боклук..пълен!
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот chandra » 10 Яну 2014, 14:30

Аз честно казано не виждам логика в това, за ОС ти трябват 8 год. стаж, а за АС - 10 г., за ВКС - 12 г.
Смятам, че адвокат в София, е по-подготвен от РС от град с население 6000 души, и гледащ не повече от 50 дела годишно!
chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот mi_lena » 10 Яну 2014, 17:38

Според мен, трябва да има ограничение в нивата - максимум до ОС.
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Яну 2014, 21:40

Има неща които не се разбират - какво да се ограничи, може да трябва движение в кадрите.
Но и Окръжна е първа инстанция.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот bird_of_paradise » 11 Яну 2014, 13:19

"ВСС предлага назначаването на външни за системата кадри да бъде ограничено до първоинстанционните органи на съдебната власт – районни съдилища и прокуратури."

С риск да разлютя всички кандидат-магистрати, но според мен това е съвсем правилно , ведно с минимално изискуем стаж, за да те допуснат до този изпит. От там насетне- всеки според заслугите да расте в йерархията, но и системата да прави нужното и след първа атестация да изхвърля баластрата на брега.
Нямам нищо против знаещите млади, но до вчера си търкал студентските банки и днес магистрат в ОС... 8) - ще ме прощавате, но самочувствието се подкрепя, а подкрепата идва с опита трупан в годините най-малко.
Струва ми се алогично дело, което решава съдбините на хората да се решава от магистрат на годините на сина ми.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот chandra » 11 Яну 2014, 14:01

И да и не, защото не виждам с какво е по-добър един съдия с 10 год. стаж от адвокат с 10 год. стаж, особено, предвид факта, че адвокатът работи целият спектър на цивилистиката, а масово съдилищата имат вътрешно разделение (трудово-стопанска, вещна,брачна и т.н. колегии) и са експерти, но в конкретна област на правото!
По-скоро си мисля, че модела на обучение на следосвобожденска България е по-подходящ, тогава младши съдия или прокурор са били студенти, които лятото са карали задължителен стаж в съда и са били в състави. Има една чудна книжка - Изповеди на стария прокурор - Петко Здравков.
Ако атестациите бяха реални добре, но е факт, че не са!
chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот portokal » 11 Яну 2014, 15:10

Птиче, това не засяга младшинството в ОС, то никога не е било под въпрос. Става дума за назначаване на хора отвън за "старши" съдии.
Колкото до идеята - и аз не виждам нищо лошо да се ограничат нивата за директно влизане на външни за системата кадри. До ОС или РС дори. Броят на местата за "външни" не знам дали е правилно да е закован на 20 на сто, но е добре да има някаква гаранция, че няма да е нула.
По едно време нали бяха въвели всеобщи конкурси, на които се явяваха наравно външни и вътрешни кандидати? Кое им беше толкова лошото? (Да, бе, знам, че по-точна е оценката за цялостната работа като магистрат, отколкото тази от конкурса, но мисля, че това решение минимизира другите недостатъци на подбора.)
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот sunnyset » 11 Яну 2014, 15:22

portokal написа:Броят на местата за "външни" не знам дали е правилно да е закован на 20 на сто, но е добре да има някаква гаранция, че няма да е нула.

От статията става ясно, че може и да не е закован на 20 на сто.

В същото време обаче се настоява и за още едно ключово ограничение – твърдо установените 20% в закона да бъдат записани като "до 20%". Така в ръцете на ВСС ще бъде дадено правото да определя колко точно външни юристи да бъдат допускани в системата. Хипотетично е възможно ВСС напълно да блокира подобни назначения заради липсата на точно установена долна граница на квотата.
sunnyset
Потребител
 
Мнения: 222
Регистриран на: 02 Авг 2011, 20:33

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот tiesto » 15 Яну 2014, 11:44

В крайна сметка конкурс за ЗА МЛАДШИ СЪДИИ И МЛАДШИ ПРОКУРОРИ 2014, ще бъде ли проведен или не? :?

Защото с проста справка в сайта на ВСС, миналата година (2013), обявяването на конкурса беше направено още януари - ДВ-08/29.01.2013, а тази година (2014) няма никакви изгледи - нито протоколи от проведени събрания, нито някакви известия, че ще бъде проведен горепосочения конкурс. :shock:
Similia similibus curantur.
Аватар
tiesto
Потребител
 
Мнения: 181
Регистриран на: 21 Ное 2009, 20:43

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот velikova_ » 15 Яну 2014, 14:23

Аз лично си мисля, че няма да обявят. Миналата година ВСС се заканиха, че ако не приемат бюджета, който искат няма да имат пари да проведат конкурси. Е, не го приеха, така че най-вероятно е да изпълнят заканата си.
http://www.mediapool.bg/plamen-oreshars ... 12948.html
velikova_
Потребител
 
Мнения: 267
Регистриран на: 20 Мар 2009, 21:35

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот tiesto » 15 Яну 2014, 15:49

velikova_ написа:Аз лично си мисля, че няма да обявят. Миналата година ВСС се заканиха, че ако не приемат бюджета, който искат няма да имат пари да проведат конкурси. Е, не го приеха, така че най-вероятно е да изпълнят заканата си.
http://www.mediapool.bg/plamen-oreshars ... 12948.html


И аз си мисля, че тази година ще е нулева откъм конкурс за младши магистрати. Лошо Седларов,лошо. :?
Similia similibus curantur.
Аватар
tiesto
Потребител
 
Мнения: 181
Регистриран на: 21 Ное 2009, 20:43

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот happiness » 15 Яну 2014, 16:47

Без да претендирам, че разбирам от бюджетни прогнози и изпълнение на приходи и разходи, не мисля, че единствено бюджетът може да бъде причина да не обявят конкурси. Все пак бюджетът за 2014 г. е с 30 млн лв. повече от миналогодишния. Освен това според графиката в тази статия http://ime.bg/bg/articles/byudjeta-na-s ... -otetnost/бюджетът на съдебната власт е нараснал в сравнение с 2010 г., 2011 г. и 2012 г. /а май и през трите години е имало конкурси за младши/. Какви толкова по-големи разходи може да има, че чак пък да нарушат ЗСВ и да не обявят конкурси за младши? Не знам, надявам се да има.
happiness
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 23 Май 2013, 14:04

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот velikova_ » 15 Яну 2014, 17:58

happiness написа:Без да претендирам, че разбирам от бюджетни прогнози и изпълнение на приходи и разходи, не мисля, че единствено бюджетът може да бъде причина да не обявят конкурси. Все пак бюджетът за 2014 г. е с 30 млн лв. повече от миналогодишния. Освен това според графиката в тази статия http://ime.bg/bg/articles/byudjeta-na-s ... -otetnost/бюджетът на съдебната власт е нараснал в сравнение с 2010 г., 2011 г. и 2012 г. /а май и през трите години е имало конкурси за младши/. Какви толкова по-големи разходи може да има, че чак пък да нарушат ЗСВ и да не обявят конкурси за младши? Не знам, надявам се да има.

Да, така е. Колко пък да им струва един конкурс, а спечелилите започват чак септември да се обучават. Едва ли е такъв огромен разход, явно просто не са искали да провеждат, а това им е чудесен предтекст. Може и да греша, дано, защото и аз много се надявам да има. Но пък и в НИП гледах програмата, няма заложено обучение на младши магистрати септември. Дано не спазят закона и го обявят по-късно, по-добре, отколкото изобщо.
Аз не знам , споделяла ли съм вече, но винаги се чудех как при обявени еди колко си места на конкурса, в края винаги има 1-2-ма в повече назначени. Та нали това лято бях от резервите и отидох на подаването на документи, та ми се изясни- когато има двама души с абсолютно еднакъв бал и не могат да преценят кой е по-напред ги питат къде искат и те ако искат за едно и също място ги назначават и двамата. Звучеше нещо от сорта на" Назначаваме ви и двамата в Горно нанадолнище, а в края на годината, ако се освободи място там за следващ конкурс ще го заемете, ако не ние се задължаваме да разкрием", та общо взето има, няма нужда от човек, важното е , че не могат да измислят читав начин да определят кой е по-напред. Иначе все пари нямат.
velikova_
Потребител
 
Мнения: 267
Регистриран на: 20 Мар 2009, 21:35

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот happiness » 15 Яну 2014, 18:18

Има заложено обучение за младши в Годишния план на НИП за 2014 г. /посочено е среден брой на обучаващите се по 30 души за мл. съдии и мл. прокурори/. Най-големият коз в наша полза все пак е ЗСВ - задължително трябва да проведат конкурс, но може би ще е за много малко бройки. Като се има предвид, че на мен миналата година не ми достигна много малко да се класирам, се надявах тази година да има повечко места. Ще видим какво ще измислят.
happiness
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 23 Май 2013, 14:04

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот tiesto » 16 Яну 2014, 10:25

happiness написа:Има заложено обучение за младши в Годишния план на НИП за 2014 г. /посочено е среден брой на обучаващите се по 30 души за мл. съдии и мл. прокурори/. Най-големият коз в наша полза все пак е ЗСВ - задължително трябва да проведат конкурс, но може би ще е за много малко бройки. Като се има предвид, че на мен миналата година не ми достигна много малко да се класирам, се надявах тази година да има повечко места. Ще видим какво ще измислят.


Добър аргумент с разпоредбите на ЗСВ.
Similia similibus curantur.
Аватар
tiesto
Потребител
 
Мнения: 181
Регистриран на: 21 Ное 2009, 20:43

Re: Който успял, успял, ако идеята на ВСС мине край с външни

Мнениеот chandra » 17 Яну 2014, 15:46

Кога ВСС е спазвал нормативната уредба?! Пресен пример конкурса за първоначално назначаване за районни... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron