начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

отпуск за явяване на държавен изпит

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот МГТ » 27 Авг 2004, 00:44

УВАЖАЕМИ ЮРИСТИ,
имам един въпрос и моля всички, които има опит да ми коментират, а и мисля че за студентите по право ще е интересно да прочетат в какво се изразява правото им на този вид отпуск предвиден в КТ.
чл.170, ал.3 КТ дава право на ЕДНОКРАТНО на платен отпуск в размер на 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или ДЪРЖАВЕН изпит.
Знаете, че за придобиване на степен магистър по "Право" се изисква полагане на 3 различни държавни изпита.
Буквалното тълкуване на текста на чл.170, ал.3 ме води до извода, че законодателя е предвидил право на учащите се, да ползват отпуска за ВСЕКИ един държавен изпит, при спазване на правилото за ЕДНОКРАТНОСТ.
Прав ли съм в тълкуването на текста???
Благодаря на всички отзовали се предварително!
МГТ
 

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот донна2 » 27 Авг 2004, 04:59

прав си ,буквално закона говори за ДИ , при 3 ДИ би следвало да са три отпуска по 30 дни
донна2
 

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот davida » 27 Авг 2004, 11:53

Да така е.Но зависи от работодателя.Аз например ползвах 30 дни разпокъсани за 3 те държавни. Защото като им кажеш, че трябва да ползваш 90 дни и ще изпаднат в транс
davida
 

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот МГТ » 27 Авг 2004, 12:26

Благодаря Ви Донна и Давида за отговорите.
Този вид отпуск (поправям грешката за другите, който ще четат тази тема - отпуск по чл.169,ал.3) е добре замислен, стига да има кой да ти го даде. Аз знам , че трудно може да се разреши ползването на целия отпуск, но дано поне 30те дни да разрешат.
МГТ
 

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот an » 27 Авг 2004, 13:22

След Държавните изпити, когато отидох в МП, за да се запиша за стажа, ми казаха, че трябва да прекратя трудовия си договор, ако имам такъв - имай го предвид.
an
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 07 Мар 2005, 15:16

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот moira » 27 Авг 2004, 13:49

Otkyde nakyde?
moira
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Апр 2005, 11:42

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот Nelka » 27 Авг 2004, 13:51

A posle kakvo shte pravim, kato si prekratim trudovite dogovori?
Na kakvo osnovanie mogat da go iskat ot nas?
Da ne bi posle MP da ni nameri rabota i daje da ni osiguri?
Nelka
 

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот an » 27 Авг 2004, 13:53

В Наредбата имаше нещо такова - може да са я променили - не знам не искам да се сещам за тази простотия.
an
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 07 Мар 2005, 15:16

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот 5555 » 27 Авг 2004, 15:49

Вече няма изискване за прекратяване на трудовия договор!
5555
 

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот МГТ » 27 Авг 2004, 18:55

А как се организира провеждането на стожевете, при условие че стажантът е трудово/служебно правоотношение? Предполагам, че би следвало да се ползва неплатения отпуск, но ако получиш разрешение да ползваш този по 169,ал.3, едва ли ще посрещнат с одобрение и молбата ти за неплатен отпуск за 3м. Мисля, че това е по-възможно ако работиш в държавния сектор, но в частния едва ли ще има този възможност.
Понеже не съм наясно как протича самия стаж (естествено зависи и от учреждението в което протича) но дали не е възможно, да се съчетае с полагането и на трудовите задължения, като например, на 1/2 работен ден???
МГТ
 

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот 5555 » 27 Авг 2004, 19:28

Стажът протича, общо взето, както ти пожелаеш! Аз го съчетавах с трудовото си правоотношение точно по начина , за който питаш, безпроблемно!
5555
 

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот brd » 27 Авг 2004, 20:26

не мисля че ако зависи от някой от преките началници ще получиш по 30 дни за всеки изпит.
brd
 

Re: отпуск за явяване на държавен изпит

Мнениеот brd » 27 Авг 2004, 20:36

три месеца платен и три месеца неплатен за стаж - абсурд. Ти ще забравиш как ти изглеждат колегите!
brd
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron