начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Промяна на фамилията

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Промяна на фамилията

Мнениеот albert1997 » 15 Окт 2013, 23:32

Здравейте
Пише ви един непълнолетен и напълно невеж в сферата на правото.Имам следния проблем:
Имам българска фамилия и съм български гражданин,обаче с арабско самосъзнание(арабският ми е вторият роден език) и произход,които не мога да докажа по никакъв начин.Сред приятелите всички са наясно с тези обстоятелства и дори ме възприемат за повече арабин,отколкото българин.Дядо ми преди да почине ми остави една бележка,на която пишеше,когато навърша пълнолетие(което ще е доста скоро) да си сменя фамилията на Рами.Това става преди 4 години,сега съм на 16.Значи,през тези 4 години аз съм под постоянно напрежение и стрес и не знам дали всъщност съдът ще сметне за основателни обстоятелствата...
Моля ви,помогнете ми!
albert1997
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Окт 2013, 23:24

Re: Промяна на фамилията

Мнениеот borovinka » 16 Окт 2013, 15:15

:!: Щом нямате българско самосъзнание и това да бъдете български гражданин ви тежи и ви образува стрес, откажете се от гражданство и кандидатствайте в арабска държава по ваш избор за получаване на гражданство там.
Няма да намерите отговор на въпросите си в този форум, това, което питате, законово е невъзможно, независимо колко уважавате дядо си и какво ви е оставил като предсмъртен съвет. Оставям настрана коментара, че подозирам какви са целите на питането ви и ви заявявам открито, че това е неморално. :!:
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Промяна на фамилията

Мнениеот albert1997 » 16 Окт 2013, 22:30

Прощавайте...не знам какви подозрения имате срещу мен,но ви уверявам,че съм казал абсолютно всичко открито и без никакви намеци.И нямах предвид,че ми тежи да бъда българин,а мисълта дали съдът ще одобри искането ми.Не бих се отказал от гражданството си за нищо!И значи,да разбирам,че искането ми е невъзможно за изпълнение и е неморално? :(
albert1997
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Окт 2013, 23:24

Re: Промяна на фамилията

Мнениеот nk7702n » 16 Окт 2013, 22:44

albert1997 написа:Здравейте
Пише ви един непълнолетен и напълно невеж в сферата на правото.Имам следния проблем:
Имам българска фамилия и съм български гражданин,обаче с арабско самосъзнание(арабският ми е вторият роден език) и произход,които не мога да докажа по никакъв начин.Сред приятелите всички са наясно с тези обстоятелства и дори ме възприемат за повече арабин,отколкото българин.Дядо ми преди да почине ми остави една бележка,на която пишеше,когато навърша пълнолетие(което ще е доста скоро) да си сменя фамилията на Рами.Това става преди 4 години,сега съм на 16.Значи,през тези 4 години аз съм под постоянно напрежение и стрес и не знам дали всъщност съдът ще сметне за основателни обстоятелствата...
Моля ви,помогнете ми!

Аз въобще не разбрах какъв е тоя срок за смяна на фамилията, защо непременно на 16 г. , а не на 10?:roll: Каква е целта?
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Промяна на фамилията

Мнениеот ivan_lawyer » 16 Окт 2013, 22:51

Общо взето, имаме един добър актьор от арабски произход и арабско име. Както и един добър актьор от сръбски произход и сръбско име. Трудно е да се смени фамилия, но при катаклизми - 1924-5, 1944-5 и надолу в историята, преди регистрите, това е начин за защита.

Потърсете по-късно в живота си начин за утвърждаване на фамилията си, като елемент от занятието - например, всички ме познават като ... и оттам искам да ме наричат ...

Правото на самоопределяне е доста сериозно-
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Промяна на фамилията

Мнениеот nk7702n » 16 Окт 2013, 22:57

Правото на самоопределяне е важно, наистина. Човекът трябва да е наясно със себе си и с това доколко важни обстоятелства налагат тази смяна на фамилията.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Промяна на фамилията

Мнениеот albert1997 » 17 Окт 2013, 23:20

Искрено съм ви благодарен за написаните коментари.
Към питащия защо точно на 16..не съм казвал на 16,а на 18(когато навърша пълнолетие)...пък и просто аз искам в най-близкото бъдеще.
Иначе обстоятелствата,които налагат промяната не знам дали биха се обособили като сериозни,но са следните:
1.Религия
2.Познат сред обществото с друго име /фамилия/
3.Самосъзнание
4.Завет,който е оставил дядо ми (не толкова сериозно обстоятелство).
Ако можете да ми дадете някаква по-подрбона информация дали съдът би одобрил искането ми при тези обстоятелства или не,бих ви бил изключително признателен! :)
albert1997
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Окт 2013, 23:24

Re: Промяна на фамилията

Мнениеот nk7702n » 17 Окт 2013, 23:30

albert1997 написа:Искрено съм ви благодарен за написаните коментари.
Към питащия защо точно на 16..не съм казвал на 16,а на 18(когато навърша пълнолетие)...пък и просто аз искам в най-близкото бъдеще.
Иначе обстоятелствата,които налагат промяната не знам дали биха се обособили като сериозни,но са следните:
1.Религия
2.Познат сред обществото с друго име /фамилия/
3.Самосъзнание
4.Завет,който е оставил дядо ми (не толкова сериозно обстоятелство).
Ако можете да ми дадете някаква по-подрбона информация дали съдът би одобрил искането ми при тези обстоятелства или не,бих ви бил изключително признателен! :)

Ако представите разумни човешки доводи и не сте ръководен от някакви крайни емоции или фанатизъм.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Промяна на фамилията

Мнениеот borovinka » 18 Окт 2013, 13:04

albert1997 написа:Искрено съм ви благодарен за написаните коментари.
Към питащия защо точно на 16..не съм казвал на 16,а на 18(когато навърша пълнолетие)...пък и просто аз искам в най-близкото бъдеще.
Иначе обстоятелствата,които налагат промяната не знам дали биха се обособили като сериозни,но са следните:
1.Религия
2.Познат сред обществото с друго име /фамилия/
3.Самосъзнание
4.Завет,който е оставил дядо ми (не толкова сериозно обстоятелство).
Ако можете да ми дадете някаква по-подрбона информация дали съдът би одобрил искането ми при тези обстоятелства или не,бих ви бил изключително признателен! :)


Извинявам се предварително, ако с предния ми пост съм ви изтълкувала погрешно относно вашите намерения. Подчертаното Ви е най-силният аргумент от изброените, както и самосъзнанието, но до някъде (защото можете да имате самосъзнание на арабски гражданин-мюсюлманин, но това не означава, че не може да се казвате Георги Петров.). Заветът на дядото няма значение.
Предполагам, че до момента сте живял в България и сте посещавал училище тук, нали? В момента учите ли?

Вие защо по начало не сте с фамилията, с която сте познат в обществото? Какво е наложило актът ви за раждане да е с друго фамилно име? ( И това има значение). Освен това, за да се съгласи съдът на промяната, трябва да имате абсолютно чисто съдебно минало и да не се водят наказателни производства срещу вас.

Останалото е въпрос на формулировка и добри аргументи. Успех!
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Промяна на фамилията

Мнениеот albert1997 » 18 Окт 2013, 22:17

borovinka написа:
albert1997 написа:Искрено съм ви благодарен за написаните коментари.
Към питащия защо точно на 16..не съм казвал на 16,а на 18(когато навърша пълнолетие)...пък и просто аз искам в най-близкото бъдеще.
Иначе обстоятелствата,които налагат промяната не знам дали биха се обособили като сериозни,но са следните:
1.Религия
2.Познат сред обществото с друго име /фамилия/
3.Самосъзнание
4.Завет,който е оставил дядо ми (не толкова сериозно обстоятелство).
Ако можете да ми дадете някаква по-подрбона информация дали съдът би одобрил искането ми при тези обстоятелства или не,бих ви бил изключително признателен! :)


Извинявам се предварително, ако с предния ми пост съм ви изтълкувала погрешно относно вашите намерения. Подчертаното Ви е най-силният аргумент от изброените, както и самосъзнанието, но до някъде (защото можете да имате самосъзнание на арабски гражданин-мюсюлманин, но това не означава, че не може да се казвате Георги Петров.). Заветът на дядото няма значение.
Предполагам, че до момента сте живял в България и сте посещавал училище тук, нали? В момента учите ли?

Вие защо по начало не сте с фамилията, с която сте познат в обществото? Какво е наложило актът ви за раждане да е с друго фамилно име? ( И това има значение). Освен това, за да се съгласи съдът на промяната, трябва да имате абсолютно чисто съдебно минало и да не се водят наказателни производства срещу вас.

Останалото е въпрос на формулировка и добри аргументи. Успех!

Не се притеснявайте,разбирам,че горенаписаното от мен поражда дадени стереотипни и съмнителни мисли.Колкото до религията-всъщност съм коптски християнин(при тях нещата са доста крайни),не мюсюлманин.

А доколкото името ми в акта за раждане...Вижте,трудно ми е да го обясня...предците ми са били египтяни и това се предава в рода ни...Арабската фамилия се е пазела до времето на прадядо ми,който я е сменил(но тъй като това се разиграва преди регистрите,не мога да го докажа).И да,уча тук,в България и възнамерявам да остана тук за още известно време(евентуално да завърша висше) и после-към Египет.

Отново благодаря за отговорите и коментарите,които написахте. :)
albert1997
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Окт 2013, 23:24


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron