начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

prava na rabotnika

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


prava na rabotnika

Мнениеот dida_2002 » 13 Авг 2004, 12:37

ZDRAVEITE
AZ NE SAM STUDENTKA PO PRAVO I NE SAM SE ZANIMAVALA SPRAVO, NO IMAM INTERESI V TAZI OBLAST I SE OPITVAM DA SE INFORMIRAM I DA U4A KOLKOTO E VAZMOJNO POVE4E.
STUDENTKA SAM ZAVAR6VAM TEHNI4ESLI UNIVERSITET -SOFIQ I DO SEGA NE SAM RABOTILA PROSTO NE SAM IMALA VREME I VAZMOJNOST ZA TOVA.
SEGA MI PREDSTOI DOPLOMIRANE .
TAKA NAKRATKO VAPROSA MI E TAKAV. MOQ PRIQTELKA PREDI DVE SEDMICI ZAPO4NA RABOTA V EDIN MAGAZIN OKAZA S E4E E ZAPO4NA RABOTA RABOTI EDNA SEDMICA I I KAZHA 4E ZA SEGA NQMAT NUJDA OT NEQ.
VAPROSA MI E TAKAV SLED KATO SA I ISKALI SVIDETELSTVO ZA SADIMOST, MEDICINSKO I ... KOITO STRUVAT PARI NALI ZNAETE A O6TE POVE4E TQ NE SI E PLA6ATLA ZDRAVNITE USIGUROVKI ZA6TOTO PROSTO NQMA VAZMOJNOST I TO I E IZLQZLO 10LV., KOITO ZA NEQ SA MNOGO PARI ZA6TOTO BE6E VZELA ZA ZAEM PARI ZA VSI4KI DOKUMENTI I ZA PATNI, TA NE TRQBVA LI DA I SE IZPLATI PONE TAZI SEDMICA V KOQTO E RABOTILA?
IMAM POZNATI KOITO SA RABOTILI PREDI V TOZI MAGAZIN I TE MI KAZAHA 4E E PRAKTIKA V TOZI MAGAZIN DA NAEMAT PRODAVA4KI ZA 2-3 SEDMICI BE DA S ESLKU4VAT TRUDOVI DOGOVORI I DA GI IZHVARLQT BEZ D AIM PALTQT.
AZ PROSTO SAM VAZMUTENA OT TOVA I ISKAM DA POPITAM VAS ZA6TOTO SAM SIGURNA 4 EVIE ZNAETE KAKVO S EPRAVI V TAKIVA SLU4AI. NE MOJE RABOTODATELI DA SE OTNASQT TAKA S HORATA!
VAZMUTENA SAM.
NADQVAM SE 4E 6TE MI OTGOVORITE SKORO:) MOLQ VI KAJETE KADE MOJEM DA SE OPLA4EM O6TE POVE4E 4E PRIQTELKATA MI KAZA 4E V TAZI FIRMA KOQTO IMA KAM 4 MAGAZIMA I NQKOLKO KAFETA IMA DOSTA NEREDNOSTI!
6TE 4AKAM OTGOVOR S NETARPENIE
ZNAM 4E BULGARIQ 6TE S EOPRAVI AKO NIE OBIKNOVENNITE GRAJDANI NE POZVOLQVAME I SE OPAL4NAME SRE6TO BEZZAKONIETO!! UBEDENA SAM!
dida_2002
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Авг 2004, 12:13

Re: prava na rabotnika

Мнениеот monteskio1 » 13 Авг 2004, 13:48

Получил;ата се ситуация наистина е неприятна, но нищо не може да се направи предвид отмяната на ал.2 на чл.62 Кт, която позволяваше да се доказва чрез свидетели устно сключения договор.
Кнкретно за вашия случай - да пие една вода за да преглътне по-лесно нвсгодата и да вдигне глава - за да гледа напред.



MONTESKIO
monteskio1
 

Re: prava na rabotnika

Мнениеот BBBB » 13 Авг 2004, 14:34

Каква студена вода, бе, Владооооо....

Кажи на приятелката си да се отиде в Инспекцията по труда. Не може така да ги остави тия! Ако съм аз и в икономическа полиция ще се обадя, ако има нередности от подобно естество. Да ги гони до дупка...Не може някой да си мисли, че ще експлоатира друг и да му се размине. Аааааа, да не сме роби случайно..!

А в правото никъде не се говори за студена вода....!
BBBB
 

Re: prava na rabotnika

Мнениеот monteskio1 » 13 Авг 2004, 15:36

Нищо друго не и остава.След като отиде в Инсп.по труда - какво ще им каже?
Работих в магазин.....ДОАКЗАТЕЛСТВА? НЯМА........Всеки може да каже - работишв този магазин,но не ми платихс......Е и ?! Ще и кажат, че нищо немогат да направят.
Тъй като подлагаш н асъмнение това, което ти казвам, въпреки да знаеш, че мъничко разбирам от правото, провери в Инспекцията по труда - малко над ВАс - зад Градска болница - Втроник и четвъртък има безплатни консултации - дали ще ти кажат по различно от мен Верче?
Дълбоко се съмняввам.......
Ако съществуваше ал. 2 на чл. 62 КТ .....тогава щеше да бъде друго , но не би......
Царедворците си отвориха вратичката.
Имала е възможност да го направи докато е била на работа - сигнал - минават ан проверка - усановяват, че липса трудов договор и тогава се задейства машината.В изложения от Дида случай според мен нищо не може да се направи- преглъща и продължава напред. Дори да се разпореди проверка - няма ДОКАЗАТЕЛСТВА , ЧЕ ЛИЦЕТО Е РАБОТИЛО ТАМ, И В ТОЗИ РЕД НА МИСЛИ, НИТО ЩЕ И ЗАПЛАТЯТ ОСИГУРОВКИ, НИТО ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ.
Ние сме юристи - не трябва да даваме празна надежна, а да обявяваме какво може или какво не може да се направи.
НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ!


МОНТЕСКИО
monteskio1
 

Re: prava na rabotnika

Мнениеот monteskio1 » 13 Авг 2004, 15:48

Верче, всеки би искал съниащта му да бъдат цветни, но понякога са черно бели))))))Това е реалността. Нищо не може да се направи.



MONTESKIO
monteskio1
 

Re: prava na rabotnika

Мнениеот Komunist » 15 Авг 2004, 20:36

Ne e vqrno tova koeto kazva6 monteskio.Praktikata na saa edva li podkrepq podobno razbirane.Svid. pokazaniq 6te se dopusnat na ob6to osnovanie za6toto v slu4aq rabotodatelq ne e izpulnil zadalzhenieto si a osnoven prncip v pravota e 4e nikoi ne mozhe da 4erpi oblagi ot sobstvenoto si nedobrosavestno povedenie.Tova 4e sa mahnali vtorata alineq ni6to ne zna4i sa6tiq smisal kakvato tq ima6e 6te se izvede po tulkuvatelen put,za6toto formata za trudovite dogovori ne e za deistvitelnost.I osven tova nqma izri4na zabrana za dopuskane na svidetelski pokazaniq.Drug e vuprosa otkade tq 6te nameri svideteli za tova!Nouvedomqvaneto na inspekciqta e zadulzhitelno naimalkoto poradi tova 4e kato polu4at nqkolko signala za tazi firma te 6te napravqt proverka i 6te gi hvanat nakraq!
Komunist
 

Re: prava na rabotnika

Мнениеот dida_2002 » 16 Авг 2004, 10:53

Здравей
мерси много за подкрепата:)
И аз съм на мнение че не сме роби и няма да я оставя да се откаже, защото наистина е подло от тяхна страна.
А и ми омразна в тази наша България, (не ме разбирайте погрешно аз съм страшна националистка и миже би затова още си натискам парцалите тук а на съм избяхала като всичките ми приятели в САЩ или Англия), всичко да се върши така както дойде и да не се спазват елементарните човешки отношения :)
dida_2002
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Авг 2004, 12:13

Re: prava na rabotnika

Мнениеот Deyna » 17 Авг 2004, 12:28

Има голяма вероятност нито в Инспекцията по труда, нито другаде да Ви обърнат внимание. Преди време една моя приятелка работи в една частна болница цели 6 месеца - беше пратена там с направление от Бюрото по труда. След 6 месеца тя напусна работа, защото нито Бюрото по труда, нито болницата си мръднаха пръста да и осигурят подписването на договор!!
Може да звучи невероятно, но е факт. Тя ходи и до Инспекцията по труда - никакъв ефект. Така че не се надявайте! Просто още една "обица на ухото".
Deyna
 

Re: prava na rabotnika

Мнениеот zeus » 17 Авг 2004, 12:58

За юристите напомням, че освен писмената форма като условие за действителност на трудовия договор трябва да обърнат внимание и от кой момент работника/служителя започва да изпълнява задълженията си по трудовото правотношение - има предварително условие за връчване на писмено уведомление от НОИ с определени срокове.
За dida_2002 - ако приятелката ти иска да си търси правата в конкретния случай може да го направи по ЗЗД /Закон за задълженията и договорите/ .
zeus
 

Re: prava na rabotnika

Мнениеот zeus » 17 Авг 2004, 13:01

Май пропуснах, но може и по КТ. Така ще и е по-изгодно - за нея няма да има изискване за внасяне на съдебни такси.
zeus
 

Re: prava na rabotnika

Мнениеот monteskio1 » 17 Авг 2004, 16:13

Ще ги хванат?! За какво? Дори да установят липса на скл.трудови договори, работодателят може да състави веднага граждански трудов договор за търговски помощник, окйто договор не с е заверява никъде и ,който договор уместно замества трудовият такъв. Наличието на трудово правоотношение не може да бъде доказано чрез свидетелски показания, поради отмяната на ал. 2 на чл. 62 КТ, която е императивна! Правилно казвате, че има предпоставки преди самото подписване и явяване на работа, но в случая - какво от това?
Не е било изпратено уведомление до НОИ за скл. договор, не е била представена длъжностн ахарактеридтика....така, че нищо не може да се направи. Опраделено не е практика на съда чрез свид. показания да се докаже наличие на труд.правоотношение. Също така, немислимо е да се извежда едно правило по тълкувателен път, при положение,ч е има установена императивна норма.



MONTESKIO
monteskio1
 

Re: prava na rabotnika

Мнениеот monteskio1 » 17 Авг 2004, 16:19

Изгодно?!
Както Дида каза, за приятелката й и 10 лв. са много....
Как тогава ще плати възнаграждение, за адвоката, който ще я представлява?!( минимум 300 лв.) А да не забравяме, че при евентуално отхвърляне на ИСКА , ще трябва д азаплати и адвокатското възнаграждение на ответника.........
Също така да не забравяме , че съществува правна възможност за защита пред
въззивна и касационни инстанции.....в този ред на мисли още адв. възнаграждения...... Това дело ще се проточи поне 3 год........
За ДидаІ2002 , оставям възможността да си направи преценка)))

MONTESKIO
monteskio1
 

Re: prava na rabotnika

Мнениеот донна2 » 17 Авг 2004, 16:39

а защо при едно съдебно производство не поискате от синдикатите да ви представляват ,те имат това право
донна2
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron