начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

trudov kazus!!!!

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


trudov kazus!!!!

Мнениеот emi_emi » 10 Юли 2004, 21:12

vry4iha mi zapoved za uvolnenie, na osnovanie 328(2) KT! no! stava vypros za nov dogovor za vyzlagane na upravlenie sys syshtiya rabotodatel..v smisyl tova mu e 2 takyv dogovor, prosto pyrviyat beshe za 6 meseza i sega e nov trudov dogogovor za upravlenie...vyprosyt mi e: moje li da me uvolni pri vtori takyv dogovor, kato predi tova ne go stori(pri sklu4vaneto na pyrviya dogovor)....rabotihme zaedno ,a izvednyj pri vtori sklu4em takyv dogovor reshava da go napravi....kyde pishe kakvi sa srokovete za tozi podbor!....molya, pomognete!
emi_emi
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот донна2 » 10 Юли 2004, 21:32

аз не мога да схавана добре какво искате много объркано сте го написали вие сте ръководен кадър на трудов договор така ли ,напишете по подробно и на кирилица
ако става въпрос за това могат да ви уволнят с предизвестие съгласно чл.326 ал.2 от КТ когато ще се сключи с работодаетеля договор за управление
договора за управление не е трудов , а е особен вид граждански договор , вижте какво пише в раздел прекратяване на договора и за какъв срок е сключен



Кодекс на труда
2) (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.

А какво общо има тук подбора вие ще доразкажете ,аз не виждам логична връзка
донна2
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот лунатик » 10 Юли 2004, 23:06

Договор за възлагане на управление може да бъде и трудов. За това няма забрана. Единствено за държавните ЕООД се изисква договора за управление да е граждански - фактически той е договор за услуга / каквато форма няма в ЗЗД/.
Но това е без значение за конкретния случай.
Тук се касае за прилагане на чл. 328 ал.2 КТ. Струва ми се, че работодателят е в правото да прекрати договора на посоченото основание. / ако emi спада към ръководнния персонал на дружеството/ .
лунатик
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот донна2 » 10 Юли 2004, 23:47

ще взема да го" преведа " на кирилица че човека пита нещо май съвсем различно
а аз разбрах нещо съвсем друго , лунатик благодаря ти ,упътиме в правата посока ,ейго и превода

връчена ми е заповед за уволнение на основание чл.328 ал.2 от КТ ,но става въпрос за възлагане на управление със същия работодател в смисъл това ми е първият такъв договор първият беше за 6м. и сега е нов трудов договор за управление ,въпросът ми е може ли да ме уволни при втори такъв трудов договор
като преде това не го стори/при сключването на първия трудов договор /.....работихме заедно а изведнъж при втори такъв трудов договор решава да го направи .....къде пише какви са сроковете за този подбор !.....Моля помогнете

преведох го на разбираем език
парво имаме два 6 м. трудови договора както го е написал ,да предположим че е по чл.68 ал.3 от КТ ;

за да му се отговори първо трябва да се провери дали длъжноста отговоря на
параграф 1.т 3. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) "Ръководство на предприятието" е ръководителят на предприятието, неговите заместници и други лица, на които е възложено ръководството на трудовия процес, включително и в поделение на предприятието, както и колективните изборни органи за управление (стопански съвет, управителен съвет, изпълнително бюро, оперативно бюро и други подобни);

ако отговаря може да го уволни на това основание ,ако ли уволнението ще е неправомерно така че да си напише каква му е длъжноста

второ за подбора , ами не е дал никаква информация той се предвижда при при закриване на част от предприятието, както и при съкращаване в щата или намаляване на обема на работата, но след последната редакция на КТ работодателя има право да го извърши ,ане задължение и е толкова субективен ,че не виждам защо да го обсъждаме
донна2
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот втория » 10 Юли 2004, 23:50

Автор: донна2 (62.73.118.---)
Дата: 10-07-04 23:47

ще взема да го" преведа " на кирилица че човека пита нещо май съвсем различно
а аз разбрах нещо съвсем друго , лунатик благодаря ти ,упътиме в правата посока ,ейго и превода

връчена ми е заповед за уволнение на основание чл.328 ал.2 от КТ ,но става въпрос за възлагане на управление със същия работодател в смисъл това ми е втория такъв договор първият беше за 6м. и сега е нов трудов договор за управление ,въпросът ми е може ли да ме уволни при втори такъв трудов договор
като преде това не го стори/при сключването на първия трудов договор /.....работихме заедно а изведнъж при втори такъв трудов договор решава да го направи .....къде пише какви са сроковете за този подбор !.....Моля помогнете

преведох го на разбираем език
парво имаме два 6 м. трудови договора както го е написал,да предположим че2-ят е по чл.68 ал.3 от КТ ;

за да му се отговори първо трябва да се провери дали длъжноста отговоря на
параграф 1.т 3. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) "Ръководство на предприятието" е ръководителят на предприятието, неговите заместници и други лица, на които е възложено ръководството на трудовия процес, включително и в поделение на предприятието, както и колективните изборни органи за управление (стопански съвет, управителен съвет, изпълнително бюро, оперативно бюро и други подобни);

ако отговаря може да го уволни на това основание ,ако ли уволнението ще е неправомерно така че да си напише каква му е длъжноста

второ за подбора , ами не е дал никаква информация той се предвижда при при закриване на част от предприятието, както и при съкращаване в щата или намаляване на обема на работата, но след последната редакция на КТ работодателя има право да го извърши ,ане задължение и е толкова субективен ,че не виждам защо да го обсъждаме
втория
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот донна » 11 Юли 2004, 00:05

уф ама и аз съм натискала клавишите на поразия , /тъй то когато котката е до теб и ти помага уж редактирах текста пък то ......,че и името ,сега я изгонвам /
значи според съдебната практика по конкретно решение №200/17.02.02г.ІІІг.о.
при съмнение дали лицето е от ръководството на предприятието ,оценката за характера на изпълняваната от него длъжност трябва да се основава на задълженията от длъжностната х-ка , така че нека да си я погледне и нея ,а ако я няма/ защото съм сигурна че на много служители въобще не се връчва въпреки задължителноста и / да си я поиска от работодаетля,а ако оня не му я даде да уведоми инспекцията ,ще му е нужно за да разбере дали има смисъл да обжалва

а за срока на подбора , срока е такъв какъвто работодаетля определи
донна
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот лунатик » 11 Юли 2004, 07:23

трябва инфо. Началника може да е по ЗОС - чл. 52 и сл. Тогава той не може да ползва 328 ал.2 КТ.
лунатик
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот лунатик » 11 Юли 2004, 10:17

Важно е също дали предприятието отговаря на критериите на $1 т.2 от КТ. За управители на ЮЛНЦ и др. това право не се отнася - поне според съдебната практика - /реш. 949 от 20.07.99. ВКС !!! г.о./
Впрочем - щом договора за управление е трудов /рядка хипотеза/ - може би чл. 328 ал.2 е неприложим?
лунатик
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот донна2 » 11 Юли 2004, 10:42

най-добре е тая която пита да разкаже целият случай подробно /вид на договора ,длъжност, длъжностна х-ка и т.н./защото аз първоначално съвсем друго разбрах и до тука съм на равнище гадаене
донна2
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот emi_emi » 11 Юли 2004, 14:18

dlyjnostta mi e zavejdasht otdel palsment vyv podelenie na VIK...
emi_emi
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот донна2 » 11 Юли 2004, 14:36

КОДЕКС НА ТРУДА

параграф 1.т 3. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) "Ръководство на предприятието" е ръководителят на предприятието, неговите заместници и други лица, на които е възложено ръководството на трудовия процес, включително и в поделение на предприятието, както и колективните изборни органи за управление (стопански съвет, управителен съвет, изпълнително бюро, оперативно бюро и други подобни);

Съдебната практика се е наложило ,че други лица по смисъла на изброяването в параграф 1 т.3 от КТ са ръководители на цехове,филиали ,лаборатории тдели и други обособени звена или това са служители от които пряко зависи дейността на предприятието или на отделни негови звена ,за да мога да кажа с точност дали "завеждащ отдел пласмент в поделение на ВИК " спада към определените ръководни служители трябва да се прегледа длъжностната характеристика и щатното разписание ,от които ще е видно дали вашите задължения по трудовия договор са били ръководни .
донна2
 

Re: trudov kazus!!!!

Мнениеот лунатик » 11 Юли 2004, 15:11

Имах случай, когато н-к отдел "МТС" бе уволнен на основание чл. 328 ал.2. Тогава съдът възприе, че въпреки, че той е заемал макар и единствената длъжност в предприятието, все пак тя е била ръководна и уволнението бе признато за законосъобразно.
Но тук има случай на поделение. Важно е в каква степен поделението е юридически обособено. Това поделение сигурно си има началник. Който би могъл да е работодател на работниците в поделението. Все пак - който назначава - той уволнява. Ако трудовия договор е сключен с началника на поделението, той се явява работодател и прекратяването на такъв договор от "баш шефа" ще е неправилно. Но ако "баш шефът" е сключвал всички трудови договори дори и в поделенията, тогава пък може да се спори дали длъжността в това поделение е "ръководна".
И все пак - правото за употреба на чл. 328 ал.2 КТ , е по повод "поради сключване на договор за управление". Вероятно законодателят визира именно гражданско-правния договор за управление, а не трудовия такъв. /който е много рядко срещан/. Всъщност много автори отричат възможността договорите за управление да бъдат от трудово естество, поради органния характер на управителя. Щото управителя е орган на дружеството, а не някой от неговия персонал. Това също е възможност за атакуване на прекратяването. (в смисъл, не че компетенциите на управителя са невъзможни, а в смисъл, че чл. 328 ал.2 не е предназначен за употреба от управители назначени по трудово правоотношение)
лунатик
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron