начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещение

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещение

Мнениеот spokoen » 24 Яну 2013, 22:42

Здравейте знаещи хора,
Тотален лаик съм на тема `право`. Да, опитах се да прочета ЗУЕТ, но определено ми липсват фундаментални знания за го осмисля.
Накратко - кое ме смути:
Притежавам жилище в голям блок /над 50 семейства/. Закупих го през 1995г. Миналата година, след устна уговорка с домоуправителя на блока, ползвах общо помещение / сушилня на блока/ за съхранение на саксии с цветя. Уговорката бе, че ако се появи наемател за помещението, ще го освободя в срок от 24 часа.
На домоуправвителката в един момент и писна и хвърли документите. Появи се нова. За мое съжаление, емоционално нестабилна женица.

Принципно, избягвам да присъствам на общите събрания. То са клюки, то са викове и крясъци. Въобще, нездравословна обстановка. Но пък, каквото си решат - плащам си тихо и спокойно.

До момента в който получавам `Уведомление`, че дължа със задна дата, доста крупна сума за това, че съм ползвал общото помещение със заплаха, че ако не платя ще се прибегне до съдебни мерки . Уведомлението е изпратено от `Управителен съвет, който го е решил на общо събрание`.
Нека подчертая - никога, по никакъв повод не съм сключвал договор за наем. Просто ползвах общо помещение и то без да ограничавам достъпа на никой до въпросното ! Бившата домоуправителка е готова да свидетелства.
Никога и по никакъв повод не съм виждал протокол от въпросното събрание.

Във въпросното `уведомление` има и продължение. Управителния съвет, ме задължава да им покажа нотариалния си акт, че имам право да ползвам избено помещение /маза/. В противен случай - пак заплахи със съд. Срещайки домоуправителката по стълбите попитах `В качеството на каква изисквате толкова лично нещо като нотариалния ми акт. Та там са ЕГН-то ми, там са сума лични данни`. Отговора бе - `Ще го покажеш ти на когото трябва` ?!?!

И защото, вероятно ви писна от тая битова история - принципно, имам адвокат на който се доверявам. Със сигурност, ако се стигне до съдебно преследване, ясно е че ще трябва да го занимавам с това. В момента, цялата тази история ми е толкова нелепа, че ми е неудобно да му звъна.

Ще съм ви благодарен за мнението - има ли зрънце логика и законосъобразност в исканията на въпросния УС на ЕС ?!
spokoen
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 24 Яну 2013, 21:14

Re: Леко смутен съм

Мнениеот TheOldMan » 24 Яну 2013, 22:58

Що не ги пратите ... нанякъде?
Няма писмен или устен договор за това че вие ще ползвате възмездно помещението
Няма ограничаване на правото за ползване на помещението от който е поискал.
Демек - поставили сте си едни саксийки, никой е е бил против (или поне не сте били уведомена по някакъв начин за това).

Все пак поискайте да видите протокол от общо събрание, където е бил определен "наема" за това помещение. Кой го е подписал, на коя дата, с какво мнозинство (щото последното е доста важно).
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Леко смутен съм

Мнениеот neutralen » 24 Яну 2013, 23:10

Очевидно има логика, заключаваща се в правилото "Стани да седна" и други от този род - "Я не искам да ми е добре, искам на Вуте да му е зле" и т.н.
Що се отнася до законосъобразност на решенията на УС е трудно да се отговори без да се видят документите, протоколи, кворум, гласуване. Едно обаче е видно - цитираното решение е неправилно - не дължите пари за минало време, след като няма договор за наем. Очевидно сте разумен човек и за да не си създавате проблеми освободете помещението. То не че като го освободите няма да имате проблеми, но поне ще бъдат по-малки и лесно разрешими.
Дали да покажеш на някого НА се консултирай с адвоката си - той да прецени каква е обстановката !
Желая ви успех !
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Леко смутен съм

Мнениеот spokoen » 24 Яну 2013, 23:35

Благодаря за бързите ви отговори. Може би пропуснах да спомена, че изнесох саксиите с цветята моментално `при смяната на властите`. Това се случва през лятото на миналата година.
От там е и смущението ми ... минаха повече от 6 месеца.

Разбира се, имам хипотези защо е тази `атака`. И са безумни по същество , но .... най общо, имам някакъв си бизнес / аз си знам до колко успешен/, но вероятно в очите на повечето съкооператори сума от 480 лева би трябвало да внеса в касата на блока `ей така`. Като джобни.
spokoen
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 24 Яну 2013, 21:14

Re: по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещен

Мнениеот pilmal » 25 Яну 2013, 11:10

Евентуално може да се наложи наем и без решение на ОС. В ПВР (ако имате) може да е упоменато как да се процедира в такива случаи. Така е при нас. ..."определя допълнителна вноска за всеки кв.м".
Вие сте имали устна уговорка. След смяната на управителя махате саксиите. На дали са били толкова бързи да проверят и направят протокол с 2ма свидетели за това, че саксиите са били там.
До тук удрят само на греди.
Поискайте протокола от ОС, на което се е решило колко да заплащате. Поискайте и протокола за залепяне на съобщението за изготвения протокол на ОС.Направете го в писмен вид със свидетел.
Ако Ви откажат достъп до информация - почвайте ги вие. Жалба до районния кмет за отказа. Ще се стреснат и ще ви оставят на мира.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещен

Мнениеот georgiev_sfbg » 15 Мар 2013, 17:46

ЗУЕС - Чл. 40. (1) Всеки собственик може да иска отмяна на незаконосъобразно решение на общото събрание.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Молбата се подава пред районния съд по местонахождението на етажната собственост в 30-дневен срок от оповестяването на решението по реда на чл. 16, ал. 7.
(3) Подаването на молбата не спира изпълнението на решението, освен ако съдът не постанови друго.

ЗУЕС - Чл. 43.
(1) Всеки собственик може да иска отмяна на незаконосъобразен акт на управителния съвет (управителя).
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Молбата се подава пред районния съд по местонахождението на етажната собственост в 14-дневен срок от оповестяването по реда на чл. 16, ал. 7.
(3) Молбата се разглежда по реда на Гражданския процесуален кодекс.
(4) Съдът оставя в сила или отменя акта на управителния съвет (управителя).
(5) Решението на съда е окончателно.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещен

Мнениеот spokoen » 21 Апр 2013, 22:02

И така ... не реанимирам темата, а просто я продължавам.
1. Има искова молба към съда подадена от представител на етажната собственост.
2. Разбира се, имам вече упълномощен адвокат.


Ще ви информирам за развитието на това `велико` дело.

п.п. Впрочем, има нещо което наистина ме смути. Кварталния инспектор се опита да `тушира` създалото се напрежение /безуспешно/. Но пък там научих , че домоуправителката има копие на нотариалния ми акт. ОТ КЪДЕ ?! КАК ТАКА ?! Та там са ЕГН-то ми, лични данни ! Не би трябвало да има право на това !!!
spokoen
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 24 Яну 2013, 21:14

Re: по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещен

Мнениеот toni_sf » 22 Апр 2013, 02:41

spokoen написа:И така ... не реанимирам темата, а просто я продължавам.
1. Има искова молба към съда подадена от представител на етажната собственост.
2. Разбира се, имам вече упълномощен адвокат.


Ще ви информирам за развитието на това `велико` дело.

п.п. Впрочем, има нещо което наистина ме смути. Кварталния инспектор се опита да `тушира` създалото се напрежение /безуспешно/. Но пък там научих , че домоуправителката има копие на нотариалния ми акт. ОТ КЪДЕ ?! КАК ТАКА ?! Та там са ЕГН-то ми, лични данни ! Не би трябвало да има право на това !!!

Спокоен ,не се нерви ,щом нямаш подписан договор за ползване на това общо помещение ,да духат супата с какъв документ ще докажат в съда ,че си бил ползвател на това помещение.И заглавието ти на темата е идеално :D по устна уговорка .
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещен

Мнениеот toni_sf » 22 Апр 2013, 02:47

pilmal написа:Евентуално може да се наложи наем и без решение на ОС. В ПВР (ако имате) може да е упоменато как да се процедира в такива случаи. Така е при нас. ..."определя допълнителна вноска за всеки кв.м".
Вие сте имали устна уговорка. След смяната на управителя махате саксиите. На дали са били толкова бързи да проверят и направят протокол с 2ма свидетели за това, че саксиите са били там.
До тук удрят само на греди.
Поискайте протокола от ОС, на което се е решило колко да заплащате. Поискайте и протокола за залепяне на съобщението за изготвения протокол на ОС.Направете го в писмен вид със свидетел.
Ако Ви откажат достъп до информация - почвайте ги вие. Жалба до районния кмет за отказа. Ще се стреснат и ще ви оставят на мира.

Извинявам се ,ама ако успееш да ми посочиш по кой закон може да се наложи наем за ползване на общи части без решение взето на ОС от собствениците на ЕС ще те черпя яко :lol:
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ


Re: по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещен

Мнениеот pilmal » 22 Апр 2013, 19:07

toni_sf написа:
pilmal написа:Евентуално може да се наложи наем и без решение на ОС. В ПВР (ако имате) може да е упоменато как да се процедира в такива случаи. Така е при нас. ..."определя допълнителна вноска за всеки кв.м".
Вие сте имали устна уговорка. След смяната на управителя махате саксиите. На дали са били толкова бързи да проверят и направят протокол с 2ма свидетели за това, че саксиите са били там.
До тук удрят само на греди.
Поискайте протокола от ОС, на което се е решило колко да заплащате. Поискайте и протокола за залепяне на съобщението за изготвения протокол на ОС.Направете го в писмен вид със свидетел.
Ако Ви откажат достъп до информация - почвайте ги вие. Жалба до районния кмет за отказа. Ще се стреснат и ще ви оставят на мира.

Извинявам се ,ама ако успееш да ми посочиш по кой закон може да се наложи наем за ползване на общи части без решение взето на ОС от собствениците на ЕС ще те черпя яко :lol:


Чрез чл23 ал1 т12 от ЗУЕС и вписване като точка от ПвР.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещен

Мнениеот spokoen » 22 Апр 2013, 21:34

pilmal - пропуснал съм да спомена, че ПвР /ако въобще има/ се е приел много време след като изнесох епичните саксиийки.
В допълнение / по повод линка с тълкователно решение/ - никога, по никакъв повод не съм пречил на съсобственик да ползва въпросното помещение. Всеки, който е искал е можел във всяко време на денонощието да си влезе във въпросното помещение.
spokoen
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 24 Яну 2013, 21:14

Re: по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещен

Мнениеот toni_sf » 25 Апр 2013, 11:42

pilmal написа:
toni_sf написа:
pilmal написа:Евентуално може да се наложи наем и без решение на ОС. В ПВР (ако имате) може да е упоменато как да се процедира в такива случаи. Така е при нас. ..."определя допълнителна вноска за всеки кв.м".
Вие сте имали устна уговорка. След смяната на управителя махате саксиите. На дали са били толкова бързи да проверят и направят протокол с 2ма свидетели за това, че саксиите са били там.
До тук удрят само на греди.
Поискайте протокола от ОС, на което се е решило колко да заплащате. Поискайте и протокола за залепяне на съобщението за изготвения протокол на ОС.Направете го в писмен вид със свидетел.
Ако Ви откажат достъп до информация - почвайте ги вие. Жалба до районния кмет за отказа. Ще се стреснат и ще ви оставят на мира.

Извинявам се ,ама ако успееш да ми посочиш по кой закон може да се наложи наем за ползване на общи части без решение взето на ОС от собствениците на ЕС ще те черпя яко :lol:


Чрез чл23 ал1 т12 от ЗУЕС и вписване като точка от ПвР.

Извини ме,но звучи много несериозно като аргумент .
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещен

Мнениеот pilmal » 26 Апр 2013, 19:50

Чрез чл23 ал1 т12 от ЗУЕС и вписване като точка от ПвР.
Извини ме,но звучи много несериозно като аргумент .

Няма за какво да ми се извиняваш, всеки има право на мнение. Въпроса е кое върши работа.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: по устна уговорка с домоуправителя, ползвах общо помещен

Мнениеот spokoen » 12 Юли 2013, 17:52

Ами ... има решение на РС

http://www.justice-ruse.org/rcourt/2013/07/g/01634513/17161113.htm

До тук - ясно. При обжалване пред АС ... кой да ти каже, но общо взето - пак ясно.

Междувременно - скандал на последното общо събрание. Но което отидох. И пряко попитах дали е гласувано решение, което да упълномощи домоуправителката да заведе дело срещу мен. Оказа се, че не ... няма такова нещо. Но протоколчика на събранието не вписа това в протокола.

В момента съм на кантар ... дали да не сезирам районна прокуратура за съмнение за съставяне да документ с невярно съдържание.
spokoen
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 24 Яну 2013, 21:14


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron