начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот penapa » 26 Фев 2013, 15:28

Значи блока ни се състои от 24 апартамента от тях 17 са съгласни да се прави ремонт на покрива а другите 7 не са по какъв начин може да вземем от тях пари. По съдебен път ли. Парите за всеки апартамент са изчислени по квадратурата на апартаментите. Моля за съвет .
penapa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Фев 2013, 15:22

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот TheOldMan » 26 Фев 2013, 15:48

Задайте си въпроса "Аз ако не искам да дам пари, как могат да ме накарат да го направя?" и мисля че до голяма степен ще стигнете до отговора.
Как си представяте някои ваши съседи да ви вземат пари, които смятате че не дължите?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот penapa » 26 Фев 2013, 16:01

аз питам дали по съдебен път може да стане и какво трябва да се направи за образуване на съдебен иск
penapa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Фев 2013, 15:22

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот TheOldMan » 26 Фев 2013, 16:12

Може, всичко може в нашата държава.
Правите си общо събрание на което с мнозинство (вижте в ЗУЕС колко % е необходимото мнзинство за такъв вид дейност) се гласува да се извърши ремонт на покрива. Събирате оферти, определяте необходимата сума, гласувате да се сключи договор с дадената фирма да извършване на тази услуга. После правите разбивка на вноските за всеки имот в сградата. Който дал - дал. Който не е дал - с протоколите от събранията и с ведомостите за събраните суми при адвокат, който да ви обясни какви да са по-нататъшните стъпки.
А стъпките минават през съд, така че без адвокат няма да се справите.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот penapa » 26 Фев 2013, 16:24

ние вече направихме събрание и решихме коя е фирмата по колко се пада на апартамент значи сега трябва са си намерим адвокат
penapa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Фев 2013, 15:22

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот dobromirkd » 26 Фев 2013, 19:16

Пиши ми на този e-mail: заличен имейл и ще ти кажа какво следва да направиш :idea:
dobromirkd
Потребител
 
Мнения: 107
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 21:33

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот pilmal » 27 Фев 2013, 01:09

Пиши ми на този e-mail: dobromir.k.d@abv.bg и ще ти кажа какво следва да направиш :idea:

Защо не пишеш тук :?: Сподели твоята ИДЕЯ. На много хора ще им е интересно.



До питащия:
Според случая, ще са ви необходими или 67% или 75% или се счита за неотложен ремонт, в зависимост от това каква е причината за ремонта на покрива.
Свикването на събранието трябва да е юридически издържано. Тук трябва много да се пише.
Разпределението на вноските не е според квадратурата на апартаментите, а според % на ИЧ. Има разлика в крайната вноска, не голяма - но колкото да падне в съда- става.
Като гледам от 24апартамента, 7 не са съгласни. С какъв кворум е прието това решение. Може и да нямате...
Всеки глас е равен на толкова, колкото са процентите на идеалните му части, описани в НА.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот fragend » 28 Фев 2013, 10:41

Отговорите на "TheOldMan" и "pilmal" общо отговарят на въпроса Ви. В нашия случай направихме точно така, като изчислихме сумите на база на площите на жилищата в ЕС. Събранието ни имаше необходимия кворум за належащ ремонт (по-високия процент); спазихме и писменото поканване на всеки член на ЕС според иструкциите на ЗУЕС. Не пожела да плати един от членовете, дори агитираше и останалите да не плащат. Заведохме дело по прехвалената "бърза процедура". Приложихме всички документи. Съдът обаче уважи жалбата на ответника в която беше написал, че инициатора за събранието, който с таванското си жилище е и директно потърпевш, бил манипулирал/заблудил членовете на ЕС за необходимостта от ремонта и за тяхна сметка си направил подобрение на изолацията на жилището (сградата няма междинен таван); фирмата не изпълнила ремонта с уточнените в договора материали; както и единствено уместната забележка, че изчислението било направено не според ЗУЕС и в негов ущърб (междувременно преизчислихме дяловете според ЗУЕС и се оказа, че ответникът трябва да плати дори 30 лв повече :-)) Независимо, че горните забележки бяха напълно безпочвени, и че е малко вероятно инициаторът на ремонта да подведе съседите си, още повече, че двама от тях са професионални строители, видяха офертите и не възразиха на предложеното изпълнение, а не предприеха те ремонта, защото цената им била по-висока от въпросната оферта, съдът даде ухо на ответника и ни разиграва с доказване на очевидни неща чрез свидетели. Делото ни се точи вече три години. Описвам това, за да ви предупредя, че и да се "подковете" с всичките необходими документи, не е изключено да почакате докато си получите парите от нежелаещите да участват в ремонта...
fragend
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 21 Апр 2012, 13:55

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот sisi19 » 08 Мар 2013, 14:56

Погледни чл. 49 ал.3 от ЗУЕС.
Аз също се боря с това в момента.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот georgiev_sfbg » 15 Мар 2013, 17:34

penapa написа:Значи блока ни се състои от 24 апартамента от тях 17 са съгласни да се прави ремонт на покрива а другите 7 не са по какъв начин може да вземем от тях пари. По съдебен път ли. Парите за всеки апартамент са изчислени по квадратурата на апартаментите. Моля за съвет .

ЗУЕС - Чл. 38. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Решенията на общото събрание се изпълняват в определените в тях срокове. Когато срокът не е определен, решенията се изпълняват в 14-дневен срок от оповестяването им по реда на чл. 16, ал. 7.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато собственик, ползвател или обитател не изпълни решение в определения срок, председателят на управителния съвет (управителят) може да подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от Гражданския процесуален кодекс. Към заявлението се прилага препис от решението на общото събрание.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот ceci92 » 15 Юни 2014, 10:00

Здравейте!Аз имам същия проблем като господина.С тази разлика,че при нас никой не се сеща да направи събрание откакто сме купили апартамента изминаха 5 месеца,но събрание така и не направиха и на касиерката и домоуправителя им е известно за проблемите с покрива,но никой не взима мерки!По какъв начин да процедирам след като никой не се интересува...На мен вече ми става неудобно да питам постоянно,кога ще направят събрание!
ceci92
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Мар 2014, 14:58

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот lakavitsa » 15 Юни 2014, 12:59

Тук вече следва да потърсите вината и във районната / кметска администрация която има свои задължения по зуес, но други са им интересите. И не само сега. Остава да проправите пъртина Вие, ако не се спазва /стриктно/ЗУЕС...Интересно, но по-горе не се споменава за процентно представени в общите части отделни апартаменти и/или техните собственици.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот lakavitsa » 15 Юни 2014, 17:49

Вижте и това по-долу!!! Повечето от етажните собственици отбягват този чл.50 (2), Разбира се, повечето нямат парите за да го подминат, набързо да съберат парите за необх. ремонти и затова законодателят е предвидил набирането на тези средства. Естествено е това да става под засилен контрол, защото погледите към набирането чрез ежемесечните вноски в държава където към съдебната система има толкова много подозрения не винаги са добронамерени. Това е моето скромно мнение не на юрист, а на дългогодишен член(уващ) на/в Упр. съвет на ет. собственост.

Чл. 50. (1) Общото събрание на собствениците или на сдружението създава и поддържа фонд "Ремонт и обновяване".
(2) Средствата във фонда се набират от:
1. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) ежемесечни вноски от собствениците в размер, определен с решение на общото събрание съобразно идеалните части на отделните собственици в общите части на етажната собственост, но не по-малко от един процент от минималната работна заплата за страната.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот dikobraz » 15 Юни 2014, 20:20

Честито за имота, дано сте случили на съседи.
Относно
ceci92 написа:... изминаха 5 месеца,но събрание така и не направиха


Не бързайте, освен ако не тече при вас.

Аз чакам вече 7 година да се свика събрание и да се даде отчет за парите и сметките
dikobraz
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 14 Ное 2005, 20:33

Re: Проблем със сбиране на пари за ремонт на покрив

Мнениеот dikobraz » 15 Юни 2014, 20:24

lakavitsa написа:Повечето от етажните собственици отбягват този чл.50 (2)

Естествено е това да става под засилен контрол, защото погледите към набирането чрез ежемесечните вноски в държава където към съдебната система има толкова много подозрения не винаги са добронамерени.


Както винаги, съгласен с написаното от Лакавица.

Някои си мислят, че това е безлихвен и безотчетен кредит, паднал им се от тотото
dikobraz
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 14 Ное 2005, 20:33


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron