начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Жилищен блок с пет входа - питане за ЕС на отделните входове

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Жилищен блок с пет входа - питане за ЕС на отделните входове

Мнениеот antonslavov73 » 17 Фев 2013, 21:37

Уважаеми ползватели на форума, Уважаеми юристи,

Обитавам жилищен блок с пет входа и съм домоуправител на един от тях. По нотариален акт притежавам 0,82% от идеалните части на сградата (което по мои сметки, означава, че обитателите на един вход от блока притежават около 20% от идеалните части на целия блок). Моето питане е свързано с това как трябва да бъде организирана организацията и управлението на етажната собственост - дали трябва да се прави събрание на етажната собственост на всички собственици в блока (което е може би почти невъзможно?), или е възможно отделните входове да имат свое отделно събрание на етажната собственост (и какво е тогава правното основание на такова събрание и как се определят %-те на етажната собственост и на участвалите в събранието). Дали ако всеки отделен вход прави свое собствено събрание на етажната собственост (при положение, че те не притежават 100% от идеалните части на сградата) тяхното решение е легитимно и има някаква юридическа стойност. Тук трябва да отбележа, че в съответната община всеки вход се води отделна етажна собственост - което не ми е съвсем ясно, при положение, че в нотариалните актове е записано, че собствениците притежават около 0.8% от сградата (и същевременно обитателите на входа се оказва, че притежават около 20% от идеалните части на сградата). Може би казуса е доста объркан, но начина, по който досега е управлявана етажната собственост (ако може така да се нарече начина, по който досега са вземани решения) е чрез отделни събрания на входовете.

Благодаря Ви предварително за отговорите.

С уважение - Антон Славов
antonslavov73
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Окт 2012, 09:51

Re: Жилищен блок с пет входа - питане за ЕС на отделните вхо

Мнениеот TheOldMan » 17 Фев 2013, 22:05

Спокойно можете да си правите ОС на вашия вход, но няма да можете да визмате решение за разпореждане с общи части ( в реалния случай за общи между входовете части, но според закона - за каквито и да било ид. части, дори и с една стълбищна площадка...)
Много по-удобно е да се работи само с жителите на един вход, но решения за междувходови инсталации е кошмар - ремонт на покрив, подмяна на улук минаващ между двата входа, подмяна на хоризонтални части на водопроводи, засягащи повече от един вход, разпореждания с крайблокови площи (градинки, паркинги) става малък кошмар. Една подмяна на циркулационна помпа на абонатната дето храни 3 входа отне почти 10 дена студуване, докато съберем мижавите 200-300 лева. Вратата на абонатната също беше камък на раздора..
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Жилищен блок с пет входа - питане за ЕС на отделните вхо

Мнениеот antonslavov73 » 17 Фев 2013, 22:15

Благодаря за отговора Old man,

Това ми е познато, тъй като за петте входа има обща абонатна станция на Топлофикация... Но въпроса ми беше, при нашето положение доколко решенията на събрание на етажната собственост на нашия вход, ще имат някаква юридическа стойност? Или ако искаме да има такава, трябва да търсим събрание на целия блок?
antonslavov73
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Окт 2012, 09:51

Re: Жилищен блок с пет входа - питане за ЕС на отделните вхо

Мнениеот TheOldMan » 17 Фев 2013, 23:56

Погледнато буквално... никой няма право да ви забрани да си направите "сдружение на собствениците" само от 2-3-те апартамента, които живеят на една площадка. Ще можете да си се събирате, да гласувате дали да си смените крушката на площадката или дали да си боядисате стените на вашия етаж.
Така че за решения, които засягат само вашия вход (подмяна на вертикални щрангове, боядисване, домофон, заключване на входната врата, асансьор и т.н.) събранието на собствениците само от товзи вход си е напълно легитимно и решенията му са задължителни за всички живущи в дадения вход.
Единствено не можете да се разпореждате с общи за цялата кооперация части - поставяне на антена на моб. оператор на покрива (макар че има и такива случаи), тротоари, общи паркинги, отдаване на фасадата за поставяне на рекламни материали... такива неща.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Жилищен блок с пет входа - питане за ЕС на отделните вхо

Мнениеот antonslavov73 » 24 Фев 2013, 10:04

TheOldMan написа:Погледнато буквално... никой няма право да ви забрани да си направите "сдружение на собствениците" само от 2-3-те апартамента, които живеят на една площадка. Ще можете да си се събирате, да гласувате дали да си смените крушката на площадката или дали да си боядисате стените на вашия етаж.
Така че за решения, които засягат само вашия вход (подмяна на вертикални щрангове, боядисване, домофон, заключване на входната врата, асансьор и т.н.) събранието на собствениците само от товзи вход си е напълно легитимно и решенията му са задължителни за всички живущи в дадения вход.
Единствено не можете да се разпореждате с общи за цялата кооперация части - поставяне на антена на моб. оператор на покрива (макар че има и такива случаи), тротоари, общи паркинги, отдаване на фасадата за поставяне на рекламни материали... такива неща.


Супер, благодаря за отговора... То събирането и досега си го правим по входове, ама каква полза. Въпроса ми беше в друга насока - като вземем решение, че ще събираме по 50лв. за боядисване на входа, доколко това решение е легитимно. Защото всеки от входа може да го оспори, че не е взето от над 50% от притежателите на ид.ч. На какво основание се събират месечните такси за входа... Излиза, че собственик, които не желае да заплаща, не може по никакъв начин да бъде накаран да заплати тези разходи - дори и не може да бъде осъден, защото решенията на ОС на ЕС не са законни...
antonslavov73
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Окт 2012, 09:51

Re: Жилищен блок с пет входа - питане за ЕС на отделните вхо

Мнениеот TheOldMan » 24 Фев 2013, 12:49

И ако съседна не пожелае да даде 50-те лева какво - ще го осъдите ли? И когато (ако) го осъдите - какво? Ще му секвестирате имуществото?
Просто съберете от желаещите пари, и като дойдат бояджиите им дайте инструкции около неплащащите да не се боядисва. Да си живеят с олющената боя около вратите па да видим дали няма да се засрамят.
Разберете, закона и съда не е панацея, и той не може да замени разбирателството между съседите. Загуба на нерви и средстава е да се търси решаване на такива проблеми в съда (мое лично мнение).
Прозорците на офиса в който работех гледат към покрива на един подземен гараж. И там имаше 1-2 тариката, които отказаха да дадат пари за подновяване на хидроизолацията на покрива му. Дойдоха бачкаторите, оставиха над техните гаражи покрива неремонтиран, и сега тече само в техните гаражи. В другите гаражи е сухо. Щом ги кефи - така да бъде. Демокрация ...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Жилищен блок с пет входа - питане за ЕС на отделните вхо

Мнениеот pilmal » 25 Фев 2013, 13:36

чл.8 ал.2 от ЗУЕС
Когато сградата е с повече от един вход, управлението може да се осъществява във всеки отделен вход.
Пример:
Когато имате примерно около 20% от ИЧ на блока, приравнете ги към 100%. Чисто и просто въпрос на математика. Индивидуалните Ви проценти умножете по 5.(100/20=5 ; х * 5 =? , където "х" е ИЧ% описани в НА).
По получените нови проценти си провеждате ОС.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron