начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

спиране на стълбищно осветление

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


спиране на стълбищно осветление

Мнениеот renydymytrova » 31 Яну 2013, 19:31

Здравейте. Имам нужда от съвет. В нашата кооперация от години се плащат високи сметки за ток на общите части, т.е. ток стълби. Най-вероятно някой краде, но се оказа твърде трудно, да не кажа невъзможно, да бъде разкрит крадецът. От няколко дни нашата домоуправителка е решила да спира тока през деня на стълбището от ел.таблото. Обяснението е – да се намалят високите сметки. Аз категорично не съм съгласна, а на протеста ми ми се отговори едва ли не да си гледам работата. Дори и през деня стълбищния коридор към моя апартамент е тъмен, имам деца, които ги е страх, да не говорим, че нямаме звънци. Обстановката е като през Средновековието. Въпросът ми е как да противодействам на това незаконосъобразно решение, пък било то взето и от ОС с мнозинство, каквото сега не е. Не може да няма начин да се спре този акт или следващи подобни които ме лишават от потребление на ел.енергия през определена част от денонощието, като аз си плащам цялата такса и имам нужда от ток през деня, а не през нощта. Благодаря.
renydymytrova
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Юли 2007, 21:38

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот pilmal » 31 Яну 2013, 19:56

Щом няма решение на ОС, значи не е много правилно. Опитайте се 1во да разговаряте. Обяснете й че това ви създава пречки и така мирно и кротко. Ако имате ПВР това е добре. Там някъде трябва да има нещо, за което да се хванете и да обясните, че не може така . Жалба в Общинската администрация, ще свърши работа.
Имайте предвид и това,че със сигурност жената не го прави защото го е сънувала. За доброто на всички е. Направете си и сметка за едно "цък" на крушките, колко стотинки Ви отиват. Може и никой да не краде.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот renydymytrova » 31 Яну 2013, 20:26

Благодаря за мнението, Pilmal. Вие преценете дали се краде щом лятото сметките са от по 10-15 лева, а сега зимата - по 60-70. Дори и да не се краде решение би били енергоспестяващи крушки, а не режим на тока! Нали разбирате идеята ми, че е немислимо по какъвто и да било повод да бъдем лишавани от електричество. Дори и денем има помещения, които се нуждаят от светлина. В допълнение считам, че Общинската администрация ще ми отговори, че това е частно-граждански въпрос и ще ме прати в съда. А на мене ми се ще да прочета мнения и идеи за приложими закони и конкретни състави на членове.
renydymytrova
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Юли 2007, 21:38

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот pilmal » 31 Яну 2013, 20:38

Ако има нарушение на ПВР, кмета може да наложи глоба на нарушителя.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот renydymytrova » 31 Яну 2013, 20:55

Не е там отговора...
renydymytrova
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Юли 2007, 21:38

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот TheOldMan » 31 Яну 2013, 22:18

А вас не ви ли дразни това, че някой краде по 50 лева месечно от всички? Предпочитате да плащате сметките на някой-си дет си мисли че живее в блок с олигофрени и може да ви бърка в джоба цяла зима?
60 лева са ужасно голяма консумация - аз плащам по-малко за ток в къщи, а имам пералня, печка, миялна, телевизори, компютри, в момента се ползва и печка-духалка вечер... 60 лева са около 600 киловатчаса, по 20 квтчаса дневно - 10 часа дневно за 50 крушки по 40 вата...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот pilmal » 31 Яну 2013, 23:09

TheOldMan написа:А вас не ви ли дразни това, че някой краде по 50 лева месечно от всички? Предпочитате да плащате сметките на някой-си дет си мисли че живее в блок с олигофрени и може да ви бърка в джоба цяла зима?
60 лева са ужасно голяма консумация - аз плащам по-малко за ток в къщи, а имам пералня, печка, миялна, телевизори, компютри, в момента се ползва и печка-духалка вечер... 60 лева са около 600 киловатчаса, по 20 квтчаса дневно - 10 часа дневно за 50 крушки по 40 вата...

Ама тя жената е плащач. Ко й пука на нея за другите дет едва връзват двата края. Вместо да се опитат да намерят виновника, защото не е чак невъзможно
Не е там отговора...



Изкарайте си осветително тяло с датчик за движение от вас в общия коридор с разрешение на ОС и си светкайте.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот renydymytrova » 31 Яну 2013, 23:13

Разбира се,че това е огромен проблем, с който явно Вие не сте се сблъсквали. Нека Ви кажа - идваха от няколко фирми и всички казват едно и също: за да се хване кой краде, трябва да се проследи цялата инсталация, което отнема време /да не говорим, че искат по 50-100 лева за посещение/, за което крадецът, естествено ще се разкачи от мястото, от където черпи ток, а за да се хване кражбата, трябва да е по време на извършването и. Та така... Ужас и безумие!!! Между другото професионалисти твърдят, че не може да се краде от стълбищния автомат или ако се тегли ток от там, то ще е само за времето, през което е захранено стълбищното осветление от автомата/нали след като сме го включили, то се изключва след време/. Предложиха ни да изключим директно от таблото закранването на останалите кръгове от общите части - мазе и таван. Там захранването е постоянно и е по-възможно оттам да се черпи ток. Лично аз предложих този вариант на ОС, но те не го приеха. И сега хем нямаме ток през деня, хем плащаме на продължаващите кражби. Няма да оспорвам твърдението Ви за "олигофрените" тук :( Съжалявам! Това е положението при нас...Вие ако можете - помагайте с мнения и предложения... :?:
renydymytrova
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Юли 2007, 21:38

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот pilmal » 31 Яну 2013, 23:19

Относно ЛС за да получите отговор, би трябвало да ги включите :!:
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот pilmal » 31 Яну 2013, 23:25

Сблъсквали сме се! И там протата, които са идвали не Ви ли сложиха една джаджа (не съм спец по ел). Пресмята се приблизително колко вата ток харчат крушките Ви и се слага това, като не допуска по-висока консумация.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот renydymytrova » 31 Яну 2013, 23:45

Pilmal, не бъдете излишно саркастичен. Не знаете нищо за мен и финансите ми и квалификациите ви са неуместни!!! По даден казус обикновено има значително повече обстоятелства, от колкото може да се обясни тук, а и аз не желаех да навлизам в подробности. Изказванията Ви отговарят отрицателно вместо Вас лично на въпроса ми дали сте юрист. А аз като дипломиран и правоспособен такъв търсех повече различни и интересни мнения по определен конкретен казус - спирането на тока за част от денонощието в дадена кооперация. Трябва да призная, обаче, че явно съм сгрешила да си въобразя,че ще го намеря тук. Извинявам се на колегите, които нямат мисленето и речника Ви. Заради такива като Вас не обичам форумите....На професионалистите мястото им е в канторите и съда...
renydymytrova
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Юли 2007, 21:38

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот TheOldMan » 01 Фев 2013, 12:02

Откъм юридическата страна на въпроса: Стълбището е обща част и като такава е "под разпореждане" на Общото събрание на ЕС. Недоволните от решението свиквате общо събрание, сваляте "диктатора" и назначавате друг, който да не ви спира тока. Ако не можете да съберете толкова хора че да имате кворум на общото събрание значи... другите живущи този начин ги устройва, а живеем в демократично общество където мнозинството решава какво да бъде и какво не.
Това е. Никой държавен орган няма да седне да се занимава с това, че вие като съседи не можете да се разберете дали да ви свети стълбището или не.
Откъм техническата част: В по-старите кооперации през ключовете за осветление минаваше фазата, а нулата беше постоянно свързана. След това проектантите се усетиха, че много хора крадатток взимайки фаза от ключа за включване на стълбищното осветление, който се намира вътре в апартамента, и вече през ключвете мнинава нула.
Един електротехник може за 5 минути да обърне фазата и нулата в таблото и така крадеца ще е принуден отново да се рови в инсталацията за да се хване за другия проводник, ако краде от стълбищното осветление. Ако краде от ключа смяната на фазата и нулата ще го остави безпомощен, с ток за крадене само докато свети осветлението.
Ако краде от тавана и мазетата... там поне достъпа е значително по-лесен и безпроблемен. За 300-те лева дето ще платите само тая година от кражби ще ви издърпат съвсем нова открита ел. инсталация която ще е съвсем видима и ще е пределно ясно дали някой се закача за нея.
Разкачете стълбищното осветление от това на мазетата и таваните. Модифицирайте предпазителите така, че да изгарят при ток по-голям от 1-2 ампера. 2 ампера са достатъчни да захранят около 400 вата (10 тина крушки), но недостатъчни за захранване на ел. отоплителна печка, което е главната причина някой да краде ток - за да се топли на аванта. Да, 1 месец ще сменяте предпазители всеки ден, но крадеца ще се откаже.
Но за всичко това трябва да имате съмишленици. Ако съседите ви не са активни и са съгласни да плащата сметките за ток на "гявола"... ами... ще ги плащате и вие. Или ще се придвижвате на тъмно.
Варианта с изкарване на външна лампа от вашето захранване също не е лош. Вие ще си плащате на вас да ви е светло, а другите ... да се оправят както искат.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот renydymytrova » 01 Фев 2013, 12:22

Благодаря, TheOldMan. В мнението Ви има доста интересни моменти, особено в техническите разяснения, от които да се възползваме. Чака ни борба, то е ясно. Дано да е и лесно :P
renydymytrova
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Юли 2007, 21:38

Re: спиране на стълбищно осветление

Мнениеот georgiev_sfbg » 15 Мар 2013, 15:50

renydymytrova написа:Здравейте. Имам нужда от съвет. В нашата кооперация от години се плащат високи сметки за ток на общите части, т.е. ток стълби. Най-вероятно някой краде, но се оказа твърде трудно, да не кажа невъзможно, да бъде разкрит крадецът. От няколко дни нашата домоуправителка е решила да спира тока през деня на стълбището от ел.таблото. Обяснението е – да се намалят високите сметки. Аз категорично не съм съгласна, а на протеста ми ми се отговори едва ли не да си гледам работата. Дори и през деня стълбищния коридор към моя апартамент е тъмен, имам деца, които ги е страх, да не говорим, че нямаме звънци. Обстановката е като през Средновековието. Въпросът ми е как да противодействам на това незаконосъобразно решение, пък било то взето и от ОС с мнозинство, каквото сега не е. Не може да няма начин да се спре този акт или следващи подобни които ме лишават от потребление на ел.енергия през определена част от денонощието, като аз си плащам цялата такса и имам нужда от ток през деня, а не през нощта. Благодаря.


ЗУЕС - Чл. 40. (1) Всеки собственик може да иска отмяна на незаконосъобразно решение на общото събрание.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Молбата се подава пред районния съд по местонахождението на етажната собственост в 30-дневен срок от оповестяването на решението по реда на чл. 16, ал. 7.
(3) Подаването на молбата не спира изпълнението на решението, освен ако съдът не постанови друго.

ЗУЕС - Чл. 43. (1) Всеки собственик може да иска отмяна на незаконосъобразен акт на управителния съвет (управителя).
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Молбата се подава пред районния съд по местонахождението на етажната собственост в 14-дневен срок от оповестяването по реда на чл. 16, ал. 7.
(3) Молбата се разглежда по реда на Гражданския процесуален кодекс.
(4) Съдът оставя в сила или отменя акта на управителния съвет (управителя).
(5) Решението на съда е окончателно.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron