начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

премахване на незаконно строителство

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


премахване на незаконно строителство

Мнениеот daniko » 26 Яну 2013, 15:16

В резултат на подадена от мен жалба, ДНСК издаде заповед за премахване на незаконната ограда на съседа. Той я обжалва в съда, но съдът потвърди заповедта. Решението е в сила отпреди 2 месеца. Какво следва оттук нататък? Доколкото разбрах ДНСК трябва да му изпрати покана за доброволно изпълнение на заповедта, но никъде не мога да намеря определен срок, в който ДНСК да е задължена да отправи тази покана? Какво трябва да направя за да ускоря нещата и да се махне най - накрая проклетата ограда? Вече 3 години се занимавам с нея!
daniko
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Яну 2013, 14:59

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот julyanvonemona » 26 Яну 2013, 21:06

Продължавайте да чакате изпълнението на заповедта от страна на органите на ДНСК. И се молете съседът Ви да не си науми да открие нещо незаконно във Вашия двор.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот nk7702n » 26 Яну 2013, 21:33

daniko написа:В резултат на подадена от мен жалба, ДНСК издаде заповед за премахване на незаконната ограда на съседа. Той я обжалва в съда, но съдът потвърди заповедта. Решението е в сила отпреди 2 месеца. Какво следва оттук нататък? Доколкото разбрах ДНСК трябва да му изпрати покана за доброволно изпълнение на заповедта, но никъде не мога да намеря определен срок, в който ДНСК да е задължена да отправи тази покана? Вече 3 години се занимавам с нея!

Няма фиксиран срок, в който на практика да се предприемат действия по изпълнение на заповедите.Може това да стане веднага, а може и да няма действия в продължение на години. Зависи от конкретния случай и интересите, които се засягат.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот daniko » 27 Яну 2013, 00:31

до nk7702n - Подозирах нещо подобно. Мога ли да предприема нещо за да не допусна подобно губене на време?
daniko
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Яну 2013, 14:59

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот Melly » 27 Яну 2013, 07:21

daniko ,
Нито единият, нито другият включили се в темата ви са наясно с проблематиката.

Решението на проблема е по общия съдопроизводствен ред.
Търсете си адвокат.

Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот probcho » 27 Яну 2013, 10:10

.
Последна промяна probcho на 27 Яну 2013, 14:55, променена общо 1 път
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот emilgrigorov » 27 Яну 2013, 10:15

Между другото, ако се разгледа трансформацията на незаконната вещ в съвкупност от подредени в особен порядък вещи (строителни материали), сами по себе си законни, и от тук се изходи към последваща промяна в порядъка, организацията на тези вещи, на всяка съобразно законноста на местоположението и във времево-пространствения континиуум, е възможно да се достигне до странни вариации от лъкатушещи арпежи, преплетени със съвременни Рок (алюзорно) нюанси в цялостната хармония на зимното ноктюрно под две диригентски палки, любим жанр на средностатистическият ни сънародник, питащият и комшията му включително, в качеството им на такива.
Според мен, представлението спокойно може да бъде оставено на сцена още няколко сезона, предвид зрителския интерес, както и ентусиазма на главните действащи лица.
От друга страна, това са творби непреходни в същността си, оставящи дълбока диря в идните поколения, оформящи съзнанието и междуличностните отношения подобно на всяко едно произведение на изкуството, елемент от световното културно наследство.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот daniko » 27 Яну 2013, 12:36

до probcho - Всъщност ДНСК са безкрайно неотзивчиви за даване на каквато и да е информация. Не отговарят дори и на официални писма!
Притеснява ме, че никъде не е указан срок в който ДНСК, след влизане в сила на заповедта (решението на съда е окончателно, влязло в сила и не подлежи на обжалване, между другото съдът дава информация дали решението по дело е обжалвано на следваща инстанция), е длъжен да изпрати покана за изпълнение. Съдейки от досегашния ход на нещата, това би могло да трае още няколко години. А Наредба №13 започва с думите "В тридневен срок след изтичане на срока за доброволно изпълнение...", а нали този срок се указва именно в тази покана?

Благодаря предварително за всяка информация, която би ми помогнала да разбера как да ускоря нещата.
daniko
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Яну 2013, 14:59

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот emilgrigorov » 27 Яну 2013, 13:36

daniko написа:... информация, която би ми помогнала да разбера как да ускоря нещата.

Отговорът на Мели беше изчерпателен по отношение "ускоряването на нещата". Аз допълних - относно развитието им по същество. Със средства, не по-големи от обикновените, които всеки отделя за културни, естетически забавления (кино, чалга, филми за възрастни и т.пр.), конфликтът може да прерасне във вечността. До известна степен пропуск в законодателството ни, предвид, че на времето нормативните текстове досежно подобни казуси завършваха с " ... се конфискува в полза на държавата", инструмент с огромен възпиращ ефект.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот probcho » 27 Яну 2013, 14:46

.
Последна промяна probcho на 27 Яну 2013, 19:13, променена общо 1 път
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот Melly » 27 Яну 2013, 14:55

probcho написа:
daniko написа:В резултат на подадена от мен жалба, ДНСК издаде заповед за премахване на незаконната ограда на съседа. Той я обжалва в съда, но съдът потвърди заповедта. Решението е в сила отпреди 2 месеца. Какво следва оттук нататък? Доколкото разбрах ДНСК трябва да му изпрати покана за доброволно изпълнение на заповедта, но никъде не мога да намеря определен срок, в който ДНСК да е задължена да отправи тази покана? Какво трябва да направя за да ускоря нещата и да се махне най - накрая проклетата ограда? Вече 3 години се занимавам с нея!

Уважаема daniko, това че Вие не получавате част от кореспонденцията по преписката, може би Ви ..... притеснява! - Това и от самолет се вижда.Това, което можете да направите е да отидете в приемното време на началника в съответния отдел и да се запознаете с хода на преписката! Възможно е да има обжалване на втора инстанция, за което Вие няма как да сте информирана!- Невярно. Съдебноадминистративното производство е едноинстанционно и приключва с Решение, което е окончателно
Но това, което е най-вероятно е времето, което е необходимо за процедурата по Наредба №13!
Има и нещо друго, което може би заради Вашата неприязън, не отчитате като фактор, а се цупите като първокласничка - метеорологичните условия! Дали Вашият комшия ще тръгне да извърши доброволно премахване в тези минусови температури? Не! Дали фирмата, която евентуално ще подаде офертата за изпълнението на заповедта, ще се "навие" да работи при зимни условия? Твърде малко вероятно! Дали Вие ще присъствате лично на събарянето? Едвали! Най-много да гледате от някое прозорче на топлата стая и да отпивате от питието си със задоволство, че сте натрили нечий нос, а целият свят се е въртял около Вас! - С този благ тон и напътствия, току-виж отлетели още 3 години (включително 3 мразовити сезона).
....
ПП
Melly, за чисто любопитство адвокат не е нужен! Нищо лично!

probcho, и аз към теб - нищо лично. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот Melly » 27 Яну 2013, 15:28

Допълвам:
И като интелигентни хора (ти ми писа, а аз ти отговорих) си казахме "нещата" на ЛС.
Кво да п*райш, хора естети сме. :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот nk7702n » 27 Яну 2013, 17:50

daniko написа:до probcho - Всъщност ДНСК са безкрайно неотзивчиви за даване на каквато и да е информация. Не отговарят дори и на официални писма!
Притеснява ме, че никъде не е указан срок в който ДНСК, след влизане в сила на заповедта (решението на съда е окончателно, влязло в сила и не подлежи на обжалване, между другото съдът дава информация дали решението по дело е обжалвано на следваща инстанция), е длъжен да изпрати покана за изпълнение. Съдейки от досегашния ход на нещата, това би могло да трае още няколко години. А Наредба №13 започва с думите "В тридневен срок след изтичане на срока за доброволно изпълнение...", а нали този срок се указва именно в тази покана?

Благодаря предварително за всяка информация, която би ми помогнала да разбера как да ускоря нещата.


Та, на въпроса Ви, всъщност, наскоро имах подобен казус като Вашия. За съжаление, законодателят не е предвидил ефективен способ за защита в такива случаи като Вашия. Моят съвет е да не се примирявате с положението и да подавате жалби не само до ДНСК. Всъщност, посоченият случай, с който се сблъсках напоследък, доказа за пореден път, че се постига успех, но единствено с повече упоритост и активност. При всички случаи е добре да се обърнете за съдействие към колега адвокат! Пожелавам Ви успех! :)
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот nk7702n » 27 Яну 2013, 17:55

probcho написа:
daniko написа:Всъщност ДНСК са безкрайно неотзивчиви за даване на каквато и да е информация. Не отговарят дори и на официални писма!
Притеснява ме, че никъде не е указан срок в който ДНСК, след влизане в сила на заповедта (решението на съда е окончателно, влязло в сила и не подлежи на обжалване, между другото съдът дава информация дали решението по дело е обжалвано на следваща инстанция), е длъжен да изпрати покана за изпълнение. Съдейки от досегашния ход на нещата, това би могло да трае още няколко години. А Наредба №13 започва с думите "В тридневен срок след изтичане на срока за доброволно изпълнение...", а нали този срок се указва именно в тази покана?

Какво означава "неотзивчиви"? Отивате при тях и се запознавате на място с наличната преписка! Или чакате писмо от тях? За какво?
Относно поканата - самата тя се изпраща с придружително писмо по пощата! В случай на ненамерен адресат Български пощи АД лепи извести и се изчакват 30 дни, след което писмото се връща като "непотърсено"! След връщане на писмо, като непотърсено, от служители на ДНСК започва издирване на получателя! След 3-4 пъти издирване на лицето, се извършва съобщаване по §4 от ДР на ЗУТ. След което се пристъпва към съобщаване на поканата по чл.62 на АПК. От този момент нататък започва да тече доброволния срок за изпълнение. Само до тука са мин 3 месеца.
След изтичане на срока за доброволно изпълнение, в случай на липса на такова, се започва процедура по Наредба №13. Самата процедура по съставяне на протоколи по наредбата и отправяне на покана към фирми изпълнители отнема поне още 3 месеца!
След издаване на възлагателно писмо за изпълнение, ако същото се обжалва, може да се забави в съда поне още 3 месеца!.....
Да продължавам ли още или подадената информация е достатъчна! Нещата може би отиват към година, но това е българското законодателство, за което юристите толкова милеят!
Нещата може да стигнат и година! Невероятно, но факт! Но историята познава и по-тежки случаи!
Сега, ако наистина не Ви се чака, си наемете адвокат, но не с него да ходите в ДНСК, а направо в Страс(т)бург! :lol:
Моя съвет е: заредете се с търпение и се надявайте в безпроблемното протичане на цялата процедура, която за Вас се оказва толкова интересна и спешна (почти толкова колкото "Бърза помощ" при инфарктно състояние или пожарна при огнено бедствие)!

Може да има много усложнения, които да траят с години. Например, да не може да се намери фирма изпълнител или подходяща оферта, да се изпълни частично и след това да се налага повторно частично изпълнение на заповедта. Тоест, практиката познава доста тежки случаи, примерно минали 6, 7 години и заповедта е още неизпълнена, независимо от посочените срокове в Наредба № 13. :shock:
Допълвам : Danico, след като прочетох поста на julyanvonemona, стигнах до извода, че той едва ли е имал предвид да Ви засегне по някакъв начин, по - скоро индиректно Ви е насочил, че би следвало да се замислите дали и във Вашия имот всички постройки отговарят на законовите изисквания, това с оглед възможността съседът Ви да се опита "да Ви върне жеста", особено ако се намери някой, който да го насочи към подобни действия.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот moderator » 27 Яну 2013, 20:48

Жокер от модератора: Личните борби между участниците в дискусията, водени чрез обидни квалификации на интелектуални, физически, физиологични качества/състояния или скрити/явни намеци за липса професионална компетентност, не са аргументи по темата, поради което ще бъдат означавани като off topic и заличавани по-късно.
moderator
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 20 Юни 2005, 10:54

Отворено писмо

Мнениеот Melly » 28 Яну 2013, 00:55

nk7702n написа:Та, на въпроса Ви, всъщност, наскоро имах подобен казус като Вашия. За съжаление, законодателят не е предвидил ефективен способ за защита в такива случаи като Вашия. Моят съвет е да не се примирявате с положението и да подавате жалби не само до ДНСК. Всъщност, посоченият случай, с който се сблъсках напоследък, доказа за пореден път, че се постига успех, но единствено с повече упоритост и активност. При всички случаи е добре да се обърнете за съдействие към колега адвокат! Пожелавам Ви успех! :)


...... не само не е предвидил, а напротив. Законодателят е дал ефективен способ за излизане от това "висящо" положение на 3-годишно ходене по мъките на питацият/а (виж по-горе). Както посочих и в конкретния казус, ефективна защита на нарушено субективно право се постига по общия исков ред, където при пълно и главно доказване на претенцията съдебното решение има изпълнителна сила - това, което питащият/а не са постигнали до този момент, а и съветите, които им се дават само биха продължили агонията... Четете по-горе и се наслаждавайте.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот nk7702n » 28 Яну 2013, 10:14

Никъде не съм написала, че няма исков ред за защита, споменала съм в по - горните постове, че трябва да има активност и постващият да се обърне към адвокат.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот Melly » 28 Яну 2013, 12:37

nk7702n написа:Никъде не съм написала, че няма исков ред за защита, споменала съм в по - горните постове, че трябва да има активност и постващият да се обърне към адвокат.

Всеки, който проследи постовете на участника nk7702n в тази тема може сам да си направи извод... :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот vdggbg » 28 Яну 2013, 16:17

Не е хубаво това, което правите, уважаеми дами! Не сте много в този раздел на форума - няма ли да е възможно да станем свидетели на малко повече толерантност, и добро чувство? Недейте взима пример от някои от нас, господата, по отношение на подхода към ближния...
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: премахване на незаконно строителство

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Яну 2013, 17:22

Просто нормативните актове станаха толкова много, че се загуби порядъка, да не говорим за липса на всякакъв алгоритъм. Иначе казано, не е достатъчно вече да си само гражданскоправен адвокат/респективно наказателно-правен адвокат, а и да можеш да фокусираш в самият отрасъл.

Но аз лично считам, че готови рецепти във форум няма как да се получат, понякога може да се уцели решение, ама пак си е синтетика.

С две думи при мен пощата побеждава телефона, тоест предпочитам старомодните работи (не ексцентричните).

Не мога да разбера защо не се спазва законодателството, пък и съм участвал в негаторен иск (така ли беше) по чл. 109 ЗС и темата е неприятна.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Следваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron