начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Нищожност на договор за гледане и издръжка

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот jomadi » 25 Яну 2013, 17:25

Здравейте!
Бих желала да Ви попитам за мнението Ви по един кокретен казус.

Общият ни наследодетел Х прехвърля на другия наследник У собствените си части от недвижим имот "срещу грижите, които приобритателят У е полагал за прехвърлителя до сега и срещу поетото от У задължение да подпомага в издръжката, да гледа прехвърлителя Х докато е жив, като му гарантира един сносен и спокоен живот, и му осигури храна, облекло, квартира, отопление, осветление, почистване и грижи при болест и немощ, било лично, или чрез трето лице."

Въпросът ми към Вас е има ли възможност и шансове този нотариален акт да бъде обявен за нищожен?

Надявам се и ще се радвам да получа мнението Ви и предварително Ви благодаря!
jomadi
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:11

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот Melly » 25 Яну 2013, 17:39

jomadi написа:Здравейте!
Бих желала да Ви попитам за мнението Ви по един кокретен казус.

Общият ни наследодетел Х прехвърля на другия наследник У собствените си части от недвижим имот "срещу грижите, които приобритателят У е полагал за прехвърлителя до сега и срещу поетото от У задължение да подпомага в издръжката, да гледа прехвърлителя Х докато е жив, като му гарантира един сносен и спокоен живот, и му осигури храна, облекло, квартира, отопление, осветление, почистване и грижи при болест и немощ, било лично, или чрез трето лице."

Въпросът ми към Вас е има ли възможност и шансове този нотариален акт да бъде обявен за нищожен?

Надявам се и ще се радвам да получа мнението Ви и предварително Ви благодаря!

Отговорът на така поставения въпрос е от такова естество, че представлява становище по същество.
Най-краткият за вас път е да се свържете с адвокат и да обсъдите доколко имате правен интерес от търсената защита (по вид и обем).
Приемам, че поради липса на компетентност изразът ви "обявяване на нищожност на нотариален акт" е неточен от гледна точка на действащото ни право. Става ясно, че целта ви е друга.

Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот jomadi » 25 Яну 2013, 18:30

Благодаря Ви Melly за изказаното мнение и хубавите пожелания.
Прав/а сте, че вероятно не се изразявам съвсем точно, вероятно по-правилният израз би бил "нищожност на сделката", макар и за това да не съм съвсем сигурна! :)

При всяко положение, обаче, имам предвид нищожност, а не разваляне на договора.

Идеята ми беше да разбера от Вас, като хора с опит и компетенции и предвид опита Ви, как оценявате възможността едно такова дело да завърши успешно? Какви шансове за успех има?

Още веднъж благодаря!
jomadi
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:11

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот Melly » 25 Яну 2013, 19:22

jomadi написа:Благодаря Ви Melly за изказаното мнение и хубавите пожелания.
Прав/а сте, че вероятно не се изразявам съвсем точно, вероятно по-правилният израз би бил "нищожност на сделката", макар и за това да не съм съвсем сигурна! :)

При всяко положение, обаче, имам предвид нищожност, а не разваляне на договора.

Идеята ми беше да разбера от Вас, като хора с опит и компетенции и предвид опита Ви, как оценявате възможността едно такова дело да завърши успешно? Какви шансове за успех има?

Още веднъж благодаря!

Да, правилният термин е нищожност на сделка оформена с нот. акт, или нищожност на удостоверителното действие при извършването й.
Това обаче са сериозни неща и изискват детайлна проверка на фактите, като най-добрият съвет е да бъдат обсъдени с адвокат. Не губете време по форумите.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот bird_of_paradise » 25 Яну 2013, 19:24

Сделката може да бъде нищожна на основанията посочени в чл. 26 ЗЗД ( само да вметна, че ако претендирате нищожност поради липса на основание ще срещнете проблем заради " полаганите грижи до момента")..
Нотариалното удостоверяване може да бъде нищожно на основанията посочени в чл. 576 ГПК.
Решение може да бъде и искът по чл. 87 ЗЗД ( за разваляне).

Въпросът е интересен, но много общ и фактите твърде малко, поради което Melly правилно ви е насочила към адвокат.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот neutralen » 25 Яну 2013, 20:14

За да задавате така въпроса, очевидно имате предразбиране, че според вас "договора е нищожен". При това положение би следвало да изложите своето становище защо считате че договора е нищожен, за да го обсъдим тук във Форума. Все пак вие разполагате с цялата информация по казуса.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот jomadi » 25 Яну 2013, 21:15

Благодаря Ви, че се отзовахте на въпроса ми.
Всъщност разговарях с адвокат, който ме убеждава, че е възможно обявяването на нищожност на сделката (ако се изразявам неправилно, моля да ме извините :) , разбирате какво имам предвид по същество). По скоро аз се колебая дали е така, което е и причината да се обърна и към Вас за компетентните Ви мнения.
Професията ми е доста далече от правото и се опитвам да събера малко повече информация за подобен вид дела, до колко са успешни, смислени и т.н., за да преценя дали да се захвана с подобно дело. Все пак това изисква влагането на доста ресурси :)-емоционални, финансови, физически и пр. и за това смятам, че предварителното събиране на информация е важно.

Трудно да преценя кои и от какъв характер факти имат евентуално значение, но все пак ще се опитам да нарисувам някаква обща картина. Ако проявите интерес и имате конкретни въпроси, веднага ще отговоря.

Както вече казах, наследодателят прехвърля своите части на наследника У. Това става около 8 години преди смъртта на наследодателя, който още към този момент е в силно влошено здравословно състояние. Въпросният наследник не е живял в нито един момент, заедно със наследодателя. Аз съм живяла заедно с наследодателя във времето преди прехвърлянето. След това-не.
Това е- с две думи! :)
jomadi
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:11

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот karanedeff » 26 Яну 2013, 01:38

jomadi написа:"срещу грижите, които праобитателят У е полагал за прехвърлителя до сега и срещу поетото от У задължение да подпомага в издръжката, да гледа прехвърлителя Х докато е жив, като му гарантира един сносен и спокоен живот, и му осигури храна, облекло, квартира, отопление, осветление, почистване и грижи при болест и немощ, било лично, или чрез трето лице."

Ако точно така е записано в НА - не бихте могли успешно да реализирате иск за нищожност.
а това макар и да е така
jomadi написа:Въпросният наследник не е живял в нито един момент, заедно със наследодателя. Аз съм живяла заедно с наследодателя във времето преди прехвърлянето. След това-не.

бихте могли да заведете дело за разваляне този договор, ако сте от кръга на наследниците по закон, но не за повече от вашият наследствен дял.

Изобщо тънка работа - не е за форум, както казват колегите - малко са изходните данни биха казали също.

Дай да спретнем едно виртуално дело - както си му реда в реалните - с искова молба, ищци, ответници, писмени доказателства, свидетели и прочие пък да видим какво ще реши виртуалният съд и то без такси и разноски :wink:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот Melly » 26 Яну 2013, 01:43

Добра идея. :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот karanedeff » 26 Яну 2013, 02:04

Ами пишете исковата молба :idea: :wink:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот neutralen » 26 Яну 2013, 11:16

:roll: Според мен в случая става въпрос за "дарение" а не за "договор за гледане и издръжка". При това положение са налице основания за разваляне на дарението, може би. :roll:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот jomadi » 26 Яну 2013, 14:22

Благодаря за мненията Ви, радвам се, че макар и с лека насмешка в някои от коментарите, въпросът ми предизвика интереса Ви.
До колкото разбирам, по-скоро смятате, че завеждането на такова дело е излишно упражнение. Четейки коментарите Ви, оставам с впечатление, че нещата не са еднозначни и безспорни. Както казвате "тънка работа" :)
Ще си позволя да Ви задам един последен въпрос: на фона на опита си, разполагате ли с информация за спечелени такива дела? Чисто статистически. :)
Още веднъж, благодаря на всички Ви.
jomadi
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:11

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот Melly » 26 Яну 2013, 14:45

Правото е океан, в който плуват всякакви живинки - дребни, средни и едри...
Пазете е от едрите, защото другите два вида са хранителната им добавка.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот bird_of_paradise » 26 Яну 2013, 19:00

jomadi написа:...До колкото разбирам, по-скоро смятате, че завеждането на такова дело е излишно упражнение. Четейки коментарите Ви, оставам с впечатление, че нещата не са еднозначни и безспорни. Както казвате "тънка работа" :)


При наличие на неизпълнение нещата са еднозначни, без оглед размерите на рибата.
Опитът показва точно тази рекапитулация. По-скоро смятам, че ви е нужна среща с адвокат, комуто да изложите фактите, да представите документи ( нотариален акт), свидетели, които ще потвърдят липсата на престирани грижи и издръжка, и ако сте в 5г. срок след кончината на прехвърлителя- да действате до размера на вашата ид. част. Така е справедливо, но трябва да сте наясно, че предприемете ли съдебни действия отношенията ви с другия наследник сериозно ще пострадат. Преценката е само ваша.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот neutralen » 27 Яну 2013, 23:32

:roll: Въпреки всичко, като чета първия пост на jomadi, оставам с впечатление, че става въпрос за "дарение" а не за "договор за гледане и издръжка". :idea: :?: :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот bird_of_paradise » 27 Яну 2013, 23:53

Ако безвъзмездността при дарението е еквивалентна на
"срещу грижите, които приобритателят У е полагал за прехвърлителя до сега и срещу поетото от У задължение да подпомага в издръжката, да гледа прехвърлителя Х докато е жив, като му гарантира един сносен и спокоен живот, и му осигури храна, облекло, квартира, отопление, осветление, почистване и грижи при болест и немощ, било лично, или чрез трето лице."

то ще се съглася, че е налице договор по чл. 225 ЗЗД ( да-да... :lol: ), а не ненаименован, сукцесивен, алеаторен и възмезден, какъвто е ДГИ.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот neutralen » 28 Яну 2013, 10:42

:roll: Според мен, от изложените обстоятелства, в случая става въпрос за "дарение", прикрито чрез "договор за гледане и издръжка"(ДГИ), поради което налице е ПРИВИДНОСТ на договора - основание за недействителност/нищожност по смисъла на чл.26, ал.2 от ЗЗД. Възможно е това да е причина за питането дали договора може да бъде обявен за НИЩОЖЕН. :idea: 8)
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот bird_of_paradise » 28 Яну 2013, 11:04

Кое точно от изложените обстоятелства ви наведе на мисли, че е налице симулация?
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот neutralen » 28 Яну 2013, 12:08

Въпросният наследник не е живял нито един момент с наследодателя (както твърди jomadi), следователно не е полагал грижи за наследодателя нито "преди" нито "след" сключване на договора, за каквито грижи се пише в НА. :shock:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Нищожност на договор за гледане и издръжка

Мнениеот bird_of_paradise » 28 Яну 2013, 12:50

Посоченото от вас е неверно твърдение, защото от изложеното може да се установи единствено, че трето лице няма знание за тези обстоятелства. В частта за грижите полагани до момента ДГИ е с характер на продажба и при липсата на обратно писмо от страните по сделката симулацията в тази част си остава химера.
Пак от посочените факти се установява, че 8г. след сключване на ДГИ до смъртта на прехвърлителя по нея, третото лице ( автор на темата) не е живяло съвместно с последния, респективно няма знание дали договорът е изпълняван по обем, съгласно договореното.
Това са фактите.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Следваща

Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron