начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Запор върху трудово възнаграждение



Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот mmimi_ss » 14 Окт 2011, 21:19

Здравейте! Преди 3 месеца въз основа на излязло съдебно решение,започнаха да удържат част от заплатата на съпруга ми. После на него му се наложи да напусне и смени работата си и 2-3 месеца не е плащал нищо. А сега, в средата на септември, при получаване на заплатата,се установи,че са му я запорирали,а също и на поръчителя. Молбата му към банката за преструктуриране на заема беше отхвърлена,а това да го одобрят беше условието,за да се вдигне запора. Моля ви да ми кажете дали е правилно да му вземат всички пари и как да постъпим? Аз съм безработна,а освен това имаме и дете. Как се живее без никакви средства?! Към кого да се обърна,не знам... :? Моля някой да ми отговори.
mmimi_ss
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Окт 2011, 21:04

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот nk7702n » 14 Окт 2011, 22:00

Естествено, че не могат да Ви запорират цялото трудово възнаграждения - има несеквестируем доход - чл. 446 от ГПК. Обърнете се към колега адвокат, ако наистина има нарушение на тази разпоредба.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот mmimi_ss » 15 Окт 2011, 00:04

Да и аз го четох това,благодаря. Объркана съм,защото съдия - изпълнителя казва, че докато от банката не му се обадят,не можел да освободи сметката по картата??! Жалко е,защото и на поръчителката положението е същото и тя има дете,поне нейните пари да вземат да пуснат :? Ще потърся помощ от адвокат и дано се оправят нещата,благодаря че ми отговорихте,исках да се уверя,че не могат да вземат всичко...
mmimi_ss
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Окт 2011, 21:04

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот mmimi_ss » 07 Ное 2011, 17:29

Ох,моля ви някой да помогне със съвет какво да правя? Вече две заплати са запорирани на съпруга ми,това са около 1500 лева,освен това и от поръчителя са запорирани около 800 лева. Какво да направим за да вдигнат запора? От съдия-изпълнителя ни препращат към банката,а оттам обратно,прехвърлят си топката,а ние 2ри месец сме без средства! Потърсих адвокат,а той ми каза ,че сумата не е кой знай каква/около 2900 лв./ и не си струва да се занимаваме,да пием по една студена вода и да потърсим заем от близките си.Доста професионално,нали :lol: Съответно парите къде са,банката не ги била взела??? От банката отказват да предоговорят заема,а съдия изпълнителя каза,че те трябва да му се обадят,че сме се споразумели,за да вдигне запора. А от банката му искат бележки някакви за другите заеми,да видели дали ги обслужва. А как да ги обслужва като 2 месеца е без заплата??? Въртим се в омагьосан кръг.А на детенцето ми откриха астигматизъм с късогледство трябва да сложи очила и да пие съответните лекарства за очите,а аз не мога да ги купя вече 2 месеца!!! Какво да правя,моля,помогнете ми! Към кого да се обърна,не знам. Помогнете!!!
mmimi_ss
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Окт 2011, 21:04

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот soniia » 07 Ное 2011, 21:50

Взискателя /банката във вашият случай/ прави искане за налагане на запор на трудовото възнаграждение и съдебният изпълнител го налага, докато взискателя не поиска вдигане на запора - съдебният изпълнител, не може да го вдигне на своя глава. По принцип съществува възможността да заплатите 30 % от задължението си и след това всеки месец да внасяте по 10 % от задължението до погасяването на същото, но дори и при този вариант няма гаранция, че взискателя ще поиска вдигането на запора.
Най - добре е да се консултирате с адвокат!
soniia
Младши потребител
 
Мнения: 79
Регистриран на: 18 Яну 2011, 15:49

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот marinov » 07 Ное 2011, 22:06

Нещо не схванах цялата картинка. Я разяснете - цялата ли заплата удържат или част от нея.
marinov
Потребител
 
Мнения: 119
Регистриран на: 15 Май 2006, 20:15

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот nk7702n » 07 Ное 2011, 22:23

marinov написа:Нещо не схванах цялата картинка. Я разяснете - цялата ли заплата удържат или част от нея.

Чл. 446. (1) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.) Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само:
2. ако осъденото лице получава от 300 до 600 лв. месечно - една трета част, ако е без деца, и една четвърт, ако е с деца, които то издържа;
3. ако осъденото лице получава от 600 до 1200 лв. месечно - една втора част, ако е без деца, и една трета, ако е с деца, които то издържа;
4. ако осъденото лице получава над 1200 лв. месечно - горницата над 600 лв., ако е без деца, и горницата над 800 лв., ако е с деца, които то издържа.
.......................
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот konik » 08 Ное 2011, 10:04

nk7702n написа:докато от банката не му се обадят,не можел да освободи сметката по картата

Това предполагам означава, че не заплатата, а сметката на съпруга Ви е запорирана. Помислете и Вие и поръчителката върху вариант да се уговорят с работодателите си да им се изплаща заплатата в брой, а не по сметка. При такъв вариант дори да има запор върху заплатата, не може да се удържа цялата заплата, а само определена част от нея и така ще Ви останат поне някакви средства за живеене.
Успех!
konik
Младши потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: 26 Фев 2009, 15:15

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот mmimi_ss » 08 Ное 2011, 14:10

Да,сметките му са под запор.А всъщност какво да правим ,към кого да се обърнем ,кой трябва да вдигне тоя запор? Още преди месец подаде заявление в банката за предоговаряне на заема,но те му отказаха.И сега,какво,щом те не искат да се предоговори заема? Става дума за около 2900 лв.А по тези сметки вече са запорирани около 2200-300 лв. Те просто запорирани ли са и там ли си стоят или от банката са ги взели...никой нищо не каза ясно,за да ги разберем,10 пъти ходихме на едното и на другото място и нищо конкретно какво да правим не казаха. И съвсем ни забатачиха...нямам думи. :(
mmimi_ss
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Окт 2011, 21:04

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот marinov » 08 Ное 2011, 15:41

Аха, ясно. Значи накарайте мъжа ти да поиска от работодателя да му издаде удостоверени, че трудовото възнаграждение се превежда по еди коя си банкова сметка. Това удостоверение го прилагате към писмена молба адресирана до съдебния-изпълнител. В тая молба пишете, че произхода на парите в банковата сметка е от трудово възнаграждение и считате, че удръжките следва да се редуцират до размера установен в чл. 446 от ГПК. Ако съдебния-изпълнител окаже да направи това, пуснете жалба до окръжен съд. Имайте предвид обаче, че сте реагирали доста късно и може да ви върнат жалбата като недопустима тъй като не спазени сроковете. .
marinov
Потребител
 
Мнения: 119
Регистриран на: 15 Май 2006, 20:15

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот mmimi_ss » 08 Ное 2011, 15:59

Благодаря за точната информация.Ами получи се така,защото 1вата сметка беше в една банка,а от октомври месец работодателя им "смени" банката и вече превежда заплатите по други сметки.Станало е обаче така,че когато са наложили запора,на 20.09. точно е била открита и тази,новата банкова сметка и е излязла и тя :twisted: А докато не дойде ред на заплатите,нямаше как да разберем че и тя е запорирана...А в предната фирма имаше договорка и му удържаха там процента,който се полага,но като е сменил работата,може би е трябвало пак да се уточнят нещата и да му удържат,но не знам чия е грешката,знам че беше занесал писмата там за удръжката на ТРЗ-то в тази фирма,ноо...:X а и той пътува често,даже и сега е в Румъния за 2 седмици.Лошо... :roll: не знам...но ви благодаря,като се върне др. седмица ще действаме,да видим какво ще стане.Ще ви държа в течение :)
mmimi_ss
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Окт 2011, 21:04

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот Pause » 09 Ное 2011, 15:59

Според мен ,формата на защита е по исков ред с осъдителен иск-по Чл.441 ГПК.Понеже ,СИ е отговорен за процесуалнонезаконосъобразното изпълнение.Например при уважен такъв иск ,сте пазарили на вересия или сте взели назаем пари за оцеляване.То те са предизвикани именно от този факт.Потърсете отново адвокат !
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот Гост. » 09 Ное 2011, 19:28

Тук, все още, няма място изобщо за ред по въпроса с 441!
Има разлика между парични средства в банкова сметка и трудово възнаграждение.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот mmimi_ss » 11 Ное 2011, 17:37

Aми то си е сметка,по която му превеждат само и единствено трудово възнаграждение,не знам??... :roll:
mmimi_ss
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Окт 2011, 21:04

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот Гост. » 11 Ное 2011, 18:49

Това вие го знаете, ама за СИ това са секвестируеми парични средства в банкова сметка на длъжника, чиито произход е неизвестен. До доказване на противното.
Трябва да му представите доказателства за тези обстоятелства( мисля, че ви указаха точно това по-горе).
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот mmimi_ss » 11 Ное 2011, 23:21

Да,и аз това го разбрах,благодаря .
mmimi_ss
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Окт 2011, 21:04

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот didoni73 » 14 Дек 2012, 23:30

Здравейте,имам сходен проблем,в момента имам запор върху единствената ми банкова сметка по която ми се превеждат само детски добавки.Въпросът ми е след като получавам заплата от 243 лв. и отглеждам сама детето си имат ли право да ми се отдържат някакви пари,досега съм я получавала на ръка,но от м.януари ще е през банкомат.Благодаря ви предварително
didoni73
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Сеп 2012, 10:01

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот mmimi_ss » 07 Окт 2013, 15:17

Здравейте, пак съм аз...Ето, че нашата сага със запорите продължава...От момента,когато съм писала за последно, та чак досега. Запора върху трудовото възнаграждение на съпруга ми си тече и до ден днешен, повлякъл лавина от удръжки. Всеки месец му спират около 300 лв. от около 600 лв. заплата. Сега няма да ви занимавам как живеем с тричленно семейство с тези пари. Казусът е следният: получиха се няколко запора, затова защото нямаше как да плаща и на другите банки. Четох във форума за конкуренцията на запори, но искам да ви попитам какво става, ако запорът идва вследствие на друга банка и е от друг съдия-изпълнител? По това дело съм осъдена и аз...макар че съм безработна от години, когато закъсняхме преди време с вноските към банката, ме накараха да подпиша като поръчител. Сега по това дело, тъй като нямам какво друго да ми вземат, получавам призовка за ПОВТОРЕН търг на автомобил, който е на мое име. Съответно и до работодателя на съпруга ми е изпратено някакво писмо от съдия-изпълнителя по това дело, че щели да глобят него, защото не вземал мерки и нямало постъпления. Съответно той /шефа му/ много добре знае, че има запор при друг съдия-изпълнител, но му казва, че му е писнало да се занимава с него и как изобщо спи с това кредитно досие и в срок до 1ви октомври да намери начин /да открадне, да продаде?/ и да се оправи с банките, иначе ще го освободи от работа...И така, десетина дена след този разговор, на 30.09 2013г. на основание чл. 328 ал.1 т. 2 от КТ , съпругът ми е освободен от работа...Предстои му да вземе обезщетения по чл. 220 и по чл. 224 ал.1 от КТ.
След регистрация в бюрото по труда, в НОИ пък му казват да отиде на 7.11.2013 тъй като сега ще вземе обезщетение и няма право на обезщетение от борсата за месеца, в който се е регистрирал, т.е октомври.
Аз не съм запозната, затова ви моля да ми обясните, въобще как стоят нещата с тия запори и има ли начин да се разрешат нещата? Дали е освободен на законно основание от работа /то е ясно, че е според КТ, но повода?/ И след като е безработен, как ще си плаща запорите сега и изобщо как да постъпим?
Готова съм да отговоря на всички въпроси, ако не съм се изказала ясно. Надявам се да откликнете и да ми помогнете и благодаря.
Ще чакам :)
mmimi_ss
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Окт 2011, 21:04

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот windlove » 09 Окт 2013, 15:55

За начало - ако ще получава обезщетения - вижте по коя банкова сметка ще е, защото ако е запорирана съдебните изпълнители ще получат тези суми, а обезщетенията за безработица са ви несеквестируем доход.
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: Запор върху трудово възнаграждение

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Окт 2013, 21:01

Малко или много сте в психоза от прекомерните атаки от страна на ЧСИ.

Искрено съветвам, да организирате някакво успокояване в чисто битов план.

Чисто така може да намерите някакъв анти-паралелен запор за противодействие.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Следваща

Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron