начало

Петима професори – пет мнения, или противоконституционен ли е чл. 142, ал. 1 от АПК Петима професори – пет мнения, или противоконституционен ли е чл. 142, ал. 1 от АПК

Въпрос за Давност в КАТ?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот brutas » 03 Сеп 2012, 12:05

Други мнения?
:roll:
brutas
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Авг 2012, 17:54

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот gasoline » 26 Сеп 2012, 19:30

Здравейте! За да не отварям нова тема, ще питам тук!

Писаха ми фиш през юли 2009-та, който не е платен. Преди 2 дни ходих до кат за подновяване на книжка и ми казаха, че имам фиш и НАП щяла да си ги търси с лихвите. Сега незнам какво да правя, моля за съвет!
gasoline
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Яну 2010, 16:35

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот iva_sh » 26 Окт 2012, 20:28

фишът по чл. 186 от ЗДвП се счита за влязло в сила НП. Глобата по такъв фиш е публично държавно вземане. Ако в 2 годишния срок по чл. 82 от ЗАНН фишът е бил изпратен в НАП за принудително събиране, срокът става 5 години по ДОПК. Абсолютната давност по ДОПК е 10 години. Можете да искате от публичния изпълнител от НАП да прекрати производството тъй като вземането е погасено по давност - той ще ви откаже, неговия отказ може да се обжалва пред Директора на ТД на НАП, а решението на последния се обжалва пред Административен съд. СУМПС не се издава, а отнето не се връща, ако има неплатени глоби - чл. 159, ал.2 и чл. 171, т.1, "д" от ЗДвП.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот neutralen » 26 Окт 2012, 20:50

Грешка относно Давностния срок !
ДОПК - чл.171, ал.1 - "Публичните вземавия се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януаре на годината, следваща годината през която е следвало да се плати публичното задължение,освен ако в закон е предвиден по кратък срок."
За глоби наложени по реда на ЗАНН се прилага разпоредбата на чл.82 от ЗАНН - давността е 2-годишна, ако няма спиране или прекъсване на давността.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2627
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот iva_sh » 26 Окт 2012, 21:02

Няма грешка: http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/imag ... 932712.htm
Съгласно чл.82 ал.1 б.”а” от ЗАНН, административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли две години, когато наложеното наказание е глоба. Според чл.82 ал.3-4 от ЗАНН, независимо от спирането или прекъсването на давността, административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1. Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила. :wink:
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот neutralen » 26 Окт 2012, 21:52

Е че нали това съм написал и аз - срокът е 2-годишен, ако няма спиране и прекъсване на давността - виж чл.172 ал.2 и 3 от ДОПК.
Нали няма да спорим, че когато има спиране, давността не тече, а от прекъсването на давността почва да тече нова давност. Става въпрос за размера на давностен срок, когато няма спиране и прекъсване - тогава се прилагат разпоредбите на чл.82 от ЗАНН, а не разпоредбите на ДОПК за 5 годишна давност.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2627
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот iva_sh » 26 Окт 2012, 22:19

човекът който пита вероятно няма точна представа какво означава спиране и прекъсване на давността. ако фишът е бил изпратен в НАП до 2 години от датата на издаването му, значи давността няма да е само 2 години по чл. 82 от ЗАНН, а ще стане поне 5 години по ДОПК. :roll:
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот neutralen » 26 Окт 2012, 22:34

Въпросът за спиране и прекъсване на давоността е действително много сложен и човекът, който пита следва да си наеме адвокат, който да провери дали задължението е погасено по давност, но ако е малко най-добре да го плати за да си спести време нерви и пари.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2627
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот iva_sh » 28 Окт 2012, 22:12

това с абсолютната давност по ЗАНН за лишаването от права ми стана интересно - тя е 9 месеца!
Ако обаче някой има да търпи първо наказание по присъда по чл. 343г от НК 12 месеца лишаване от право да упрвлява МПС и след това още 6 месеца лишаване от същото право за друго нарушение по Закона за движение по пътищата, то докато дойде времето за второто наказание вече ще е изтекла абсолютната давност по ЗАНН за него. :roll:
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот onzitam4 » 29 Окт 2012, 20:58

iva_sh написа:Би следвало да има механизъм за уеднаквяване и на практиката на Административните съдилища когато действат като касационна инстанция.

Ами копирате си тези решения след което ги изпращате на :
- Председателя на ВАС
- Министъра на МП
- Главния прокурор
с предложение да внесат искане за тълкувателно решение :wink:
onzitam4
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 07 Апр 2011, 17:10

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот daaff » 02 Ное 2012, 15:37

Здравейте, интересува ме има ли давност наказателно постановление което НЕ Е ВЛЕЗНАЛО В СИЛА.
Имат ли право от кат ПО ЗАКОН, да ми отказват издаване (подновяване) на документ (свидетелство за управление) ? Благодаря предварително.
daaff
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 02 Ное 2012, 15:26

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот iva_sh » 03 Ное 2012, 13:55

чл. 159, ал.2 от ЗДвП (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2012 г.) Не се издава свидетелство за управление на моторно превозно средство или негов дубликат, както и отнето свидетелство не се връща до заплащане изцяло на дължимите глоби.
Давността за изпълнение започва да тече от датата на влизане в сила на НП.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот poluobuvka » 09 Ное 2012, 02:03

Ако НП не е връчено и съответно не е влязло в сила, няма глоби за плащане и така нищо не пречи на издаването на СУМПС, или поне на подаването на документи за издаването му - греша ли? Дори да го връчат в момента на подаване на заявление за СУМПС, наказателното постановление би влязло в сила след най-малко 7 дена, или глоба ще има по-късно.
poluobuvka
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 28 Мар 2010, 14:59

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот v_yaneva87 » 09 Фев 2013, 19:17

Здравейте!
Издадено ми е НП на 12.06.2009г., според което съм нарушил чл.21 ал.2 от ЗДвП и чл.100 ал1.т.1 предп.2 от ЗДвП. Като основание за постановлението са посочени чл.53 от ЗАНН, чл.182 ал.2 т.4 от ЗДвП, чл.183 ал.1 т.1 предп.2 от ЗДВП. Наложена мие глоба в размер на 100лв. и лишаване от правото да управлявам МПС за 1 месец.
Постановлението получих една вчера - 08.02.2013г.- от двама представители на местната полиция. Господата дойдоха в дома ми в 20:30 вечерта, за да ми връчат НП и ми обясниха, че имам две възможности - или доброволно да си дам свидетелството за управление на МПС, и да го запазя и да обжалвам акта.
Въпросът ми е следният: Не е ли изтекла давността на постановлението и имат ли право тези господа да постъпват по този начин?
Благодаря ви!
v_yaneva87
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Фев 2013, 19:03

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот neutralen » 09 Фев 2013, 23:12

:shock: За съжаление "давността" почва да тече от "влизане в сила" на съответното НП. При вашия случай - все още не е почнала да тече. 8)
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2627
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот v_yaneva87 » 10 Фев 2013, 20:48

neutralen написа::shock: За съжаление "давността" почва да тече от "влизане в сила" на съответното НП. При вашия случай - все още не е почнала да тече. 8)

Благодаря Ви за отговора! Извинете ме, ако следващият ми въпрос е твърде глупав, но за първи път се сблъсквам с такъв проблем и определено не съм наясно с тази материя. Та, въпросът ми е кога влиза в сила наказателното постановление?
v_yaneva87
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Фев 2013, 19:03

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот neutralen » 10 Фев 2013, 21:15

8) НП влизат в сила ако не са обжалвани в 7 дневен срок от датата на получаването му, чрез органа който го е издал до съответния Районен съд, или когато са обжалвани, но съдът го е потвърдил, или изменил. :roll:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2627
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот ani1982 » 03 Май 2013, 17:48

Аз имам следния казус.
Имам акт за глоба от 50 лв + точки - НП ми е връчено август 2011. По принцип беше без право на обжалване защото е до 50лв, но въпреки това подадох молба за обжалване, но не беше допуснато. Кога изтича в този случай давността и какво да направя когато изтече, за да си взема талона?
Благодаря
ani1982
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Май 2013, 17:43

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот velislavakonduzova » 29 Окт 2013, 15:24

Аз имам друг въпрос свързан с КАТ и фишове: Преди 5 месеца ми писаха фиш за колан и така не го платих и сега понеже се осигурявам сама трябва ли да го платя при плащането на здравните осигуровки и ако да къде и като фиш ли, защото наказателно постановление още не съм получавала..и кой трябва да е получателя на превода КАТ или НАП?
velislavakonduzova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Окт 2013, 15:20

Re: Въпрос за Давност в КАТ?

Мнениеот bestvaluestore » 26 Ное 2013, 22:49

Здравейте.При мен НП се бави вече над 2 месеца.Има ли срок,в който трябва да го получа по закон?Може ли заради забавянето на КАТ да си извадя нова книжка при отнета стара заради тяхното забавяне?Говорих с познат адвокат и каза,че нищо не можело да се направи,а само да чакам,но без шофьорска книжка е мъчение.Книжката е отнета за алкохол 0.82 промила в кръвта.
bestvaluestore
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Ное 2013, 22:40

ПредишнаСледваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron