начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

kак да стане законно?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


kак да стане законно?

Мнениеот kalinaivdo » 18 Авг 2012, 17:16

здравейте,
интересува ме има ли как да стане законно остъклението на тераса (само PVS без избиване на стени и приобщаване към стаята)
дали е законно да се направи кухненски бокс в хола ?
ако е незаконно какви биха били санкциите и глобите?
ще се рабвам ако някой ми отговори
kalinaivdo
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Авг 2012, 17:09

Re: kак да стане законно?

Мнениеот TheOldMan » 18 Авг 2012, 19:56

За осъкляването - не е невъзможно, но само теоретически.
1 - проект по част конструктивна, че терасата няма да падне
2 - проект по част архитектурна - за да се покаже "визията" на променената фасада. Евентуално съгласие на архитекта на сградата, че му се "разваля визията" на "произведението", което си е негова интелектуална собственост.
3 - съгласие от другите собственици за промяна на визията на общата част "фасада"
Не съм сигурен дали това е съвсем точно, но в общи линии узаконяването на едно такова преустройство е "мисия невъзможна". За да сте съвсем сигурен/а, можете да зададете въпроса в общината, в която е имота. Там най-точно ще ви обяснят какво точно им трябва, за да ви "узаконят" подобрението.

Санкции - предписание за премахване на незаконния строеж, при неизпълнение - събаряне и изискване на плащането от собственика. Не ми е ясно реално как ще стане тая работа, но по закон това са стъпките.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: kак да стане законно?

Мнениеот kalinaivdo » 18 Авг 2012, 21:24

TheOldMan, благодаря за отговора.
а имате ли някаква представа как стой въпроса ако искаме да прекараме вода в хола, четох на разни места, че Не е разрешено и няма никакъв варянт това да се узакони. :evil:
а толкова много хора са направили подобни реконструкции и съм сигурна , че нямат проблеми, но при нас се съмнявам да няма.
kalinaivdo
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Авг 2012, 17:09

Re: kак да стане законно?

Мнениеот emilgrigorov » 18 Авг 2012, 21:50

kalinaivdo написа:TheOldMan, благодаря за отговора.
а имате ли някаква представа как стой въпроса ако искаме да прекараме вода в хола, четох на разни места, че Не е разрешено и няма никакъв варянт това да се узакони. :evil:
а толкова много хора са направили подобни реконструкции и съм сигурна , че нямат проблеми, но при нас се съмнявам да няма.

http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=24&t=51386&p=497456#p497456
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: kак да стане законно?

Мнениеот TheOldMan » 18 Авг 2012, 22:34

Макар че (май че) не е против правилата, добрата практика при проектирането казва, че "мокро" помещение трябва да е над друго "мокро" такова. Силно непрепоръчително е над хола да се намира баня... Най-малкото е заради това, че ако ви протече канала, щетите в съседите ще са много по-малко и по-незабележими, ако е протекло в тяхното мокро, а не в хола им.
Отделно - пускането на мивката води до протичане на вода в канала ви. Ако тоя канал се намира на "една плоча разстояние" от хола или спалнята на съседите ви, те едва ли ще са очаровани от шума предизвикан от това, особено в 2 часа посред нощта. И се почват едни дрязги....
Така че - дори и да няма изрична забрана в нормите (за което имам подозрения), е силно непрепоръчително да се правят такива самоволия. Най-малкото - ще си навлечете разправии и колизии с хората, живущи под вас. Премислете нещата още веднъж и дори и ако се окаже че няма законови пречки за това си помислете дали си струва да се псувате със съседите всеки път като се качите в асансьора в продължение на години заради това ваше решение.
малко офф/ Никъде не е законово забранено да "пръцнете" в автобуса, нали? Но ...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: kак да стане законно?

Мнениеот emilgrigorov » 18 Авг 2012, 22:53

TheOldMan написа:... добрата практика при проектирането казва, че "мокро" помещение трябва да е над друго "мокро" такова. Силно непрепоръчително е над хола да се намира баня...

+1
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: kак да стане законно?

Мнениеот julyanvonemona » 19 Авг 2012, 08:02

emilgrigorov написа:
TheOldMan написа:... добрата практика при проектирането казва, че "мокро" помещение трябва да е над друго "мокро" такова. Силно непрепоръчително е над хола да се намира баня...

+1

"Силно непрепоръчително" ?!?!?! :roll: :shock: Направо си е нарушение на "чл.110(3) Санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват." Наредба №7 ПНУОВТУЗ и то от тези недопустими по чл.154 (2) т.т.1,2,3 и 4 ЗУТ
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: kак да стане законно?

Мнениеот TheOldMan » 19 Авг 2012, 12:06

Значи подозренията за незаконност на такова разположение са ми били основателни :)
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: kак да стане законно?

Мнениеот julyanvonemona » 19 Авг 2012, 15:37

TheOldMan написа:Значи подозренията за незаконност на такова разположение са ми били основателни :)

За мен е чест, че успях да Ви дам мотивиращата тъкан на нормата!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: kак да стане законно?

Мнениеот emilgrigorov » 19 Авг 2012, 17:19

kalinaivdo написа:... дали е законно да се направи кухненски бокс в хола ...

Не става дума за санитарен възел, все пак :D
За такъв кухненски бокс са намираеми законни решения.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: kак да стане законно?

Мнениеот julyanvonemona » 19 Авг 2012, 22:15

Не става дума за санитарен възел, все пак

+1
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: kак да стане законно?

Мнениеот kalinaivdo » 20 Авг 2012, 11:05

радвам се , че получих отговорите Ви.
ще видим как ще се случат нещата при нас. голяма каше е, явно всичко в нашата държава се случва трудно, но ако се наложи ще търсим начини.
kalinaivdo
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Авг 2012, 17:09

Re: kак да стане законно?

Мнениеот trando58 » 20 Авг 2012, 21:37

Ми каша е! Защото никой не ебава нормативните актове,особено,ако не му отърва.И в нашият блок имахме един такъв иноватор,дето прекара ВК тръби чак под теракота на хола си и като стана белята,отиде на съд и не само,че плати няколко глоби и обезщетения,ами се направи накрая и на пор да рови собственият си хол. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron