начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

работно облекло

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


работно облекло

Мнениеот тони » 31 Мар 2004, 16:32

Длъжността, която заемам в момента е определена за заемане от държавен служител. Аз не желая да ставам такъв и съгласно чл. 325 т.12 от КТ ме освобождават от работата.
На период от две години отпускат на служителите пари за закупуване на работно облекло. Аз също съм закупила такова и съм представила фактура в счетоводството на предприятието. Тъй като не са изминали две години от закупуването, сега при освобождаването ми искат да заплатя част от облеклото (в левове).
Имат ли основание за това?
тони
 

Re: работно облекло

Мнениеот donna2 » 31 Мар 2004, 18:20

да разбира се
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: работно облекло

Мнениеот harmaiani » 01 Апр 2004, 09:40

Donna2,въпреки цялото ми уважение към теб, мисля, че не си права. Според Наредба№ 12/868 от 10.09.2002 г. относно предоставеното безплатно униформено облекло при прекратяване на трудовото правоотношение, издадена на основание чл. 324 - 325, чл. 327 - 328, чл. 338 КТ, чл. 15, чл. 25 Наредба за безплатно работно и униформено облекло:

Наредбата за безплатно работно и униформено облекло (НБРУО) регламентира реда, начина и условията за предоставяне на безплатно работно и униформено облекло от работодателите на работниците и служителите и урежда отношенията между тях при прекратяване на трудовото правоотношение преди изтичане на срока на износването му.
Когато се отнася за безплатно работно облекло, разпоредбата на чл. 15 НБРУО предвижда работниците да връщат на предприятието зачисленото им работно облекло или да заплащат стойността за срока на доизносването му, ако не го върнат.
Ако става дума за безплатно униформено облекло, то съгласно чл. 25, ал. 1 НБРУО при прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 325, т. 9 и 11, чл. 327, т. 1, 2 и 3, чл. 328, т. 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, и 10 и чл. 338, ал. 2 КТ облеклото не се връща и не се заплаща за недоизносената част.
От този текст е видно, че липсват изрични разпоредби, уреждащи взаимоотношенията между работодателя и работниците и служителите, чиито трудови правоотношения са прекратени на основание чл. 325, т. 12 от Кодекса на труда, по отношение предоставеното им безплатно униформено облекло. Изхождайки обаче от факта, че посочените по-горе основания за прекратяване на трудовите правоотношения обхващат случаи на прекратяването им по инициатива на работодателя или поради неизпълнение на основни негови задължения, то може да се приеме, че и при прекратяване на трудовото правоотношение поради определяне на длъжността за заемане от държавен служител предоставеното безплатно униформено облекло не се връща и не се заплаща за недоизносената част.
harmaiani
 

Re: работно облекло

Мнениеот boba » 01 Апр 2004, 09:58

Държавен служител съм, но не съм се задълбочавала в темата за работното облекло. Миналата година, обаче, имахме същия казус с колежка, която напусна и отиде в друга администрация. Тя напусна от 01.10.2003 г. Т.к. в началото на годината ни раздадоха парите за работно облекло, при напускането на нея и поискаха и тя върна част от сумата - пропорционално на периода, за който вече не е държавен служител, т.е. върна парите за 3 месеца. Иначе нямаше да й подпишат документите за напускане!
boba
 

Re: работно облекло

Мнениеот harmaiani » 01 Апр 2004, 10:02

Аз също съм преживялатакова нещорзатова почетох малко и се измъкнах-нито съм плащала, нито съм връщала.Мисля, че цитираните от мен наредби вършат работа.
harmaiani
 

Re: работно облекло

Мнениеот Zu » 01 Апр 2004, 10:37

Според мен тълкуването Ви не е съвсем правилно. По- разпространения случай е на предоставяне на пари за закупуване на работно облекло, а не на униформено такова, тъй като униформеното облекло се предоставя на работници, за които при изпълнението на служебните ми задължения е необходимо те да се отличават от останалите граждани. И вероятно случая е такъв..., за което както Вие казахте се дължи възстановяване при прекратяване на правоотношението.
Относно униформеното облекло, Наредбата регламентира изрични основания при прекратяване на правоотношението, при които не се възстановява облеклото, както и такива при които то може да се закупи по остатъчна стойност (чл. 25, ал. 1 и 2 ). В следващата ал. 3 на чл. 25 се казва обаче, че в останалите хипотези на прекратяване на трудовото правоотношение работникът може да задържи униформеното облекло като заплати стойността му съобразно периода на доизносване ако предприятието е съгласно да му го предостави. Според мен прекратяването на трудовото правоотношение на основание чл. 325, т. 12 КТ, се отнася именно към тази ал. 3 на чл. 25 от Наредбата, доколкто не е изрично посочено в предходните две алинеи на чл. 25.
Така излиза, че и в двата случая - предоставяне на работно или униформено облекло при прекратяване на договора по чл. 325, т. 12 КТ, работникът ще дължи възстановяване на стойността на облеклото по остатъчната му стойност.
Zu
 

Re: работно облекло

Мнениеот harmaiani » 01 Апр 2004, 11:14

Единственото, за което мисля,че трябва да се поправя, е ,че погрешно съм обозначила цитирания от мен текст като наредба, а то е писмо на Министерство на труда и социалната политика.
harmaiani
 

Re: работно облекло

Мнениеот donna » 01 Апр 2004, 12:51

предоставям ви писмото на МТСГ ,но то там се говори за униформено облекло ,а не за работно облекло

№ 12/868 от 10.09.2002 г. относно предоставеното безплатно униформено облекло при прекратяване на трудовото правоотношение

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

чл. 324 - 325, чл. 327 - 328, чл. 338 КТ, чл. 15, чл. 25 Наредба за безплатно работно и униформено облекло

Наредбата за безплатно работно и униформено облекло (НБРУО) регламентира реда, начина и условията за предоставяне на безплатно работно и униформено облекло от работодателите на работниците и служителите и урежда отношенията между тях при прекратяване на трудовото правоотношение преди изтичане на срока на износването му.
Когато се отнася за безплатно работно облекло, разпоредбата на чл. 15 НБРУО предвижда работниците да връщат на предприятието зачисленото им работно облекло или да заплащат стойността за срока на доизносването му, ако не го върнат.
Ако става дума за безплатно униформено облекло, то съгласно чл. 25, ал. 1 НБРУО при прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 325, т. 9 и 11, чл. 327, т. 1, 2 и 3, чл. 328, т. 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, и 10 и чл. 338, ал. 2 КТ облеклото не се връща и не се заплаща за недоизносената част.
От този текст е видно, че липсват изрични разпоредби, уреждащи взаимоотношенията между работодателя и работниците и служителите, чиито трудови правоотношения са прекратени на основание чл. 325, т. 12 от Кодекса на труда, по отношение предоставеното им безплатно униформено облекло. Изхождайки обаче от факта, че посочените по-горе основания за прекратяване на трудовите правоотношения обхващат случаи на прекратяването им по инициатива на работодателя или поради неизпълнение на основни негови задължения, то може да се приеме, че и при прекратяване на трудовото правоотношение поради определяне на длъжността за заемане от държавен служител предоставеното безплатно униформено облекло не се връща и не се заплаща за недоизносената част.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron