начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

приобщен коридор

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


приобщен коридор

Мнениеот veselina_val » 10 Юли 2012, 22:58

Здравейте, дълго се рових по форумите, преди да седна и да напиша въпросите си тук.
Проблемът е следния: преди две години си взех апартамент на изплащане и тогавашният собственик беше приобщил коридорчето пред апартамента към самият апартамент, което коридорче не води никъде другаде освен пред апартамента. Според него това приобщаване е било от самото начало на построяването на блока, само дето не фигурирало в Н акт. Всички съседи се били съгласили на това преустройство, понеже, както казах, самият коридор не води никъде освен във вече моят апартамент. И всичко това от десет години на сам. Наскоро обаче се появи касиерката, която каза, че хората си искали тези 2 кв. от блока, понеже, видите ли, не можело така.
Питането ми е по какъв начин може да запазя мястото, понеже вече му направих ремонт/ след като редица комшии се изредиха да ми обясняват как едно време са се разписали за ползването на това коридорче/.
Ще съм изключително благодарна на всеки, който изрази някакво мнение по проблема ми.
veselina_val
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Юли 2012, 22:38

Re: приобщен коридор

Мнениеот Гост. » 11 Юли 2012, 05:30

veselina_val написа:Питането ми е по какъв начин може да запазя мястото, понеже вече му направих ремонт/ след като редица комшии се изредиха да ми обясняват как едно време са се разписали за ползването на това коридорче/.

И без да съм виждала реално този протокол - нещата не са добри за вас.
Няма проблем да го ползвате, но пък ако етажната собственост поиска наем ще трябва да им го плащате, защото не сте едноличен собственик на тези 2 кв. и по-лошото е, че никога няма да станете.

п.п. явно не сте изолиран случай, защото при нас пък един съсед стигнал до там, че в кадастъра нанесли едно такова "помещение" към имота му ( дори не питам как 8) )- скицата не го прави собственик, но е дълбоко заблуден в противното :D .
Трябва да намеря време и за това.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: приобщен коридор

Мнениеот emilgrigorov » 11 Юли 2012, 05:53

Придобиването става с проект :arrow: одобряване на проекта от общината :arrow: закупуване на приобщените площи от всички собсвеници на общи части :arrow: Разрешение за строеж :arrow: въвеждане в експлоатация.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: приобщен коридор

Мнениеот veselina_val » 11 Юли 2012, 09:50

Благодаря ви за насоките, но имам още един въпрос :oops: . Кой и по какъв начин може да определи наем за горепосоченото помещение, понеже и на този вариант съм навита?
veselina_val
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Юли 2012, 22:38

Re: приобщен коридор

Мнениеот TheOldMan » 11 Юли 2012, 23:45

Общото събрание с мнозинство над 50%, или май 2/3... не си спомням вижте в закона за етажната собственост колко е кворума за отдаване на общи помещения под наем..
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: приобщен коридор

Мнениеот emilgrigorov » 12 Юли 2012, 05:54

veselina_val написа: ... апартамент на изплащане ... само дето не фигурирало в Н акт...

Вие нотариален акт имате ли?
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: приобщен коридор

Мнениеот veselina_val » 12 Юли 2012, 08:20

Вие нотариален акт имате ли?[/quote]

Да, но наистина не фигурира в него :(
veselina_val
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Юли 2012, 22:38

Re: приобщен коридор

Мнениеот emilgrigorov » 12 Юли 2012, 12:09

Каквито и начини да намерите за наем, или нещо такова, са незаконни по отношение на приобщаването. И ще сте обект на своеволни прищявки. Решение Ви посочих по-горе.
Но:
Трябва специалист да прегледа последните одобрявани проекти (и екзекутиви) на сградата, защото твърде е възможно приобщеното да го има по проект като придадено към апартамента. Също така и декларациите, давани за такива проекти. Има ги в архива на общината, издала разрешението за строеж.
Тогава вече приобщеното не е обща част. Съществува и вариант да се придобие по давност.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: приобщен коридор

Мнениеот veselina_val » 12 Юли 2012, 20:13

Съществува и вариант да се придобие по давност.

Отново се извинявам за 'невежеството' си по отношение на тези неща, но какво ще рече това ''по давност''?
И дали от общинските архиви ще са мили и любезни хорицата да ми дадат информация относно гореспоменатите документи?
veselina_val
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Юли 2012, 22:38

Re: приобщен коридор

Мнениеот emilgrigorov » 12 Юли 2012, 21:08

veselina_val написа:... И дали от общинските архиви ще са мили и любезни хорицата да ми дадат информация относно гореспоменатите документи?

С нотариалния си акт не зависите от любезностите им. Но вземете със себе си някой, който много добре разбира от проекти.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: приобщен коридор

Мнениеот teogeo » 12 Юли 2012, 22:17

poli_g написа:
veselina_val написа:Питането ми е по какъв начин може да запазя мястото, понеже вече му направих ремонт/ след като редица комшии се изредиха да ми обясняват как едно време са се разписали за ползването на това коридорче/.

И без да съм виждала реално този протокол - нещата не са добри за вас.
Няма проблем да го ползвате, но пък ако етажната собственост поиска наем ще трябва да им го плащате, защото не сте едноличен собственик на тези 2 кв. и по-лошото е, че никога няма да станете.

п.п. явно не сте изолиран случай, защото при нас пък един съсед стигнал до там, че в кадастъра нанесли едно такова "помещение" към имота му ( дори не питам как 8) )- скицата не го прави собственик, но е дълбоко заблуден в противното :D .
Трябва да намеря време и за това.


Не питаш, а трябва! Но, спи спокойно - утре ще се намери и нотариус, който да му впише стълбищната площадка като реална част от жилището :)
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: приобщен коридор

Мнениеот teogeo » 12 Юли 2012, 22:34

emilgrigorov написа:Каквито и начини да намерите за наем, или нещо такова, са незаконни по отношение на приобщаването. И ще сте обект на своеволни прищявки. Решение Ви посочих по-горе.
Но:
Трябва специалист да прегледа последните одобрявани проекти (и екзекутиви) на сградата, защото твърде е възможно приобщеното да го има по проект като придадено към апартамента. Също така и декларациите, давани за такива проекти. Има ги в архива на общината, издала разрешението за строеж.
Тогава вече приобщеното не е обща част. Съществува и вариант да се придобие по давност.


emilgrigorov не вдъхвайте напразно надежда :) Работата е от ясна по-ясна - никакви екзекутиви не е имало, още по-малко пък само за този апартамент е имало такава част обособена по проект. Решил е предният сайбия и го е преградил (българинът в това отношение е като природата - не търпи празно пространство) - защо? ами защото не е пречило на никого. Подписите на комшиите са си явно нищожна сделка поради липса на форма. Нито пък ще придобие обща част по давност. Единственото решение, което виждам на prima vista (а може и да греша), е разпоредбата на чл. 38 от ЗС, че

Може да се уговори частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.


А, по негови думи, въпросното коридорче обслужва само този апартмент, към който е приобщено. А след като комшиите се били разписали преди някъде, да преубеди и да ги заведе за ръчичка при нотариус. :idea:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: приобщен коридор

Мнениеот Гост. » 12 Юли 2012, 22:35

teogeo написа:.....Не питаш, а трябва! Но, спи спокойно - утре ще се намери и нотариус, който да му впише стълбищната площадка като реална част от жилището :)

Надали. :D
И съм убедена точно толкова, колкото и че в горния казус никога няма да бъде признат за собственик по давностно владение ( е, хайде- ако бъде, то след време ще установи, че са хвърлени пари на вятърко), но е толкова мързеливо време, че чак не ми се спори с продавачът на надежди. :D

п.п. писал си преди мен, но пък ще стане интересно- какъв отпор, каква тирада.. ще последват. Ама не си е чистил кълбето скоро, та ще приемем казаното.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: приобщен коридор

Мнениеот emilgrigorov » 13 Юли 2012, 00:03

teogeo написа:... Единственото решение...

Типично милиционирско изразно средсдтво. Когато някой употребява този израз, за мен става ясна единствено умствената му изостаналост.
Замислих се над думите "давали съгласие" , "от преди 10 години", "така си е било още при построяването" :idea: ... Та: какво би могло да е това съгласие? И дали не във връзка с преработка или екзекутиви. Тогава са били по-малко собствениците, кой знае? Нищо не боли да се провери. С подобни "кюшенца" от по 4-5 квадрата беше пълно по строежите от този период ... проектираше се доста "фрийстайл", и много сме приобщавали в годините. Екзекутиви тогава се правеха дори и на приемателната комисия, та не е зле да се потърси.
А, ако е изведено от общите части, е тогава, Поли, шЪ мЪ извиняваш ;)
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: приобщен коридор

Мнениеот teogeo » 13 Юли 2012, 00:47

emilgrigorov написа:
teogeo написа:... Единственото решение...

Типично милиционирско изразно средсдтво. Когато някой употребява този израз, за мен става ясна единствено умствената му изостаналост.
Замислих се над думите


А една патка мислила, мислила и взела, че паднала в тенджерата :)
Иначе за диагнозата - мерси. Само да попитам - а по клинична пътека ли ме пуснахте, или?
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: приобщен коридор

Мнениеот emilgrigorov » 13 Юли 2012, 06:25

teogeo написа:... Иначе за диагнозата - мерси. Само да попитам - а по клинична пътека ли ... или?

То не се лекува, няма да се абя, я :lol:
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron