начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Закон за брокерите

Дискусии и предложения по проекти за закони


Re: Закон за брокерите

Мнениеот emilgrigorov » 25 Май 2012, 14:03

poli_g написа:...

Аз само да попитам, глупостта грях ли е?
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Закон за брокерите

Мнениеот Гост. » 25 Май 2012, 14:19

Правилата на тяхната игра съвсем не са глупави.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Закон за брокерите

Мнениеот sisi19 » 25 Май 2012, 15:18

emilgrigorov написа:
sisi19 написа:... като страна по сделката ... фигурира в един такъв договор, то тогава ще има и своята отговорност, както и ще стане видно размера на комисионната описана под номера на издадената фактура (примерно)...

Миличко, това си е форма на договор. А необявените обороти са предмет на едни други кодекси.
Между другото са ме учили, че всяка гаранция струва, в зависимост от степента на отговорност - повече или по-малко.
Ми, поемай гаранции в рамите на договора си, щом ти стиска. Какво те бърка. И излизаш с едни гърди напред пред конкуренцията.
Имаш ли възможност, с думи прости, да ме изведеш от мъглявината на тази поредна глупотевина, наричана още Закон за брокерите. Като какво точно, с думички.


emilgrigorov - пука ми, защото си плащам всичко, или ако закъснея със сроковете търпя глоби и то доста солени.А тези в сивия сектор не дават и една стотинка.Омръзна ми и от "прескочи брокера" и от разни подобни сайтове, където умни глави такива хвалебствия дават и съвети, че :mrgreen: , омръзна ми и от нелоялната конкуренция която публикува имоти на собственици с по 1000 -2000евра по ниско от самата продажна цена която собственика е обявил, за да привличат клиенти, омръзна ми и от служители който се опитват да те крадат по най долният и лицемерен начин като ти изнасят информацията (а при нас тя е най ценна), и след три месеца напускат защото си мислят че знаят всичко и са готови да отворят същият бизнес (хоп още една гъбка). Омръзна ми клиенти да търсят имоти и искат да се възползват от предлаганите от нас ,а после да не подписват карта за оглед.. и още много други неща. Крайно време е пазара малко да се по разчисти, крайно време е хората да знаят, че когато искат да използват услугата на АНИ то имат и задължения към нея и прочее.
Относно възнаграждението, защото всеки се хваща за него. При вас (адвокатите има тарифа ) по която работите, при нас няма законно установена такава за това и процента варира от 1% - 6% а има и случаи където достига и до 10% (последното в по крупните сделки на "големите "фирми . Аз лично не работя на твърд установен такъв, а винаги се договарям с продавач и купувач относно заплащането. Имала съм различни случай, като например по искане на продавача той заплаща за услугата и обратното, както и същата се разделя по равно на страните, защото гледаш да балансираш, макар и полученото възнаграждение да не може да покрие нужните месечни разходи за реклами, транспорт, наем, телефони и други.Минимум наем 300 лв, минимум реклама -150 лв, минимум транспортен разход 350 лв, телефон - не по малко от 120 лв, такса за ТР - 20лв в АП, 20 лв кадастър, 20 лв регистър на съпружески отношение, 200 лв на адвокат, забравих счетоводителите, и накрая данъчните годишни декларации. А ако имаш и персонал , разхода ти се увеличава с още поне 500 лв на служител (ако са само на заплата), ама никой не ще да работи така искат и процент не по малък от 30%. Ааа... колко е тотала??? Е колко сделки е необходимо да се направи за да се избият тези разходи, та и за вкъщи да остане, защото те чака още едно гърло което иска да му е сито коремчета.

Та мисълта ми беше, че всички се хващат за комисиона (ама голям бил), ми не е голям, дори е нищожен.
Но, ако всичко това се включи в един нормативен акт, които да дава точни и ясни правила, то няма да е така. И много от скритите приходи ще излязат на яве, и много от "креватните" брокери ще отпаднат, и много от нелоялната конкуренция ще отпадне, продавачи и купувачи ще са на ясно какви са им задълженията когато искат да използват услугата на АНИ, а не да се опитват да я прескочат и после да ги дириш, доверието в АНИ ще се върне и още много други неща.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Закон за брокерите

Мнениеот Гост. » 25 Май 2012, 16:35

Е, както си мислех- конкуренцията е ябълка на раздора. :D

п.п. Сиси, не че ми се спори по тоз въпрос, но всяка "свободна" гилдия си има проблем с доходите, вместване на разходите по упражняване на дейността в процента нормативно признати разходи и погасяване чрез плащане данъчното бреме ( държавата ми е почти ортак на доходите). ЗА нито ми пречи, нито ми помага, не ограничава и конкуренцията( у нас всеки от право, любов и футбол по презумпция отбира, ерго- има нелоялна конкуренция).
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Закон за брокерите

Мнениеот nk7702n » 25 Май 2012, 17:14

Очевидно е, че абсолютни гаранции и механизми срещу нелоялната конкуренция не могат да бъдат измислени и вместени в един нов закон. Търсене на регламентация на тази дейност, но каква точно би била необходима - поставяне на праг на процента комисионни или предвиждане на повече санкции при нарушения от страна на АНИ? Вече стана ясно, че създаване на Камара е напълно излишно.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Закон за брокерите

Мнениеот sisi19 » 25 Май 2012, 17:53

Поли, конкуренцията е един от всичките фактори.По горното изложих с оглед да дам едни подробни обяснения защо е необходимо създаването на нормативен акт.
nk7702n - съвсем добре е навлязъл в проблема. А именно - КАМАРА не е необходима.Необходимо е праг на комисионното възнаграждение, при назначение на длъжността "брокер"(макар че служителите за мен не могат да се назовават така, а би следвало да се назовават агенти) задължително да се изисква диплома или завършен курс за специалността (ако е в ЦПОК то границата да е над 18 г. т.е за да се изкара един такъв курс, задължително да има СРЕДНО образование, а не както до момента ОСНОВНО) Брокерите(служителите-агенти), да могат да практикуват самостоятелно дейността(т.е да създават АНИ) е да бъде минимум след 2 години трудов стаж към същата отбелязан в ТК...... и така нататък , относно договорите и документацията на посредника (в смисъл - собственика на АНИ), същият ЗАДЪЛЖИТЕЛНО при осъществяване на сделка да води книга/регистър в който да са отбелязани всички комисионни/ възлагателни договори в които едно от условията е да бъде отбелязано възнаграждението, номера на издадената фактура и от кого се заплаща или това да става с допълнителен анекс или споразумение към сключеният ПД по който АНИ се явява посредник. Съвсем законни и регламентирани начини, които трябва да се съберат под едно име, дали било то закон за брокерите или закон за посредниците на недвижими имоти, или под друго име, то това ще сложи рамки на пазара.И по този начин, всеки ще си знае правата и задълженията, а "креватните брокери", дето не дават и една стотинка на държавата, ще бъдат принудени или да спрат дейността си или да тръгнат на работа по ТД към АНИ ако искат да практикуват тази професия.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Закон за брокерите

Мнениеот Гост. » 25 Май 2012, 18:22

Горното е дискриминационно, и както вече уточних, с цел ограничаване на конкуренцията.
Сегашните работещи в АНИ нито са подлагани на такива критерии при започване на работа, нито пък са били изпитвани, респективно не са завършили курс, който да им дава правата, които упражняват. Но си работят, а както стана ясно (позовавайки се на стара латинска сентенция, първият по време - първи по право), претендират повече права. Както и да ги разглеждам АНИ- все са търговци по ТЗ.

Праг на възнаграждението за агенти, но не и такъв за АНИ :lol:
Диплом за завършен, не какво да е, а именно курс( га, че ли сега не организират такива, което не е никаква индикация за нищо, още по-малко за професионализъм / и аз имам такова удостоверение-някъде се търкаля/).
Възрастови ограничения, съществуващи и по действащ КТ...

Радвайте се, че предлагате услуга, която не е нормативно регламентирана, че да се не окаже наложително да затворите кепенци следващите две години.
Пазарът има механизми сам да регулира недоразуменията. Ако трябва парафраза, то нека е от стих на Фотев: " Mорето само живите обича,. а мъртвите изхвърля на брега..".
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Закон за брокерите

Мнениеот sisi19 » 25 Май 2012, 18:40

poli_g написа:Горното е дискриминационно, и както вече уточних, с цел ограничаване на конкуренцията.
Сегашните работещи в АНИ нито са подлагани на такива критерии при започване на работа, нито пък са били изпитвани, респективно не са завършили курс, който да им дава правата, които упражняват. Но си работят, а както стана ясно (позовавайки се на стара латинска сентенция, първият по време - първи по право), претендират повече права. Както и да ги разглеждам АНИ- все са търговци по ТЗ.

Праг на възнаграждението за агенти, но не и такъв за АНИ :lol:
Диплом за завършен, не какво да е, а именно курс( га, че ли сега не организират такива, което не е никаква индикация за нищо, още по-малко за професионализъм / и аз имам такова удостоверение-някъде се търкаля/).
Възрастови ограничения, съществуващи и по действащ КТ...

Радвайте се, че предлагате услуга, която не е нормативно регламентирана, че да се не окаже наложително да затворите кепенци следващите две години.
Пазарът има механизми сам да регулира недоразуменията. Ако трябва парафраза, то нека е от стих на Фотев: " Mорето само живите обича,. а мъртвите изхвърля на брега..".


Защо Поли да е дискриминация? Нима в момента и за"чистач" не се изисква висше и практика по специалността , а тук говорим за брокер и средно образование... :) , та какво остава за "брокер"- който е необходимо поне да знае някой нормативни уредби свързани с една сделка, ии то поне да има понятие що е то "декларация за отказ от право на ползване"- примерно :)
Конкуренция винаги ще има, не само в нашият бранш, но същата се явява и при вас, и при нотариусите и при всяка една професия.Въпроса е до колко същата е легитимна и може да се яви като такава без да нарушава определеният нормативен акт отнасящ се до същата.
Именно защото [Сегашните работещи в АНИ нито са подлагани на такива критерии при започване на работа, нито пък са били изпитвани, респективно не са завършили курс, който да им дава правата, които упражняват.], а би трябвало

[Праг на възнаграждението за агенти, но не и такъв за АНИ ] - НЕ Поли, праг на възнаграждение на АНИ, тъй като именно АНИ следва да се разглежда като посредник, а не служителите в нея които би следвало да се назовават "агенти", а не посредници или брокери.
Относно дипломата - вече във ВУЗОВЕТЕ има такава професия, както и в легитимираните центрове за професионално обучение установени със закон.
Към действащата нормативна уредба в момента един такъв курс може да изкара лице което е навършили 16 г. Лошо няма. Ама дали този курс ще го научи на нещо или ще му върне първите познания в областта на образованието до навършване на основно образование??? Съмнявам се.

Ми НЕ СЕ радваме ,че сме принудени да предлагаме такава услуга, защото същата създава много, много проблеми които искаме да бъдат регламентирани, за това искаме и правила.
Последна промяна sisi19 на 25 Май 2012, 18:47, променена общо 1 път
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Закон за брокерите

Мнениеот n_ikito » 25 Май 2012, 18:43

poli_g написа:
Оказа се, че ИКАР е ..."несъвършен"( цитирам отговор на съдия по вписванията :D - за собственик бе посочено ЮЛ, което няма общо със собствеността, но системата била такава... не подлежи на корекция), а според мен, и не само ( камарата на нотариусите от години алармират за този проблем), пълен с грешки и непълноти, респективно не отразява вярно собствеността.
Горното е проблем на държавата и страните по сделката, не на АНИ ( те си имат други грехове).

ИКАР е абсолютно незаконен и неотговарящ на действащата нормативна база. В България няма съдебен район където да има въведен имотен регистър по смисъла на ЗКИР. Относно нотариусите...х..мм Танев беше един от консултантите при разработването на ИКАР и един от хвалещите се с него /в началото/. Те са много 'виновни' за липсата на свестен регистър....
poli_g написа:Горното е дискриминационно, и както вече уточних, с цел ограничаване на конкуренцията.
....
Пазарът има механизми сам да регулира недоразуменията. Ако трябва парафраза, то нека е от стих на Фотев: " Mорето само живите обича,. а мъртвите изхвърля на брега..".


За съжаление у нас вече е наложена практика....без да 'нападам' или защитавам някой, но адвокатурата, ЧСИ , Нотарита....все по същия начин...квотички /кому са нужни в сянката на посочените горе механизми/.... нещата са принизени до ниво фризъори...аз правя конкурс за конкуренцията ми.... :roll: :?:

п.п. Следващите 'търсещи' закон ще са вещите лица, оценители.... :wink:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Закон за брокерите

Мнениеот sisi19 » 25 Май 2012, 18:52

На кого му пука, нали ей там са хвърлени едни пари, а до колко е ефективен, само Бог знае? :lol:
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Закон за брокерите

Мнениеот emilgrigorov » 26 Май 2012, 08:23

Може би е необходимо нещо от сорта на (а то може и да има вече, не зная):
НАРЕДБА № 13 ОТ 12 ДЕКЕМВРИ 2006 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ ПО ПРОФЕСИЯ "ИКОНОМИСТ-ИЗДАТЕЛ"
НАРЕДБА № 14 ОТ 4 ДЕКЕМВРИ 2007 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ ПО ПРОФЕСИЯ "ТЕХНИК-ЛЕСОВЪД"
НАРЕДБА № 20 ОТ 15 ДЕКЕМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ ПО ПРОФЕСИЯ "ТЕХНИК В ЛОЗАРО-ВИНАРСТВОТО"
НАРЕДБА № 23 ОТ 15 ДЕКЕМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ ПО ПРОФЕСИЯ "ТЕХНИК ПО ОЧНА ОПТИКА"
НАРЕДБА № 25 ОТ 15 ДЕКЕМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ ПО ПРОФЕСИЯ "ТЕХНИК-ТЕХНОЛОГ В ДЪРВООБРАБОТВАНЕТО"
НАРЕДБА № 4 ОТ 7 ЯНУАРИ 2010 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ ПО ПРОФЕСИЯТА "ОРГАНИЗАТОР ПО ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА АВТОМОБИЛНИЯ ТРАНСПОРТ"
НАРЕДБА № 5 ОТ 4 ДЕКЕМВРИ 2006 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ ПО ПРОФЕСИЯ "СЪТРУДНИК В МАЛЪК И СРЕДЕН БИЗНЕС"


А иначе, според мен, всичко си е уредено в ТЗ, Глава шеста - ТЪРГОВСКО ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО

Размерът на възнаграждението също би следвало да е свободно договорируем. Според търсенето и предлагането. Някои сделки действително са много скъпи, с необичайно високи разходи (примерно сделка за ветропарк с китайски консорциум, сключена в Хонг Конг по местно законодателство). Това си е обаче въпрос на договор, нищо повече. За някои сделки пък също е въпрос на договор възнаграждението да е по-ниско от обичайно разпространените 3% (или един наем). Свободен пазар.
Проблемът в недвижимите имоти според мен си произтичат от Гошко и Цецка (продавач-купувач), кой кого ще надлъже и като как да минат метър. Но за целта си има вече създадени закони, просто да се спазват.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Закон за брокерите

Мнениеот kalahan2008 » 26 Май 2012, 09:06

n_ikito написа:п.п. Следващите 'търсещи' закон ще са вещите лица, оценители.... :wink:

Едва ли, тъй като те вече имат такъв - ЗАКОН ЗА НЕЗАВИСИМИТЕ ОЦЕНИТЕЛИ (в сила от 15.12.2008 г.)
n_ikito написа:ИКАР е абсолютно незаконен и неотговарящ на действащата нормативна база

А защо тогава Агенция по вписванията и АГКК вземат пари за всяка справка от ИКАР? :wink:
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Закон за брокерите

Мнениеот nk7702n » 26 Май 2012, 11:50

Всъщност, проблемът с ИКАР е, че невинаги информацията е точна и актуална. Затова и всички " се молим" скоро да бъде създаден прословутият Единен имотен регистър" :)
Относно регулацията на пазара и цените, напълно съм съгласна с изказаното мнение на Emilgrigorov, че свободата на пазара предполага саморегулация, а не налагане на някакви монополни цени. Който предлага по - качествена услуга на по - умерена и достъпна цена, ще си извоюва по - добра позиция в тази сфера. Така е при конкуренцията сред всички лица, упражняващи свободни професии. Не е необходимо, дори е недопустимо при сегашните пазарни условия да се създават ограничения в тази и други дейности, защото те биха довели по - скоро до негативни, отколкото до положителни резултати.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Закон за брокерите

Мнениеот Гост. » 26 Май 2012, 12:21

За Сиси- погледни този сайт ( попадна ми наскоро) http://varnatrend.bg/ Ясни цени, предварително определени условия, публично оповестени- без изненади в това отношение. И това, което мен лично впечатли:
"Вярваме, че трябва да представляваме и получаваме възнаграждение само от едната страна в сделката"

Тези, предричам, ще успеят да се задържат на имотния пазар.

За Григоров - не знам за останалите наредби, не съм ги чела, но що се отнася до тази за техник-лесовъдите- трябва си. Всеки не може да влезе в гората и без нужните знания да маркира, добива, експедира, да прецени нападната ли е гората от някакъв вредител и прочее. ( все едно аз да отпочна да правя проекти, само защото по геометрия съм имала отлична оценка, ако и нищо да не отбирам от проектиране :D )

Калахан, защо задаваш реторични въпроси? :D
Вяра му е майката, защото както отбелязват от АВ ( на стр. 4 долу http://www.registryagency.bg/downloads/ ... P_USER.pdf под забележка:
в частта Имотен регистър - модул „Собственост и собственици", услугата „Отдалечен достъп", по отношение на петте вида справки по: партида, физическо лице, юридическо лице, документ и имот, които Агенция по вписванията предоставя, работи в пълна функционалност.

Горното е невярно твърдение, така щото поне два собствени имота не успявам да открия изобщо. Според тази система не съм собственик ( от МДТ имат друго виждане по въпроса :( , пък и НА друго казват).
Останалите модули от услугата „Отдалечен достъп" ... когато- тогава. :lol: въпреки факта, че вече 3-4 години системата "работи" на национално ниво. Колко работи и за какво плащаш?- ползваш услугата за въведени , а тези които не са- отиваш на крака, защото обмен на информация за тези имоти- няма. Това е да работи в пълна функционалност " по нашенски".
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Закон за брокерите

Мнениеот lexy21 » 26 Май 2012, 13:40

poli_g написа:За Сиси- погледни този сайт ( попадна ми наскоро) http://varnatrend.bg/ Ясни цени, предварително определени условия, публично оповестени- без изненади в това отношение. И това, което мен лично впечатли:
"Вярваме, че трябва да представляваме и получаваме възнаграждение само от едната страна в сделката"


Всъщност от актовете, които прехвърлях, там, където набързо намерих законовите регламентации, нещата са уредени точно по този начин. Брокерът / агентът се ангажира и действа от името само на едната страна по сделката, дори си има отделни рзпоредби за конфликт на интереси и става мноуууууууу лошо, ако се заиграе :wink: Ако някой е намерил акт в обратния смисъл, моля да пусне линк. Шъ взема да стана един любител изследовател по темата от много празнични дни :lol:
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Закон за брокерите

Мнениеот sisi19 » 26 Май 2012, 18:30

Поли, Поли, умна жена сте. Я се върнете в сайта и хубаво, ама хубаво прочетете и сравнете.Вярвам ще видите въдичките :lol: :lol: :lol:

И интересно, (защото сега ги забелязах), поразгледай им таксите по изповядването на сделката :lol: :lol:
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Закон за брокерите

Мнениеот emilgrigorov » 12 Ное 2012, 20:19

Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Закон за брокерите

Мнениеот tonyko » 06 Яну 2013, 10:53

tonyko
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Мар 2009, 11:18
Местоположение: Пловдив

Предишна

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron