начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот claudia » 06 Апр 2012, 16:28

Желая много късмет на честно спечелилите места. Знам, че зад всичко това стои ужасно много труд. Омръзна ми постоянно да има хора, които все са онеправдани и все те са недооценени. Аз не успях тази година, но търся грешката само в себе си. За моя голяма радост в калсирането и за прокурорите и за съдиите виждам колеги от университета, което ужасно много ме радва.

Вярвам, че зад всеки успех стои много турд и лишения.
claudia
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 10 Яну 2012, 18:31

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот elmazov » 06 Апр 2012, 17:29

Колеги, като чета правилата на ВСС и разпоредбите на ЗСВ относно провеждането на конкурсите, оставам с впечатлението, че към настоящия момент класиралите се колеги имат статут на "кандидати за младши съдии/прокурори". Предстоят още етапи от процедурата и едва след изпитите в НИП назначените колеги могат да кажат "Аз съм младши съдия/прокурор". Струва ми се, че към настоящия момент не може да се направи подобно изявление. Поправете ме, ако съм се объркал.
elmazov
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 29 Сеп 2007, 22:12

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот mariposarosa » 06 Апр 2012, 18:06

Да, колега, правилно сте разбрали. ВСС назначава младшите съдии/прокурори на длъжността, която е избрана, след успешно издържан изпит в НИП. Дотогава навсякъде се наричат "кандидати" или "курсисти". Тези, които не издържат изпите, не се назначават на длъжност, а тези, които откажат да я заемат - възстановяват парите за обучението.
mariposarosa
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 05 Фев 2012, 13:41

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот niko_urumov » 06 Апр 2012, 20:06

mariposarosa написа:Да, колега, правилно сте разбрали. ВСС назначава младшите съдии/прокурори на длъжността, която е избрана, след успешно издържан изпит в НИП. Дотогава навсякъде се наричат "кандидати" или "курсисти". Тези, които не издържат изпите, не се назначават на длъжност, а тези, които откажат да я заемат - възстановяват парите за обучението.


Според мен ВСС ще ни назначи сега, преди обучението, но ще стъпим в длъжност след изпитите в НИП. Иначе ако не ни назначи сега, се губи възможността за обжалване на назначенията. Просто встъпването в длъжност ще се забави с около 9-10 месеца :)
niko_urumov
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 10 Мар 2012, 22:46

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот mariposarosa » 06 Апр 2012, 20:13

Това щеше да е много добре, но според мен в чл. 258а ЗСВ пише друго нещо. Може и да не съм права, но чета закона и там точно това е казано... По чл. 186, ал.7 ВСС с решение приема окончателния списък, но не назначава кандидатите, а това което може да се обжалва е самото решение по чл. 186, ал 7. Ако всичко се развива нормално, живот и здраве, назначенията - другото лято :D
Последна промяна mariposarosa на 06 Апр 2012, 20:26, променена общо 1 път
mariposarosa
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 05 Фев 2012, 13:41

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот niko_urumov » 06 Апр 2012, 20:25

mariposarosa написа:Това щеше да е много добре, но според мен в чл. 258а ЗСВ пише друго нещо. Може и да не съм права, но чета закона и там точно това е казано... По чл. 186, ал.7 ВСС с решение приема окончателния списък, но не назначава кандидатите, а това което може да се обжалва е самото решение по чл. 186, ал 7, а не надзаченията след обучението.

Колега,
за всеки кандидат ВСС има отделно решение, а ако няма решение за назначение няма какво да се обжалва...
Иначе не си представям хипотеза в която пред ВАС ще се намерят хора да обжалват "окончателен списък"... :lol:
niko_urumov
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 10 Мар 2012, 22:46

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот mariposarosa » 06 Апр 2012, 20:28

Пак ще си говорим, колега, когато си изясните нещата ... :D
mariposarosa
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 05 Фев 2012, 13:41

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот vaniaoz » 06 Апр 2012, 21:06

Колега Урумов,
първо искам да ви поздравя за успеха и да ви пожелая много успехи и професионално израстване.
Мисля, че колежката е права , че първоначално имате статута на курсисти и едва след успешно издържан изпит в НИП ще станете младши съдия.Поне така пишеше в Държавен вестник относно измененията за провеждане на изпититеи статута на младши магистрати.
vaniaoz
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 15 Окт 2008, 15:31

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот npetrov » 07 Апр 2012, 11:11

На обжалване подлежи точно решението с което се приема окончателен списък с одобрените кандидати.Съгласно чл.249, т.1 НИП осъществява задължително първоначално обучение на кандидатите за младши съдия и младши прокурор.До вземане на изпитите по чл.258 ЗСВ с оценка 4.50 или повече сте кандидати.Назначението по 258а, ал.3 препраща към взетото вече решение по чл.186, ал.7.Така че този последен акт по 258а не подлежи на обжалване.
Аз също пожелавам успех на издържалите изпита и най-вече да нямате жалби, защото срещу почти всички решения с които сме назначени след конкурса за първоначално назначаване има жалби и встъпването ни в длъжност се бави.
Последна промяна npetrov на 07 Апр 2012, 12:42, променена общо 2 пъти
npetrov
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот u3mamhukaa » 07 Апр 2012, 11:37

Кога е другия изпит?
Най-доброто отмъщение е да живееш щастливо
Аватар
u3mamhukaa
Потребител
 
Мнения: 244
Регистриран на: 03 Окт 2011, 09:48

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот mariposarosa » 07 Апр 2012, 12:23

u3mamhukaa написа:Кога е другия изпит?

След обучението в НИП, за съдии са два - по гражданско и по наказателно, а за прокурори - само по наказателно.
mariposarosa
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 05 Фев 2012, 13:41

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот xanibal » 07 Апр 2012, 22:01

Колеги какво става от тук нататък. Аз слава Богу успях да спечеля на втория конкурс, но ме страх да се похваля, че като гледам какво става във форума, едва ли не е престъпление да спечелиш този конкурс. Аз самият положих много труд и същия се възнагради с успех, колкото и невероятно да звучи- дори нямам роднина магистрат. Ако някой знае да каже какво се случва от тук нататък, кога ще ни викат във ВСС и т.н.
xanibal
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Юли 2009, 10:50

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот niko_urumov » 08 Апр 2012, 09:28

xanibal написа:Колеги какво става от тук нататък. Аз слава Богу успях да спечеля на втория конкурс, но ме страх да се похваля, че като гледам какво става във форума, едва ли не е престъпление да спечелиш този конкурс. Аз самият положих много труд и същия се възнагради с успех, колкото и невероятно да звучи- дори нямам роднина магистрат. Ако някой знае да каже какво се случва от тук нататък, кога ще ни викат във ВСС и т.н.

Поздравления, колега :) Многото труд винаги дава резултат!
А кога ще ни викат - Един Бог знае :)
niko_urumov
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 10 Мар 2012, 22:46

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот alexandar25 » 08 Апр 2012, 14:25

Поздравления за колегата Урумов.Аз се явих на конкурса, но не успях.Вярно е,че не положих никакви, наистина никакви усилия, защото мислех, че нещата са предрешени, но НЕ СА !!! Имам стажа по ЗСВ, който ми дава възможност да се явя за първоначално, а там е два пъти годишно,а за 2012 е нямало, ако не се бъркам, и мисля да заложа на якото четене. Сигурен съм, че дори и да има нагласени неща, то те са по-скоро изключение от колкото правило. На успелите колеги ЧЕСТИТО, наистина и от сърце. За колегата Урумов, радвам се, че успя. Не го познавам,/ако иска да ми пише на лични, имам въпроси по отношение на подготовката му/, но съдейки по това, как се изразява и как разсъждава и се мотивира, си мисля,че тук съдебната система, а и всички ние /и като юристи и като обикновенни граждани/ спечелихме!!
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот velikov74 » 09 Апр 2012, 22:10

Изцяло споделям мнението на колегите относно начина на провеждане на изпита на мл. прокурори..нищо общо с този за мл. съдии..но така е..това е поредното затвърждаващо се в мен становище, че разликата между съдии и прокурори е огромна..мойте уважения, но отношението на едните и другите е....същевременно устният изпит за мл. прокурори определено беше така да се каже "претупан"...никой не те слуша какво говориш, а ида те слуша значение няма...наистина максимум 10 мин на човек ..не виждам каква представа могат да добият за знанията ти..но както и да е... :arrow:
velikov74
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Апр 2012, 19:12

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот mariposarosa » 16 Апр 2012, 15:52

Честит празник, колеги, много професионални успехи!
mariposarosa
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 05 Фев 2012, 13:41

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот d_q_d » 23 Апр 2012, 22:51

Поздрави и от мен за колегата Урумов. Аз го познавам лично като състудент - с отличен успех, с незаменимо чувство за хумор. Браво, Ники, радвам се, че успя :) Желая ти много успехи и да отпразнуваш класирането си подобаващо. Е, добре де, признавам си, че маааалко ти завиждам, но то е съвсем приятелски. Аз не успях, но нищо, другия път - повече четене, повече опит в съдебна зала, малко късмет... Поне не ме скъсаха :) Честито!
d_q_d
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 23 Яну 2009, 18:33

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот bluelake » 03 Май 2012, 10:16

mariposarosa написа:
u3mamhukaa написа:Кога е другия изпит?

След обучението в НИП, за съдии са два - по гражданско и по наказателно, а за прокурори - само по наказателно.


Ако позволите да Ви поправя - изпитите за съдии не са два, както твърдите, а четири - писмен - решаване на конкретно дело с изготвяне на краен съдебен акт с диспозитив - решение/присъда, устен - отново конкретно дело / всеки тегли измежду 6-7 дела/, време за проучване и явяване пред 3-членна комисия, въпросите са главно от процесуално естество, формулиране на диспозитиви на определения по хода на делото, произнасяне по конкретни доказателствени искания и т.н - накратко казано - решаване на конкретни практически проблеми.
И отново до устен се стига след минимум 4.50 на писмен, а окончателната оценка е средно аритметично от 4-ри оценки и трябва да надвишава 4.50, при получен резултат под 4.50 на който и да е от 4-рите изпита не се формира оценка, респ. обучението не е преминато.
Впрочем НИП ще се окаже истинското предизвикателство!
Успех на печелившите!
bluelake
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 19 Юли 2010, 16:43

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот danielapencheva » 15 Май 2012, 13:38

Някой знае ли кога ще излезе решение на ВСС, с което да ни викат да си казваме желанията? Нещо много време мина от класирането, пък нищо не се случва...
danielapencheva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Юли 2004, 19:06

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот elmazov » 29 Май 2012, 22:35

Има обявена процедура за набиране на преподаватели за първоначалното обучение.
elmazov
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 29 Сеп 2007, 22:12

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron