начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

попълване на домова книга

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


попълване на домова книга

Мнениеот nonaku » 24 Фев 2011, 20:29

Сина ми е с постоянна адресна регистрация в притежаваното от мен-майка му жилище,но живее на друго място.Трябва ли да го впиша в домовата книга и в коя графа?
nonaku
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Фев 2011, 20:19

Re: попълване на домова книга

Мнениеот toni_sf » 24 Фев 2011, 20:56

щом решавате да му плащате консумативните разходи пишете го :D и в графа обитател,щом ВИЕ сте собственик
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: попълване на домова книга

Мнениеот trando58 » 24 Фев 2011, 21:18

До nonaku
Впишете синът си в домовата книга в графа "обитатели". Такси за поддръжка на ЕС не е нужно да плащате,тъй като той не живее в на адреса.
Уведомете непременно Управата на ЕС,че е постоянно отсъстващ повече от месец.
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: попълване на домова книга

Мнениеот toni_sf » 25 Фев 2011, 09:20

:wink: И сега в кръга на шегата при това преброяване ще се окаже ,че в БГ живеят не около 6 милиона души а са с поне една трета повече.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: попълване на домова книга

Мнениеот kirile » 25 Фев 2011, 12:32

Според мен не е законосъобразно като обитател в домовата книга да се вписва лице , което не обитава сградата. Самата дума обитател означава лице , което обитава там. Не би трябвало да вписвате сина си изобщо. Неговият постоянен адрес може да е при вас , но настоящия му адрес е другаде , тоест адреса където пребивава. Вписването на обитателите цели заплащането на услуги по поддръжката на общите части , а синът ви не ползва тези услуги.
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: попълване на домова книга

Мнениеот trando58 » 25 Фев 2011, 16:46

Не виждам нищо незаконно ако синът бъде записан в домовата книга при родителите си. Аз имах точно предвид като постоянен адрес. Всички които не са собственици са обитатели,дали са синове ,дъщери,балдъзи или баджанаци,се вписват в графа "обитатели". И понеже подозирам,че въпросът е провокиран от провеждащото се в БГ преброяване,не виждам причина той да не бъде вписан като като постоянен адрес.Защо отсъства и за колко време, не е важно за тълкуването на закона.По чл51т.2 не заплаща за консумативи,и едва ли домовата книга съществува само за тези цели.Би било смешно. Тя касае много други институции и има много по-голяма стойност от тефтер на длъжниците по ЗУЕС.
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: попълване на домова книга

Мнениеот kirile » 28 Фев 2011, 14:17

Данните в домовата книга се попълват така , както са подадени от собствениците , без да се иска документ за удостоверяване на тези данни. Като споменахте други институции може би имате в предвид съдебните органи , но ако се стигне до там съдът не преценява съгласно данните от домовата книга , а изисква необходимите документи. Това имах в предвид , че данните от домовата книга най-вече служат за правилното начисляване на консумативни разходи и ремонт по общите части.
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: попълване на домова книга

Мнениеот toni_sf » 01 Мар 2011, 13:38

trando58 написа:Не виждам нищо незаконно ако синът бъде записан в домовата книга при родителите си. Аз имах точно предвид като постоянен адрес. Всички които не са собственици са обитатели,дали са синове ,дъщери,балдъзи или баджанаци,се вписват в графа "обитатели". И понеже подозирам,че въпросът е провокиран от провеждащото се в БГ преброяване,не виждам причина той да не бъде вписан като като постоянен адрес.Защо отсъства и за колко време, не е важно за тълкуването на закона.По чл51т.2 не заплаща за консумативи,и едва ли домовата книга съществува само за тези цели.Би било смешно. Тя касае много други институции и има много по-голяма стойност от тефтер на длъжниците по ЗУЕС.

А какво пише в закона след като е обитател и отсъства повече от месец се заплаща за него 50% от консумативните разходи ,и молбата до Управителя на ЕС си е валидна , :D и ако отидем по чл51 т 3 ,че точно съвета Ви беше такъв да се уведоми управата ,че ще отсъства повече от месец. :wink: Имате ракийка и рибка за сър хамфри покане го на гости.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: попълване на домова книга

Мнениеот trando58 » 01 Мар 2011, 15:51

Пак се оливаш умнико :mrgreen: Понеже на мислене не можеш да се научиш,то поне се научи да четеш. При тази ситуация имаме валидна т.2 от чл.51 Синът на питащият не живее в ЕС.Той може да посещава родителите си но не пребивава в ЕС повече от месец.По тази хипотеза не потребява и не е длъжен да плаща :mrgreen:
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: попълване на домова книга

Мнениеот toni_sf » 01 Мар 2011, 15:57

:mrgreen: Незнам дали съм умника аз, ама след молбата ДО Управителя на ЕС с която я съветваш ,после да не се чудиш как да се извиняваш :D ама то пък тук дали е необходимо.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: попълване на домова книга

Мнениеот nk7702n » 01 Мар 2011, 17:27

trando е прав - обитател,пребиваващ за не повече от месец в ЕС - чл. 51 ал.2 от ЗУЕС, не дължи плащане на консумативи. :)
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: попълване на домова книга

Мнениеот kirile » 01 Мар 2011, 18:20

Въпроса на питащия беше дали трябва да го вписва в домовата книга. Ясно отговорих - НЕ. Измествате нещата с разсъждения дали трябва да плаща , какво и колко.
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: попълване на домова книга

Мнениеот toni_sf » 02 Мар 2011, 10:08

до-nk7702n чл51 т3 Собственик или обитател ,който отсъства повече от месец ,заплаща за времето на отсъствието50 на сто от консумативните разходи по ал 1 .За отсъствието си се уведомява писмено председателя на управителният съвет. :D А и къде видяхте в т2 от този член да пише ,че се уведомява Управителя или Председателя на ЕС.И разбирам както казахте ,че адвоката тълкува закона :wink: важно е как го тълкува и да не смества ГПК с НПК :D лек и успешен ден Ви желая
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: попълване на домова книга

Мнениеот dianjelika » 06 Юли 2011, 23:25

Здравейте, моя въпрос е такъв: сега получихме акт 16 за новото ни жилище, за да се впишем в домовата книга,като собственици на жилището трябва ли да си сменяме личните карти?
dianjelika
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Юли 2011, 23:10

Re: попълване на домова книга

Мнениеот nk7702n » 07 Юли 2011, 00:07

toni_sf написа:до-nk7702n чл51 т3 Собственик или обитател ,който отсъства повече от месец ,заплаща за времето на отсъствието50 на сто от консумативните разходи по ал 1 .За отсъствието си се уведомява писмено председателя на управителният съвет. :D А и къде видяхте в т2 от този член да пише ,че се уведомява Управителя или Председателя на ЕС.И разбирам както казахте ,че адвоката тълкува закона :wink: важно е как го тълкува и да не смества ГПК с НПК :D лек и успешен ден Ви желая

toni_sf, чак сега виждам какви си ги къдрил тук - НПК, ГПК, ЗУЕС - много закони станаха, а пък ако вземеш и да ги прочетеш... Къде го видя това отсъствие на обитателя повече от месец, че тя жената пише, че въобще не пребивава там, само е адресно регистриран там. И понеже няма изрична разпоредба, която да касае такива случаи, се прилага правилото, обитател, който не пребивава повече от месец в ЕС.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: попълване на домова книга

Мнениеот Гост. » 07 Юли 2011, 00:47

dianjelika написа:Здравейте, моя въпрос е такъв: сега получихме акт 16 за новото ни жилище, за да се впишем в домовата книга,като собственици на жилището трябва ли да си сменяме личните карти?

Според зависи...

1. Постоянен адрес е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистъра на населението. На него получавате всякакви книжа- от администрация и съд, по него се определя и правото ви безпроблемно гласуване( а избори идат), здравна помощ и прочее.
2. Настоящ адрес е адресът, на който лицето живее.
Двата адреса не е задължително да съвпадат.
В документът за самоличност се отразява постоянния адрес- ако няма да търпи промяна, не е нужно да влизате в приключения ( смяна на лична карта). Ако ли ще се установите в това жилище, но не искате да си сменяте постоянния адрес- то една адресна регистрация в общината за настоящ адрес е достатъчна.

Или по-простичко:
имам апартамент в София, но и на морето, както и вила в Елена( хипотетично). Собственик съм и на трите имота, но АЗ към избрала, и заявила пред съответната община, постоянния и настоящ адрес да са ми на морето, респективно постоянния е нанесен в л.к.,- останалото е неважно и не ме лишава от собствеността.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: попълване на домова книга

Мнениеот dianjelika » 07 Юли 2011, 09:44

mersi!
dianjelika
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Юли 2011, 23:10

Re: попълване на домова книга

Мнениеот toni_sf » 07 Юли 2011, 10:39

до-poli_g Радвам се ,да ти чуя мнението и ми хареса,че даде две :D юридическото и по простото. :D А не да се мъчат някой да питат с три имота дали са длъжни да се регистрират в домовите книги ,молби да подават до разни Управители на ЕС и ти благодаря,че пак се завърна в раздела Етажна собственост.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: попълване на домова книга

Мнениеот trando58 » 07 Юли 2011, 17:05

Само да добавя.Доколкото питащата се интересува от това дали е наложително да си смени ЛК за да се впише в домовата книга,уточнявам,че в ДК се висват само трите имена и ЕГН на обитателите.

П.П. Честито приетите поправки в ЗУЕС! Да видим кое какво се е променило,дано да е за добро!
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: попълване на домова книга

Мнениеот kirile » 08 Юли 2011, 12:58

Вдомовата книга се вписват само трите имена и адрес , без ЕГН , защото ЕГН е лична информация. Аз лично като бивш домоуправител съм я попълвал и знам какви данни се изискват.
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Следваща

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron