начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Онлайн списание

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Онлайн списание

Мнениеот elle2 » 27 Юни 2011, 20:43

Здравейте, интересува ме каква законова обосновка имат онлайн списанията у нас? Кой закон важи за тях, къде се регистрират, въобще законни ли са?
elle2
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Юни 2011, 20:39

Re: Онлайн списание

Мнениеот TheOldMan » 28 Юни 2011, 09:06

Силно се съмнявам, че някъде в юридическия свят ще се срещне записана формулировката "онлайн списание". Дори и аз, дето влизам чат-пат в нетЯ, ми е трудно да си представя какво е това.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Онлайн списание

Мнениеот elle2 » 28 Юни 2011, 11:37

Благодаря за отговора :) Все пак сигурно сте попадали на някое от многобройните подобни списания у нас, ориентирани в областта на модата, най-често. Мисълта ми е на какво законово основание съществуват тези сайтове, дали се причисляват към медии или печатни списания? :?: :|
elle2
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Юни 2011, 20:39

Re: Онлайн списание

Мнениеот deanto » 28 Юни 2011, 16:16

Онлайн списанието е сайт. Сайтът в повечето случаи е комбинация от компютърна програма, дизайн и статии на различни автори, които са свързани неразделно помежду си. В този смисъл всеки сайт е създаден от авторите - дизайнери, програмисти и автори на статии и/или снимки и затова е защитен от ЗАПСП. Отделно, ако съдържа търговски марки или други подобни може негови части да бъдат предмет на защита в Патентно ведомство.
deanto
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 19 Ное 2009, 12:41

Re: Онлайн списание

Мнениеот bulgarus » 28 Юни 2011, 16:25

elle2 написа:Здравейте, интересува ме каква законова обосновка имат онлайн списанията у нас? Кой закон важи за тях, къде се регистрират, въобще законни ли са?


Като за начало:

Списанията (независимо дали онлайн или не) са обект на авторското право - било като литературни произведения, произведения на изобразителното изкуство, периодични издания или бази данни.

Поради което-

Закон за авторското право и сродните му права

Предоставянето на онлайн списания е предоставяне на услуги на информационното общество.

Поради което-

Закон за електронната търговия

Предоставянето на онлайн списания е търговско предприятие.

Поради което-

Търговски закон

Онлайн списанията подлежат на задължително депозиране.

Поради което-

Закон за задължителното депозиране на печатни и други произведения
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Re: Онлайн списание

Мнениеот elle2 » 28 Юни 2011, 18:01

Благодаря! Колкото и да не е уреден въпросът с виртуалното пространство от правна гледна точка, изглежда че нещата все пак имат някакви законови рамки, а аз си мислех, че когато става въпрос за интернет, законът ни мълчи.
elle2
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Юни 2011, 20:39

Re: Онлайн списание

Мнениеот TheOldMan » 28 Юни 2011, 21:30

Ами ако не го представяте като "онлайн списание" а като "форум/блог на любителите на мода/автомобили/рибки/ или-каквото-се-сетите", ще важат само малка част от горецитираните закони :)
Въпроса е какво е Вашето желание - поне засега в интернет нещата не са толкова подчертано черни или бели.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Онлайн списание

Мнениеот bulgarus » 29 Юни 2011, 01:08

elle2 написа:Колкото и да не е уреден въпросът с виртуалното пространство от правна гледна точка, изглежда че нещата все пак имат някакви законови рамки, а аз си мислех, че когато става въпрос за интернет, законът ни мълчи.


Напълно уреден е въпросът - за добро или за зло, правото не прави особени разлики между това, дали нещо се случва във виртуалното или реалното пространтсво -).
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Re: Онлайн списание

Мнениеот elle2 » 01 Юли 2011, 13:24

В момента чета лекции по Информационно право, ако има нещо интересно, ще пиша. Иначе сте прав - законът си е закон, лошото е, че не зная откъде да започна стъпка по стъпка да си обясня как се създава и действа едно списание :) Вашите мнения ми бяха много полезни, благодаря ви :)
elle2
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Юни 2011, 20:39


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron