начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Oсиг.вноски работодател наето лице???

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Oсиг.вноски работодател наето лице???

Мнениеот setbul » 06 Апр 2011, 15:27

Здравейте.Получих предложение за работа ,но работодателят ми каза че трябва да се самоосигурявам а той ще внася неговата част от осигуровката.Честно казано не ми стана много ясно :( :( .Някой може ли да ми обясни как стоят нещата.Предполагам че ако бъда назначен ще е на мин. раб. заплата тогава каква сума месечно ще са дължимите от мен осигуровки?
Благодаря предяарително :) :) :)
setbul
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 05 Дек 2008, 17:54

Re: Oсиг.вноски работодател наето лице???

Мнениеот dessys » 06 Апр 2011, 18:10

Да не е имал предвид да сключите граждански договор?
dessys
Потребител
 
Мнения: 356
Регистриран на: 15 Ное 2010, 15:26

Re: Oсиг.вноски работодател наето лице???

Мнениеот setbul » 06 Апр 2011, 20:43

За граждански договор не спомена ,но това не означава че не е имал точно това в предвид..
setbul
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 05 Дек 2008, 17:54

Re: Oсиг.вноски работодател наето лице???

Мнениеот rts » 14 Апр 2011, 15:27

Или сте самоосигуряващо се лице, при което сам/а си внасяте всички осигуровки, или осигуровките се внасят от работодятеля/възложителя, като Ви удържа дължимата от Вас част. Дали договорът е граждански или трудов, няма значение по отношение на това, че работодателят е задълженото за внасяне на осигуровките лице.
Няма вариант Вие да се самоосигурявате и работодателят да дължи част от осигуровките.
В пряк текст задайте на работодателя си въпросите:
- на какъв вид договор ще работя ?
- с какво възнаграждение ?
- кой ще внася осигуровките ми ?
- колко ще получавам след съответните удръжки ?
Поискайте проекто-договор и го обсъдете със специалист.
Преценете, дали си струва да работите при него, ако не е искрен с Вас.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: Oсиг.вноски работодател наето лице???

Мнениеот dessys » 14 Апр 2011, 15:49

На мен ми намирисва на граждански договор - скрит трудов - заобикаляне на закона. При всички положения работодателят е задължен да внася осигуровки, само че вноските се разпределят между осигурители и осигурените лица в зависимост от годината им на раждане, т.е. част от възнаграждението се удържа под формата на осигуровки. При сключване на договор с личен труд се внасят и по-малко осигуровки - не се внасят за фондове Безработица и ОЗМ. Също така ако сумата, върху която се изчисляват осигуровките, е по-малка от МРЗ и лицето не е осигурявано на друго основание, осигуровки за социално осигуряване не се дължат. За това си мисля, че работодателят иска да си спести пари, като сключи граждански договор.
dessys
Потребител
 
Мнения: 356
Регистриран на: 15 Ное 2010, 15:26


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron