начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот petrova_d » 27 Мар 2011, 20:37

Силно ме вълнуват новите промени в ЗСВ, смятате ли да кандидатствате тази година в конкурсите и мислите ли, че ще проработи тази система.
http://www.legalworld.bg/show.php?storyid=22820&p=1
petrova_d
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Мар 2011, 14:23

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот pogled » 28 Мар 2011, 17:24

Новата система за конкурси за младши магистрати сигурно ще проработи, но само заради ината на властимащите. Абсолютно против съм така предлаганите промени и се замислям дали да участвам в следващ конкурс.
Засега толкова. Ако се развие дискусия по темата, ще се включа с по-аргументирано мнение.
pogled
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 03 Май 2010, 16:39

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот legallapsus » 29 Мар 2011, 15:38

Не виждам с какво предложената система създава по-добри условия за корупция при провеждане на конкурсите за магистрати от сега действащата.Напротив вижда ми се доста справедлива.Защо магистратът след като веднъж бъде ВКАРАН в системата чрез ежегодишните конкурси, впоследствие чак да бъде обучаван за магистрат, и като се види че не стане ЕВЕНТУАЛНО да се разчита на една илюзорна,евентуална отрицателна акредитация от ВСС ил други такива непреки похвати.
При това балът ми се струва доста по-реален, на фона на справедливата законодателна линия на постепенно лишаване от значение на оценките от дипломата..........
legallapsus
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 05 Дек 2008, 11:05

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот nk7702n » 29 Мар 2011, 17:22

Нещо тези промени ме хвърлят за пореден път в дълбоки размисли...
То че корупцията и т.н. " назначения на свои хора" няма да се премахнат по този начин, е ясно, ама защо трябва да се затрудняват обикновените, кадърни хора, да им се поставят какви ли не изисквания, включително и финансови задължения за връщане на средства от обучението за 9 месеца в НИП, сигурно подбудите за приемане на тези промени на първо четене са същите като тези за създаване на специализирания съд, поне на мен така ми звучат.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот donna » 29 Мар 2011, 17:31

donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот petrova_d » 29 Мар 2011, 17:57

Първо бих искала да ви благодаря, че се включихте, защото и мен доста ме вълнуват тези промени. Не мога да се представя, колко хора ще напуснат работата си, за да отидат да се обучават.
petrova_d
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Мар 2011, 14:23

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот contralegem » 29 Мар 2011, 22:13

Защо да си напускат работата?
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот legallapsus » 30 Мар 2011, 10:30

Колегата има предвид сигурно кандидатстващите, които са били на предишна длъжност.Но то и по сегашния режим пак беше необходимо докато трае 6-месечното обучение в НИП пак да не се занимаваш с нищо.
От друга страна сега като говоря с млади съдии,прокурори и следователи разправят че това 6-месечно обучение в НИП си било продължение на студентските ВОЛНИ години :D :D :D . Дали е така наистина не знам, щото от друга страна не на всички студентските години са ни били много волни. 8) 8) 8)
legallapsus
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 05 Дек 2008, 11:05

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот contralegem » 30 Мар 2011, 12:04

Доколкото аз разбирам, ВСС гласува два пъти – веднъж след конкурсните изпити, когато одобрява кандидатите за младши магистрати и ги праща да се обучават в НИП, и втори път - след изпитите в НИП, когато с решение назначава кандидатите за младши магистрати за младши магистрати. Значи, ако досега встъпването в длъжност беше след конкурсните изпити, сега се измества след изпитите в НИП. Това би следвало да означава, че докато хората са в НИП, няма законова пречка да са в неплатена отпуска, ако работят по трудово или служебно правоотношение, или, ако са адвокати, да продължават да бъдат такива, защото изискванията по чл.195 ЗСВ се отнасят за магистрати, а не за кандидати за магистрати (които не знам какво са точно, но със сигурност не са магистрати).
Не виждам пречка и да откажеш да те гласуват, ако виждаш, че свободните длъжности са за места, които не те устройват. Парите от стипендията се връщат само ако няма уважителна причина за отказа и на мен поне това ми се струва нормално. Нека НИП да съди за тези пари някой с малки деца, който не ще да ходи на 300 км. от дома си. От друга страна, ако аз бях работодател и всяка година ми се явяваха 1 000 човека за 40-50 места, не само че нямаше да им плащам стипендия, но и щях да ги пратя на вечерно обучение и да искам те да си го платят....
Друг е въпросът кому е нужно толкова дълго допълнително теоретично обучение. За младшите, когато започнат работа, се определят магистрати-наставници, на които се плаща и допълнително възнаграждение, дават им се сламки за актове, ако ги мъчи конкретен въпрос, им отговарят. Отделно младшите съдии са винаги в състав и никога не водят заседания. Доколкото ми е известно, във всеки съд и прокуратура има и Апис, и Сиела. Въобще тази работа, докато не почнеш да работиш по конкретни казуси, няма научаване, ако ще и нови 5 години да учиш само за магистрат...
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот d_q_d » 12 Апр 2011, 02:18

Според мен, каквито и причини да се посочат, те никога няма да са "уважителни" и връщането на парите винаги ще се дължи при отказ за заемане на длъжността. Преценката е субективна.
И още нещо. Нека си представим, че на първия изпит за предварителното обучение се явят 2000 души, а има 50 места за магистрати. Така предварително обучение започват само 50-тте човека, класирали се първи на изпита. От тях обаче, на втория изпит една част отпадат, примерно 45. Та, какво ще стане с останалите 5 свободни места, кой ще ги заеме? Няма да могат да ги заемат следващите в класирането от втория изпит, защото те вече ще си имат място. Не могат да го заемат и следващите в калсирането от първия изпит (за започване на предварително обучение), защото те изобщо няма да са изкарали такова, а ще са отпаднали 9 мес.преди да е станало ясно отпадането на 5-та от втория изпит. Не би трябвало да има как да се предвидят и "резервни бройки", примерно да се приемат 60 души за предварително обучение при 50 свободни места, защото никой не би трябвало да може да каже предварително колко от обучаващите се ще успеят, колко ще бъдат скъсани. Но, може би, винаги финалния изпит ще бъде издържан от точно толкова кандидати, колкото свободни места има.
Или, ако трябва да се уреди някой връзкар в последния момент някой "бушон" ще изгърми, няма да си вземе изпита след предварителното обчуение и ще кажат: "Това място не може да стои незаето. Системата не е съвършена, но станалото-станало"!
d_q_d
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 23 Яну 2009, 18:33

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот valeri756 » 23 Апр 2011, 10:03

Изцяло споделям мнението на contralegem, само ще допълня, че тези изпити в края на обучението в НИП според мен също ще са както до сега- проформа, факта че има оценки не означава, че ситото ще е както при влизането в НИП. Общо взето няма, кой знае какви промени с изключение на продължителността на обучението, което наистина не е много удачно.
valeri756
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 19 Апр 2011, 19:25

Re: НОВИ ПРОМЕНИ В ЗСВ- ЗА И ПРОТИВ

Мнениеот legallapsus » 24 Апр 2011, 12:29

valeri756 написа:...само ще допълня, че тези изпити в края на обучението в НИП според мен също ще са както до сега- проформа....


:roll: :roll: :roll:
Съвсем НЕ е сигурно.Цялата пародия около промените има за цел именно това, да придаде значение именно на тези изпити след НИп.
Не знам, сигурно е коментирано и преди, но миналогодишпните промени в ЗСВ понижиха значението и на държавните изпити.

Чл. 186. (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г., в сила от 04.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 32 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) (1) Класирането на участниците в конкурса по чл. 176, ал. 1, т. 1 се извършва от конкурсната комисия чрез подреждането им според резултата, който се образува като сбор от оценките на писмения и устния изпит. При равен резултат конкурсната комисия класира кандидата с по-висок общ успех от държавните изпити.


Колеги обаче мислят, че на устния изпит(ЕВЕНТУАЛНО) въпросните оценки от ДИ така или иначе играят важна роля.
legallapsus
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 05 Дек 2008, 11:05


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron