начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот platon » 02 Яну 2010, 17:05

Здравейте на всички, които искат да напишат своето мнение или да споделят опит.

Искам да отворя рекарски кбинет в жилищна сграда. Самото помещение е с отделен вход, сан възел и тнт.
Каква е процедурата. Благодяря!
Последна промяна platon на 20 Сеп 2012, 11:21, променена общо 1 път
platon
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 05 Ное 2001, 21:45

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот usra_ovcova » 03 Яну 2010, 00:32

има доста изисквания,както административно-правни,така и медицински-ХЕИ.
Първо трябва да получите съгласие от всички собственици за кабинета с нотариална заверка на подписите и тогава конструктивно съответствие на помещенията,смяна на предназначението, ХЕИ,.....пари за такси, подкупи и т.н.
usra_ovcova
Потребител
 
Мнения: 768
Регистриран на: 09 Окт 2009, 19:00

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 04 Яну 2010, 12:59

platon написа:Каква е процедурата. Благодяря!

С НА за собственост на помещението, с копие от архитектурен план на нивото, на което е помещението (ако нямате-не се притеснявайте), с УСМИВКА и ДОБРО ЧУВСТВО леви, десни та .....при архитект, или строителен надзор или адвокат :idea:
Освен състоянието на банковата си сметка, друго не ви трябва да знаете по въпроса! Има си майстори за тази работа :wink:
Вие избирате и вие решавате :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 04 Яну 2010, 18:18

За да Ви бъде даден приблизително смислен съвет, трябва да потърсите отговорите на няколко въпроса:
1. Какво е предназначението на помещението? Жилище ли е, или нежилищен обект в жилищна сграда?
2. На кой етаж в сградата се намира? Самостоятелният вход регламентиран ли е по документи (проекти), или просто е направен?
3. Ще налага ли преустройството извършване на строителни и монтажни работи (премахване на стени, направа на отвори в тях и т. н.)? В тази връзка – кога е строена сградата?
4. Какъв тип медицинска практика предвиждате (обща медицина, специализиран консултативен кабинет или друго)?
5. Налага ли се инсталирането на медицинска апаратура с източници на шум, излъчване и т. н. (напр. рентген, компресор или друго)?
6. Ще налага ли практиката обработка на биологичен материал?
Отговорите на тези и подобни въпроси ще дадат насоки относно провеждането на конкретната процедура.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот daneva » 07 Яну 2010, 14:07

Нужна ти е спешна консултация с адвокат и архитект ! Това ще ти спести много бъдещи неприятности и разправии...
daneva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Яну 2010, 14:01

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот platon » 13 Яну 2010, 12:58

Благодаря на всички които се включиха.
Ходих при няколко адвоката и все различно.
Първо на въпросите на magodeoz
Помещението е магазин
Първи партерен етаж със самостоятелен вход
Няма да има монтажни работи
Обща практика
Няма да има ренген
Няма и биологичен материал

Но по въпроса за съгласие на съсобствениците - на всички ли да искам или само на преките които граничат с помещението? Според закона на преките - Според други на всички.
platon
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 05 Ное 2001, 21:45

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 13 Яну 2010, 15:36

На никой.
Съгласно Чл. 38 от ЗУТ:
(5) Помещения и обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена жилищна сграда, могат да се преустройват и да променят предназначението си по общия ред, без да се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост, в случай че не се допуска наднормено шумово и друго замърсяване.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 13 Яну 2010, 15:58

platon написа:Но по въпроса за съгласие на съсобствениците - на всички ли да искам или само на преките които граничат с помещението? Според закона на преките - Според други на всички.

НА НИТО ЕДИН :idea:
anserk написа:с УСМИВКА и ДОБРО ЧУВСТВО леви, десни та .....при архитект, или строителен надзор или адвокат

Защо сте тръгнали отзад на номерацията на посещенията ? Това е рутинна "операция" за всеки архитект, да не говоря за строителен надзор!
А сега сериозно: с копия от НА за собственост, РП (разрешението за ползване), ТП (ако има технически паспорт) и одобрени планове за партера (с мокър печат) отивате при архитект, а по-добре при надзор. Защо ли? Защото ще трябва да се съгласува лекарския кабинет с доктор и пожарникар, а такива има в надзора, и ще се иска РС (разрешение за строеж) и РП (разрешение за ползване) с доклади.Сроковете тогава са съкратени. Надзора ще ви каже минималното необходимо като проект и ако трябва ще ви насочи.
А защо е необходимо все пак РС? Защото кода на магазина е 550 съгл. ЗКИР (Наредба 3/2005 г.), а кода на лекарския кабинет е 590 и поради това сме извън обхвата на чл. 151 ЗУТ. Има и някои необходими изисквания съгласно нормативите за кабинетите и оборудването (добрите практики също), а архитект и конструктор са тези, които ще кажат дали ще има или няма допълнителни СМР.

Май това е достатъчно като информация :? Ако ви дам още, ще се объркате :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 13 Яну 2010, 16:52

Според мен трябва да се обърнете по-скоро към архитект поради следните причини:
- този тип преустройства (промяна на предназначение) се изпълняват по одобрен инвестиционен проект;
- докладът за оценка на съответствието на инвестиционния проект от консултант (надзор) е задължителен за строежи от трета категория нагоре, а преустройството (промяната на предназначението), още повече без извършване на строителни работи, е строеж от четвърта категория. Ако обаче желаете и прецените за необходимо, архитектът може да Ви насочи към подходящ консултант;
- съгласуването на проекта със специализираните държавни контролни органи (напр. за санитарен и противопожарен контрол) не е сложна процедура, и ще Ви улесни при издаване на становища за въвеждане в експлоатация от същите тези органи;
- за обща медицинска практика (диагностично – консултативен кабинет) изискванията не са много и не са особено сложни за изпълнение, и касаят по-скоро добрата практика, отколкото техническите особености на помещението;
- за подготовка на документацията по въвеждане на преустроения (с променено предназначение) обект ще трябва да се обърнете към консултант (строителен вадзор), ако строежът е четвърта или по-горна категория (това зависи от етажността и височината на сградата, в която се намира).
Желая Ви успех!
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот kirile » 14 Яну 2010, 13:19

Имам подобен въпрос - имам разрешение за строеж , преустройство - смяна на предназначението на 2 бр. гаражи в жилищната сграда - в жилище. Необходимо ли е и удостоверение за въвеждане в експлоатация на жилището ? Сградата е стара , не е нов строеж.
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 14 Яну 2010, 13:42

Необходимо е, поради причините, изложени от anserk.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 14 Яну 2010, 17:43

kirile написа:имам разрешение за строеж

Щом има РС, трябва РП (от ДНСК) или УП (от кмета на общината).
Само че си погледни датата на РС - не трябва да са минали 3 години :idea: , за да ти се завери заповедната тетрадка и ако имаш такава - до 2 години след заверката. Ако нямаш..... - наново, но ..... :cry:
Ах, тези гаражи и паркоместа!!!! Ненормална работа е !!!!
Дано не си в София :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот kirile » 16 Яну 2010, 00:48

Не разбрах какво общо има отговорът на anserk с моя въпрос ? Говорим за преустройство от гараж в жилище , за което има издадено разрешение за строеж. За да се издаде това разрешение първо съм взел виза , после съм дал пълен проект с доклад от строителен надзор и чак тогава са ми издали разрещението за строеж. Въпросът ми е в последствие необходимо ли е да се издава и удостоверение за въвеждане в експлоатация на жилището , което не е нов строеж , а преустройство със съществуващи преди преустройството вик и ел и всички други екстри , просто сменям предназначението на помещението - от гараж по документи в жилище. Направо се издава нотариален акт или преди това е необходимо и удостоверение за въвеждане в екплоатация ? Сградата е стара и е въведена в експлоатация преди 30 години. Ако не си извадя това удостоверение , а направо нотариален акт , това нарушава ли някоя норма ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 16 Яну 2010, 01:41

kirile написа:Не разбрах какво общо има отговорът на anserk с моя въпрос ? Говорим за преустройство от гараж в жилище , за което има издадено разрешение за строеж.

СПЕЦИАЛНО ЗА КИРИЛ:
1. Няма нотариус, който да ти издаде НА без РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ПОЛЗВАНЕ (т.н.акт 16). А това разрешение как се получава и от кой :?: справка: ЗУТ :)
2. Има ли издадено РС (разрешение за строеж) ,независимо за какво е - трябва РП (разрешение за въвеждане в експлоатация)! НЯМА НОВА, НЯМА СТАРА СГРАДА - ИМА РС, което е винаги за НОВО (вкл. смяна на предназначението). Апропо- гаражите с антре и WC ли бяха, и със силова инсталация за ..... бр. ел.уреди. :wink:
3. И един от документите за издаване на РП е удостоверението от кадастъра, където отбелязват (чувал си за кадастър и имотен регистър), че в сградата няма вече гаражи (код 530), а жилище (код 500) и т.н.

И нали си имал надзор (доклад за РС) - не може да не ти e обяснил, че ти трябва и РП :!:
Не се прави на Андрешко (ако знаеш кой е) :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 16 Яну 2010, 12:58

kirile, ще се опитам да Ви обясня, тъй като коментарът на anserk, макар и верен в основата си, е емоционално обременен.
Съгласно ЗУТ не подлежат на въвеждане в експлоатация (разрешаване на ползването им) някои строежи, в зависимост от тяхната категория и устройствен статут. От тази група са изключени строежите, при които се сменя предназначението на целия обект или част от него - даже и когато не се предвижда извършването на строителни и монтажни работи. С други думи - щом проектът предвижда смяна на предназначението, това става по общия ред, с разрешение за строеж и последващо въвеждане в експлоатация - дори тогава, когато става въпрос за жилище.
Що се отнася до нотариалния акт - няма пречка нотариусът да състави такъв и преди въвеждане на обекта в експлоатация според новото му предназначение, но тогава ще трябва да формулира предмета като "обект в процес на преустройство".
В Зут няма дефиниция за "нов строеж" и "стар строеж" - има само за "строеж". В този смисъл, смяната на предназначението е строеж.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 16 Яну 2010, 13:30

magodeoz написа:Що се отнася до нотариалния акт - няма пречка нотариусът да състави такъв и преди въвеждане на обекта в експлоатация според новото му предназначение, но тогава ще трябва да формулира предмета като "обект в процес на преустройство".

О....., това да не е друга дефиниция за "груб строеж" :roll:
Не вярвам на УШИТЕ СИ :!:
Може ли magodeoz да постне такъв НА да да видят очите ми :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот kirile » 16 Яну 2010, 14:07

Благодаря за компетентния и емоционално необременен отговор ! Зададох този въпрос след консултация в Общината , където имаха различни мнения по този въпрос - един каза , че е необходимо РП , а друг каза , че РП има силата на НА и аз да преценя дали да си дам парите за РП или за НА , тъй като не били необходими и двете. Отделен е въпросът дали Общината иска да ми вземе парите за още един документ , който не е необходим в случая , за което се съмнявам. Просто искам да знам как стоят наистина нещата , защото всеки си гледа интереса. Двата гаража са с антре , баня - тоалетна и отделно избено помещение. Преустройството е направено още със строежа на сградата , ползва се от 30 години като жилище , но това не беше документирано. Поради определени съседски обстоятелства , бях принуден да оформя официално съществуващото 30 години фактическо положение. Сещате се , че до тук разходите ми за това не са малки - 10 евро на кв.м. само за проект и нямам излишни средства , за да ги давам за документи , които не са абсолютно необходими. За сведение - знам какво е удостоверение за търпимост , знам че в зависимост от конкретния случай изискванията дори и по ЗУТ не са еднакви за всеки "строеж" , знам какво е кадастър , защото съм вадил схеми от там и поради тази причина знам , че в кадастъра се вписват само имоти въз основа на данните от представен НА , тоест сещате се , че не мога преди да си изкарам НА да впиша в кадастъра гаражите като жилище и да ми издадат схема за обекта жилище плюс РП от Общината , което според вас се иска от нотариуса , за да не пише в НА жилище в процес на строеж ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 16 Яну 2010, 14:50

@anserk - мога, но няма да го направя - по понятни съображения. Но ще Ви дам жокер - направете консултация с нотариус Йонко Литовски. Дали е друга форма на "груб строеж" - сигурно може и така да се каже. Във всеки случай няма противоречие със закона. Това ще чуят ушите Ви, а дали очите Ви ще видят нещо - не зависи от мен.
@kirile - ако си имате нотариален акт за гаража, той заедно с разрешението за ползване (удостоверението за въвеждане в експлоатация) регламентират новото предназначение, и двете заедно вършат работа навсякъде, където е необходимо. Дали ще си платите за констативен нотариален акт - Вие решавате. Това, за разлика от въвеждането в експлоатация, не е задължително. Ако някой общинар Ви е казал, че констативният нотариален акт и разрешението за ползване са взаимозаменяеми документи, сигурно е бил махмурлия, или пък по погрешка сте разговаряли с охраната.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 16 Яну 2010, 14:58

kirile написа:Зададох този въпрос след консултация в Общината , където имаха различни мнения по този въпрос - един каза , че е необходимо РП , а друг каза , че РП има силата на НА и аз да преценя дали да си дам парите за РП или за НА , тъй като не били необходими и двете.

Няма да е лошо, ако напишеш коя е тази Община.
Или не си ги разбрал, или те не са .....
Защо споменаваш
kirile написа:знам какво е удостоверение за търпимост

Имаш ли го? Това е съвсем друго нещо!
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот kirile » 16 Яну 2010, 15:21

Естествено , че си имам НА за гаражите , те в Общината не издават РС (за преустройство) без да се легитимираш с такъв като собственик на гаражите , а разговорът не е по погрешка , защото охраната е на входа на сградата , а консултацията на четвъртия етаж при специалистите , не мога да съм качил четири етажа , за да си направя само аеробиката ! В данъчна служба само с РП ли се регистрира жилище , което при тях е регистрирано като гаражи ? Доколкото си спомням искат НА за жилище , за да регистрират жилище ? При това положение мога ли да си спестя разходите и да не взема НА ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Следваща

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron