начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот platon » 02 Яну 2010, 17:05

Здравейте на всички, които искат да напишат своето мнение или да споделят опит.

Искам да отворя рекарски кбинет в жилищна сграда. Самото помещение е с отделен вход, сан възел и тнт.
Каква е процедурата. Благодяря!
Последна промяна platon на 20 Сеп 2012, 11:21, променена общо 1 път
platon
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 05 Ное 2001, 21:45

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот usra_ovcova » 03 Яну 2010, 00:32

има доста изисквания,както административно-правни,така и медицински-ХЕИ.
Първо трябва да получите съгласие от всички собственици за кабинета с нотариална заверка на подписите и тогава конструктивно съответствие на помещенията,смяна на предназначението, ХЕИ,.....пари за такси, подкупи и т.н.
usra_ovcova
Потребител
 
Мнения: 768
Регистриран на: 09 Окт 2009, 19:00

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 04 Яну 2010, 12:59

platon написа:Каква е процедурата. Благодяря!

С НА за собственост на помещението, с копие от архитектурен план на нивото, на което е помещението (ако нямате-не се притеснявайте), с УСМИВКА и ДОБРО ЧУВСТВО леви, десни та .....при архитект, или строителен надзор или адвокат :idea:
Освен състоянието на банковата си сметка, друго не ви трябва да знаете по въпроса! Има си майстори за тази работа :wink:
Вие избирате и вие решавате :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 04 Яну 2010, 18:18

За да Ви бъде даден приблизително смислен съвет, трябва да потърсите отговорите на няколко въпроса:
1. Какво е предназначението на помещението? Жилище ли е, или нежилищен обект в жилищна сграда?
2. На кой етаж в сградата се намира? Самостоятелният вход регламентиран ли е по документи (проекти), или просто е направен?
3. Ще налага ли преустройството извършване на строителни и монтажни работи (премахване на стени, направа на отвори в тях и т. н.)? В тази връзка – кога е строена сградата?
4. Какъв тип медицинска практика предвиждате (обща медицина, специализиран консултативен кабинет или друго)?
5. Налага ли се инсталирането на медицинска апаратура с източници на шум, излъчване и т. н. (напр. рентген, компресор или друго)?
6. Ще налага ли практиката обработка на биологичен материал?
Отговорите на тези и подобни въпроси ще дадат насоки относно провеждането на конкретната процедура.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот daneva » 07 Яну 2010, 14:07

Нужна ти е спешна консултация с адвокат и архитект ! Това ще ти спести много бъдещи неприятности и разправии...
daneva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Яну 2010, 14:01

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот platon » 13 Яну 2010, 12:58

Благодаря на всички които се включиха.
Ходих при няколко адвоката и все различно.
Първо на въпросите на magodeoz
Помещението е магазин
Първи партерен етаж със самостоятелен вход
Няма да има монтажни работи
Обща практика
Няма да има ренген
Няма и биологичен материал

Но по въпроса за съгласие на съсобствениците - на всички ли да искам или само на преките които граничат с помещението? Според закона на преките - Според други на всички.
platon
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 05 Ное 2001, 21:45

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 13 Яну 2010, 15:36

На никой.
Съгласно Чл. 38 от ЗУТ:
(5) Помещения и обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена жилищна сграда, могат да се преустройват и да променят предназначението си по общия ред, без да се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост, в случай че не се допуска наднормено шумово и друго замърсяване.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 13 Яну 2010, 15:58

platon написа:Но по въпроса за съгласие на съсобствениците - на всички ли да искам или само на преките които граничат с помещението? Според закона на преките - Според други на всички.

НА НИТО ЕДИН :idea:
anserk написа:с УСМИВКА и ДОБРО ЧУВСТВО леви, десни та .....при архитект, или строителен надзор или адвокат

Защо сте тръгнали отзад на номерацията на посещенията ? Това е рутинна "операция" за всеки архитект, да не говоря за строителен надзор!
А сега сериозно: с копия от НА за собственост, РП (разрешението за ползване), ТП (ако има технически паспорт) и одобрени планове за партера (с мокър печат) отивате при архитект, а по-добре при надзор. Защо ли? Защото ще трябва да се съгласува лекарския кабинет с доктор и пожарникар, а такива има в надзора, и ще се иска РС (разрешение за строеж) и РП (разрешение за ползване) с доклади.Сроковете тогава са съкратени. Надзора ще ви каже минималното необходимо като проект и ако трябва ще ви насочи.
А защо е необходимо все пак РС? Защото кода на магазина е 550 съгл. ЗКИР (Наредба 3/2005 г.), а кода на лекарския кабинет е 590 и поради това сме извън обхвата на чл. 151 ЗУТ. Има и някои необходими изисквания съгласно нормативите за кабинетите и оборудването (добрите практики също), а архитект и конструктор са тези, които ще кажат дали ще има или няма допълнителни СМР.

Май това е достатъчно като информация :? Ако ви дам още, ще се объркате :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 13 Яну 2010, 16:52

Според мен трябва да се обърнете по-скоро към архитект поради следните причини:
- този тип преустройства (промяна на предназначение) се изпълняват по одобрен инвестиционен проект;
- докладът за оценка на съответствието на инвестиционния проект от консултант (надзор) е задължителен за строежи от трета категория нагоре, а преустройството (промяната на предназначението), още повече без извършване на строителни работи, е строеж от четвърта категория. Ако обаче желаете и прецените за необходимо, архитектът може да Ви насочи към подходящ консултант;
- съгласуването на проекта със специализираните държавни контролни органи (напр. за санитарен и противопожарен контрол) не е сложна процедура, и ще Ви улесни при издаване на становища за въвеждане в експлоатация от същите тези органи;
- за обща медицинска практика (диагностично – консултативен кабинет) изискванията не са много и не са особено сложни за изпълнение, и касаят по-скоро добрата практика, отколкото техническите особености на помещението;
- за подготовка на документацията по въвеждане на преустроения (с променено предназначение) обект ще трябва да се обърнете към консултант (строителен вадзор), ако строежът е четвърта или по-горна категория (това зависи от етажността и височината на сградата, в която се намира).
Желая Ви успех!
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот kirile » 14 Яну 2010, 13:19

Имам подобен въпрос - имам разрешение за строеж , преустройство - смяна на предназначението на 2 бр. гаражи в жилищната сграда - в жилище. Необходимо ли е и удостоверение за въвеждане в експлоатация на жилището ? Сградата е стара , не е нов строеж.
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 14 Яну 2010, 13:42

Необходимо е, поради причините, изложени от anserk.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 14 Яну 2010, 17:43

kirile написа:имам разрешение за строеж

Щом има РС, трябва РП (от ДНСК) или УП (от кмета на общината).
Само че си погледни датата на РС - не трябва да са минали 3 години :idea: , за да ти се завери заповедната тетрадка и ако имаш такава - до 2 години след заверката. Ако нямаш..... - наново, но ..... :cry:
Ах, тези гаражи и паркоместа!!!! Ненормална работа е !!!!
Дано не си в София :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот kirile » 16 Яну 2010, 00:48

Не разбрах какво общо има отговорът на anserk с моя въпрос ? Говорим за преустройство от гараж в жилище , за което има издадено разрешение за строеж. За да се издаде това разрешение първо съм взел виза , после съм дал пълен проект с доклад от строителен надзор и чак тогава са ми издали разрещението за строеж. Въпросът ми е в последствие необходимо ли е да се издава и удостоверение за въвеждане в експлоатация на жилището , което не е нов строеж , а преустройство със съществуващи преди преустройството вик и ел и всички други екстри , просто сменям предназначението на помещението - от гараж по документи в жилище. Направо се издава нотариален акт или преди това е необходимо и удостоверение за въвеждане в екплоатация ? Сградата е стара и е въведена в експлоатация преди 30 години. Ако не си извадя това удостоверение , а направо нотариален акт , това нарушава ли някоя норма ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 16 Яну 2010, 01:41

kirile написа:Не разбрах какво общо има отговорът на anserk с моя въпрос ? Говорим за преустройство от гараж в жилище , за което има издадено разрешение за строеж.

СПЕЦИАЛНО ЗА КИРИЛ:
1. Няма нотариус, който да ти издаде НА без РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ПОЛЗВАНЕ (т.н.акт 16). А това разрешение как се получава и от кой :?: справка: ЗУТ :)
2. Има ли издадено РС (разрешение за строеж) ,независимо за какво е - трябва РП (разрешение за въвеждане в експлоатация)! НЯМА НОВА, НЯМА СТАРА СГРАДА - ИМА РС, което е винаги за НОВО (вкл. смяна на предназначението). Апропо- гаражите с антре и WC ли бяха, и със силова инсталация за ..... бр. ел.уреди. :wink:
3. И един от документите за издаване на РП е удостоверението от кадастъра, където отбелязват (чувал си за кадастър и имотен регистър), че в сградата няма вече гаражи (код 530), а жилище (код 500) и т.н.

И нали си имал надзор (доклад за РС) - не може да не ти e обяснил, че ти трябва и РП :!:
Не се прави на Андрешко (ако знаеш кой е) :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 16 Яну 2010, 12:58

kirile, ще се опитам да Ви обясня, тъй като коментарът на anserk, макар и верен в основата си, е емоционално обременен.
Съгласно ЗУТ не подлежат на въвеждане в експлоатация (разрешаване на ползването им) някои строежи, в зависимост от тяхната категория и устройствен статут. От тази група са изключени строежите, при които се сменя предназначението на целия обект или част от него - даже и когато не се предвижда извършването на строителни и монтажни работи. С други думи - щом проектът предвижда смяна на предназначението, това става по общия ред, с разрешение за строеж и последващо въвеждане в експлоатация - дори тогава, когато става въпрос за жилище.
Що се отнася до нотариалния акт - няма пречка нотариусът да състави такъв и преди въвеждане на обекта в експлоатация според новото му предназначение, но тогава ще трябва да формулира предмета като "обект в процес на преустройство".
В Зут няма дефиниция за "нов строеж" и "стар строеж" - има само за "строеж". В този смисъл, смяната на предназначението е строеж.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 16 Яну 2010, 13:30

magodeoz написа:Що се отнася до нотариалния акт - няма пречка нотариусът да състави такъв и преди въвеждане на обекта в експлоатация според новото му предназначение, но тогава ще трябва да формулира предмета като "обект в процес на преустройство".

О....., това да не е друга дефиниция за "груб строеж" :roll:
Не вярвам на УШИТЕ СИ :!:
Може ли magodeoz да постне такъв НА да да видят очите ми :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот kirile » 16 Яну 2010, 14:07

Благодаря за компетентния и емоционално необременен отговор ! Зададох този въпрос след консултация в Общината , където имаха различни мнения по този въпрос - един каза , че е необходимо РП , а друг каза , че РП има силата на НА и аз да преценя дали да си дам парите за РП или за НА , тъй като не били необходими и двете. Отделен е въпросът дали Общината иска да ми вземе парите за още един документ , който не е необходим в случая , за което се съмнявам. Просто искам да знам как стоят наистина нещата , защото всеки си гледа интереса. Двата гаража са с антре , баня - тоалетна и отделно избено помещение. Преустройството е направено още със строежа на сградата , ползва се от 30 години като жилище , но това не беше документирано. Поради определени съседски обстоятелства , бях принуден да оформя официално съществуващото 30 години фактическо положение. Сещате се , че до тук разходите ми за това не са малки - 10 евро на кв.м. само за проект и нямам излишни средства , за да ги давам за документи , които не са абсолютно необходими. За сведение - знам какво е удостоверение за търпимост , знам че в зависимост от конкретния случай изискванията дори и по ЗУТ не са еднакви за всеки "строеж" , знам какво е кадастър , защото съм вадил схеми от там и поради тази причина знам , че в кадастъра се вписват само имоти въз основа на данните от представен НА , тоест сещате се , че не мога преди да си изкарам НА да впиша в кадастъра гаражите като жилище и да ми издадат схема за обекта жилище плюс РП от Общината , което според вас се иска от нотариуса , за да не пише в НА жилище в процес на строеж ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот magodeoz » 16 Яну 2010, 14:50

@anserk - мога, но няма да го направя - по понятни съображения. Но ще Ви дам жокер - направете консултация с нотариус Йонко Литовски. Дали е друга форма на "груб строеж" - сигурно може и така да се каже. Във всеки случай няма противоречие със закона. Това ще чуят ушите Ви, а дали очите Ви ще видят нещо - не зависи от мен.
@kirile - ако си имате нотариален акт за гаража, той заедно с разрешението за ползване (удостоверението за въвеждане в експлоатация) регламентират новото предназначение, и двете заедно вършат работа навсякъде, където е необходимо. Дали ще си платите за констативен нотариален акт - Вие решавате. Това, за разлика от въвеждането в експлоатация, не е задължително. Ако някой общинар Ви е казал, че констативният нотариален акт и разрешението за ползване са взаимозаменяеми документи, сигурно е бил махмурлия, или пък по погрешка сте разговаряли с охраната.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот anserk » 16 Яну 2010, 14:58

kirile написа:Зададох този въпрос след консултация в Общината , където имаха различни мнения по този въпрос - един каза , че е необходимо РП , а друг каза , че РП има силата на НА и аз да преценя дали да си дам парите за РП или за НА , тъй като не били необходими и двете.

Няма да е лошо, ако напишеш коя е тази Община.
Или не си ги разбрал, или те не са .....
Защо споменаваш
kirile написа:знам какво е удостоверение за търпимост

Имаш ли го? Това е съвсем друго нещо!
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Отваряне на лекарски кабинет в жилищна сграда

Мнениеот kirile » 16 Яну 2010, 15:21

Естествено , че си имам НА за гаражите , те в Общината не издават РС (за преустройство) без да се легитимираш с такъв като собственик на гаражите , а разговорът не е по погрешка , защото охраната е на входа на сградата , а консултацията на четвъртия етаж при специалистите , не мога да съм качил четири етажа , за да си направя само аеробиката ! В данъчна служба само с РП ли се регистрира жилище , което при тях е регистрирано като гаражи ? Доколкото си спомням искат НА за жилище , за да регистрират жилище ? При това положение мога ли да си спестя разходите и да не взема НА ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Следваща

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron