начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Трафопост на Енергото в частен имот

Казуси за недвижими имоти


Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот theteacher » 19 Юни 2007, 11:00

В частен имот от 7 декара, придобит през 1998 г. има трафопост на Енергото, построен някъде около 1986 г. и предназначен тогава да захранва с ток промишлените сгради, намиращи се в имота. В момента обаче трафопостът захранва не само тези сгради, но и околните жилищни и други промишлени сгради. Въпросът ми е има ли основания да се сключи договор за наем с Енергото и може ли да се иска да се заплати наем със задна дата. Уточнявам, че земята на която е построен трафопостът се включва във въпросните 7 декара. Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем ще съм благодарен да сподели опит.
theteacher
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Юни 2007, 10:44

Re: Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот dimchocakov » 29 Сеп 2009, 12:24

Imam sa6tia problem .Molia niakoi da pomogne. e-mail dimcho_cakov@abv.bg
dimchocakov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Сеп 2009, 19:00

Re: Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот Гост. » 29 Сеп 2009, 12:54

Първо идете в АВ да разберете как стои въпроса с този трафопост... че имаха едни срокове монополистите за вписване, които отдавна изтекоха.
И после при адвокат- от това ще изкарате пари- вероятно ежемесечно.

ЗЕ е добре написан - това е начин малкия собственик да гърчи монополистите. Нещо, като реванш. :lol:
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот zelen » 29 Сеп 2009, 16:12

theteacher написа:В частен имот от 7 декара, придобит през 1998 г. има трафопост на Енергото, построен някъде около 1986 г. и предназначен тогава да захранва с ток промишлените сгради, намиращи се в имота. В момента обаче трафопостът захранва не само тези сгради, но и околните жилищни и други промишлени сгради. Въпросът ми е има ли основания да се сключи договор за наем с Енергото и може ли да се иска да се заплати наем със задна дата. Уточнявам, че земята на която е построен трафопостът се включва във въпросните 7 декара. Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем ще съм благодарен да сподели опит.



Здравейте,

Енергото - ако е " Чез ", пък и останалите два монополиста, е правен субект, за когото важат същите правила, както и за всички други участници.
Тук става въпрос за нещо друго преди договор за наем - трябва да се проверят наличните документи и слад това да се прецени как да се работи.
Подробностите ще ви каже Вашият адвокат.

За момента " Чез " няма проблем, трудностите са за вас и вашия имот.
zelen
Потребител
 
Мнения: 479
Регистриран на: 30 Апр 2006, 14:29
Местоположение: София област

Re: Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот dimchocakov » 30 Сеп 2009, 14:26

В Закон за Енергетиката чл 62 ал2 пише че ЧЕЗ трябва да има отстъпено право на строеж Обаче те нямат в моя случай Моля потребител THETEACHER за връзка защото имаме еднакви проблеми dimcho_cakov@abv.bg
dimchocakov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Сеп 2009, 19:00

Re: Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот magodeoz » 30 Сеп 2009, 15:03

При построяването на трафопоста през 1986 г. най-вероятно са изпълнени изискванията на действалите тогава закони за завземане на терена, чиято собственост и да е бил той. Правото на строеж може да се придобие по давност, ако това вече не е направено. А пък Вие през 1998 г. сте придобили имот с тежест.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот dimchocakov » 30 Сеп 2009, 15:43

Това означава ли че не мога да имам никакви претенции
dimchocakov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Сеп 2009, 19:00

Re: Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот magodeoz » 30 Сеп 2009, 16:05

Знам ли? Просто казвам, че нещата не са много прости, а Законът за енергетиката е малко приложим в случая, най-малкото защото е от 2003 г.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот hristus » 05 Окт 2009, 21:07

Здравейте, може би е добре да прочетете параграф 4 от ПЗР към Закона за енергетиката. След това малко ще ви "светне", ако от енергото не са ви осветили вече, и какви допълнителни въпроси да зададете, включително и на вашия адвокат. Не се предоверявайте на информацията тук, защото доста са пишещите на "прима виста". Например там някакви срокове са изтекли, а мове би не... срокът по пар.4 на ПЗР е 8 години от влизане в сила на закона :)
Насочващи въпроси могат да бъдат:
1. да се провери дали има сервитутни права (отразен ли е в НА за собстеност); всъщност как сте придобили имота: реституция, покупко-продажба?;
2. Агенция по вписванията премина към реална система и на теория може да се направи справка по/за имот - в случай че е обособен като самостоятелен обект;
3. Отделно ако е в населено място с влязъл в сила кадастър - то трафопостът ще бъде с идентификатор. Ако е такъв случаят какво отразява скицата на поземления имот?
Ако в резултат на тези проверки установите все пак, че трафопостът е ваш, то остава наистина да се опитате да изнудите съответното дружество да сключи договор, или в крайна сметка да го продадете... Като че ли обаче ЗЕ предвижда режим за придобиване на такива обекти от електроразпределителното дружество или отчуждаване ако не се постигне съгласие (за цената).
hristus
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Окт 2009, 20:46

Re: Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот velikovav » 07 Окт 2009, 14:23

Здравейте,
писах в друга тема, но ще повторя и тук въпроса тъй като е по нова тема.
И така..по споменатия по горе параграф 4 от ПЗР на ЗЕ, кога преминава собствеността върху трафопоста.
velikovav
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Мар 2009, 12:59

Re: Трафопост на Енергото в частен имот

Мнениеот marlinas » 01 Фев 2010, 00:54

Здравейте,
Имам трафопост, който се опитвам да продам на ЧЕЗ, но те не искат, някой борил ли се е срещу тях. Или по- добрият вариант е да им искам наем, за да го ползват, има предприятия вързани към него, или сам да купувам ел. енергия и да я препродавам директно аз, като ЧЕЗ ги изключа от кръга. Моля, някой ако се е борил с тях на подобна тематика, да ми пише, всякакво инфо ще ми е полезно, честно казано не знам нито как да започна, нито от къде.
Благодаря предварително!
marlinas
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Фев 2010, 00:47


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 17 госта


cron