начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Ликвидация и Покана до кредиторите

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот moniatanasova » 02 Фев 2009, 17:37

Здравейте колеги!
Захванах се с ликвидация,за първи път ми е и моля да ме посъветвате какво да правя.
ЕООД,което никога не е развивало никаква дейност,обявих го в ликвидация.. Итече 6-мес.срок,подготвих всички нужни документи за заличаването му и се оказа,че съм пропуснала да обявя в ТР покана до кредиторите. Мислех,че след като не е развивало никаква дейност и няма кредитори това не е обходимо,но в ТР ми казаха,че трябва да има публикувана покана,в противен случай ще имам отказ.И въпросът ми е какво да правя сега?Срокът на ликвидацията изтече,бях писала 6 месечен срок.Ако сега се публикува покана до кредиторите,трябва ли да се чака отново 6 месеца? Може ли срокът в поканата за предявяване вземанията на кредиторите да бъде по-кратък?И трябва ли в този случай да продължа срока на ликвидацията?
Предварително благодаря на отзовалите се!
moniatanasova
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 26 Май 2005, 15:45

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот DEKAH » 02 Фев 2009, 17:58

След прекратяването на дружеството, то продължава да съществува като дейността му е насочена към удовлетворяване на кредиторите и разпределяне на имуществото между съдружниците. Това означава, че през този период се обявява в търговския регистър покана до всички кредитори на дружеството, довършват се текущите сделки, събират се вземанията и се осребрява имуществото на дружеството (чл. 268. ал. 1 и 272 от ТЗ).

Според Чл. 272. (Изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г., изм. и доп., бр. 38 от 2006 г., в сила от 1.07.2007 г. - изм., относно влизането в сила, бр. 80 от 2006 г.) Имуществото на дружеството се разпределя само ако са изминали шест месеца от деня, в който поканата до кредиторите е обявена в търговския регистър.

Мисля, че ТЗ е категоричен по този въпрос. Т.е. 6-те месеца започват да текът от обявяване на поканата в ТР. Ако опитате да подадете заявление за заличаване на Дружеството 100% ще ви постановят отказ.

Според мен трябва да се вземе решение за удължаване на срока за ликвидация с 6 месеца и да се обяви покана до кредиторите.

Съжалявам.
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот gerisineva » 31 Мар 2009, 15:02

Ако дружеството е прекратено по прокурорско искане от ОС и той е обявил ликвидация, чийто срок отдавна е истекъл - каква е процедурата по заличаване ?
Кой трябва да удължи срока на ликвидацията?
gerisineva
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 02 Дек 2008, 11:56

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот alegrina » 01 Апр 2009, 19:56

Колега, дали със съдебно решение или по решение на общото събрание дружеството е прекратено и обявено в ликвидация няма никакво значение. И дали е извършвало търговска дейност или не това също няма значение.
След обявяваване на дружеството в ликвидация, същото се представлява от ликвидатора. Срока за удължаване на ликвидацията, обче се взема с решение на общото събрание на съдружниците, а ликвидатора заявява промяната за вписване в търговския регистър. Ликвидатора обявява и поканата до кредиторите. Без обявена покана и изтикъл 6 м. срок от обявяването й забравете от търговския да заличат дружеството.
alegrina
Потребител
 
Мнения: 115
Регистриран на: 03 Май 2007, 15:43

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот zzzzz » 09 Сеп 2009, 14:36

Колеги моля и аз за малко помощ във връзка с ликвидацията. Балансът и докладът към него кога се обявяват в ТР- след изтичане на 6-те месеца от обявяването на ликвидацията или едновременно с всички документи преди този срок? Например в ТР се подава: заявление по образец, покана до кредиторите, решение на ОС на дружеството, заверен подпис на назначения ликвидатор, уведомление до НАП. Пропуснах ли нещо?
Благодаря предварително!
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот DEKAH » 09 Сеп 2009, 18:01

Балансът и пояснителният доклад се подават СЛЕД като приключи ликвидацията. Т.е. с искането за заличаване на дружеството от ТР.

Ако нещо друго те интересува пиши на лични.
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот zzzzz » 10 Сеп 2009, 09:49

Имам няакъв проблем с пощата и затова пиша отново тук.

Благодаря, ДЕКАН!

За първи път ще работя по ликвидация на дружество. Искат мен да назначат
съдръжниците като ликвидатор. Това става с протокола на ОС, нали? И освен моето
нот.заверено съгласие и спесимен друго не е нужно? Всички тези документи +
уведомлението до НАП се подават в ТР и след изтичане на срока за ликвидация
тогава се подава баланса и доклада? Имаш ли примерна покана до кредиторите?
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот DEKAH » 10 Сеп 2009, 10:41

За поканата няма някаква спец. форма. Ето ти нещо примерно на прима виста:

П О К А Н А

от

....................с постоянен адрес в гр.............., ул. “..............”, №............., с ЕГН ................., с л.к. № .................... издадена на .............. от МВР - гр..............., в качеството си на ликвидатор на “...........................” ООД, със седалище и адрес на управление – гр. ..............., ул.”..............” №.........., ЕИК ...........

Уважаеми дами и господа.

Уведомявам Ви, че на проведеното Общото събрание на съдружниците в “............................” ООД, на .........2009 год. в гр. .............. се взе решение за започване на процедура по ликвидация на Дружеството. Поканвате се в 6 месечен срок да предявите вземанията си към дружеството.
За краен срок на процедурата по ликвидация на дружеството общото събрание прие датата ............2009 година.



С уважение:................................

Можеш да си го доукрасиш - Съгласно чл. еди си кой от устава на Дружеството и съгласно чл. еди си кой от ТЗ ви поканвам в .... срок да ...... макар, че няма никакво значение :)
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот zzzzz » 10 Сеп 2009, 11:49

Благодаря!
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот zzzzz » 10 Сеп 2009, 14:22

И все пак, малко ми е неясно самото заявление. Към приложими документи пише- документ удостоверяващ назначения ликвидатор. Това трябва да е протокола на ОС.Какво точно се има предвид под "назначаване"? И също така съгласието на ликвидатора трябва ли да е нотариално заверено? Може ли ливкидаторът, след като е бил избран за такъв на ОС да подаде уведомлението до НАП?
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот zzzzz » 14 Сеп 2009, 10:50

И все пак, малко ми е неясно самото заявление. Към приложими документи пише- документ удостоверяващ назначения ликвидатор. Това трябва да е протокола на ОС.Какво точно се има предвид под "назначаване"? И също така съгласието на ликвидатора трябва ли да е нотариално заверено? Може ли ливкидаторът, след като е бил избран за такъв на ОС да подаде уведомлението до НАП?

Моля за помощ :?
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот antri » 14 Сеп 2009, 11:03

ДОкументът за назначаване е решението на ОС, както се назначава управител - какво неясно има в назначаването? Съгласието и спесимен от подпис - нотар. заверени - като на управителя. Все пак ликвидаторът представлява дружеството по време на ликвидацията. Извадете си едно дружество в ликвидация от ТР, и му разгледайте документите - много неща ще Ви се изяснят.
antri
Потребител
 
Мнения: 220
Регистриран на: 14 Мар 2006, 10:48

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот zzzzz » 14 Сеп 2009, 11:27

Благодаря!
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот zzzzz » 14 Сеп 2009, 11:52

Сетих се за още нещо- след като се назначи ликвидаторът- логичното е той да може да подпише заявлението за ТР, без да го попълва и подписва управителя и без заверка на пълномощно за приносител?
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот DEKAH » 14 Сеп 2009, 18:01

zzzzz написа:Сетих се за още нещо- след като се назначи ликвидаторът- логичното е той да може да подпише заявлението за ТР, без да го попълва и подписва управителя и без заверка на пълномощно за приносител?


След като се назначи ликвидатора и той е лице различно от управителя, следователно той представлява дружеството. Управителя следва да бъде освободен от поста си, както и от отговорност /само, ако всичко е наред, разбира се/. След решението на ОС ликвидатора представлява дружеството - ерго, заявлението ще е от негово име, съгласно ЗТР и наредбата.
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот zzzzz » 26 Сеп 2009, 08:52

Здравейте! Заявлението Б6 за обявяване в ликвидация нали може да се подаде и подпише от назначения ликвидатор, който все още не е вписан в ТР? Трябва ли да е с нотариално заверен подпис? Нужно ли е да се обявява и начален баланс?
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот DEKAH » 26 Сеп 2009, 12:41

zzzzz
1.Да - прочети си наредбата. Там изрично е написано.
2.Да - ако се подава от преносител, а не лично от ликвидатора. Следва да е попълнят пълномощни, декларации и т.н.
3.Не съм обявявял такова нещо. Т'ва са някакви счетоводни глупости.
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот zzzzz » 26 Сеп 2009, 18:17

Благодаря, Декан. Много ми помогна.
По повод на обявяване на начален баланс- в ТР имаше такава фирма с обявен начален баланс към момента на откриване на процедурата, както и доклад към него, но в ТЗ няма такова изискване.
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот prnedev » 26 Сеп 2009, 18:36

DEKAH написа:zzzzz
3.Не съм обявявял такова нещо. Т'ва са някакви счетоводни глупости.


Само да допълня, тези глупости са по ЗСч и НСФОМСП СС-13 Отчитане при ликвидация и несъстоятелност ;-)

Съвсем накратко стандарта казва:

2. Към датата на съдебното решение за обявяване на предприятието в ликвидация се извършва счетоводно приключване по реда, предвиден в счетоводното законодателство за отчетен период.

Изготвят се счетоводен баланс, отчет за приходите и разходите, отчет за паричния поток и отчет за собствения капитал за периода от началото на отчетния период до датата на съдебното решение за обявяване на предприятието в ликвидация. Счетоводният баланс се трансформира в "Начален баланс при ликвидация".


и след това процедурки, кое какво как се прави.
Колкото до вписването на началният баланс... Деки ще каже кога се вписва, но според мен е стандартният срок, като за всеки годишен отчет, поне така го разбирам чл.270 от ТЗ
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Ликвидация и Покана до кредиторите

Мнениеот DEKAH » 26 Сеп 2009, 18:44

Недев, аз от такива, дет' ги ликвидират със съдебни решения бягам кат' опарен.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Но... гледам в АПИС са разработили добре процедурата /понеже ми стана интересно и видях какво е НСФОМСП СС-13/. Ако ми се наложи някой ден може и да изготвя два-три баланса... докато си почивам.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Следваща

Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron