начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Изпит за младши адвокати

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот precious1 » 30 Юни 2009, 11:02

Тоест чакаме удостоверенията и тогава отиваме да подаваме документи. И някой има ли информация какъв е случая с трудовия стаж за това дали има или няма такса. Нещо ми се губи по наредбите :?
precious1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 24 Юни 2009, 11:15

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот zzzzz » 30 Юни 2009, 11:25

В закона за адвокатурата имаше нещо "споменато" за стажа, но май се отнасяше за вноските за членовете на адвокатския съвет. Най-добре се обадете в съответната адвокатска колегия, за да ви кажат колко е встъпителната вноска. За всеки град е различно, то и аз имам стаж, но така и не мога да се свържа с нашата колегия, за да ги попитам. А 10-дневен срок какво ще рече- работни дни или вкл. събота и неделя?
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот precious1 » 30 Юни 2009, 11:37

Аз се опитах да получа информация на телефона даден за справки в САК, но беше крайно безполезно защото там служителките са ядосани на обаждащия се, на работата на живота изобщо :lol: Получих отговори- откаде да знам какви 10 дни нали ще ги получите, от къде да знам къде да четете за трудовия стаж някъдев интернет и не мога да ви кажа кога да идвате, проверявайте. Чудно :)
precious1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 24 Юни 2009, 11:15

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот zzzzz » 30 Юни 2009, 11:58

Да, вчера успях да се свържа единствено с В.Търновксата колегия, тъй като в моята изобщо не си вдигат телефона. та, реших че ако една колегия знае, то и останалите ще знаят. Отговора беше 1:1 с вашия, че се опитаха да ме изкарат некоректна задето звъня от друга колегия и питам за информация по удостовренията. Като че ли ако бях от същата колегия по телефона щяха да ми проверят личната карта :roll:
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот mimi_sharkova » 30 Юни 2009, 13:45

Колеги, всяка АК определя сама вноската, като има сума, която се превежда на ВАС и сума, която се превежда на АС в съответната колегия, към която ще се вписвате. Сумата зависи от трудовия стаж: дали е имате такъв, ако имате - дали е до 5г. или над 5. Аз мога да кажа , че за Пловдив сумата за адвокати без трудов стаж беше 400 лв. , а са такива с трудов стаж до 5г. ( моят случай) - 800 лева, като от тях преведох 600 лв. на Висшия адв. съвет и 200 на АС към АК- Пловдив. За САК един колега ми каза, че за лица с трудов стаж е около 1 500 лв. а за такива без - около 800 лв. , но това само по слухове, нямам официална инфо. УСПЕХ!
mimi_sharkova
Потребител
 
Мнения: 214
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 20:04

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот milletti » 30 Юни 2009, 14:07

Хм...за САК със сигурност вноската е 2000 /две хиляди/ лева. 1500 за ВАС и 500 за САК /или обратното/, но крайната сума е толкова - 2000.
След взимането на прословутия изпит, мъките не свършват. Следва "препитване" от АС. Там вече Закона за адвокатурата, Етичния кодекс и наредбите трябва да се знаят подробно. Куриозното е, че това препитване първо, не фигурира никъде черно на бяло и второ, дори на него има "скъсани". И чак след това се внася вноската и чакаш ... заветната адвокатска карта. В общи линии между устния изпит и получаването на карта минават около 2 месеца.
От две злини, изберете по-интересната.
milletti
Потребител
 
Мнения: 483
Регистриран на: 27 Окт 2006, 09:16
Местоположение: София

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот precious1 » 30 Юни 2009, 14:56

Аз не разбрах къде е определено това. Къде пише или се обяснява дали с декларация просто или някакво удостоверение от НОИ или трудова книжка или какво всъщност трябва да се представи. Ако отида да попитам там ще ме нахулят :D
precious1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 24 Юни 2009, 11:15

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот mimi_sharkova » 30 Юни 2009, 15:13

С трудова книжка се доказва.
mimi_sharkova
Потребител
 
Мнения: 214
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 20:04

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот zzzzz » 30 Юни 2009, 16:03

Колеги, за какво препитване става въпрос. Нали по тези въпроси от н.актове за адвоката ни изпитваха на самия изпит. И как така ще има скъсани?
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот mimi_sharkova » 30 Юни 2009, 16:04

Това с препитването е само за САК. И наистина председателката "връщала". който не е подготвен. ( :shock: )
mimi_sharkova
Потребител
 
Мнения: 214
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 20:04

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот zzzzz » 30 Юни 2009, 16:09

Ужас! Не виждам логика ако е само за САК. Второ, не вярвам някой колегда да не е подготвен, защото това е част от подготовката за изпита. Трето, ако те върне какво- ще "обезсили" издържания изпит и наново ли ще го държиш? Между другото, тоя закон за адвокатурата е пълна глупост от гелдна точка на уреждане работата на органите на адвокатурата.
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот mimi_sharkova » 30 Юни 2009, 16:13

наистина е за САК. В нашата колегия го няма. Препитват те на заседание на АС на САК и после гласуват за приеманетто ти. Ако не се представиш добре те "връщат" за следващо заседание на АС. Ама някой колега, който се е вписал вече в САК да се включи, да каже как е било, че аз преразказвам разкази на колеги.
mimi_sharkova
Потребител
 
Мнения: 214
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 20:04

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот zzzzz » 30 Юни 2009, 16:26

Колега mimi_sharkova, вие като държахте изпита през ноември излязоха ли след това списъците от устния изпит на сайта на ВАС? Честно да си призная бих искала да публикуват окончателен списък, защото все пак... :oops: срам ме е да си призная опасенията си.
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот mimi_sharkova » 30 Юни 2009, 16:29

Не, колега, не публикуваха такъв списък и аз го чаках. :D
Но удостоверенията пристигат за около 2 седмици. Няма страшно, аз така известно време се чудех дали съм взела изпита за правоспособност, защото изпитващият ми каза : УСПЕХ и само това. И аз излязох и взех да се чудя: Ми сега взех ли го, или не. :oops:
Сори за спама. Няма страшно.
mimi_sharkova
Потребител
 
Мнения: 214
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 20:04

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот dprodanov » 30 Юни 2009, 16:31

аз нямам притеснения :D тъпата овца ме изряза
dprodanov
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 28 Юни 2007, 14:29

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот zzzzz » 30 Юни 2009, 16:49

Ооооо, значи не съм била само аз. След изпита имам гадното усещане, че хем съм го взела, хем не съм. Хем видях че изписа в протокола "изд...". Понеже ми казаха, че не се чуваствам много уверена, но на входа ще се оправят нещата и айде минавам" ( замота ме с това адвокатско пълномощно).
zzzzz
Потребител
 
Мнения: 465
Регистриран на: 23 Авг 2006, 18:20
Местоположение: Burgas

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот ana14 » 30 Юни 2009, 17:18

Колеги, а въпросното "препитване" само на норм. актове за адвокатите ли е, или и на други? Тази информация просто ме потресе, вече мислех че съм приключила с "препитванията"!
ana14
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Май 2009, 03:00

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот milletti » 01 Юли 2009, 11:08

Препитването е основно върху Закона за адвокатурата. Но хвърлете по едно око и на етичния кодекс и научете "заглавията" на 4-те наредби на ВАС, както и какво в най-общи линии урежда всяка една от тях.

Тук са три от въпросните наредби:
http://www.vas.bg/Default.aspx?id=4

а четвъртата е тази:
"НАРЕДБА № 4 от 9.01.2006 г. за обучение и квалификация на адвокатите"
която по незнайни причини не фигурира в сайта на ВАС.
От две злини, изберете по-интересната.
milletti
Потребител
 
Мнения: 483
Регистриран на: 27 Окт 2006, 09:16
Местоположение: София

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот ana14 » 01 Юли 2009, 11:17

Много благодаря milletti! Вярно, че и за изпита учих ЗА и Кодекса, но някак си психически се бях настроила, че вече приключих с изпитите. Но уви ... Във всеки случай е добре, че разбрах за въпросното "препитване" навреме, за да няма все пак изненади. Благодаря още веднъж на всички!
ana14
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Май 2009, 03:00

Re: Изпит за младши адвокати

Мнениеот slun4o » 01 Юли 2009, 14:36

мда, след като вчера разпитах моите колеги, вписани в САК в рамките на последните години, се оказа вярна мълвата за "препитването", което за пореден път ме скандализира. ЗА изисква:
Чл.4. (1) Всеки дееспособен български гражданин може да стане адвокат, ако отговаря на следните условия:
1. да има завършено висше юридическо образование;
2. да има придобита юридическа правоспособност;
3. да има най-малко две години юридически стаж;
4. да е положил предвидения в този закон изпит, освен в случаите на чл.6, ал.3;
5. да притежава необходимите нравствени и професионални качества за упражняване на адвокатската професия.

Та предполагам въпросното "препитване" ще има за цел да установи налице ли е изискването на по последната т.5, а именно нравствени и професионални качества. Загадка е за мен по какви критерии ще опрелят дали кандидата има нужните "нравствени качества", а що се отнася до "професионалните" останах с убеждението, че би следвало да сме ги доказали с вземането на адвокатския изпит.

По-сериозен е може би върпоса за дискриминационната практика в това отношение, а именно, че гореизложеното се прилага само от САК.
slun4o
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 02 Авг 2005, 23:41

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron