начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ПРЕХВЪРЛЯНЕ СРЕЩУ ГЛЕДАНЕ И ИЗДРЪЖКА

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


ПРЕХВЪРЛЯНЕ СРЕЩУ ГЛЕДАНЕ И ИЗДРЪЖКА

Мнениеот rosi7 » 31 Май 2008, 19:55

Въпроса ми е с какви права се ползва прехвърлител на имот срещу гледане и издръжка. Необходимо и задължително ли е в договора за прехвърляне да бъде вписано право на ползване на имота.
rosi7
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 31 Май 2008, 14:22

Re: ПРЕНВЪРЛЯНЕ СРЕЩУ ГЛЕДАНЕ И ИЗДРЪЖКА

Мнениеот Melly » 31 Май 2008, 20:01

rosi7 написа:Въпроса ми е с какви права се ползва прехвърлител на имот срещу гледане и издръжка.

Да получава грижи и издръжка до края на дните си.

Необходимо и задълвително ли е в договора за прехвърляне да бъде вписано право на ползване на имота.

Този Ви въпрос се отнася до друг вид договор.. Според мен.
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕНВЪРЛЯНЕ СРЕЩУ ГЛЕДАНЕ И ИЗДРЪЖКА

Мнениеот donna » 31 Май 2008, 20:02

Melly написа:
rosi7 написа:Въпроса ми е с какви права се ползва прехвърлител на имот срещу гледане и издръжка.

Да получава грижи и издръжка до края на дните си.

Необходимо и задълвително ли е в договора за прехвърляне да бъде вписано право на ползване на имота.

Този Ви въпрос се отнася до друг вид договор.. Според мен.


Не е задължително да си запазва правото на ползване ,но е желателно ,че да не остане на улицата някой ден.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот rosi7 » 31 Май 2008, 20:50

Попитах Ви защото имам 84 годишна баба която 1988 година е прехвърлила своите 1/2 идеални части от къща на сина си,които към сегашния момент е настанен в"старчески дом".Знам че грижите и издръжката се поделят м/у съпрузи.2007 има нови НА с които сина и снахата рпавят дарения на децата си като си учредяват доживотно право на ползване.В момента обаче баба ми е в меко казано неловка ситуация снахата и децата от сина и тоест нейни внучки я пъдят от къщата.Няма достъп до WC,няма печка хладилник......искат и пари за ток и др.Заключили са врата на стаята в която е само леглото и гардероба и.Упражняват психически тормоз над нея.Аз съм внучка.Майка ми е дъщеря на въпросната баба.Ние бяхме изгонени от имота,тоест нямаме право да я посещаваме там.Причината:"този имот е наша собственост" Какви са правата на баба ми?
rosi7
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 31 Май 2008, 14:22

Мнениеот donna » 31 Май 2008, 20:59

rosi7 написа:Попитах Ви защото имам 84 годишна баба която 1988 година е прехвърлила своите 1/2 идеални части от къща на сина си,които към сегашния момент е настанен в"старчески дом".Знам че грижите и издръжката се поделят м/у съпрузи.2007 има нови НА с които сина и снахата рпавят дарения на децата си като си учредяват доживотно право на ползване.В момента обаче баба ми е в меко казано неловка ситуация снахата и децата от сина и тоест нейни внучки я пъдят от къщата.Няма достъп до WC,няма печка хладилник......искат и пари за ток и др.Заключили са врата на стаята в която е само леглото и гардероба и.Упражняват психически тормоз над нея.Аз съм внучка.Майка ми е дъщеря на въпросната баба.Ние бяхме изгонени от имота,тоест нямаме право да я посещаваме там.Причината:"този имот е наша собственост" Какви са правата на баба ми?


Баба ви да иска да се развали ДГИ по съдебен път ...а за дарението хм . мисля че може и то да се атакува по реда на 135 ЗЗД,но там има тънкости ,та накрая може и паричния еквивалент да иска.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: ПРЕНВЪРЛЯНЕ СРЕЩУ ГЛЕДАНЕ И ИЗДРЪЖКА

Мнениеот Melly » 31 Май 2008, 21:11

donna написа: ....Не е задължително да си запазва правото на ползване ,но е желателно ,че да не остане на улицата някой ден.


Не виждам логика в това.
Не че не е възможно да се включи тази клауза.
Ако приобретателят по договор за издръжка и гледане не изпълнява задълженията си, то този договор подлежи на разваляне по съд. ред.
Ефектът е, че имотът се връща в патримониума на прехвърлителя.
Ако си е запазил правото на ползване, като как би могло да протече едно производство по чл.87 ЗЗД, след като ползвателят може чрез гр. плодове от имота да се издържа и да гарантира старините си. Обезсмисля се първоначалната престация на приобретателя, а може и да се приеме, че по този начин прехвърлителят неоснователно би се обогатил.
Аз бих се замислила да сключа договор при тези условия - ще ми остане само да се тупам по рамото, че съм гол собственик...
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРЕНВЪРЛЯНЕ СРЕЩУ ГЛЕДАНЕ И ИЗДРЪЖКА

Мнениеот donna » 31 Май 2008, 21:14

Масово ДГИ се сключват с клауза прехвърлителя си запазва правото на ползване , ай сега би се обогатил няма такова нещо инъче отива на улицата...сключва с вас примирно и го изгонвате настанявате квартиранти ,оня няма пари за дела ...,а така ще си живее до края на дните ,може и от наеми да се издържа и няма да ви тежи много с гледането .
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот rosi7 » 31 Май 2008, 21:48

Благодаря.
rosi7
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 31 Май 2008, 14:22

Re: ПРЕНВЪРЛЯНЕ СРЕЩУ ГЛЕДАНЕ И ИЗДРЪЖКА

Мнениеот Гост. » 31 Май 2008, 22:56

..
Последна промяна poli_g на 26 Дек 2012, 19:28, променена общо 1 път
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: ПРЕНВЪРЛЯНЕ СРЕЩУ ГЛЕДАНЕ И ИЗДРЪЖКА

Мнениеот bebitor » 31 Май 2008, 23:20

Melly написа:
donna написа: ....Не е задължително да си запазва правото на ползване ,но е желателно ,че да не остане на улицата някой ден.


Не виждам логика в това.
Не че не е възможно да се включи тази клауза.

Логиката е там, че ако не си запази право на ползване, приобретателят може да го гледа и издържа, като го настани в друг имот и да го мести където си пожелае, стига да си изпълнява задълженията- гледа и издържа. Често срещан случай е приобретателя да вземе прехвърлителя при себе си, в своя апартамент, пък придобитото с ДГИ се продава. Въпреки, че на прeхвърлителя му се е искало да си живее в прехвърления имот до смъртта си, няма как да се противопостави, нито може да търси разваляне на ДГИ само поради това.
donna написа: Баба ви да иска да се развали ДГИ по съдебен път ...а за дарението хм . мисля че може и то да се атакува по реда на 135 ЗЗД,но там има тънкости ,та накрая може и паричния еквивалент да иска.

Това е пътят...
Последна промяна bebitor на 01 Юни 2008, 01:18, променена общо 1 път
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Мнениеот rosi7 » 01 Юни 2008, 08:51

Знам че ще е трудно.Надявам се да мога да разчитам на компетентността на много добър ваш колега.Отговорите Ви ме окуражиха да се заема сериозно със ситуацията.Вуйчо ми е добър човек,но по някаква причина започна да пие и преди около три години стигна до Психиатрична болница Раднево.Сега се сещам че мнoгoкратните настанявания там не винаги са били доброволни,имаше и прокурорски решения и глоби.......биеше баба ми.После си беше у дома няколко месеца и както вече писах сега е настанен в един дом в Ст.Загора.Това мисля лесно се доказва.Искам само да кажа че едва ли щях да Ви пиша тук ако не се беше стигнало до гоненето на баба ми от къщата.Майка ми като нейна дъщеря естествено е много загрижена.Покани я да живея при нас,но баба ми отказа.Бяхме изгонени от този дом вече от новите
"собственици",дори полиция извикаха,сякаш сме престъпници.Човешките взаимоотношения са много сложни.Майка ми няма претенции към този имот.Преди години когато е починал баща и тя е направила отказ от наследсвените си идеални части в полза на майка си.Сега обаче иска само едно-спокойни старини за баба ми.
rosi7
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 31 Май 2008, 14:22

Мнениеот donna » 01 Юни 2008, 09:24

rosi7 написа:Знам че ще е трудно.Надявам се да мога да разчитам на компетентността на много добър ваш колега.Отговорите Ви ме окуражиха да се заема сериозно със ситуацията.Вуйчо ми е добър човек,но по някаква причина започна да пие и преди около три години стигна до Психиатрична болница Раднево.Сега се сещам че мнoгoкратните настанявания там не винаги са били доброволни,имаше и прокурорски решения и глоби.......биеше баба ми.После си беше у дома няколко месеца и както вече писах сега е настанен в един дом в Ст.Загора.Това мисля лесно се доказва.Искам само да кажа че едва ли щях да Ви пиша тук ако не се беше стигнало до гоненето на баба ми от къщата.Майка ми като нейна дъщеря естествено е много загрижена.Покани я да живея при нас,но баба ми отказа.Бяхме изгонени от този дом вече от новите
"собственици",дори полиция извикаха,сякаш сме престъпници.Човешките взаимоотношения са много сложни.Майка ми няма претенции към този имот.Преди години когато е починал баща и тя е направила отказ от наследсвените си идеални части в полза на майка си.Сега обаче иска само едно-спокойни старини за баба ми.


Отказа от наследство уголемява дяловете на др. наследници ,баба ви и синът и /вуйчо ви /,но ако се окаже ,че наследника направил отказ е приел наследството ,тоест взел е от него и един парцал ,отказа е нищожен.
Делото за мен е интересно като казус и в случая няма да е леко ,с оглед ,че ще имате присъединени към иска за разваляне на ДГИ ,иск с правно основание чл.135 ЗЗД ,както и ще се доказва ,че отказа направен от майка ви е нищожен.
Късмет !
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот rosi7 » 02 Юни 2008, 23:58

Здравейте,не ми се иска да се натрапвам,но съм адски бясна че се сблъсквам с този голям абсурд.Ще ми повярвате ли че днес идва баба ми с молба да я придружа до РПУ.Ходила миналата седмица и обещали те че ще пратят някой.Без резултат.Та иска тя пак да отиде за да се жалва.Оказва се че никoй никъде не отбелязал нейното посещение,все едно е отишла да им каже Добър ден.Разпознаха я,все пак са компетентни органи.Подаде си тя в писмен вид жалбата и когато разбраха че ситуацията е повече от сериозна,наистина взеха присъце случая.Оказа се че още преди аз да се осведомя посредством форума и вашите съвети,за което Благодаря,е ходила при адвокат.
rosi7
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 31 Май 2008, 14:22

Мнениеот rosi7 » 03 Юни 2008, 00:06

мога ли да попитам наистина ли едно такова дело може да се проточи дълго във времето.Има ли място от където мога да се запозная със законово установени срокове на процедурите?
rosi7
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 31 Май 2008, 14:22

Мнениеот donna » 03 Юни 2008, 07:26

rosi7 написа:мога ли да попитам наистина ли едно такова дело може да се проточи дълго във времето.Има ли място от където мога да се запозная със законово установени срокове на процедурите?



Може и още как ,делата не приключват за 3 дена ,за процедурата ГПК
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот rosi7 » 15 Юни 2008, 19:05

Искам да благодаря на всички които изказаха мнение.Вече направих първа консултация с адвокат.Предстои ми да набавя необходимите документи.Сега ми е интересно какво точно са правили баба ми, вуйчо ми и майка ми преди години.Имам много въпроси,такива,чисто човешки.Все още съм на мнение че не искам майка ми да се впуска в подобно дело.От консултацията ми с адвокат ми стана яно,че няма невъзможни неща.Може да е трудно...........но не и невъзможно.Не съм убедена обаче,че баба ми ,направила навремето подобно прехвърляне,в момента не проявява каприз.Може и да греша,искам да е спокойна в последните си дни колкото и да са те........,но не за сметка душевното състояние на майка ми.В случая не говорим за пари или за някакъв материален интерес.Знам че се отклоних!
:D :D :D Благодаря!!!
rosi7
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 31 Май 2008, 14:22

Мнениеот law_master » 16 Юни 2008, 00:26

към donna

колега може ли да обясните накратко защо основанието на иска трябва да е 135. кой ще е ищецът?
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Мнениеот law_master » 16 Юни 2008, 10:06

не настоявам :D . Ще се радвам ако и Вие го направите!
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Мнениеот law_master » 16 Юни 2008, 10:14

това което ми идва на ум е че бабата може да бъде увредения кредитор и тя да иска отмяната на дарението. май ми светна :idea:
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Мнениеот law_master » 16 Юни 2008, 10:28

ОК, мерси. :D
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Следваща

Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron