начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Правителството одобри проект за нов Семеен кодекс

Дискусии и предложения по проекти за закони


Мнениеот inspectora » 27 Мар 2008, 17:01

Абе те тея не са никак добре ... още един много добър закон ще скапят ... :( :( ...

А относно казаното за регистрирането на съжителството - леле ужас пак (оставям на страна реализацията на концепцията, която не се и съмнявам, че ще е ужасна) ... тая концепция е безсмислена ... що ми е да регистрирам съжителство (като то има същите последици като брака - поне такъв е отзвука), след като не искам да се "бракувам" ... те хората не се женят не щото ги мързи да идат да подпишат, а щото не искат СИО ...

За предбрачния договор - се тая ми е дали ще има такъв като институт, ама ако го има що пък да се регистрира :roll: ... ми направо като се съставя акт за "брак" :) да фанем да си напишем там в едно поленце всички "договорености" ;) (да направят нов образец :) )

Ама нека все пак да изчакаме да видим "творението" и тогава да си "чешем" езиците ... ;) ;) ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот Karakochev » 27 Мар 2008, 19:39

system написа:В този нов кодекс бих се радвал да видя окончателното отпадане на изискването за предварително сключен граждански брак, за да се сключи църковен, или както казва сегашният СК, "религиозен обряд", а защо не и признаване правното действие на църковния брак (макар че за това трябва да се промени Конституцията). Много хора биха предпочели обвързването с църковен брак, който според мен може да закрепи много повече една брачна връзка. Но това е въпрос на лично мнение.


Е това изказване не го очаквах.....Пълен хаос може да настъпи. У нас има 30-40 регистрирани вероизповедания , легитимни и нелегитимни синоди и мютийства , сектанти и полусектанти.....Как това се съотнася с педантичните ти и малко буквалистки възгледи съдия System ???????
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот system » 27 Мар 2008, 20:19

Прав си, Karakochev, за това не бях помислил.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот kalahan2008 » 27 Мар 2008, 20:23

system написа:В този нов кодекс бих се радвал да видя окончателното отпадане на изискването за предварително сключен граждански брак, за да се сключи църковен, или както казва сегашният СК, "религиозен обряд", а защо не и признаване правното действие на църковния брак (макар че за това трябва да се промени Конституцията). Много хора биха предпочели обвързването с църковен брак, който според мен може да закрепи много повече една брачна връзка. Но това е въпрос на лично мнение.

Аз пък подкрепям System. Според мен досегашният чл. 6, ал. 2, изр. 1 от СК противоречи на чл. 37 от КРБ. Същевременно не мисля, че е редно да се придава правно действие на църковния брак.
Лично мнение.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Мнениеот system » 27 Мар 2008, 20:44

Основната идея на изказването ми беше точно тая - без да се придава правно действие на църковния обряд, да отпадне забраната да се провежда преди гражданския брак. В тази насока има известно движение на нормотвореца - отпадна наказателната отговорност на свещенослужителя направил това, така че сега съществуващата забрана е без санкция. Но трябва да отпадне и забраната в СК.

А за правното действие, признавам, се изсилих. Емоция :oops:
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот portokal » 27 Мар 2008, 20:50

Според днешните вестници ("Венчаваме се без брак в съвета") забраната дори и формално вече отпада.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот Karakochev » 27 Мар 2008, 21:09

А някой има ли линк към тоя проект ?
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот kalahan2008 » 27 Мар 2008, 21:23

Karakochev написа:А някой има ли линк към тоя проект ?

Може би е този... :roll:
http://66.102.9.104/search?q=cache:RHBi ... =firefox-a
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Мнениеот Karakochev » 27 Мар 2008, 21:23

Регистър на фактическото съпружеско съжителство
Чл.88а. Общините и кметствата поддържат регистри на фактическото съпружеско съжителство.
Чл.88б.(1) Фактическото съпружеско съжителство се регистрира чрез подаване на заявление лично от двамата партньори до кмета на общината или кметството по постоянния или настоящия адрес на един от партньорите.
(2) Прекратяването може да се заяви по реда на ал.1 и само от единия партньор.
(3) Всяко заявление за регистриране или прекратяване на фактическо съпружеско съжителство се завежда при подаването му с последователна номерация за всеки вид по отделно.
Чл.88в. (1) Регистрите на фактическото съпружеско съжителство се образуват от подадените в общината през текущата календарна година заявления за регистриране или прекратяване на съжителството, които след приключване на годината се подвързват в специални книги, по отделно за всеки вид.
(2) Регистрите се приключват ежегодно по реда на раздел ІХ.
Чл.88г. Образците на заявленията за регистриране на фактическото съпружеско съжителство и прекратяването му се утвърждават от министъра на регионалното развитие и благоустройството, съвместно с министъра на правосъдието и се обнародват в “Държавен вестник”.

Малеее, то пълни дивотии в новия СК ? Само заради презумцията за бащинство ли е целия шум. Не са пипнали наследяването , въпроса за семейното жилище , общото имущество....Въобще нищо не са направили.
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот Karakochev » 27 Мар 2008, 21:25

Имам предвид при фактическото съжителство. Мислех , че ще го приравняват на брак в много отношения , а те нищо не са направили.
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот karanedeff » 27 Мар 2008, 22:33

Karakochev написа:А някой има ли линк към тоя проект ?

Изображение
Текст на Проект на Семеен кодекс
Мотиви към Проект на Семеен кодекс
Но какво е приело провителството(Пардон - Министерският съвет) и какво ще приеме парламента (още веднъж, извинение, - Народното събрание) - ще поживеем ще видим.
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Мнениеот politkomisar » 28 Мар 2008, 00:50

В общи линии идеята ми беше да поогледаме какво се задава на хоризонта, да се почешем зад ухото и да се настроим психически за някои изненадващи моменти. Съгласен съм, че едва след гласуването в НС ще сме наясно как е уредена материята, за добро или лошо. Лично аз не съм изненадан, че много от нещата май така ще са уредени, че още поне няколко пъти ще го ремонтират и този кодекс.
politkomisar
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Фев 2002, 21:23

Мнениеот kalahan2008 » 28 Мар 2008, 06:26

"(4) Изпълнението, насочено от кредитор върху отделни вещи, които са съпружеска имуществена общност, за личен дълг на единия от съпрузите прекратява общността върху тези вещи."
Е, не са си направили пак труда да уточнят дали налагането на обезпечителни мерки прекратява СИО :? Пак недомислици :?

"Чл. 43.(1) Брачният договор се прекратява:
1. по взаимно съгласие на страните. В този случай те могат да изберат законов имуществен режим или да сключат нов договор. Ако не направят това, се прилага законовият режим на общност;"
Очевидно целта е да се сведат до минимум разводите, породени от имуществени спорове.

"Чл. 45. Трети лица не могат да предявяват във връзка с брачния договор исковете по чл. 134 и 135 от Закона за задълженията и договорите, както и иска по чл. 30 от Закона за наследството."
Ами чл. 646 и 647 ТЗ? А чл. 216 ДОПК?
То и сега сурогационният и Павловият иск са трудно приложими... И какво-женя се и увреждам кредиторите...хм... :roll: И ако бъде обявен за недействителен брачният договор, към кой режим се преминава-СИО или на разделност? Явно към СИО ("За неуредените с брачния договор имуществени отношения между съпрузите се прилага законовият режим на общност."). А защо не на разделност? нали после така или иначе срещу същото това имущество ще се насочи и принудителното изпълнение и ще минем от договорен режим към СИО и накрая към разделност. Нещо не ми харесва тази регламентация.

"Чл. 158. При фактическо съпружеско съжителство издръжка се дължи, ако партньорите имат споразумение за това."
И в крайна сметка каква е разликата м/у брак и фактическо съжителство? Това, че в единия случай редът за разваляне е съдебен, а в другия-административен?

"(3) Бракът може да бъде сключен и на друго място по преценка на длъжностното лице по гражданското състояние при наличие на важни причини. "
Като в американските филми-сватба на поляната :D

"Чл. 66. (1) За баща на детето се счита партньорът на майката, ако детето е родено през време на регистрирано фактическо съпружеско съжителство или преди да са изтекли 300 дни от прекратяването му."
А ей това пък изобщо не ми харесва :?

"Право на информация
Чл. 110. Навършилият четиринадесет години осиновен има право да получи информация за произхода си от дирекция “Социално подпомагане”. Право да получат информацията имат и осиновителите, ако важни причини налагат това."
А защо не е посочено и за наследниците на осиновения? :?

"(2) Родителят отглежда детето, формира възгледите му и осигурява образованието му съобразно възможностите си и в съответствие с нуждите и наклонностите на детето и с цел израстването му като самостоятелна и отговорна личност. "
А тази "крилата фраза" от кой соц. учебник са я преписали. Просто нямам думи. личността се "формира" само според марксистко-ленинската идеология. Ама бива ли такива глупости да пишат.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Мнениеот katerinakuch » 28 Мар 2008, 12:13

kalahan2008 написа:
Karakochev написа:А някой има ли линк към тоя проект ?

Може би е този... :roll:
http://66.102.9.104/search?q=cache:RHBi ... =firefox-a


Колеги, понеже коментирахме регистрацията и дерегистрацията на фактическото съпружеско съжителство, то вижте какво открих в линка, посочен от ''kalahan2008'' и по-конкретно чл.13 ал.3 от работния проект на Семейния кодекс:
чл.13 ал.3- Не може да се регистрира фактическо съпружеско съжителство, докато не се заличи съществуваща регистрация.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Мнениеот kostadin.iordanov » 28 Мар 2008, 12:39

politkomisar написа:В общи линии идеята ми беше да поогледаме какво се задава на хоризонта, да се почешем зад ухото и да се настроим психически за някои изненадващи моменти. Съгласен съм, че едва след гласуването в НС ще сме наясно как е уредена материята, за добро или лошо. Лично аз не съм изненадан, че много от нещата май така ще са уредени, че още поне няколко пъти ще го ремонтират и този кодекс.


Извинете, но на мен не ми е ясно за каква неприкосновеност на личния живот става въпрос в чл.32, ал.1 на Конституцията, след като легислатурата и управляващото политическо мнозинство уреждат това как се женим (омъжваме) и развеждаме. Изглежда явно е като с частната собственост - неприкосновена, но за самия собственик - а?
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Мнениеот inspectora » 28 Мар 2008, 14:57

Karakochev написа:Имам предвид при фактическото съжителство. Мислех , че ще го приравняват на брак в много отношения , а те нищо не са направили.


И слава богу!

Иначе щеше да се обезсмисли цялата му уредба :)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот Karakochev » 28 Мар 2008, 15:03

Че то уредба на практика няма. Ако една двойка е живяла 50 години заедно , като умре единия другият пак ще остане без наследство / например/. Или ако единият е купил "семейно" жилище и се скарат другият остава на улицата . Да не говорим за гей бракове и т.н.;))
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот portokal » 28 Мар 2008, 15:07

Ми да се бяха оженили за тия 50 години (като се разведат първо, ако имат други бракове) или да си направят завещания. Купуват семейното жилище на името на двамата. Не е да е нерешим проблем. :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот Karakochev » 28 Мар 2008, 16:18

Не става въпрос за това дали проблемът е нерешим , а дали има уредба на реални човешки ситуации .

По логиката "да си направят завещание" можем да теглим чертата на наследяването по закон. Или накараме съжителстващите да учредяват ООД или гражданско дружество ;))

Просто очаквах малко по-грижливо и подробно писане в "кодекса". Но явно всичко ОТНОВО опира до усвояване на средства.
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот rosi_i » 28 Мар 2008, 17:55

Калахан, за наследниците как да е, но я си представи 14-годишен гневен и неориентиран тинейджър с такава информация в джоба (и в главата)!? Работя от няколко години в тази област и се срещам почти ежедневно с хора, които търсят биологичния си произход (всички отдавна са пълнолетни). Преживяването дори и за тях понякога е непоносимо тежко, въпреки че вече се считат за стабилни и изградени личности с ясни мотиви и цел на търсенията си. Недоумявам защо законодателят от едната крайност (сегашният чл.67б) отива в друга, още по-проблематична и с доста повече предпоставки за тежки емоционални и други последици за всички участници - биологични родители, осиновители, а най-вече за самия осиновен. Бих казала, че режимът от невъзможен стана непростимо и безотговорно облекчен.
rosi_i
Потребител
 
Мнения: 196
Регистриран на: 01 Окт 2006, 15:19

ПредишнаСледваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron