начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Правителството одобри проект за нов Семеен кодекс

Дискусии и предложения по проекти за закони


Правителството одобри проект за нов Семеен кодекс

Мнениеот politkomisar » 26 Мар 2008, 22:56

politkomisar
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Фев 2002, 21:23

Мнениеот Karakochev » 26 Мар 2008, 23:06

Поредният излишен изцяло нов кодекс. Цитираните промени можеха да минат и с едно голямо изменение.
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот kalahan2008 » 26 Мар 2008, 23:20

"Фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена ще има правно значение в предвидените от закона случаи - при определяне на бащинство, разпореждане с имущество и т. н. То ще се регистрира чрез подаване на заявление лично от двамата партньори до кмета на общината или кметството по местоживеене."
Това ми се вижда малко глупаво :?
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Мнениеот hasplu » 26 Мар 2008, 23:53

хахахаха - живеещите на семейни начала ще се регистрират :D :D :D :D то и брачния си договор ще регистрират :D :D :D и каква ще е разликата с гражданския брак? :D май си го отсвириха този институт и туй то :D само не разбрах защо от казаното по новините по първа излезе, че да си живееш с някой е незаконно.... защото нали идеята е да се легализира с новия СК :shock:
Аватар
hasplu
Потребител
 
Мнения: 486
Регистриран на: 06 Фев 2002, 12:42

Мнениеот portokal » 27 Мар 2008, 00:07

Аз пък не мога да разбера защо и Цанкова, и Огнян Герджиков (пред "24 часа"), казват, че сега извънбрачните деца били нещо като онеправдани, защото едва ли не бащите им, дори да живеят с майките, не си правели труда да ги припознават. :roll: :roll: :roll: И сега това регистрирано съжителство щяло да реши проблема. Какъвто ми се струва, че няма, по моите лични непредставителни наблюдения са с установен баща огромната част от българчетата и над половината циганчета. Говоря само за родените извън брак. Така че проблема, за който споменават, изобщо не го виждам.
А и едва ли е по-трудно да припознаеш дете, отколкото да регистрираш съжителство в общината.
Това да не се разбира като неуважение към двамата професори, нито като глас против регистрацията на съжителството (разнообразните възможности са хубаво нещо). Просто не го виждам проблема, за който говорят, че то щяло да реши.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот d_d » 27 Мар 2008, 09:43

"Фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена ще има правно значение в предвидените от закона случаи - при определяне на бащинство, разпореждане с имущество и т. н. То ще се регистрира чрез подаване на заявление лично от двамата партньори до кмета на общината или кметството по местоживеене."

С регистрацията - ясно. Ама с дерегистрацията как ще бъда? Има две възможности :

1/ С декларация от ЕДНОТО лице, но въпросът е как другото ще узнае? Ще се изисква представянето на нотариална покана, за да се удостовери, че другия знае? Или просто отивам и подавам декларация без да го информирам, пък той да си мисли че живеем заедно.

2/ С декларация от ДВЕТЕ лица. Добре , ама ако единия не иска, тогава нещо като развод ли ще има ?

Интересно дали има пречка едно лице да се регистрира в повече от едно съжителство едновременно.
d_d
Потребител
 
Мнения: 497
Регистриран на: 07 Май 2006, 13:07

Мнениеот system » 27 Мар 2008, 09:48

portokal написа:Аз пък не мога да разбера защо и Цанкова, и Огнян Герджиков (пред "24 часа"), казват, че сега извънбрачните деца били нещо като онеправдани, защото едва ли не бащите им, дори да живеят с майките, не си правели труда да ги припознават. :roll: :roll: :roll: И сега това регистрирано съжителство щяло да реши проблема. Какъвто ми се струва, че няма, по моите лични непредставителни наблюдения са с установен баща огромната част от българчетата и над половината циганчета. Говоря само за родените извън брак. Така че проблема, за който споменават, изобщо не го виждам.
А и едва ли е по-трудно да припознаеш дете, отколкото да регистрираш съжителство в общината.
Това да не се разбира като неуважение към двамата професори, нито като глас против регистрацията на съжителството (разнообразните възможности са хубаво нещо). Просто не го виждам проблема, за който говорят, че то щяло да реши.

Ама това е напълно измислен "проблем". При нормално съжителство без брак (ама че смешно звучи :wink: ) при раждането на детето бащата тича по институциите да оформя документите. И когато се подава заявление за "записване" (както се казва на "неюридически" език) на детето, бащата се вписва като такъв, майката се подписва и се съставя акт за раждане на детето с имената на двамата родители. Това заявление всъщност съдържа в себе си и заявление за припознаване.
Две деца съм припознал така и не мисля, че са "онеправдани".
Живея с жена си без брак вече 8 години и две деца съм
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот crazyfrog » 27 Мар 2008, 09:48

d_d написа:"Фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена ще има правно значение в предвидените от закона случаи - при определяне на бащинство, разпореждане с имущество и т. н. То ще се регистрира чрез подаване на заявление лично от двамата партньори до кмета на общината или кметството по местоживеене."

С регистрацията - ясно. Ама с дерегистрацията как ще бъда? Има две възможности :

1/ С декларация от ЕДНОТО лице, но въпросът е как другото ще узнае? Ще се изисква представянето на нотариална покана, за да се удостовери, че другия знае? Или просто отивам и подавам декларация без да го информирам, пък той да си мисли че живеем заедно.

2/ С декларация от ДВЕТЕ лица. Добре , ама ако единия не иска, тогава нещо като развод ли ще има ?

Интересно дали има пречка едно лице да се регистрира в повече от едно съжителство едновременно.

Като че ли не ...
crazyfrog
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 23 Юли 2007, 13:49

Мнениеот crazyfrog » 27 Мар 2008, 09:50

crazyfrog написа:
d_d написа:"Фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена ще има правно значение в предвидените от закона случаи - при определяне на бащинство, разпореждане с имущество и т. н. То ще се регистрира чрез подаване на заявление лично от двамата партньори до кмета на общината или кметството по местоживеене."

С регистрацията - ясно. Ама с дерегистрацията как ще бъда? Има две възможности :

1/ С декларация от ЕДНОТО лице, но въпросът е как другото ще узнае? Ще се изисква представянето на нотариална покана, за да се удостовери, че другия знае? Или просто отивам и подавам декларация без да го информирам, пък той да си мисли че живеем заедно.

2/ С декларация от ДВЕТЕ лица. Добре , ама ако единия не иска, тогава нещо като развод ли ще има ?

Интересно дали има пречка едно лице да се регистрира в повече от едно съжителство едновременно.

Като че ли не ... А дали ще може брак с едно лице и съжителство с друго едновременно ?
crazyfrog
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 23 Юли 2007, 13:49

Мнениеот system » 27 Мар 2008, 09:53

В този нов кодекс бих се радвал да видя окончателното отпадане на изискването за предварително сключен граждански брак, за да се сключи църковен, или както казва сегашният СК, "религиозен обряд", а защо не и признаване правното действие на църковния брак (макар че за това трябва да се промени Конституцията). Много хора биха предпочели обвързването с църковен брак, който според мен може да закрепи много повече една брачна връзка. Но това е въпрос на лично мнение.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот hwang » 27 Мар 2008, 09:54

Колеги, ще бъда благодарен ако някой направи една препратка към целия текст на новия Семеен кодекс. Ако не - ще чакаме:) Лек ден!
hwang
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Фев 2007, 19:48

Мнениеот kalahan2008 » 27 Мар 2008, 10:38

crazyfrog написа:А дали ще може брак с едно лице и съжителство с друго едновременно ?

Или пък две съжителства едновременно? Нещо като конкубинат? Ето че мечтата да сме като мюсюлманите с 4 жени вече не е мираж :D
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Мнениеот blossom » 27 Мар 2008, 10:38

Систем и аз съм като теб - има-няма десет години съжителство и две деца, припознати веднага. не виждам проблеми и необходимост от регистрация. Наистина проблемът е измислен, както казва и Портокал. Ако някой не иска да си припознае децата, надали ще регистрира съжителството.
blossom
Потребител
 
Мнения: 202
Регистриран на: 20 Сеп 2007, 12:24

Мнениеот system » 27 Мар 2008, 11:04

blossom написа:Систем и аз съм като теб - има-няма десет години съжителство и две деца, припознати веднага. не виждам проблеми и необходимост от регистрация. Наистина проблемът е измислен, както казва и Портокал. Ако някой не иска да си припознае децата, надали ще регистрира съжителството.

Да са ни живи и здрави децата :) . Явно някои "горе" треска ги тресе да вкарат всички и всичко в рамки, релси, граници, норми и правила. Да ни впишат, прономероват, прошнуроват, подпечатат и подредят в томове.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот katerinakuch » 27 Мар 2008, 12:32

d_d написа:"Фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена ще има правно значение в предвидените от закона случаи - при определяне на бащинство, разпореждане с имущество и т. н. То ще се регистрира чрез подаване на заявление лично от двамата партньори до кмета на общината или кметството по местоживеене."

С регистрацията - ясно. Ама с дерегистрацията как ще бъда? Има две възможности :

1/ С декларация от ЕДНОТО лице, но въпросът е как другото ще узнае? Ще се изисква представянето на нотариална покана, за да се удостовери, че другия знае? Или просто отивам и подавам декларация без да го информирам, пък той да си мисли че живеем заедно.

2/ С декларация от ДВЕТЕ лица. Добре , ама ако единия не иска, тогава нещо като развод ли ще има ?

Интересно дали има пречка едно лице да се регистрира в повече от едно съжителство едновременно.


Колега, наистина разсъжденията са Ви интересни и заслужават всички ние да се замислим. Явно по тази логика не би следвало да има пречка "едно лице да се регистрира в повече от едно съжителство едновременно."
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Мнениеот katerinakuch » 27 Мар 2008, 12:38

crazyfrog написа:
crazyfrog написа:
d_d написа:"Фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена ще има правно значение в предвидените от закона случаи - при определяне на бащинство, разпореждане с имущество и т. н. То ще се регистрира чрез подаване на заявление лично от двамата партньори до кмета на общината или кметството по местоживеене."

С регистрацията - ясно. Ама с дерегистрацията как ще бъда? Има две възможности :

1/ С декларация от ЕДНОТО лице, но въпросът е как другото ще узнае? Ще се изисква представянето на нотариална покана, за да се удостовери, че другия знае? Или просто отивам и подавам декларация без да го информирам, пък той да си мисли че живеем заедно.

2/ С декларация от ДВЕТЕ лица. Добре , ама ако единия не иска, тогава нещо като развод ли ще има ?

Интересно дали има пречка едно лице да се регистрира в повече от едно съжителство едновременно.

Като че ли не ... А дали ще може брак с едно лице и съжителство с друго едновременно ?


Явно и това ще може. :?
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Мнениеот system » 27 Мар 2008, 15:48

И ако не се регистрират съжителстващите, какво става ?
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот portokal » 27 Мар 2008, 16:11

Ми... какво да стане, съжителстват си нерегистрирано.

Като че ли не ... А дали ще може брак с едно лице и съжителство с друго едновременно ?

Според мен ще пише, че не може едновременно и не може да регистрират съжителство лица, които са в брак с други лица.
Просто не вярвам да не го предвидят така.

Ама това е напълно измислен "проблем".

И аз точно същото казвам, но четох във вестника преди няколко дни как Герджиков обясняваше нуждата от уреждане на съжителството в новия СК. По-рано бях чела и изказване на Ц. Цанкова, пак пред вестник, пак в този смисъл.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот kalahan2008 » 27 Мар 2008, 16:34

portokal написа:Според мен ще пише, че не може едновременно и не може да регистрират съжителство лица, които са в брак с други лица.

И как точно ще стане това? Декларацията за съвместно съжителство ще се отразява и в ЕСГРАОН? Защото помежду си различните общини нямат информационна връзка и спокойно може да се регистрираш в 2 различни общини.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Мнениеот donna » 27 Мар 2008, 16:39

kalahan2008 написа:
portokal написа:Според мен ще пише, че не може едновременно и не може да регистрират съжителство лица, които са в брак с други лица.

И как точно ще стане това? Декларацията за съвместно съжителство ще се отразява и в ЕСГРАОН? Защото помежду си различните общини нямат информационна връзка и спокойно може да се регистрираш в 2 различни общини.



:lol: Рибата в Дунава ти тигана слоожи.........еми как ще приемат един работещ СК по подобие на ЗТР и ГПК ....и после ще го изменят пък докато го оправят :P доста хора ще се оправят!

А дали ще е законно да имаш скл. брак и регистрирано съжителство ............масов случай :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Следваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron