начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Правна информатика

В този форум можете да търсите и предоставяте лекции и др. материали


Правна информатика

Мнениеот ciceron4o » 01 Яну 2008, 14:45

Скъпи колеги, искам да ви задам няколко въпроса относно този предмет - а именно:
1. Смятате ли, че е необходим като дисциплина в ЮФ?
2. Знанията придобивани от изучаването му полезни ли са според вас?
3. И на последно място какво смятате за преподавателските качества и методи на Вихър Кискинов? :lol: :lol: :lol:

Лично аз горните три смятам, че е излишно да ги коментирам. Но смятам да споделя нещо, което ми направи изключително грозно впечатление, а това е сайта по правна информатика: направил го е изключително досаден и труден за ползване - убива ми дори и малкото желание, което имам да чета материалите там. При кликване върху определени линкове ме изхвърля от него, и познайте заслугата за това на кой е... :mrgreen: също така за всяка втора операция изисква въвеждане на парола, а за липсата на контролния панел при презентациите да не говорим
Последна промяна ciceron4o на 04 Яну 2008, 21:48, променена общо 1 път
ciceron4o
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Яну 2008, 14:34

Мнениеот dianach » 04 Яну 2008, 11:19

Лично аз смятам, че тази дисциплина е абсолютно излишна и пълна загуба на време. По никакъв начин няма да е полезна в бъдещото развитие на студентите. Учебникът се състои от пълни измислици, които се повтарят във всяко 4-то изречение. На Вихър Кискинов определено му липсват преподавателки качества, защото когато токът спря за 20 мин по време на лекциите и му изгасна лаптопа той едва продължи лекцията и ни пусна в почивка. Да не говорим за пренебрежителното му държане лъм студентите. Бих казала, че съм изключително недоволна от този лекционен курс и смятам, че ако на негово място имаше каквато и да е друга дисциплина щеше да е от много по-голяма полза за всички колеги.
dianach
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 12 Май 2007, 11:19

Мнениеот error » 04 Яну 2008, 19:16

Моето мнение е същото. Напълно изгубено време.
Аватар
error
Потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: 20 Окт 2004, 16:01

Мнениеот agents_group » 04 Яну 2008, 19:26

А моето мнение не е същото... Защото, драгий ми Цицерончо, или Цицончо, или какъвто там сте, ако бяхте малко повече внимавали в предмета си "Правна информатика", щяхте да знаете поне две неща:
1. Пише се информатика, а не имформатика...
2. Не се пускат по две еднакви теми, издава лош вкус и недобро боравене с компютъра...
Тъй че, вместо да бучите тука, залягайте над книгите, и тетрадките, хващайте си компютъра и повечко упражнения, упражнения...

П.С. Да не отварям тема, че да не знаеш как се пише информатика, и да ползваш името на Цицерон, при това тъповато - умалително, си е, хм, как да кажа, пълен дебилизъм. :twisted:
agents_group
Младши потребител
 
Мнения: 79
Регистриран на: 29 Апр 2007, 15:40

ДМА и др. активи :)

Мнениеот zidaromazach » 04 Яну 2008, 20:37

Бачкаторите, тия истинските, правят пари като с някакви машини и суровини примерно произвеждат продукт, така правят пари както се казва.

Небачкаторите- юристите работят с друго естество суровини- хора. Примерно колкото повече познанства и авторитет има сред обществото един юрист, толкова повече, нали? И единствената почти машина в работата на юриста е компютъра. Трябва да се овладее до съвършенство и основните неща по операционната система, интернет, офис пакета, правноинформационните системи!
Как се "превърта" един закон към конкретна минала дата? Как се пращат и получават прикрепени файлове? Как да победим в неравната битка с принтера? Защита на информацията... Много са нещата на които трябва да се научат за да бъде един юрист в крак с динамиката на проефисията.
zidaromazach
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 18 Юли 2006, 13:44

Мнениеот ciceron4o » 04 Яну 2008, 22:09

agents_group написа:А моето мнение не е същото... :twisted:


А след като не е същото вашето мнение защо сте пропуснал колега да споделите кои са полезните знания, които усвоихте с изучаването на този предмет, вместо да пишете извън темата. А колкото до нея точно когато я пусках имаше токов удар и мислех, че не съм успял да я пусна и затова моля модератора да изтрие втората...
ciceron4o
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Яну 2008, 14:34

Мнениеот agents_group » 04 Яну 2008, 22:50

По мое време, дете, не се изучаваха такива неща... но учехме други, също така полезни, някои науки, които вие за съжаление изпускате тотално.
А това за токовия удар по добре беше да не го казваш - ставаш доста смешничък, тъй като ако действително беше така, темите щяха да са с еднакви имена, а не едната да се казва Правна иМформатика :lol: /хе, оправил си го вече, браво/, а другата еди как си там... :wink:
agents_group
Младши потребител
 
Мнения: 79
Регистриран на: 29 Апр 2007, 15:40

Мнениеот ciceron4o » 04 Яну 2008, 23:03

Ако разбираш толкова от право, колкото и от компютри...цена няма да имаш... :lol: :lol: :lol:
ciceron4o
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Яну 2008, 14:34

Мнениеот d_eneva » 09 Яну 2008, 11:20

Напълно съм съгласна с dianach. Искам само да отбележа, че всяка година учебникът му става все по- дебел и съответно пълен с безсмислици. Нас например, се опитваше да ни убеди, че след 20-ина години нямало да има вече хартиени носители и всичко ще се основава на компютрите.
d_eneva
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Май 2007, 21:03

Мнениеот Hlebarka_s_boks » 09 Яну 2008, 13:59

Правна информатика?!?
Пълна глупост! Който иска да учи компютри и информатика да запише едноименната специалност, а не да мъчи Правото и юристите със себе си и безсмислиците си!
Като Вихър Кискинов...
Hlebarka_s_boks
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 18 Окт 2007, 13:28

Мнениеот elmazov » 10 Яну 2008, 14:50

Аз имам 6 на тоя предмет ама ако сега ме питате к'во точно учихме надали ще мога да отговоря. За мен Правната информатика беше едно от най-безсмислените неща, които учихме в университета. Иначе за преподавателските качества не мога да кажа нищо - щом е станал доцент значи има за какво. За пренебрежителното отношение - нямам такива впечатления. Даже изпита минава добре, защото ако си знаеш въпросите много рядко те занимава с допълнителни въпроси. Ама няма как - трябва да се мине и през това. :) Така че четене му е майката. :)
elmazov
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 29 Сеп 2007, 22:12

Re: ДМА и др. активи :)

Мнениеот dianach » 13 Яну 2008, 18:17

zidaromazach написа:Бачкаторите, тия истинските, правят пари като с някакви машини и суровини примерно произвеждат продукт, така правят пари както се казва.

Небачкаторите- юристите работят с друго естество суровини- хора. Примерно колкото повече познанства и авторитет има сред обществото един юрист, толкова повече, нали? И единствената почти машина в работата на юриста е компютъра. Трябва да се овладее до съвършенство и основните неща по операционната система, интернет, офис пакета, правноинформационните системи!
Как се "превърта" един закон към конкретна минала дата? Как се пращат и получават прикрепени файлове? Как да победим в неравната битка с принтера? Защита на информацията... Много са нещата на които трябва да се научат за да бъде един юрист в крак с динамиката на проефисията.


Колега, не знам дали сте изучавали въпросната дисциплина, най-вероятно не, защото тогава щяхте да знаете, че тя няма нищо общо с операционните системи, офис пакети и т.н. Съжалявам, че си изхвърлих учебника, можеше да ви цитирам едно две изречения и да се убедите сам. Нещата, които Вие споменавате се учат в други дисциплини или ако не тогава най-малкото се овладяват с практиката.
dianach
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 12 Май 2007, 11:19

Мнениеот alumno » 02 Фев 2008, 14:11

След всички мъдри писания, които прочетох тук, не мога да не споделя и моето мнение... Вярно е, че предметът не е лесен и е доста различен от това, което сме свикнали да слушаме, четем и заучаваме... Но наистина ли вярвате, че ще е толкова излишно за един юрист да научи и нещо от тази материя? Очевидно е, че тенденцията в развитието и на правото е в използване на информационните технологии на всяко едно равнище...
Да, в предмета има и досадни моменти, но енергията, която проф. Кискинов влага, трудът, който е положил, за да може поне една част да стигне до студентите, са достойни за уважение. Колко преподаватели в СУ отделят и половината от това време, за да си подготвят лекциите...?
alumno
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Фев 2008, 13:52

Мнениеот zheleva » 02 Фев 2008, 14:55

Здравейте, колеги!Отдавна не съм писала, ама по тази тема просто не можах да се въздържа....Пиша и се смея, защото си припомням лекциите по правна информатика!Според мен са пълна идиотщина, както междувпрочем и самият лектор....Не казвам, че не е имало и други подобни безмислени предмети, ама Вихърррр Кискинов има такова самочувствие, като че ли предава най- важния предмет в областта на правото!Тъй като знаете нямаше и достатъчно компютри за всички и съответно столове, се налагаше да стоим по 2-3 - ма на едно място.А за учебника му, думи нямам, трябва ти и помагало да разкодираш информацията там.Ох, май много се отплеснах, не си заслужава толкова внимание да се обръща на НАУКАТА"ПРАВНА ИНФОРМАТИКА".

П.П.На защитниците, ще кажа само, че имах голямо желание да науча нещо, но уви само си загубих времето!
zheleva
Потребител
 
Мнения: 131
Регистриран на: 09 Ное 2005, 00:54

Ботев е актуален и в наши дни

Мнениеот prof.Kiskinov » 03 Фев 2008, 10:34

По повод изразените мнения в този форум:

Първо, тук не бих могъл да обсъждам личните си качества на преподавател и учен. Всеки, който желае да формира собствено мнение за методите на преподаване, може да посещава този семестър лекциите ми по информационно право. Ще съобщя аудитория, ден и час.

Второ, помествам линкове към сайтове с мои лекционни курсове:
- сайт с лекционния курс по правна информатика в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”:
http://www.law.uni-sofia.bg/SemR/pi/default.aspx
като за периода 3-12 февруари 2008 г. предоставям достъп с
username: 12345
password: 12345
- сходния сайт по правна информатика, достъпен при същите условия:
http://www.kiskinov.com/pi
- публично достъпната част от сайта по информационно право в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”:
http://www.law.uni-sofia.bg/kat/t/ip/default.aspx
- сайт по информационно право:
http://www.kiskinov.com/ip
След 12.02.2008 г. по моя преценка ще предоставям временен достъп до сайтовете на неанонимни участници в този форум с искания, отправяни на адрес: vkiskinov@abv.bg

Добре е да четем Ботев.

проф. д.ю.н. Вихър Кискинов
prof.Kiskinov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Фев 2008, 10:25

Мнениеот hrpopov » 03 Фев 2008, 11:18

Браво, професоре!
достоен отговор, макар че тези тук и това не заслужават

dianach написа:На Вихър Кискинов определено му липсват преподавателки качества, защото когато токът спря за 20 мин по време на лекциите и му изгасна лаптопа той едва продължи лекцията и ни пусна в почивка. Да не говорим за пренебрежителното му държане лъм студентите.


чудя се дали тоя лаптоп е нямал батерии?
hrpopov
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Фев 2008, 11:11

Мнениеот madob » 04 Фев 2008, 13:43

kiskinov mi se vizhda gotin, ama mozhesh da go vpechatlish maj samo s uchene i pochtenost. Ciceron4o, na 1 januari njamash li po-prijatni zanimanija ot razmisli varchu pravnata informatika??????? Samoten li si?????da ne si patil veche ot Kiskinov? Ili ste patish? A za elektronno pravitelstvo, nov targovski registar i t.n. chuval li si? Ili ste stavash brakorazvoden advokat? Po-sexi e da si korporativen....
madob
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Фев 2008, 13:23

Мнениеот stpev » 07 Фев 2008, 17:38

Работя с неговата програма Конструкции.
Когато вие, незнайни студентчета разберете една стотна от това, което той е направил за правото чак тогава може да покажете съществуването си.
Дотогава тишина....
stpev
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Фев 2008, 17:26

Мнениеот DESIMOON » 12 Фев 2008, 19:50

Po povod izrazenite mneniq na kolegite,za predmeta pravna informatika,iskam da izkaja nesyglasieto si.Moeto mnenie za profesor Vihyr Kiskinov e mn.polojitelno.Spored men na4inyt po koito prepodava e dosta syvremenen.Na lekciite 4uvstvah evropeiski na4in na prepodavane.Disciplinata e mnogo aktualna.Moga da kaja,4e dosta razvi juridi4eskoto mi mislene.Ne trqbva da se podcenqva golqmoto staranie na profesora.Toi dava vsi4ko ot sebe si i vlaga dosta v svoq predmet.Gorda sym,4e v iuridi4eakiq fakultet ima prepodavateli kato nego.
DESIMOON
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Яну 2007, 13:41

Мнениеот d_eneva » 12 Фев 2008, 22:15

Колеги, няма нужда да се карате кой е крив и кой прав. Сега аз лично този предмет едвам го научих и ми беше изключително смешно. Но всъщност разбрах колко са полезни "Сиела" и "Апис" за мен като един бъдещ юрист. Все пак трябва да мога да се справям с тези две системи. Освен това не помня много какво съм учила, но помня добре, че се опитваше да ни убеди, че след около 20 години книги няма да има. Е, това малко вече не ми се струва реално. Пожелавам успех на всички колеги, които имат изпит по "Правна информатика".

П.С. Колеги, моля Ви пишете на кирилица, трудно се разчита!
d_eneva
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Май 2007, 21:03

Следваща

Назад към Лекции и материали


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron