начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Казус по осигурително право - ИЗПИТ

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Казус по осигурително право - ИЗПИТ

Мнениеот ninazhhelyazkova » 26 Яну 2008, 14:32

Колеги, моля да ми помогнете да реша един казус, който ми е за изпит.

Работя по трудов договор за 32 часа работно време на месец. Получавам доходи от трудова дейност като земеделски производител. Трудовия ми договор беше прекратен, а ми предстои да вляза в болница за операция.
1. Имам ли право на парично обезщетение за временна неработоспособност?
2. Имам ли право на обезщетение за безработица, като имам 10 години трудов стаж?

Предварително благодаря на всички!
ninazhhelyazkova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2008, 15:05

Re: Казус по осигурително право - ИЗПИТ

Мнениеот donna » 26 Яну 2008, 14:57

ninazhhelyazkova написа:Колеги, моля да ми помогнете да реша един казус, който ми е за изпит.

Работя по трудов договор за 32 часа работно време на месец. Получавам доходи от трудова дейност като земеделски производител. Трудовия ми договор беше прекратен, а ми предстои да вляза в болница за операция.
1. Имам ли право на парично обезщетение за временна неработоспособност?
2. Имам ли право на обезщетение за безработица, като имам 10 години трудов стаж?

Предварително благодаря на всички!


Казуса е мн. лесен ,отговора е в КСО.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот ninazhhelyazkova » 26 Яну 2008, 15:00

Зная, че отговора е в КСО - нормално да е там. Просто моля накой да го реши, за да разбера правилно ли се насочвам.
ninazhhelyazkova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2008, 15:05

Мнениеот ninazhhelyazkova » 26 Яну 2008, 15:30

Колеги, моля Ви, нека някой реши този казус, за да разбера дали работя в правилна насока.
ninazhhelyazkova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2008, 15:05

Мнениеот donna » 26 Яну 2008, 15:33

ninazhhelyazkova написа:Колеги, моля Ви, нека някой реши този казус, за да разбера дали работя в правилна насока.


Първо твоето мнение после нашето :lol: Тарикатлъци :lol: :lol: :lol:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Казус по осигурително право - ИЗПИТ

Мнениеот ninazhhelyazkova » 26 Яну 2008, 15:43

Работя по трудов договор за 32 часа работно време на месец. Получавам доходи от трудова дейност като земеделски производител. Трудовия ми договор беше прекратен, а ми предстои да вляза в болница за операция.
1. Имам ли право на парично обезщетение за временна неработоспособност?
2. Имам ли право на обезщетение за безработица, като имам 10 години трудов стаж?

ОК, аз мисля, че относно 1-вия въпрос - лицето няма право на парично обезщетение за временна неработоспособност, защото ТД е прекратен, а като земеделски производител се осигурява за ОСР инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт - чл.4 ал.3 т.4 КСО. Още повече, че като служител, нает на работа за не повече от 40 часа - чл4 ал 2 КСО- се осигурява за ОСР инвалидност, старост смърт, трудова злополука и професионална болест.
2- въпрос - Няма право на обезщетение за безработица,защото упражнява трудова дейност/ земеделски производител/ за която подлежи на задължително осигуряване - чл 54а ал 1 т3 КСО

Така мисля аз и исках да проверя дали е правилна насиката ми, защото тепърва се "уча" да решавам казуси ...
ninazhhelyazkova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2008, 15:05

Re: Казус по осигурително право - ИЗПИТ

Мнениеот donna » 26 Яну 2008, 16:06

ninazhhelyazkova написа:Работя по трудов договор за 32 часа работно време на месец. Получавам доходи от трудова дейност като земеделски производител. Трудовия ми договор беше прекратен, а ми предстои да вляза в болница за операция.
1. Имам ли право на парично обезщетение за временна неработоспособност?
2. Имам ли право на обезщетение за безработица, като имам 10 години трудов стаж?

ОК, аз мисля, че относно 1-вия въпрос - лицето няма право на парично обезщетение за временна неработоспособност, защото ТД е прекратен, а като земеделски производител се осигурява за ОСР инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт - чл.4 ал.3 т.4 КСО. Още повече, че като служител, нает на работа за не повече от 40 часа - чл4 ал 2 КСО- се осигурява за ОСР инвалидност, старост смърт, трудова злополука и професионална болест.
2- въпрос - Няма право на обезщетение за безработица,защото упражнява трудова дейност/ земеделски производител/ за която подлежи на задължително осигуряване - чл 54а ал 1 т3 КСО

Така мисля аз и исках да проверя дали е правилна насиката ми, защото тепърва се "уча" да решавам казуси ...




Лицето е работило по ТД по чл.114 КТ ,Съгласно чл. 4, ал. 2 от КЗОО работниците и служителите, наети на работа при един или повече работодатели за не повече от 5 работни дни (40 часа) през календарния месец, се осигуряват задължително за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест. Времето се зачита за осигурителен стаж. То не се знае кога е прекратен и ТД ,но най общо: Съгласни ,чл.4 ал.2 КСО ,ако сте осигуряван само за задължително посочените осиг. рискове ,нямате право на обезщететие съобразно чл.42 ал.2 КСО.

по т.2 правилно сте посочили члена от КСО.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот ninazhhelyazkova » 26 Яну 2008, 17:42

Благодаря!
ninazhhelyazkova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2008, 15:05


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron