начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Закон за подписите

Виртуални съдебни процеси.

Посетителите на форума следва предварително да заявят качеството, в което се включват в процеса и да следват правилата в реалния процес.

Нека правото бъде с вас :)


Мнениеот prof_prof » 07 Окт 2007, 20:40

Никакъв майтап не е. Питайте вносителя на предложението и председателя на комисията :wink:
Изображение
QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FACERIS
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот expertyt » 08 Окт 2007, 20:52

§1. По смисъла на закона "саморъчен подпис" представлява изписването на собствено и фамилно име на лицето.
Пак дискриминация! А какво да кажат онези, които които пишат с краката си?
Предложение:
§1. По смисъла на закона "саморъчен подпис" или "самокрачен подпис" представлява изписването на научни, благороднически и пр. титли, собствено и фамилно име, последвано от няколко драскулки(параф) . :wink: :wink: :wink:
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот expertyt » 10 Окт 2007, 19:57

""Саморъчен подпис" представлява изписването на научни, благороднически и пр. титли, собствено и фамилно име, последвано от няколко драскулки(параф) ."
Май, че на кратко разказах съвсем малка част от историята на развитието на подписите.
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот maria_micaella » 17 Окт 2007, 19:44

gudio написа::lol: признавали, че Е АБСУРДНО ДА ПОЗНАЕШ кой е поставил ДАДЕН ПОДПИС, ако подписът е от горния тип и нямаш сравнителен материал. Коментирал съм с тях и историята с бабичката... Може да се установи, че един подпис (имитация) не е на лицето, което се подписва с такъв, но изолиран някакъв си подпис не може да се припише без шарлатанство на някого. Примерно - аз се подписвам "ГБ...с някакви камшичета", но за целта на занятието слагам нещо като въпросителен знак и точка (припомнете си подписите на Чайка Бележкова и Димитър Танев преди да станат частни нотариуси :lol: :lol: ). Как ще докажете, че това съм го сложил аз ?
...
[quot

а знаеш ли каквъв и колко сравнителен материл е необходим за идентифициране на автора на даден подпис, може ли само и една или две букви и ченгели да са достатъчни за разпознаване на автора, чувала съм доста потиворечиви коментари по въпроса че зависело от хартията на която е положен подписа, и др. такива[/quote]
maria_micaella
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 29 Авг 2007, 19:30

Мнениеот expertyt » 18 Окт 2007, 19:45

maria_micaella написа:1. А знаеш ли какъв и колко сравнителен материл е необходим за идентифициране на автора на даден подпис?


Колкото повече, толкова по-добре, а може да се каже и другояче: "Достатъчно, за да може да се пидобие представа за степента на развитие на писмено-дигателния навик и устойчивостта на идентификационните признаци"

maria_micaella написа:2. Може ли само една или две букви и ченгели да са достатъчни за разпознаване на автора

Може да са достатъчни, а може и да не са. Зависи от много условия. :idea: :idea: :idea:
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот maria_micaella » 29 Окт 2007, 21:10

Зависи от много условия

Какви са тези условия?Можеш ли да си по конкретен

Не се заяждам питам от чисто любопитство.
Наскоро имах спор с познат които също твърдеше че това да се разпознае само по един подпис автора може да стане само по американските крими сериали.
maria_micaella
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 29 Авг 2007, 19:30

Мнениеот expertyt » 31 Окт 2007, 00:00

maria_micaella написа:Какви са тези условия?Можеш ли да си по конкретен

Ами и въпроса е много общ и е просто зададен заради любопитство...
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот zornunddorn » 31 Окт 2007, 00:33

колеги отдавна не съм се смяла така. ... Според мен никой няма да обърне внимание на един закон в повече ... Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице.. има ги такива достатъчно. моля Ви, помислете преходните и заключителни разпоредби за това.. защото имаче си е дискриминация :D
zornunddorn
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 23 Дек 2006, 23:00

Мнениеот ianeva » 31 Окт 2007, 12:01

zornunddorn написа:колеги отдавна не съм се смяла така. ... Според мен никой няма да обърне внимание на един закон в повече ... Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице.. има ги такива достатъчно. моля Ви, помислете преходните и заключителни разпоредби за това.. защото имаче си е дискриминация :D


Колега, това, което съм потъмнила, е най-обоснованото изказване на юрист, което съм чула през живота си!
Що се отнася до питането Ви - пръстов отпечатък дали ще Ви удовлетвори? :?
Последна промяна ianeva на 31 Окт 2007, 12:08, променена общо 1 път
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот Clavdivs. » 31 Окт 2007, 12:05

zornunddorn написа: Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице..


Вие питате - ние отговаряме! :D

Както и досега е уредено изразяването на волята на неграмотните....

Апропо аз нямам електронен подпис..... дали съм дискриминиран?
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот expertyt » 31 Окт 2007, 23:46

ianeva написа:Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице.. има ги такива достатъчно. моля Ви, помислете преходните и заключителни разпоредби за това.. защото имаче си е дискриминация :D



:idea: :idea: Ами то, лицето може и да е неграмотно, но да умее да се подписва и да изписва имената си. Лично аз съм изготвял експертизи на подписи на такива лица.:lol:
Що се отнася до питането Ви - пръстов отпечатък дали ще Ви удовлетвори?

:?: Ами, ако лицето няма пръсти на ръцете, а?
:?: :?: :idea: И все пак, ако се налага снемане на отпечатъци, как го правите? :idea:
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот karanedeff » 01 Ное 2007, 00:22

expertyt написа:
ianeva написа:Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице.. има ги такива достатъчно. моля Ви, помислете преходните и заключителни разпоредби за това.. защото имаче си е дискриминация :D



:idea: :idea: Ами то, лицето може и да е неграмотно, но да умее да се подписва и да изписва имената си. Лично аз съм изготвял експертизи на подписи на такива лица.:lol:
Що се отнася до питането Ви - пръстов отпечатък дали ще Ви удовлетвори?

:?: Ами, ако лицето няма пръсти на ръцете, а?
:?: :?: :idea: И все пак, ако се налага снемане на отпечатъци, как го правите? :idea:

Г`усин Експерт, Вие ще участвате ли конструктивно в запълването на една законодателна празнота или само ще иронизирате.
Макар че иронията Ви провокира ..... :wink:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Мнениеот ianeva » 01 Ное 2007, 11:43

expertyt написа:
ianeva написа:Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице.. има ги такива достатъчно. моля Ви, помислете преходните и заключителни разпоредби за това.. защото имаче си е дискриминация :D



:idea: :idea: Ами то, лицето може и да е неграмотно, но да умее да се подписва и да изписва имената си. Лично аз съм изготвял експертизи на подписи на такива лица.:lol:
Що се отнася до питането Ви - пръстов отпечатък дали ще Ви удовлетвори?

:?: Ами, ако лицето няма пръсти на ръцете, а?
:?: :?: :idea: И все пак, ако се налага снемане на отпечатъци, как го правите? :idea:


expertyt, първо не ми приписвайте думи, които не са мое творение, т.е. научете се да цитирате ... На следващо място: желание за заяждане ли съзирам или лоша роля играе вродената ми мнителност?
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот crazyfrog » 01 Ное 2007, 17:50

Според мен няма нужда от такъв закон. Който иска подписът му да е достоверен, да го заверява при нотариус.
crazyfrog
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 23 Юли 2007, 13:49

Мнениеот expertyt » 02 Ное 2007, 23:37

Уважаеми участници по темата.
Моля, за извинение за това, че съм засегнал някого с шеговития си тон!
Няма да цитирам никого, защага не умея да го правя добре, нито пък ще иронизирам някого, за да не се засегне, а ще пристъпя към сериозно излагане на моето становище по проекта.
Лично аз считам, че е добре да има такъв закон, но преди да се пристъпи към съставянето му ще трябва да се сформира екип от специалисти, включващ и експерти по почеркознание и криминалистика(в частност дактилоскопия).
Темата за състава на подписите, тяхната идентификация и допълнителните атрибути, които могат да се използуват( напр. отпечатъци от пръсти) за по- голяма сигурност и достоверност, по мое мнение, е пространен въпрос и не би следвало да се обсъжда на дълго и широко в такъв форум.
Все пак, ако някой счита, че би могъл да се възползува от моите знания и умения в областта на изследване на ръкописен текст и подписи, може да ми пише на първо време на адреса expertyt@lex.bg.
С поздрав! :) :) :)
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот expertyt » 02 Ное 2007, 23:46

Уважаеми участници по темата.
Моля, за извинение за това, че съм засегнал някого с шеговития си тон!
Няма да цитирам никого, защото не умея да го правя добре, нито пък ще иронизирам някого, за да не се засегне, а ще пристъпя към сериозно излагане на моето становище по проекта.
Лично аз считам, че е добре да има такъв закон, но преди да се пристъпи към съставянето му ще трябва да се сформира екип от специалисти, включващ и експерти по почеркознание и криминалистика(в частност дактилоскопия).
Темата за състава на подписите, тяхната идентификация и допълнителните атрибути, които могат да се използуват( напр. отпечатъци от пръсти) за по- голяма сигурност и достоверност, по мое мнение, е пространен въпрос и не би следвало да се обсъжда на дълго и широко в такъв форум.
Все пак, ако някой счита, че би могъл да се възползува от моите знания и умения в областта на изследване на ръкописен текст и подписи, може да ми пише на първо време на адреса expertyt@lex.bg.
С поздрав!
П. П. И все пак въпреки шеговития ми тон и усещането ви за ирония, прегледайте предишните ми мненията по- внимателно и ще откриете, надявам се, смислени и практични неща, но назовани малко необичайно.
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот karanedeff » 03 Ное 2007, 01:04

expertyt написа:Уважаеми участници по темата.
Моля, за извинение за това, че съм засегнал някого с шеговития си тон!
.......Темата за състава на подписите, тяхната идентификация и допълнителните атрибути, които могат да се използуват( напр. отпечатъци от пръсти) за по- голяма сигурност и достоверност, по мое мнение, е пространен въпрос и не би следвало да се обсъжда на дълго и широко в такъв форум.
:shock: :shock: :shock: :shock: Все пак, ако някой счита, че би могъл да се възползува от моите знания и умения в областта на изследване на ръкописен текст и подписи, може да ми пише на първо време на адреса expertyt@lex.bg.
С поздрав!
П. П. И все пак въпреки шеговития ми тон и усещането ви за ирония, прегледайте предишните ми мненията по- внимателно и ще откриете, надявам се, смислени и практични неща, но назовани малко необичайно.

Clavdivs. - Къде си!
Искат да ти приватизират проектозакона
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Мнениеот expertyt » 03 Ное 2007, 22:56

"Clavdivs. - Къде си!
Искат да ти приватизират проектозакона":roll:
Не бе брат'чед, искат да ти прецизират проектозакона. :idea:
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот ianeva » 04 Ное 2007, 19:17

expertyt написа:Уважаеми участници по темата.
Моля, за извинение за това, че съм засегнал някого с шеговития си тон!
Няма да цитирам никого, защото не умея да го правя добре, нито пък ще иронизирам някого, за да не се засегне, а ще пристъпя към сериозно излагане на моето становище по проекта.
Лично аз считам, че е добре да има такъв закон, но преди да се пристъпи към съставянето му ще трябва да се сформира екип от специалисти, включващ и експерти по почеркознание и криминалистика(в частност дактилоскопия).
Темата за състава на подписите, тяхната идентификация и допълнителните атрибути, които могат да се използуват( напр. отпечатъци от пръсти) за по- голяма сигурност и достоверност, по мое мнение, е пространен въпрос и не би следвало да се обсъжда на дълго и широко в такъв форум.
Все пак, ако някой счита, че би могъл да се възползува от моите знания и умения в областта на изследване на ръкописен текст и подписи, може да ми пише на първо време на адреса expertyt@lex.bg.
С поздрав!
П. П. И все пак въпреки шеговития ми тон и усещането ви за ирония, прегледайте предишните ми мненията по- внимателно и ще откриете, надявам се, смислени и практични неща, но назовани малко необичайно.


expertyt, тъй като аз се обърнах към Вас с "научете се да цитирате", лесно се разпознах в постинга Ви. В този смисъл приемете публично извиненията ми относно "научете се да цитирате", тъй като е човешко да се греши, а аз съм прекалено мнителна :oops: и точно този ми постинг не ми прави чест.
Добре би било, ако се включите отново в екипа :) и ще Ви кажа защо.
За мен темата по-скоро трябваше да събере на едно място всички "болни места" при полагането на подписи под различни видове документи /най-общо казано/ и съответно нашите предложения относно решаването на проблемите, да се запознаем с опита в други страни и т.н. Аз лично дълбоко се съмнявам, че законотворците биха и обърнали внимание или ако това се случи общата работа на всички тук вероятно ще бъде толкова видоизменена, че не ми се коментира ...
И в този ред на мисли, Вашия опит също ще бъде полезен с оглед изясняване на определени въпроси и специфики. :)
Моите нови предложения ... Малко по-късно...
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот karanedeff » 04 Ное 2007, 19:21

expertyt написа:....
Не бе брат'чед, искат да ти прецизират проектозакона...

Откога сме роднина с Вас expertyt :shock: :shock: :shock:
Имам само един в този форум. Колегите знаят кой е :wink:

expertyt написа:Темата за състава на подписите, тяхната идентификация и допълнителните атрибути, които могат да се използуват( напр. отпечатъци от пръсти) за по- голяма сигурност и достоверност, по мое мнение, е пространен въпрос и не би следвало да се обсъжда на дълго и широко в такъв форум.
Е те това е върхът на сладоледа. А къде да се обсъжда - само във вашият офис ли? :shock: - няма да стане :!:
Гу-син expertyt прочетете внимателно ЗНА и Указа по прилагането му.
А също така и монографията на Боби Спасов Съставяне на правни нормативни актове
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

ПредишнаСледваща

Назад към Виртуално деловодство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron