начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Всички съдилища със сайтове като сайта на ВАС

Тук всеки гражданин има възможността да изкаже своето лично мнение относно българското електронно правителство, качеството на предлаганите електронни административни услуги, както и да предложи мерки за повишаване качеството на административното обслужване по електронен път.


Трябва ли всички съдилища да предлагат он лайн справки по дела?

Да
149
97%
Не
5
3%
 
Общо гласове : 154

Всички съдилища със сайтове като сайта на ВАС

Мнениеот nezret » 13 Окт 2006, 13:06

Според мен, като си говорим за 21 век. Всички съдилища трябва да бъдат принудени, явно със закон ,да имат сайт и то не просто сайт, с обща информация а като сайта на ВАС. С електронно деловодство и възможност за справки включително и кой какво е казал в съдебно заседание. Това технически вече е факт. Оправданията че нямат пари са неоснователни защото подръжката на такъв сайт не са необходими милиони. Това ще облекчи много живота на нас адвокатите и на деловодителите.
Как да стане? На първо място според ме трябва декларация на ВАС- висшия адвокатски съвет до МП, НС, ВСС. След това изменение и допълнение в ЗСВ.И след това в 2 месечен срок всички районни,окръжни,апелативни и върховни съдилища , да имат такава система за он-лайн справки.Съгласен съм за кодове и пароли за достъп, до информацията, съгласен съм да има и минимална такса годишен абонамент, но до тук.
nezret
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 19 Фев 2003, 00:39
Местоположение: София

Мнениеот iva_tzacheva » 13 Окт 2006, 15:00

Идеята е много добра. Сайтът на ВАС е добър пример за останалите съдилища- полезен и адекватно подреден.
iva_tzacheva
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Окт 2006, 13:23

Мнениеот d.rosenov » 13 Окт 2006, 15:09

Като имам предвид сайтовете на останалите съдилища - да наистина ще е добре всички да последват примера на ВАС.

Що се отнася до пароли и "логин" - не е чак толкова наложително. Мисля си че стига и номер на адвокатска карта или ЕГН, като се филтрират по някакъв начин неоторизираните, но и с регистрация става.
d.rosenov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Окт 2006, 13:30

Мнениеот wit » 13 Окт 2006, 15:17

Адмирирам идеята да подтикнем съдилищата да влязат в 21 век. Ще направя всичко възможно да ангажирам вниманието на отговорните лица ат ВАС за такава декларация. Не, че ще правим революция, но все от някъде трябва да се започне.
wit
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 17 Мар 2006, 11:17

Мнениеот kondjof » 19 Окт 2006, 09:59

Сайта на ВКС е почти пълна дупка. Ако не изпишеш годината със всички цифри отговорът е отрицателен. Какъв е резултата иди проверявай по съдилищата. Те пък милите, като ти приемат документите му удрят едно сканиране и си мислиш, че можеш да ги видиш в интернет. Нищо подобно. То в районните и окръжните един резултат като хората не може да провериш.
В този смисъл, идеята е добра. Да задължат всички съдилища да качат ЦЕЛИТЕ дела, т.е. всичко от първия до последния документ.
kondjof
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Дек 2005, 12:06

Мнениеот me4omen » 24 Окт 2006, 09:49

da
me4omen
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Сеп 2006, 11:32

Мнениеот ana_maria » 29 Окт 2006, 09:11

Вярно е, че сайта на ВКС е нефункционален. Щом като те не се опитват да последват практиката на ВАС, как ли това ще напряват районните съдилища с техните бюджетни средства?
Апелирам Министерството да потърси експресно разрешение на проблема!
ana_maria
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 07 Мар 2006, 07:47

Мнениеот nezret » 21 Ное 2006, 19:19

Скоро търсех едно дело в СРС, ужасна история със старите азбучници. И тъй Тези неща мен лично ме дразнят и не знам в кой век живеем. И другото че ако не се постави въпроса публично и да се отстоява, нищо не става, опитът ми като адвокат го доказва. Предлагам в рамките на този дискурс и на концепциата за граждански контрол върху държавните институции включително и съда, ние адвокатите хората на закона да си изискаме нашето. Първата стъпка в тази насока е обща декларация на всички адвокатски колегии или на Висшия адвокатски съвет до ВСС,МП ,Народното събрание, омбудсмана. Подобаващо отразена в публичното пространство. А и в парламента тарикатите да не орязват бюджета на съда с мижавия мотив че няма пари , при бюджетен излишък от над 1 милиард, ами да се бръкнат за 30 милиона най малко за техника софтуер и щатни администратори на мрежата и сайтовете. И е добре на годишните събрания да се постави въпроса, е аз никога до сега не съм ходел но тази година може би ще се наложи.
nezret
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 19 Фев 2003, 00:39
Местоположение: София

Мнениеот hebigatsu » 22 Ное 2006, 13:20

Има какво да се желае още по отношение на функционалността на сайта на ВАС, но този модел според мен трябва да бъде установен като мининум за всички съдилища в страната.
Накои веднага ще опонират, че видите ли има дела които се гледат в закрити заседания или има секретна информация по тях. Няма проблем - за този род дела е достатъчно поне да има информация поне за тяхното движение.
Що се отнася до сайта на ВКС - това е само измиване на ръцете - той не дава никаква информация, освен за това къде се намира делото и дали има произнасяне по него. А пък и тя е една....
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Мнениеот Imperator » 03 Дек 2006, 12:39

Само че сайтът на ВАС беше спонсориран от някаква канадска фондация, поне така си спомням. Което означава, че другите съдилища няма да направят нищо по въпроса, а доказателството за това е сайтът на ВКС.
Imperator
Потребител
 
Мнения: 739
Регистриран на: 19 Окт 2001, 13:12
Местоположение: Варна

Мнениеот tedi_2 » 13 Дек 2006, 12:08

Вероятно ви е известно, че тече проект за въвеждане на електронно движение на делата в съдилищата, по който са осигурени пари за хардуер-компютри и софтуер-програми. След въвеждането му ще бъде много лесно информацията да си кореспондира с интернет страницата. Не се дава обаче информация кога да се очаква това
Подкрепям предложението тези въпроси да се поставят в публичното пространство.
tedi_2
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 28 Сеп 2006, 14:48

Мнениеот gdobrev » 15 Яну 2007, 14:30

Сайта на ВАС е пример за всички останали съдилища, включително и за ВКС. Толкова ли е трудно в днешна "правова България" - Министерство на правосъдието - или само така се нарича , да уеднакви изизскванията за вички съдилища. Още повече е наболял въпроса при изменението на НПК, защото наказателните дела станаха дефакто двуинстанционни. В нито един РС или ОС не можеш да направиш полезна справка - образувано ли е дело , кога е насрочено , движението изобщо на това дело, да не говорим за резултата.
В кой век живеем. Или съдилищата са крепост със свой собствени правила и закони? Изглежда ще излезе правилона сентенцията " Моят дом - моя крепост" - "Моят съд - моя крепост " в лицето на председателите на съответните съдилища. Сайтовете които са открили някой съдилища за създадени като биография, и с цел да се усвоят средства, и до там. Повече развитие няма.
gdobrev
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 30 Май 2006, 12:23

Мнениеот nezret » 16 Яну 2007, 12:42

За съжаление сте прав колега.
Но докога ще се имитира дейност и видите ли ние имаме сайт с обща информация?!?! И с това си измиват ръцете. Дано това което каза колежката че се изгражда цялостна информационна система е истина.
Да но не виждам (или поне аз не знам) да се говори за промяна на ЗСВ в тази му част и подобен стандарт за обслужване да бъде задължителен а не пожелателен.
Сега всички адвокатски колегии ще провеждат събрания. Добре би било да се предложи проект на декларация в този смисъл. Все пак ние адвокатите най много работим с такава информация, и това ще ни облекчи много живота и на нас и на съдилищата. Но явно възрастните колеги считат че това не е проблем който трябва да се дискутира публично. Предлагам он-лайн колегите да предложат прокт на такава декларация. като нормативна база може да се стъпи на КРБ на ЗДОИ, общите принципи н демокрацията и т.н. Добре е да се търси становище и на БАИТ. Вени Марковски имаше успешен опит с предотватяване на опита да се контролира най независимата електронна медия -Интернет, за която заслуга обществото трябва да бъде признателно.
nezret
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 19 Фев 2003, 00:39
Местоположение: София

Мнениеот hr.stoyanoff » 22 Мар 2007, 12:55

придържам се към мнението на незред

опасявам се обаче, че заястаряващите чичковци и лелки, които държат и хляба и ножа в момента не си и помисля за подобни интернет инициативи
hr.stoyanoff
Младши потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: 29 Ное 2006, 12:57

Мнениеот herostat » 22 Мар 2007, 16:49

Да се убие с камънье и дървье, този който е дал отрицатения вот в анкетата... :shock: :x :lol:
herostat
Потребител
 
Мнения: 203
Регистриран на: 27 Фев 2007, 18:54

Мнениеот hebigatsu » 22 Мар 2007, 16:58

:lol: Какво става с предложението за декларация? :lol:
обективната истина е тази,........ която може да се докаже в съдебната зала :) :) :)
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Мнениеот hr.stoyanoff » 27 Мар 2007, 12:57

herostat написа:Да се убие с камънье и дървье, този който е дал отрицатения вот в анкетата... :shock: :x :lol:



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: колега, "субектът" с отрицателния вот може и да е поставен под попечителство, та да е намерил сгоден момент да се прояви без знанието на настойника :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
hr.stoyanoff
Младши потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: 29 Ное 2006, 12:57

Мнениеот lawyer.bg » 27 Мар 2007, 16:40

Pro!
lawyer.bg
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 27 Мар 2007, 10:10
Местоположение: town of Noisy

регистарция на фирма

Мнениеот frontmen » 28 Мар 2007, 21:11

Регистрирах фирма и проверявах движението на преписката на сайта на СГС http://www.scc.bg
Нямах проблеми с документите и отидох в деловодството чак след като съдебното решение беше готово.
Бях супер доволен, тъй като очаквах да имам проблеми с 2 неща, но явно съдийката е сметнала, че всичко е о'к. Беше страхотно да следя от личния си компютър как преписката е на доклад, после в "изчислителния център", после е за вписване и накрая за получаване, не се наложи да ходя до СГС, да чакам на опашки, да проверявам.
Е, при получаване на решението поисках първо да го погледна - евентуално ако има някоя грешка - и деловодителката се нацупи, почна да ме мотае и да се прави на интересна. Раздразних се естествено, но все пак бях доволен, че имах само 1 среща с нея.

Абе мечтая си за времето, в което ще подаваш документи и ще получаваш по електронен път и няма да имаш контакти с някакви намусени и недое..ни деловодители/ки!
frontmen
Потребител
 
Мнения: 117
Регистриран на: 28 Мар 2007, 20:58

Re: регистарция на фирма

Мнениеот kontrol » 29 Мар 2007, 01:58

frontmen написа:Регистрирах фирма и проверявах движението на преписката на сайта на СГС http://www.scc.bg
Нямах проблеми с документите и отидох в деловодството чак след като съдебното решение беше готово.
Бях супер доволен, тъй като очаквах да имам проблеми с 2 неща, но явно съдийката е сметнала, че всичко е о'к. Беше страхотно да следя от личния си компютър как преписката е на доклад, после в "изчислителния център", после е за вписване и накрая за получаване, не се наложи да ходя до СГС, да чакам на опашки, да проверявам.
Е, при получаване на решението поисках първо да го погледна - евентуално ако има някоя грешка - и деловодителката се нацупи, почна да ме мотае и да се прави на интересна. Раздразних се естествено, но все пак бях доволен, че имах само 1 среща с нея.

Абе мечтая си за времето, в което ще подаваш документи и ще получаваш по електронен път и няма да имаш контакти с някакви намусени и недое..ни деловодители/ки!

Чудесно мнение, много позитивен опит и желание за прогрес.
Само да не бяха последните 2 думи. Ами сигурно и те си мечтаят. И какво ако имаше ОФГ в решението? :evil:
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Следваща

Назад към e-Government


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron