начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот Лора » 23 Авг 2004, 10:13

Здравейте, имам следния въпрос:
Има ли възможност при сключването трудов договор да се предвиди клауза, която забранява на лицето когато напусне работата в тази компания ( телекомуникационна ) да започне работа в срок от 2 години в друга компания в телекомуникационната област ?
Благодаря ви предварително
Лора
 

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот А » 23 Авг 2004, 12:34

След като този договор не противоречи на закон и страните са съгласни да го сключат, значи няма пречки да се предвиди такава клауза.
А
 

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот s_ogled_na_gornoto » 23 Авг 2004, 12:41

да то може да се предвиди такава клауза , но я ми кажете какво ще стане, ако наруши това свое задължение , защото аз и до ден днешен не съм открил сигурен начин за вйлючване на неустойка в трудов договор.
по добре да формулирате това задължение на работника в договор за конфиденциалност , наред с други важни задължения.
s_ogled_na_gornoto
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 20 Яну 2004, 16:42

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот eлисавета » 23 Авг 2004, 14:58

Самата идея за подобна клауза не е редна, дори звучи абсурдно, не би трябвало да се включва горепосочената клауза при сключване на трудов договор. Не е издържано от правна гледна точка. Но всичко зависи от самата фирма, ако подобни правила се регламентирани във вътрешноустройствения правилник - ok, трябва да се спазват, но редно е по-скоро да не се разгласява фирмената тайна и политика, нека да се сключи договор за конфиденциалност и въпросният служител да се задължи да не разпространява информацията му станала известна по време на работа в първата фирма, но не е удачно да се включва подобна клауза за забрана - това е абсурдно!
eлисавета
 

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот s_ogled_na_gornoto » 23 Авг 2004, 15:02

не мисля, че е абсурдно , но по - скоро ще има дисциплиниращ ефект от колкото практически , препоръчвам да се включи клауза, че може да отпадне това ограничение , ако за това даде съгласие до сегашния работодател. така нещата ще изглеждат малко по цивилизовано.
s_ogled_na_gornoto
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 20 Яну 2004, 16:42

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот eлисавета » 23 Авг 2004, 15:20

Все пак това е договор - всичко зависи от страните по него, но според мен като юрист наистина не е удачно да се включва подобна клауза. Първо всеки сам определя мястото, където би искал да работи и това е една спирачка за професионално развитие, представи си - започваш работа във въпросната фирма...работиш, даваш всичко от себе си - но не те оценят по достойнство и хоп - ти решаваш да избягаш от там и да идеш в друга фирма,където предполагаш - че спокоино ще "растеш"... ето заради това не е редно кандидатът за служител във въпросната фирма да се съгласи с подобна клауза, нали:)
eлисавета
 

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот s_ogled_na_gornoto » 23 Авг 2004, 15:29

сега минахме в една плоскост дето не е много юридическа дали е "честно" или "нечестно" спрямо служителите да се сключват такива договори. аз лично не мога да кажа със сигурност.
мога да ти представя и обратната ситуация взимаш някой служител , обучаваш го показваш му тънкости, влагаш сума ти пари и доверие в него и той най - накрая ти казва извинявай ама онези ми дават кола и 300 лв отгоре , хайде чао и много често това става без предизвестие.
така че кое е правилно от морална гледна точка и кое не - зависи за всеки конкретен случай. аз мисля ,че съм привърженик на дисциплината и за това като че ли приветствам такива договори.
s_ogled_na_gornoto
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 20 Яну 2004, 16:42

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот eлисавета » 23 Авг 2004, 15:46

Важното е да спазваш сключения договор, а такава клауза не е задължителна, нито пък желателна. Може само и единствено да се предвиди да не се разгласява информацията, станала му известна (на служителя) при работата във въпросната фирма,нали?:)
eлисавета
 

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот к » 23 Авг 2004, 15:46

моето мненее е, че такава клуза е нищожна, тъй като представлява отказ от трудови права, което съгласно чл.8 ал.4 от КТ е недействителен. Както вече беше споменато, възможно е да бъде формулирана клауза за конфеденциалност и тн.
к
 

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот eлисавета » 23 Авг 2004, 15:49

да, колегата в този казус е прав, а доколкото знам мисля, че се познавам с "к" и той е перфектен юрист, а и важното е, че в конкретния случай сме на едно мнение :)
eлисавета
 

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот zazu » 23 Авг 2004, 16:03

да,точно така к е прав,все пак ,предварителен отказ от права ,делигирани по закон е недействителен,а в случая какво става точно това,та нали всеки има право да избира къде да предостави работна сила,било под формата на умствен или физически труд
zazu
 

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот s_ogled_na_gornoto » 23 Авг 2004, 16:09

интересно ако се формулира така , че нямаме изричен отказ от права , а има напр. разрешителен или уведомителен режим дали може да се приложи, цитирания по - горе от колегата текст на КТ и ако се включи една малка сума като неустойка - според може да се пробва да се мине през съда - това всичко като защита на работодателя.
s_ogled_na_gornoto
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 20 Яну 2004, 16:42

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот А » 23 Авг 2004, 16:29

чл. 8 ал. 4 засяга отказа от трудови права от страна на работника или служителя, а не от работодателя. Идеята е, че трудовите права се осъществяват лично от него. Това изобщо не касае въпросната клауза.
А
 

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот eлисавета » 23 Авг 2004, 16:41

... защита на работодателя, ... съд ?! Не - трябва да се спазват правилата - вътрешните, както и клаузите, регламентиращи прекратяването на правоотношението и всичко ще е ок, но подобни клаузи... абсурдни са:)продължавам да отсоявам казаното по-горе от мен:)
eлисавета
 

Re: vapros pri sklu4vaneto na trudov dogovor

Мнениеот Miglena Ivanova » 26 Авг 2004, 16:11

Лора написа:

> Здравейте, имам следния въпрос:
> Има ли възможност при сключването трудов договор да се предвиди
> клауза, която забранява на лицето когато напусне работата в
> тази компания ( телекомуникационна ) да започне работа в срок
> от 2 години в друга компания в телекомуникационната област ?
> Благодаря ви предварително
Miglena Ivanova
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron