начало

Заради ръст на случаите с Covid-19, Прокурорската колегия излезе с нови препоръки Заради ръст на случаите с Covid-19, Прокурорската колегия излезе с нови препоръки

възстановяване и чл.123КТ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот novadvokat » 04 Авг 2004, 12:59

Колеги, моля за помощ!
Адвокат съм и първата ми клиентка спечели дело за незаконно уволнение, възстановена е на заеманата длъжност "детки учител" в училището, в което е работила. Решението е на районен съд от 21.07.2004г. По решение на общинска сесия, предучилищната детска градина /ПДГ/ към училището , считано от 01.06.2004г. е преминала към ЦДГ, като трудовите правоотношения са решени по чл.123КТ.Въпросите ми са : след като клиентката ми се яви в училището и подаде молба, че желае да заеме заеманата преди уволнението длъжност, а такава вече не съществува, как ще бъдат уредени трудовите правоотношения?Трябва ли клиентката ми да отиде в ЦДГ и длъжен ли е директорът на ЦДГ да я приеме? Ако клиентката ми остане в училището, може ли директорът на училището да я освободи отново, само че по чл.328ал.т.6КТ?
Благодаря на всички предварително !
novadvokat
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот donna » 04 Авг 2004, 13:23

предполагам че става въпрос за 123 ал.1 т.1 или т.2

Лицето е възстановено се при бившия работодател от съда ,той вече не съществува отивате при директора на ЦДГ ,подавате молба ,че желаете да започнете работа и лицето се явява готово да започне работа от страна на ЦДГ желателно е допълнително ТПО да се оформи и с със една заповед /нищо че не е задължителна / ,работодателя следва да я приеме на работа , в противен случай отговорноста е съобразно чл.123 ол.3 от т.1КТ .
Сега не сте казали дали длъжността която е заемала преди уволнението я има при ЦДГ ,ако е така ще я назначат там за да изпълнят съдебното решение и ако се окаже че вече се изисква образование/квалификация за тая длъжност и вашата клиентка не притежава такова ще я уволнят на основание чл.328 т.6 от КТ
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот novadvokat » 04 Авг 2004, 13:31

Благодаря, donna!
Работодателят продължава да съществува, само че обособеното звено ,което е било към него, вече е към ЦДГ и в училището вече няма такава длъжност "детски учител", а в ЦДГ, към което е преминало това обособено звено има такава длъжност. Клиентката къде да подаде молбата : към бившия работодател или към новия - на ЦДГ? Обезщетението кой следва да изплати? Бившия работодател или новия?
novadvokat
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот КТ » 04 Авг 2004, 13:34

Мисля, че клиентката Ви трябва да отиде в ЦДГ и директора е длъжен да я приеме отново на работа. В противен случай той ще е изправен пред неизпълнение на съдебно решение. Разбира се, ако съдебното решение е влязло в сила и не е обжалвано пред по-горен съд. При неизпълнение на влязло в сила съд. реш. на директора може да му се потърси отговорност по НК. При хипотезата на чл. 328, т. 6 от КТ - ако работника не притежава необходимото обпазование и проф. квалификация, може да се извърши прекратяване на труд. договор ако вече в длъжностната характеристика са въведени нови по-високи изисквания. По-принцип никой не е застрахован от уволнение по тази разпоредба от КТ. Това уволнение също подлежи на съд. контрол, както и първото.
КТ
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот КТ » 04 Авг 2004, 13:36

Оебзщетението следва да изплати новия работодател, защото той е правоприемник на стария.
КТ
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот shveda » 04 Авг 2004, 13:39

Наистина съгласно чл. 123 от КТ, трудовото правоотношение е преминало към новото предприятие, а работодател се явява новият работодател. Трябва обаче да се провери дали новото училище е единствен правоприемник на детската градина. Ако е така, няма проблем, но ако има поделяне на активите и пасивите й, то трябва да видите къде точно е разпределен трудовият договор на Вашата клиентка. Относно другият въпрос: ако служителката не отговаря на изискването за определо образование или квалификация, то е възможно същата да бъде уволнена на посоченото от Вас основание - чл.328, ал.1, т. 6 от КТ. Това между другото е най-често използваният начин работодателят "да се освободи" безболезнено от нежелан работник/служител. Ако се стигне до това, трябва добре да се огледа заповедта за освобождаване, обикновено се допускат съществени грешки, които ще Ви дадат голям шанс при атакуването й в съда. Има много съдебна практика по точи член.
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот донна2 » 04 Авг 2004, 13:44

само да допълня ако длъжноста не съществува лицето се възстановява и се уволнява на основание чл.328 т2 -съкращаване на щата
да не забравите да поискате обезщетението за неползван отпуск /това в случай че делото се е влачило годинка ,две има право и на тия пари тъй като съгласно чл. чл.354 т.1от КТ това време се признава за трудов стаж /
донна2
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот shveda » 04 Авг 2004, 13:45

Май не разбрах добре - явно новият работодател се явява детската градина. Но говорите за обособено звено, това говори, че е възможно не "всичко" да е преминало към ЦДГ, трябва да се провери разделителният протокол и да се прецени внимателно кой е правопримникът.
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот донна2 » 04 Авг 2004, 13:48

след като стария работодател съществува подава се молба за възстановяване до него ,той възстановява лицето при него и допълнително оформя една заповед по чл.123 и изпраща въстановения служител при новия ралботодател
донна2
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот КТ » 04 Авг 2004, 13:50

А обезщетението за неизползван отпуск не се ли иска след като приключи делото за отмяна на незаконното уволнение. Първо работодателя трябва да изготви нова заповед и да оформи целия трудов стаж и да плати съответните осигуровки за цялото време, през което лицето е било без работа. Чак тогава, ако той откаже да предостави за ползване отпуска или да го изплати, ако лицето не се е върнало на работа или отново е уволнено - може да се води дело за неизплатения и неизползван отпуск.
КТ
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот донна2 » 04 Авг 2004, 14:04

да такае ,но аз разбирам че е влязло в сила , тя пита не само за възстановяване и как ще стане това ,но и уволнение, освен ако е имала нещо друго предвид , а и се оказа че стария работодател съществувал все още ....

нека след като пита да изясни цялата картинка ,на каква инстанция е делото
защото ако решението не е влязло в сила за работодателя и той реши да обжалва той няма да я възстанови сега и веднага ,обжалва ли на три инстанции три годинки не ти мърдат така ,че ........ще я въстанови ,ако ВКС се произнесе в нейна полза
донна2
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот novadvokat » 04 Авг 2004, 14:36

Колиги, благодаря ва всички, които се включихте в решаването на проблема ми! Извинявам се, ако не съм била достатъчно ясна при представянето на проблема ми, но, моля да ме разберете, все още съм твърде развълнувана, все пак ми е първо дело. Клиентката ми желае да работи, без значение при бившия си работодател или при новия. Разговаряла е с бившия си работодател и той е показал копие от решението но общинска сесия за преминаването на ПДГ от училището към ЦДГ и я посъветвал да се обърне към новия си работодател с молба за постъпване на работа. Клиентката ми е разговаряла с директора на ЦДГ, който е казал, че това не го касае и според него тя трябва да се яви при бившия си работодател. Клиентката ми отново е разговаряла с бившия си работодател, който е казал, че ще потърси правна помощ и ако се окаже, че той трябва да я приеме на работа, а вече такава длъжност няма при него, ще трябва да я уволни повторно. Не зная какво да я посъветвам........ При пректратяването на ТД, бившият работодател е изплатил всички полагащи се обезщетения- за неизползван отпуск, за неспазен срок на предизвестие и за оставане без работа за срок от 1 месец. При възстановяването на предишната длъжност, клиентката ми ще трябва ли да въстанови последните две, тъй като за този период съдът е постановил да се изплати обезщетение за времето, през което е останала без работа?
novadvokat
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот донна2 » 04 Авг 2004, 14:55

по първия въпрос ти отговорих допълнително някъде горе как става гимнастиката ,по втория сумите се въстановяват /ако се сети който трябва да ги поиска/
донна2
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот novadvokat » 04 Авг 2004, 14:56

А новият работодател , като се яви клиентката ми при него със заповедта по чл.123 на бившия работодател, при това положение няма право да откаже да приеме работника, нали ?
novadvokat
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот КТ » 04 Авг 2004, 15:53

Сумата за първия месец през, който е останала без работа се възстановява. Обезщетението, което е получила при прекратяването на трудовия договор за неизползван платен годишен отпуск съобразно отработеното време не се възстановява. При промяната на КТ през 2003 г. се въведе задължително ползване на целия платен годишен отпуск, като поне половината през годината, за която се полага. При прекратяване на трд. договор се изплаща обезщетение. Когато уволнението е отменено от съда това обезщетение не се връща. Ако обаче е получавала обезщетение от Бюрото по труда - то подлежи на връщане. Естествено, ако е получа обезщетението от 6 заплати по чл. 344, ал. 1, т. 3 във вр. с чл. 225 от КТ.
КТ
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот донна2 » 04 Авг 2004, 16:11

сумата за неспазен срок на предизвестие също се въстановява ,дължи се само при законно уволнение
донна2
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот novadvokat » 04 Авг 2004, 16:16

Благодаря !
novadvokat
 

Re: възстановяване и чл.123КТ

Мнениеот Тани » 08 Авг 2004, 01:30

Проследих коментариите до момента и понеже темата лично ме касае, моля, за ващето съдействие.
Моето дело все още не е приключило-очаквам обжалване от работодателя пред 3-та инстанция.( в 1-ва и 2-ра съдът се е произнесъл в моя полза) В решението на второинстанционния съд се потвърждава, че към момента на уволнението - поради съкращение в щата, всъщност не може да се докаже такова съкращение, тъй като няма заповед на органа (СД) оправомощен да извършва промени в ЩР. Делото е от 2000г и вероятността да се точи още 2 години е реална.
Въпросът ми е : Ако след тези две години и 3-тата инстанция се произнесе в моя полза и поискам да се върна на работа, обаче през миналите години моята длъжност, която беше единствена в ЩР вече е съкратена къде ще ме върнат? Или много лесно ще ми издадат заповед по същия член по който бях уволнена през 2000г. И тогава за какво са били изхабени нервите и заплатени адвокатските хонорари.
Тани
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron