начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Разваляне на договор

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Разваляне на договор

Мнениеот Стефан Стефанов » 23 Фев 2004, 10:43

Дядо ми преди няколко години ми прехвърли къщата си, на която е единсктвен наследник, срещу доизглеждане. Сега, по някакви причини, и двамата искаме да развалим договора. Как можем да направим това и има ли някакви негативни последици?
Стефан Стефанов
 

Re: Разваляне на договор

Мнениеот donna » 23 Фев 2004, 10:48

доколкото мога да разбера от написаното става въпрос за договор за издръжка и гледане ,е ако ще го разваляте това става по съдебен ред
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Разваляне на договор

Мнениеот Стефан Стефанов » 24 Фев 2004, 17:07

Не може ли да се мине само с нотариус? Все пак е договор. Още повече, че имаме съгласието на двете страни.
Стефан Стефанов
 

Re: Разваляне на договор

Мнениеот donna2 » 24 Фев 2004, 18:47

вие искате да развалите договора
искате да го продадете отнова на дядото така ли да разбирам ,е не виждам проблем
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Разваляне на договор

Мнениеот jiji22 » 24 Фев 2004, 23:14

Има едно определение на ВКС по повод отказ на съдия по вписванията да впише нотариален акт за разваляне на договор за прехвърляне на недвижим имот, в което определение се казва, че няма пречки страните със споразумение да развалят договора - доброволно и извънсъдебно, и този нотариален акт се вписва в съда. Сега има още две висящи дела по жалби срещу откази на съдии по вписванията за вписване на такива нотариални актове и според окръжен съд може да се впише такъв нот.акт, обективирал споразумение за разваляне на договор. Съдията по вписванията обжалва това решение и сега се чака отново решението на ВКС.
Аз лично смятам, че като всеки един договор няма пречка и този да се развали по взаимно съгласие на страните и те да си върнат дадените престации по договора.
В съда се отива само ако има спор, а такъв няма между тези страни.
jiji22
 

Re: Разваляне на договор

Мнениеот elivangeli » 24 Фев 2004, 23:33

Тъй като това си е договор от където и да го погледнеш , щом има съгласие между двете страни за прекратяване на договора или най-добре едната страна като не изпълнява задълженията си, то договора следва да се пракрати но по съдебен път.
elivangeli
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 24 Фев 2004, 23:25

Re: Разваляне на договор

Мнениеот donna2 » 24 Фев 2004, 23:40

да ако ще го развалят ще е по съдебен път ,но смятам че няма пречка внука да продаде на дядото имота ,дори ако ще и да му го дари или да сключи договор в полза на трето лице /дядото / а как ще си уредят отношениетя по издръжката и гледането си е техен проблем

jiji22 може ли да ми кажеш на кой окръжен съд са тия решения ще ми бъде много интересно
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Разваляне на договор

Мнениеот jiji22 » 24 Фев 2004, 23:55

Това, което сме приложили към жалбите срещу отказите, е на ВКС. Самото то е много интересно и бих казала револючионно, но е в офиса ми и подробности по него мога да дам утре. А иначе другите са на Варна - признава се правото на страните сами да сключат споразумение за разваляне на договора и това споразумение да се обективира в нотариален акт, който следва да се впише. По едното имаха същото становище, но оставяха в сила отказа на съдята по вписванията, защото законът изисквал да се изписва в нот.акт "местожителство", но поради това, че понятието е загубило правното си значение, то следвало да се изписва пълен постоянен адрес, а не само града и липсата на пълен постоянен адрес правел отказа на съдията законосъобразен - нищо че отказа беше на друго основание .
jiji22
 

Re: Разваляне на договор

Мнениеот donna2 » 25 Фев 2004, 00:20

много интересно споразумение за разваляне на договор не съм срещала такова
инъче мисля че няма проблем да си прехвърлят имота чрез сделка
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Разваляне на договор

Мнениеот jiji22 » 25 Фев 2004, 00:27

За каквато и да било сделка между двамата няма никакви проблеми, макар че при евентуална смърт на единия от тях наследниците биха могли по някакъв начин да атакуват сделките.
Утре ще ви цитирам точно ВКС и по кое дело. Това сме си го размножили, защото действително беше доста шокиращо.
jiji22
 

Re: Разваляне на договор

Мнениеот jiji22 » 25 Фев 2004, 21:10

Както обещах вчера, ето определението (част)

Определение № 438/29.12.2002 г. на ВКС ІІ г.о. по ч.гр.д.414/2002
Образувано е по ч.жалба на нотариус срещу определение на Разградски окръжен съд по ч.гр.д. 551/2002 г., с което се потвърждава отказ на съдия по вписванията за вписване на НА № 49.... за отмяна на договор за покупко-продажба на недвижим имот удостомерен с нот.акт.
...........
Откаса е незаконосъобразен. Действително разпоредбата на чл.87, ал.3 от ЗЗД е предвидено развалянето на договори, с които се прехвърлят вещни правада става по съдебен ред. Към това разваляне се пристъпва, когато между страните по договора има спор. Когато страните по своя воля искат да се откажат от договора, който ги обвързва, те могат да направят това с последващ договор, който има характера на спогодба. Когато предмет на договора е недвижим имот спогодбата трябва да бъде извършена във формата на нотариален акт....
По тези съображения отказа на съдията по вписванията да впише нотариален акт за отмяна на сключен договор за покупко-продажба на недвиоим имот като незаконосъобразен следва да се отмени и вместо това да се впише в книгите на съда процесния нотариален акт №...........

Председател:Капка Юстиниянова Членове:Борислав Белазелков; Веска Райчева
jiji22
 

Re: Разваляне на договор

Мнениеот donna2 » 25 Фев 2004, 21:37

много благодаря
много интересно мисля че съдът в случая има право / на много от колегите може да им звучи нелогично / но след като има съгласие не виждам проблем
ако ВКС потвърди това мисля че ще е добре
наистина е революционно
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Разваляне на договор

Мнениеот donna2 » 25 Фев 2004, 21:39

боже ама и аз съм една определението е на ВКС недогледах съжелявам това наистина ми харесва ще го потърся в АПИС дано го открия
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Разваляне на договор

Мнениеот jiji2 » 26 Фев 2004, 21:17

Няма го в АПИС. Мога да ти го дам, ако проявяваш интерес. Посочи начин
jiji2
Потребител
 
Мнения: 378
Регистриран на: 11 Фев 2004, 21:38
Местоположение: Варна

Re: Разваляне на договор

Мнениеот donna2 » 26 Фев 2004, 21:20

удобно ли ти е по електронна поща
ето я

donna@lex.bg
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Разваляне на договор

Мнениеот jiji2 » 26 Фев 2004, 21:24

По-лесно е по факс. Разполагам с копие от оригинала - на хартия и не ми работи скенера, за да го пратя като файл.
jiji2
Потребител
 
Мнения: 378
Регистриран на: 11 Фев 2004, 21:38
Местоположение: Варна

Re: Разваляне на договор

Мнениеот donna » 26 Фев 2004, 21:38

факса е служебен и не ми е много удобно ,мога да ти дам адрес ,ако си съгласна дай имеил да ти пратя адреса
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Разваляне на договор

Мнениеот jiji2 » 26 Фев 2004, 21:40

jiji2
Потребител
 
Мнения: 378
Регистриран на: 11 Фев 2004, 21:38
Местоположение: Варна

Re: Разваляне на договор

Мнениеот donna » 26 Фев 2004, 21:45

изпратих го на ел. поща
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Разваляне на договор

Мнениеот zvezdanov » 07 Мар 2004, 00:32

poneje se kasae za nedvijim imot - 6te podade6 isk za razvaljane na dogovora pred rajonnija sad po mestonahojdenie na imota -4l. 87, al. 3 ot ZZD. Njama da ima uslojnenija, osven ako djado ti ne podade iska i ne re6i i da potarsi obe6tetenie za neizpalnenoto zadaljenie za doglejdane ot tvoja strana. Vsi4ko si zavisi ot vas - ama nali kravta voda ne stava.
zvezdanov
 

Следваща

Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron